Zmiana granic miasta Dąbrowicy w powiecie sarneńskim, województwie wołyńskiem.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW
WEWNĘTRZNYCH
z dnia 16 września 1933 r.
o zmianie granic miasta Dąbrowicy w powiecie sarneńskim, województwie wołyńskiem.

Na podstawie art. 1 ustawy z dnia 20 lutego 1920 r. w przedmiocie zaliczania osad wiejskich w poczet miast oraz zmiany granic miast na obszarze b. zaboru rosyjskiego (Dz. U. R. P. Nr. 19, poz. 92), w brzmieniu ustalonem rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 3 grudnia 1932 r. w sprawie zmiany właściwości niektórych władz w zakresie podziału administracyjnego Państwa (Dz. U. R. P. Nr. 109, poz. 895), zarządzam co następuje:
§  .
1. Z gminy wiejskiej Dąbrowica w powiecie sarneńskim, województwie wołyńskiem, wyłącza się wieś Dąbrowica oraz część gruntów niezabudowanych o obszarze 267 ha 81 a 68 mtr kw i włącza się je do gminy miejskiej Dąbrówka w powiecie sarneńskim, województwie wołyńskiem.

Granica tak rozszerzonego miasta Dąbrowicy jest następująca:

Na południe - państwowa kolejka wąskotorowa, na zachodzie i północy grunta orne poszczególnych właścicieli i pastwisk wspólnych, na wschodzie - rzeka Horyń i jej odnoga. Rozpoczynając od punktu przy moście kolejki wąskotorowej koło rzeki Horyń, granica biegnie wzdłuż toru kolejki w kierunku północno - zachodnim na długości 195,35 mtr i dochodzi do gruntów cerkiewnych parafji Dąbrowicy. Dalej granica biegnie miedzą, oddzielającą grunty cerkiewne od sadyb włościańskich w kierunku północno - wschodnim na długości 410,35 mtr i dochodzi do drogi polnej. Od tego punktu granica biegnie wzdłuż drogi w kierunku południowo-zachodnim na długości 94,50 mtr, skąd przez pola włościan wsi Dąbrowica w kierunku północno-zachodnim na długości 696,10 mtr i dochodzi do drogi polnej, od której granica biegnie wzdłuż zabudowań włościańskich w kierunku północno-wschodnim na długości 760,95 mtr i dochodzi do miedzy Stefana Małofieja. Od tego punktu granica biegnie w kierunku północno-zachodnim na długości 250,50 mtr miedzą, dzielącą grunty Stefana Małofieja i Demiana Małofieja, pozostawiając te ostatnie poza granicą miasta, która to linja przecina drogę na Niweck i dochodzi do dróżki polnej. Dalej wzdłuż drogi polnej w kierunku północno - zachodnim na długości 279,40 mtr i dochodzi do sadyby Dudara Jana. Następnie miedzą wzdłuż parceli Dudara Jana w kierunku północno - wschodnim na długości 405,90 mtr, przecinając drogę na Moczuliszcze, przechodzi przez pastwiska wspólne i dochodzi do parceli Romana Hawryluka. Od tego punktu granica biegnie miedzą w kierunku południowo - wschodnim na długości 680,10 mtr, pozostawiając grunty Romana Hawryluka poza granicą miasta i dochodzi do sadyb włościańskich. Dalej wzdłuż miedzy ponad sadybami w kierunku północno-wschodnim na długości 938,00 mtr przecina wspólne pastwiska i dochodzi do drogi na Dukarowskie. Od tego punktu granica biegnie w kierunku północno-wschodnim na długości 675,00 mtr przecina grunty włościańskie i dochodzi do traktu na Łuniniec. Dalej w kierunku południowo-wschodnim na długości 218,85 mtr wzdłuż miedzy, dzielącej parcelę Denisa Bełana i Jakóba Marlyńczuka i dochodzi do odnogi rzeki Horyń. Od tego punktu granica biegnie wzdłuż odnogi rzeki Horyń, dalej - wzdłuż rzeki Horyń i dochodzi do początkowego punktu wyjściowego.

§  2.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 października 1933 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1933.73.538

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zmiana granic miasta Dąbrowicy w powiecie sarneńskim, województwie wołyńskiem.
Data aktu: 16/09/1933
Data ogłoszenia: 30/09/1933
Data wejścia w życie: 01/10/1933