Sprzedaż wyrobów tytoniowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 30 października 1933 r.
o sprzedaży wyrobów tytoniowych.

Na podstawie art. 4, 5, 6 i 11 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 października 1933 r. o sprzedaży wyrobów tytoniowych (Dz. U. R. P. Nr. 84, poz. 617) zarządzam co następuje:
§  1.
Uliczna sprzedaż wyrobów tytoniowych oraz sprzedaż tych wyrobów w pomieszczeniach dworców kolejowych i autobusowych wymaga zezwolenia urzędu skarbowego akcyz i monopolów państwowych.

Inne rodzaje sprzedaży wyrobów tytoniowych nie wymagają zezwolenia.

Przez uliczną sprzedaż wyrobów tytoniowych rozumie się sprzedaż tych wyrobów w budkach, skrzynkach, kioskach, automatach ulicznych, sprzedaż ruchomą na ulicach i placach i t. p.

§  2.
Zezwolenia, o których mowa w ustępie pierwszym § 1 mogą być nadawane tylko osobom, wymienionym w art. 3 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 października 1933 r. o sprzedaży wyrobów tytoniowych (Dz. U. R. P. Nr. 84, poz. 617).

Nadanie zezwolenia następuje przez doręczenie dokumentu wskazującego:

a)
podstawę prawną udzielenia zezwolenia,
b)
osobę, której daje się zezwolenie,
c)
miejscowość i punkt, w którym sprzedaż ma być wykonywana,
d)
termin rozpoczęcia sprzedaży,
e)
czy zezwolenie daje się bezterminowo, czy też na czas określony.

Zezwolenia są przywiązane do osoby, której zostały nadane i nie mogą być odstępowane innym osobom.

Zezwolenia na czas określony nie mogą być udzielane na okres dłuższy, niż 6 miesięcy.

§  3.
Zezwolenia, o których mowa w § 1, mogą być cofnięte przez urząd skarbowy akcyz i monopolów państwowych:
a)
bez wypowiedzenia - w razie naruszenia przez sprzedawcę przepisów § 9 niniejszego rozporządzenia,
b)
bez podania powodów, według swobodnego uznania urzędu skarbowego akcyz i monopolów państwowych, za co najmniej trzymiesięcznem wypowiedzeniem.
§  4.
Zezwolenia, o których mowa w § 1, wygasają:
a)
w razie nierozpoczęcia sprzedaży najpóźniej w ciągu miesiąca od terminu, określonego w zezwoleniu, o ile nie nastąpiło przedłużenie tego terminu przez urząd skarbowy akcyz i monopolów państwowych,
b)
w razie śmierci osoby, której dano zezwolenie,
c)
w razie zrzeczenia się zezwolenia przez osobę, która je otrzymała,
d)
w razie upływu czasu, na jaki zezwolenie zostało udzielone.

Orzekanie o wygaśnięciu zezwoleń należy do urzędów skarbowych akcyz i monopolów państwowych.

§  5.
Odwołania od orzeczeń o cofnięciu lub wygaśnięciu zezwoleń, o których mowa w § 1, rozstrzygają izby skarbowe (Urząd Wojewódzki Śląski). Orzeczenia ich są ostateczne w administracyjnym toku instancji.

Odwołanie powinno być wniesione za pośrednictwem urzędu skarbowego akcyz i monopolów państwowych najpóźniej w ciągu dni 14-tu, licząc od dnia następnego po dniu doręczenia orzeczenia tego urzędu. Odwołanie wstrzymuje wykonanie orzeczenia.

§  6.
Nie wolno bez zgody urzędu skarbowego akcyz i monopolów państwowych uruchamiać nowych przedsiębiorstw sprzedaży wyrobów tytoniowych w odległości bliższej, niż 50 metrów od przedsiębiorstwa (punktu) ulicznej sprzedaży wyrobów tytoniowych.

