Rzesza Niemiecka-Polska. Układ dotyczący zaprzestania działalności Mieszanego Trybunału Rozjemczego niemiecko-polskiego. Paryż.1931.12.01.

UKŁAD
między Rządami Polskim i Niemieckim, dotyczący zaprzestania działalności Mieszanego Trybunału Rozjemczego niemiecko-polskiego, podpisany w Paryżu dnia 1 grudnia 1931 r.

(Ratyfikowany zgodnie z ustawą z dnia 15 grudnia 1932 r. - Dz. U. R. P. z 1933 r. Nr. 3, poz. 17).

Przekład.

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

MY, IGNACY MOŚCICKI,

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

wszem wobec i każdemu zosobna, komu o tem wiedzieć należy, wiadomem czynimy:

Dnia pierwszego grudnia tysiąc dziewięćset trzydziestego pierwszego roku podpisany został w Paryżu między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej i Rządem Rzeszy Niemieckiej układ dotyczący zaprzestania działalności Mieszanego Trybunału Rozjemczego niemiecko - polskiego, o następującem brzmieniu dosłownem;

UKŁAD

między Rządami Polskim i Niemieckim, dotyczący zaprzestania działalności Mieszanego Trybunału Rozjemczego niemiecko - polskiego.

Niżej podpisani, należycie upełnomocnieni w tym celu przez swe odnośne Rządy, zgodzili się, w wykonaniu artykułu V porozumienia polsko - niemieckiego z dnia 31 października 1929 na postanowienia następujące:

Artykuł  pierwszy.

Działalność Mieszanego Trybunału Rozjemczego niemiecko - polskiego, ustanowionego na mocy artykułu 304 Traktatu Wersalskiego, zostanie zakończona w dniu 31 stycznia 1932.

W dniu tym zakończą się funkcje Prezesa Trybunału, członków i sekretarzy Trybunału mianowanych przez obydwa Rządy, jak również funkcje personelu sekretarjatu, któryby jeszcze pełnił służbę.

Sesja Trybunału, której początek jest wyznaczony na 30 listopada 1931 zakończy posiedzenia publiczne.

Artykuł  II.

Na dzień 31 stycznia 1932 postępowanie przed Mieszanym Trybunałem Rozjemczym we wszystkich sprawach, które mu były przedłożone, będzie uważane za ukończone.

W procesach zawisłych w chwili zakończenia działalności Trybunału, każda strona przyjmie na siebie swe własne wydatki.

Artykuł  III.

Powodowie, którzy w terminach przepisanych przez regulamin postępowania Mieszanego Trybunału Rozjemczego wnieśli skargi przed ten Trybunał będą mieli prawo wnieść przed jurysdykcję krajową pozwanego właściwą co do rodzaju sprawy, w terminie jednego roku poczynając od wejścia w życie układu niniejszego, wszystkie te skargi, o ile są one skierowane przeciwko osobom fizycznym lub prawnym innym niż Państwo i, co do których jeszcze nie był wydany ostateczny wyrok Mieszanego Trybunału Rozjemczego.

Artykuł  IV.

Uzgodnione jest, że wniesienie przed Mieszany Trybunał Rozjemczy skarg przewidzianych w artykule III przerwało terminy przedawnienia przewidziane przez ustawodawstwo krajowe. Te terminy zaczną ponownie płynąć od chwili wejścia w życie niniejszego układu.

Artykuł  V.

Sprawy, które umieszczone są na liście Nr. I, złożonej w sekretarjacie na mocy uchwały Mieszanego Trybunału Rozjemczego z dnia 4 marca 1925, będą uważane co się tyczy zastosowania artykułów III i IV za przedstawione Mieszanemu Trybunałowi Rozjemczemu w dniu 31 marca 1925.

Artykuł  VI.

Strony będą mogły dać się zastępować zgodnie z postanowieniami postępowania mającemi zastosowanie przed jurysdykcją właściwą wspomnianą w artykule III.

Pełnomocnictwo na piśmie dane przez stronę dla postępowania przed Mieszanym Trybunałem Rozjemczym pozostaje ważne dla postępowania przed właściwą jurysdykcją według artykułu III niniejszego układu. Do pełnomocnictwa winno być dołączone tłumaczenie zaświadczone za zgodność; w tym celu zaświadczenie właściwego konsula będzie wystarczające. W wypadkach gdyby pełnomocnictwo było dane Agentowi Rządu przy Mieszanym Trybunale Rozjemczym, właściwy konsul tego Państwa będzie uważany z samego prawa za przedstawiciela upełnomocnionego. Uzgodnione jest, że przez powyższe nie są naruszone postanowienia prawa krajowego dotyczące charakteru obowiązującego zastąpienia Strony przez adwokata.

