Organizacja przedsiębiorstwa państwowego "Polski Monopol Solny".

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 10 stycznia 1933 r.
O organizacji przedsiębiorstwa państwowego "Polski Monopol Solny".

Na podstawie art. 8 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 21 czerwca 1932 r. o przedsiębiorstwie "Polski Monopol Solny" (Dz. U. R. P. Nr. 52, poz. 497) zarządzam co następuje:
§  1.
Władzą przedsiębiorstwa "Polski Monopol Solny" jest Dyrekcja Polskiego Monopolu Solnego, podporządkowana Ministrowi Skarbu.

Na czele Dyrekcji Polskiego Monopolu Solnego stoi Dyrektor Polskiego Monopolu Solnego, odpowiedzialny wobec Ministra Skarbu za całokształt działalności przedsiębiorstwa. Członkami Dyrekcji są Szefowie Działów. Minister Skarbu ustala w drodze rozporządzeń organizację wewnętrzną Dyrekcji tudzież zakres kompetencji Dyrektora Polskiego Monopolu Solnego. Rozporządzenia te będą ogłaszane w "Monitorze Polskim".

§  2.
Do ważności zobowiązań oraz wszelkich aktów prawnych podpisywanych lub zeznawanych bez osobnych pełnomocnictw w imieniu przedsiębiorstwa "Polski Monopol Solny", wymagane są podpisy Dyrektora Polskiego Monopolu Solnego i jednego członka Dyrekcji lub dwóch członków Dyrekcji albo ich zastępców.

Podpisy te mają być umieszczone pod pieczęcią przedsiębiorstwa, którą stanowi pieczęć z godłem państwowem i oznaczeniem firmy przedsiębiorstwa w otoku pieczęci.

§  3.
Dyrekcja Polskiego Monopolu Solnego decyduje samodzielnie we wszystkich sprawach związanych z działalnością przedsiębiorstwa, z wyjątkiem spraw zastrzeżonych dla Ministra Skarbu (§ 4).
§  4.
Do Ministra Skarbu należy:
a)
nadzór nad działalnością przedsiębiorstwa i ustalanie ogólnych wytycznych polityki gospodarczej przedsiębiorstwa,
b)
ustalanie organizacji wewnętrznej Dyrekcji Polskiego Monopolu Solnego,
c)
decydowanie o tworzeniu i kasowaniu zakładów przedsiębiorstwa,
d)
ustalanie zasad stosunku służbowego i określanie praw i obowiązków pracowników przedsiębiorstwa,
e)
ustalanie planu finansowo - gospodarczego przedsiębiorstwa, decydowanie o zmianach w tym planie, zatwierdzanie obrachunków rocznych,
f)
decydowanie o podziale czystego zysku przedsiębiorstwa,
g)
decydowanie o tworzeniu przez przedsiębiorstwo funduszów, wysokości tych funduszów i dokonywaniu odpisów na nie,
h)
ustalanie zasad zaciągania przez przedsiębiorstwo pożyczek krótkoterminowych,
i)
ustalanie warunków udzielania przez przedsiębiorstwo kredytów towarowych,
j)
ustalanie norm wysokości zapasów wyrobów gotowych, surowców i materjałów pomocniczych,
k)
decydowanie w sprawach, zastrzeżonych osobnemi przepisami i w sprawach, które Minister Skarbu zastrzeże do swojej aprobaty na mocy oddzielnych zarządzeń.
§  5.
Zakres uprawnień Dyrekcji Polskiego Monopolu Solnego i podległych, jej organów jako władz i organów skarbowych oraz. tryb (postępowania w tych sprawach normują oddzielne rozporządzania.

Decyzje w tych sprawach podpisuje Dyrektor Polskiego Monopolu Solnego albo- kierownik zakładu, uprawnionego do działania w charakterze władzy skarbowej, lub upoważnieni przez nich do zastępowania ich w tym zakresie pracownicy Dyrekcji bądź zakładów.

Do dokumentów o charakterze publiczno-prawnym władze i organa przedsiębiorstwa, uprawnione do występowania w charakterze władzy państwowej, używać będą pieczęci urzędowych z nazwą danej władzy w otoku pieczęci.

§  6.
Dyrekcji Polskiego Monopolu Solnego podlegają:
a)
zakłady produkcji (kopalnie i warzelnie) oraz sprzedaży soli,
b)
inne ewentualnie uruchamiane przez Dyrekcję Polskiego Monopolu Solnego zakłady, służące do wykonywania zadań przedsiębiorstwa.

Organizację wewnętrzną zakładów monopolowych, ich zakres czynności oraz prawa i obowiązki kierowników tych zakładów normuje Dyrekcja Polskiego Monopolu Solnego.

§  7.
Okresy obrachunków rocznych przedsiębiorstwa "Polski Monopol Solny" odpowiadają rocznym okresom budżetowym Państwa.

Rachunkowość przedsiębiorstwa normują oddzielne przepisy.

§  8.
Kapitały i fundusze przedsiębiorstwa stanowią:
a)
kapitał zakładowy,
b)
" obrotowy,
c)
fundusz inwestycyjny,
d)
" rezerwowy,
e)
" amortyzacyjny,
f)
" ubezpieczeniowy,
g)
" opieki nad pracownikami przedsiębiorstwa.

Przedsiębiorstwo "Polski Monopol Solny" posiadać będzie ponadto fundusz emerytalny, wspólny z przedsiębiorstwami "Państwowy Monopol Spirytusowy" i "Polski Monopol Tytoniowy"; statut tego funduszu ustala Minister Skarbu.

§  9.
Na fundusz amortyzacyjny przedsiębiorstwo "Polski Monopol Solny" odpisywać będzie corocznie:
a) 2% od wartości murowanych zabudowań mieszkalnych,
b) 3% od wartości numerowanych zabudowań fabrycznych,
e) 10% od wartości kopalnianych urządzeń podziemnych,
f) 5% od wartości drewnianych zabudowań,
e) 10% " " otworów wiertniczych,
f) 10% " " maszyn i urządzeń technicznych,
g) 20% od wartości środków przewozowych i lokomocji,
h) 10% od wartości innych ruchomości.

Jako wartość przyjmowana będzie pierwotna cena nabycia bądź też koszt własny,

§  10.
Na fundusz ubezpieczeniowy przedsiębiorstwo odpisywać będzie corocznie 1% od wartości bilansowej majątku i to dopóki fundusz ten nie osiągnie wysokości równej 10 % tej wartości, poczerń dotowanie funduszu ubezpieczeniowego ulega przerwaniu, a wznawia się w razie obniżenia się wskazanego wyżej stosunku.
§  11.
Przedsiębiorstwo "Polski Monopol Solny" może lokować swe środki pieniężne w Banku Polskim, Pocztowej Kasie oszczędności oraz bankach państwowych, wskazanych przez Ministra Skarbu.
§  12.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1933.4.26

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Organizacja przedsiębiorstwa państwowego "Polski Monopol Solny".
Data aktu: 10/01/1933
Data ogłoszenia: 23/01/1933
Data wejścia w życie: 23/01/1933