Order wojenny "Virtuti Militari".

USTAWA
z dnia 25 marca 1933 r.
o orderze wojennym "Virtuti Militari".

Na mocy art. 44 Konstytucji ogłaszam ustawę następującej treści:
Art.  1.

Ustanowiony władzą królewską w roku 1792, potwierdzony Konstytucją Sejmu Rzeczypospolitej z dnia 23 listopada 1793 r. i przywrócony ustawą z dnia 1 sierpnia 1919 r. order wojskowy "Virtuti Militari" jest orderem wojennym.

Art.  2.
(1)
Order wojenny "Virtuti Militari" dzieli się na pięć klas:
a)
klasa I: "Krzyż Wielki" orderu, zawieszony na szerokiej wstędze, przepasanej przez prawe ramię do lewego boku, oraz gwiazda orderowa, noszona na lewej piersi;
b)
klasa II: "Krzyż Komandorski" orderu, mniejszy od "Krzyża Wielkiego", noszony na wstędze na szyi;
c)
klasa III: "Krzyż Kawalerski" orderu, mniejszy od "Krzyża Komandorskiego";
d)
klasa IV: "Krzyż Złoty" orderu, mniejszy od "Krzyża Kawalerskiego";
e)
klasa V: "Krzyż Srebrny" orderu, tej samej wielkości co "Krzyż Złoty".
(2)
Krzyże klasy III, IV i V nosi się na lewej piersi.
Art.  3.
(1)
Krzyż orderu wojennego "Virtuti Militari" jest metalowym krzyżem czteroramiennym, zakończonym na rogach kulkami: w klasie I, II i III krzyżem czarno-emaljowanym z obramowaniami złotemi, w klasie IV krzyżem złotym z czarną prążka z emalji, w klasie V - krzyżem srebrnym z czarną prążka z emalji. Na ramionach krzyża umieszczony jest napis: "Virtuti Militari". W środku krzyża, w wieńcu laurowym zielonym, na tarczy złotej umieszczony jest orzeł biały, emaljowany, w kształcie z roku 1792, na odwrotnej, również złotej tarczy, umieszczony jest napis: "Honor i Ojczyzna" oraz data "1792"; napis ten otoczony jest wieńcem laurowym zielonym.
(2)
Krzyż orderu wojennego "Virtuti Militari" zawieszony jest na wstędze niebieskiej z czarnemi po obu brzegach prążkami.
(3)
Gwiazda orderowa - srebrna - składa się z ośmiu pęków promieni, z krzyżem orderu wojennego "Virtuti Militari", nałożonym pośrodku, z tą zmianą, że w otoku orła umieszczony jest napis: "Honor i Ojczyzna".
(4)
Wzory rysunkowe, a zarazem wymiary krzyżów, gwiazdy i wstęg według klas podane są w załączniku do niniejszej ustawy.
Art.  4.

Order wojenny "Virtuti Militari" jest nagrodą wybitnych czynów wojennych, połączonych z całkowitą ofiarnością w myśl hasła "Honor i Ojczyzna", i może być nadany:

a)
"Krzyż Wielki" - Naczelnemu Wodzowi za zwycięską wojnę, a wyjątkowo - po zakończonej zwycięsko wojnie - dowódcy armji lub wyższemu dowódcy, za całokształt pracy wojennej, przy wykazaniu wybitnych rezultatów poszczególnych kampanij;
b)
"Krzyż Komandorski" - dowódcy armji lub wyższemu dowódcy, a wyjątkowo dowódcy grupy, dywizji lub równorzędnemu, za śmiałe i pełne inicjatywy prowadzenie wojennej operacji, mającej duże znaczenie dla przebiegu wojny. W drodze wyjątku może być "Krzyż Komandorski" nadany oficerowi, który przyczynił się wybitnie i w sposób stanowczy do rozstrzygającego zwycięstwa;
c)
"Krzyż Kawalerski" - dowódcy oddziału do armji włącznie za nadzwyczajne czyny bojowe lub wybitną inicjatywę, połączoną z umiejętnem i skutecznem dowodzeniem, a wyjątkowo oficerowi sztabu za współpracę z dowódcą, o ile współpraca ta w sposób wybitny przyczyniła się do rozstrzygającego zwycięstwa w bitwie;
d)
"Krzyż Złoty" - żołnierzowi, posiadającemu już "Krzyż Srebrny", za umiejętne i skuteczne dowodzenie oddziałem do dywizji włącznie lub za czyn wybitnej inicjatywy, zapewniającej duży sukces bojowy. W drodze wyjątku może być "Krzyż Złoty" nadany żołnierzowi, nie posiadającemu "Krzyża Srebrnego";
e)
"Krzyż Srebrny" - dowódcy za śmiały i pełen inicjatywy czyn bojowy i osobistego męstwa, połączony z umiejętnem i skutecznem dowodzeniem, lub żołnierzowi, który swoim przykładem wpłynął na towarzyszy, doprowadzając ich do wybitnego czynu bojowego, względnie był przykładem niezwykłego osobistego męstwa. "Krzyżem Srebrnym" mogą być ponadto odznaczone osoby cywilne oraz jednostki zbiorowe (oddziały, miasta, korporacje i t. p.) za okazanie niezwykłego męstwa.
Art.  5.
(1)
Nadanie orderu wojennego "Virtuti Militari" stwarza dla odznaczonych prawo do tytułu kawalera orderu "Virtuti Militari" danej klasy.
(2)
Kawalerowie - obywatele polscy - tworzą braterski zespół pod nazwą "Zgromadzenie Kawalerów Orderu Wojennego "Virtuti Militari" z Kanclerzem i Kapitułą na czele.
Art.  6.
(1)
Kawalerowie orderu wojennego "Virtuti Militari" - obywatele polscy - mają prawo pierwszeństwa do honorów ze strony wojskowych równych stopni, orderu tego nie posiadających, oraz prawo do oficerskich honorów wojskowych przy pogrzebie.
(2)
Państwo zobowiązane jest dostarczyć kawalerom orderu "Virtuti Militari" pracy, zapewniającej im utrzymanie.
(3)
Kawalerowie orderu, niezdolni do pracy i nie mający odpowiedniego zaopatrzenia, otrzymują zaopatrzenie na podstawie ustawy z dnia 11 grudnia 1924 r. o zaopatrzeniu osób, szczególnie zasłużonych, oraz o wyjątkowem zaopatrzeniu, nie opartem na innych tytułach prawnych (Dz. U. R. P. z 1925 r. Nr. 2, poz. 12) w brzmieniu, zmienionem ustawą z dnia 29 stycznia 1930 r. (Dz. U. R. P. Nr. 17, poz. 122).
(4)
Sposób, w jaki następuje dostarczenie pracy kawalerom orderu "Virtuti Militari", oraz stwierdzenie warunków do przyznania zaopatrzenia, określi rozporządzenie wykonawcze.
Art.  7.
(1)
Prócz uprawnień, określonych w art. 5 i 6, przysługują kawalerom orderu wojennego "Virtuti Militari" - obywatelom polskim - następujące prawa:
a)
prawo do dożywotniej pensji orderowej w wysokości 300 złotych rocznie, wypłacanych w całości zgóry za każdy otrzymany order bez względu na klasę;
b)
prawo pierwszeństwa przy obsadzaniu urzędów państwowych i samorządowych;
c)
prawo pierwszeństwa przy nadawaniu ziemi;
d)
prawo pierwszeństwa przy przyjmowaniu do zakładów inwalidów;
e)
prawo do leczenia na koszt Skarbu Państwa w razie choroby, pozostającej w związku z działalnością w czasie wojny;
f)
prawo do 80% zniżki kolejowej przy przejazdach kolejami państwowemi lub przez Państwo zarządzanemi.
(2)
Podoficer, odznaczony "Krzyżem Złotym", może być mianowany podporucznikiem, a szeregowiec - sierżantem.
(3)
Dzieciom ślubnym, uprawnionym i przysposobionymi kawalera orderu "Virtuti Militari", przysługuje prawo pierwszeństwa przy przyjmowaniu do państwowych, publicznych i samorządowych szkół i zakładów naukowych i wychowawczych oraz-w razie niezamożności - zwolnienie od wszelkich opłat administracyjnych, pobieranych w takich zakładach.
(4)
Pensja orderowa jest wolna od wszelkich podatków.
(5)
Pensja orderowa nie może być zajęta sądownie.
(6)
Jednostki zbiorowe pensji orderowej nie otrzymują.
Art.  8.

Jako dzień święta orderu wojennego "Virtuti Militari" ustanawia się dzień 11 listopada.