Postanowienie to nie dotyczy:

a)
przedsiębiorstw, uruchamianych na mocy zezwoleń, o których mowa w § 1,
b)
przedsiębiorstw, działających na mocy umów, zawartych z przedsiębiorstwem "Polski Monopol Tytoniowy" w myśl art. 7 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 października 1933 r. o sprzedaży wyrobów tytoniowych (Dz. U. R. P. Nr. 84, poz. 617),
c)
sprzedaży wyrobów tytoniowych, uruchamianej w hotelach, lokalach rozrywkowych, zakładach gastronomicznych i bufetach.
§  7. 1
W sprzedaży ulicznej wyrobów tytoniowych wolno sprzedawać tylko papierosy; prowadzenie sprzedaży innych wyrobów wymaga osobnego zezwolenia urzędu skarbowego akcyz i monopolów państwowych, które może być udzielone tylko wyjątkowo, jeśli sprzedaż ma być wykonywana w pomieszczeniu (kiosku), które zapewnia należytą konserwację wyrobów tytoniowych. Zezwolenia takie urzędy skarbowe akcyz i monopolów państwowych wydawać będą po zasięgnięciu opinji właściwego terytorjalnie zakładu sprzedaży wyrobów tytoniowych "Polskiego Monopolu Tytoniowego".

W hotelach, lokalach rozrywkowych, zakładach gastronomicznych, bufetach i t. p. wolno sprzedawać tylko papierosy i cygara

Inni sprzedawcy wyrobów tytoniowych mają prawo sprzedawać wszystkie wyroby tytoniowe, wprowadzone do obrotu przez przedsiębiorstwo "Polski Monopol Tytoniowy".

§  8. 2
Do obowiązków ich należy w szczególności:
a)
wyłączanie ze sprzedaży wyrobów tytoniowych uszkodzonych, zepsutych lub nieświeżych,
b)
umieszczanie na widocznemu miejscu w punktach sprzedaży cennika wyrobów tytoniowych,
c) 3
umieszczanie zewnątrz lokalu (sklepu, kiosku, budki, skrzynki i t. p.) szyldu według załączonego wzoru; postanowienie to nie dotyczy sprzedaży wyrobów tytoniowych w hotelach, lokalach rozrywkowych, zakładach gastronomicznych, bufetach i t. p.,
d)
udzielanie organom skarbowym i organom przedsiębiorstwa "Polski Monopol Tytoniowy" wszelkich wyjaśnień, związanych z prowadzeniem sprzedaży wyrobów tytoniowych,
e)
zabezpieczanie wyrobów tytoniowych od wpływów ujemnie działających na ich jakość, np. przez wydzielanie, silnej woni, lub wilgoci.
§  9. 4
Wyroby tytoniowe, z wyjątkiem wymienionych w następnym ustępie, wolno sprzedawać tylko w oryginalnych, bezpośrednich opakowaniach, zaopatrzonych etykietą lub banderolą monopolową.

Wyrabiane przez Polski Monopol Tytoniowy cygara i papierosy oraz skrętki i tytoń do żucia mogą być sprzedawane na sztuki, a presówka i tabaka na wagę.

§  10. 5
Sprzedawcy wyrobów tytoniowych z wyjątkami, o których mowa w następnych ustępach, obowiązani są sprzedawać te wyroby po cenach detalicznych, ustalonych przez Ministra Skarbu.

Sprzedawcy, z którymi przedsiębiorstwo "Polski Monopol Tytoniowy" zawarło umowy, przewidziane w art. 7 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 października 1933 r. o sprzedaży wyrobów tytoniowych (Dz. U. R. P. Nr. 84, poz. 617) obowiązani są sprzedawać wyroby tytoniowe innym sprzedawcom tych wyrobów po cenach detalicznych zmniejszonych o 10%, o ile to dotyczy cygar, których cena detaliczna wynosi 30 gr lub więcej za sztukę, i papierosów, których cena detaliczna wynosi 5 gr lub więcej za sztukę, oraz o 8,5%, o ile to dotyczy pozostałych wyrobów tytoniowych. Do tak obliczonych cen sprzedawcy ci mogą doliczyć przypadającą od nabywców część scalonego podatku przemysłowego od obrotu.