Artykuł  VII.

Każdy z obu Rządów zastrzega sobie prawo wydania w terminie jednego miesiąca licząc od wejścia w życie niniejszego układu, zarządzeń mocą których spory, poddane jego jurysdykcji na mocy artykułów III i V niniejszego układu będą skoncentrowane, w pierwszej instancji, w jednym lub kilku trybunałach właściwych dla danej sprawy według ustaw jego kraju.

Artykuł  VIII.

Archiwa trybunału będą podzielone na trzy części:

a)
akta administracyjne, akta spraw ogólnych, akta spraw ukończonych i akta procesów nieukończonych, w których według wskazówek, zawartych w skargach, powodowie są narodowości innej niż niemiecka lub polska;
b)
akta procesów nieukończonych, w których według wskazówek zawartych w skargach powodowie są narodowości niemieckiej;
c)
akta procesów nieukończonych, w których według wskazówek zawartych w skargach, powodowie są narodowości polskiej.

Część a) będzie złożona w miejscu obecnej siedziby Mieszanego Trybunału Rozjemczego i będzie dostępna dla każdego z obydwóch Rządów.

Część b) będzie wręczona Rządowi Niemieckiemu, część c) - Rządowi Polskiemu. Każdy z obydwóch Rządów będzie miał dostęp do aktów będących w posiadaniu drugiego i dotyczących spraw, w których bądźto ten Rząd sam, bądźto jego obywatel, byli stronami w procesie.

Artykuł  IX.

Fundusze Trybunału będą podzielone między obydwoma Rządami proporcjonalnie do wkładów wpłaconych, w sprawach zawisłych, przez ich odnośnych obywateli, zgodnie ze wskazówkami listy sekretarjatu z dni 30 czerwca/20 listopada 1931. Uzgodnione jest, że te wskazówki będą służyły tylko za podstawę do tego obrachunku nie przesądzając samej sprawy narodowości.

Sumy otrzymane ze sprzedaży ruchomości należących do Trybunału będą podzielone pomiędzy obydwoma Rządami po połowie.

Do każdego z obu Rządów należy wydanie właściwych zarządzeń w sprawie sum, które mu będą w ten sposób przekazane. Zastrzegają one sobie możność stosowania pod tym względem praktyki, przyjętej przez Trybunał i jego decyzyj odnoszących się do tej sprawy.

Artykuł  X.

Trybunał Rozjemczy przewidziany w artykule IV porozumienia polsko - niemieckiego z dnia 31 października 1929 będzie również właściwy do rozstrzygania, na żądanie jednej ze Stron, sporów, któreby powstały co do interpretacji lub co do stosowania niniejszego układu w wypadku gdyby te spory nie mogły być uregulowane w drodze dyplomatycznej.

Artykuł  XI.

Układ niniejszy będzie ratyfikowany i dokumenty ratyfikacyjne będą wymienione w Berlinie. Układ wejdzie w życie w samym dniu tej wymiany.

NA DOWÓD CZEGO pełnomocnicy podpisali układ niniejszy.

Sporządzono w Paryżu, w siedzibie Mieszanego Trybunału Rozjemczego niemiecko - polskiego, w dwóch egzemplarzach, z których jeden dla każdej ze Stron Układających się, dnia 1 grudnia tysiąc dziewięćset trzydziestego pierwszego roku.

ZA POLSKĘ: ZA NIEMCY:

Adamkiewicz Göppert

Zaznajomiwszy się z powyższym układem uznaliśmy go i uznajemy za słuszny zarówno w całości, jak i każde z zawartych w nim postanowień; oświadczamy, że jest on przyjęty, ratyfikowany i potwierdzony i przyrzekamy, że będzie niezmiennie zachowywany.

NA DOWÓD CZEGO wydaliśmy Akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej.

W Warszawie 31 stycznia 1933 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1933.69.513

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Rzesza Niemiecka-Polska. Układ dotyczący zaprzestania działalności Mieszanego Trybunału Rozjemczego niemiecko-polskiego. Paryż.1931.12.01.
Data aktu: 01/12/1931
Data ogłoszenia: 15/09/1933
Data wejścia w życie: 24/08/1933