Art.  9.
(1)
Order wojenny "Virtuti Militari" nadaje Naczelny Wódz, a po zawarciu pokoju - były Naczelny Wódz. W razie braku byłego Naczelnego Wodza nadaje order wojenny "Virtuti Militari" jeden z najwyższych dowódców z czasu wojny - kawalerów orderu wojennego "Virtuti Militari" - wybrany przez Kapitułę orderu. Nadawanie orderu następuje na wniosek Kapituły, jeżeli idzie o ordery I, II i III klasy, a na wniosek dowódcy oddziału, o ile idzie o ordery klasy IV i V.
(2)
Naczelny Wódz ma prawo w czasie wojny przekazać nadawanie "Srebrnego Krzyża" orderu wojennego "Virtuti Militari" dowódcom armji równorzędnym lub wyższym.
(3)
Naczelnemu Wodzowi i byłemu Naczelnemu Wodzowi nadaje order wojenny "Virtuti Militari" - bez względu na klasę orderu - Prezydent Rzeczypospolitej na wniosek Kapituły.
Art.  10.
(1)
Kapituła orderu wojennego "Virtuti Militari" składa się:
a)
z kawalerów orderu wojennego "Virtuti Militari" klasy I oraz
b)
z 12 kawalerów orderu wojennego "Virtuti Militari" klas niższych, po trzech z każdej klasy, powołanych przez Naczelnego Wodza, względnie Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych.
(2)
Kapitule przewodniczy Kanclerz, mianowany co dwa lata przez Naczelnego Wodza, względnie Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych z pośród kawalerów orderu klasy I i II. Do obowiązków Kanclerza należy ogólna piecza nad sprawami orderu wojennego "Virtuti Militari" oraz bezpośrednie porozumiewanie się w tych sprawach z Naczelnym Wodzem, względnie Generalnym Inspektorem Sił Zbrojnych.
(3)
Zastępcę Kanclerza wybiera Kapituła z pośród swoich członków - kawalerów orderu wojennego "Virtuti Militari" klasy I i II, sekretarza zaś - z pośród kawalerów tego orderu.
(4)
W razie braku kawalerów orderu pewnej klasy, należy w przypadkach powyższych (ust. 1-3) brać pod uwagę kawalerów orderu klasy bezpośrednio niższej.
(5)
Do zakresu działania Kapituły należy oprócz spraw, wyszczególnionych w poszczególnych artykułach niniejszej ustawy, stanie na straży honoru orderu wojennego "Virtuti Militari", zarząd sprawami tegoż orderu, zarząd sprawami "Zgromadzenia Kawalerów" (art. 5) oraz przygotowywanie i opinjowanie projektów ustaw, rozporządzeń i zarządzeń w powyższych sprawach.
(6)
Kapituła odnawia się co dwa lata w 1/3 części drogą zwalniania i powoływania przez Naczelnego Wodza w czasie wojny, a Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych w czasie pokoju.
Art.  11.
(1)
Order wojenny "Virtuti Militari" traci się:
a)
na mocy prawomocnego wyroku sądowego, powodującego utratę orderów;
b)
na mocy prawomocnego orzeczenia Sądu Honorowego Kapituły orderu wojennego "Virtuti Militari", zatwierdzonego przez Naczelnego Wodza, względnie Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych.
(2)
Z utratą orderu wojennego "Virtuti Militari" łączy się z mocy samego prawa utrata praw, wymienionych w art. 5, 6 i 7.
Art.  12.
(1)
O wdrożeniu przeciwko kawalerowi orderu wojennego "Virtuti Militari" postępowania karnego i honorowego, tudzież o jego zakończeniu zawiadamia prokurator, względnie przewodniczący oficerskiego sądu honorowego Kapitułę, dołączając równocześnie odpis wyroku, względnie orzeczenia, a na żądanie i akta sprawy karnej, względnie honorowej,
(2)
Odebranie odznaki orderu i dyplomu w przypadku utraty prawa do orderu następuje na żądanie Kapituły przez władze administracji ogólnej.
Art.  13.

Nadanie i utrata orderu wojennego "Virtuti Militari" mają być ogłoszone w Dzienniku Personalnym Ministerstwa Spraw Wojskowych i Monitorze Polskim.

Art.  14.
(1)
Koszty nadania orderu i odznak ponosi Skarb Państwa.
(2)
Podania, świadectwa i wszelkie inne pisma w sprawach orderu i związanych z nim uprawnień wolne są od opłat stemplowych.
Art.  15.

Organizację "Zgromadzenie Kawalerów" (art. 5), szczegóły organizacji i działalności "Kapituły" (art. 10), szczegóły postępowania przy nadawaniu, orderu (art. 9) oraz organizację i tryb postępowania Sądu Honorowego Kapituły (art. 11) unormuje statut, uchwalony przez Kapitułę, a zatwierdzony przez Naczelnego Wodza, względnie Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych. Statut ten będzie ogłoszony w "Monitorze Polskim".

Art.  16.

Kapituła, ustanowiona na podstawie ustawy z dnia 1 sierpnia 1919 r. (Dz. U R. P. Nr. 67, poz. 409), ma być rozwiązana z chwilą utworzenia Kapituły na podstawie niniejszej ustawy.

Art.  17.

Wykonanie ustawy niniejszej porucza się Ministrowi Spraw Wojskowych w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami.

Art.  18.
(1)
Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
(2)
Równocześnie traci moc obowiązującą ustawa z dnia 1 sierpnia 1919 r. orderu wojskowego "Virtuti Militari" (Dz. U. R. P. Nr. 67, poz. 409) wraz z późniejszemi zmianami.

ZAŁĄCZNIK 

KRZYŻ WIELKI

I KLASY

GWIAZDA KRZYŻA WIELKIEGO

KRZYŻ KOMANDORSKI

II KLASY

KRZYŻ KAWALERSKI

III KLASY

KRZYŻ ZŁOTY

IV KLASY

KRZYŻ SREBRNY

V KLASY

LEWA STRONA

KRZYŻA SREBRNEGO

grafika

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1933.33.285

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Order wojenny "Virtuti Militari".
Data aktu: 25/03/1933
Data ogłoszenia: 08/05/1933
Data wejścia w życie: 08/05/1933