Poza przypadkiem, wymienionym w poprzednim ustępie, sprzedawcy wyrobów tytoniowych mogą odstępować sobie te wyroby po cenach przez siebie umówionych, nie wyższych jednak niż ceny detaliczne.

W razie zmiany cen wyrobów tytoniowych, sprzedawcy tych wyrobów z wyjątkiem sprzedawców, z którymi przedsiębiorstwo "Polski Monopol Tytoniowy" zawarło umowy, przewidziane w art. 7 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 października 1933 r. o sprzedaży wyrobów tytoniowych (Dz. U. R. P. Nr. 84, poz. 617), mogą sprzedawać te wyroby jeszcze po dawnych cenach w okresie 5 dni od dnia obowiązywania zmiany.

Dowodem, stwierdzającym, iż dana osoba jest uprawniona do korzystania z procentowego opustu od cen detalicznych, przewidzianego w ustępie drugim, oraz, że może korzystać z uprawnień, przewidzianych w ustępach trzecim i czwartym niniejszego paragrafu, jest posiadanie ważnego na dany rok świadectwa przemysłowego na prowadzenie przedsiębiorstwa handlowego.

§  11.
Sprzedawcy, którzy w dniu wejścia w-życie niniejszego rozporządzenia posiadali koncesję na sprzedaż wyrobów tytoniowych, o której mowa w ustępie pierwszym § 1, zachowują prawo do prowadzenia tej sprzedaży w tym punkcie, w którym prowadzili ją dotychczas. Przeniesienie tej sprzedaży do innego punktu wymaga zgody urzędu skarbowego akcyz i monopolów państwowych.

Cofnięcie lub wygaśnięcie uprawnień, wymienionych w ustępie poprzednim, następuje zgodnie z §§ 3 i 4 niniejszego rozporządzenia.

§  12. 6
(skreślony).
§  13.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 listopada 1933 r.

Równocześnie tracą moc obowiązującą:

a)
rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 31 marca 1932 r. o koncesjonowanej sprzedaży wyrobów tytoniowych (Dz. U. R. P. Nr. 27, poz. 266) oraz z dnia 23 grudnia 1932 r. w sprawie zmiany tego rozporządzenia (Dz. U. R. P. Nr. 116, poz. 965), z zastrzeżeniem, wynikającem z postanowień art. 9 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 października 1933 r. o sprzedaży wyrobów tytoniowych (Dz. U. R. P. Nr. 84, poz. 617),
b)
rozporządzenie Ministra Skarbu z dnia 17 listopada 1931 r. w sprawie zapasów wyrobów tytoniowych, które mogą posiadać osoby prywatne (Dz. U. R. P. Nr. 110, poz. 856).
1 § 7 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 31 października 1935 r. (Dz.U.35.82.509) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 listopada 1935 r.
2 § 8 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 31 października 1935 r. (Dz.U.35.82.509) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 listopada 1935 r.
3 § 8 lit. c) zmieniona przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 31 października 1935 r. (Dz.U.35.82.509) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 kwietnia 1936 r.
4 § 9 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 31 października 1935 r. (Dz.U.35.82.509) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 listopada 1935 r.
5 § 10 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 31 października 1935 r. (Dz.U.35.82.509) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 listopada 1935 r.
6 § 12 skreślony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 31 października 1935 r. (Dz.U.35.82.509) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 listopada 1935 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1933.87.676

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sprzedaż wyrobów tytoniowych.
Data aktu: 30/10/1933
Data ogłoszenia: 31/10/1933
Data wejścia w życie: 01/11/1933