Świadczenia na rzecz Funduszu Pracy.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 31 marca 1933 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami Spraw Wewnętrznych, Skarbu, Przemysłu i Handlu, Komunikacji, Opieki Społecznej oraz Rolnictwa i Reform Rolnych o świadczeniach na rzecz Funduszu Pracy.

Na podstawie art. 30 ustawy z dnia 16 marca 1933 r. o Funduszu Pracy (Dz. U. R. P. Nr. 22, poz. 163) zarządza się co następuje:
§  1.
Ustanowione w ustawie z dnia 16 marca 1933 r. o Funduszu Pracy (Dz. U. R. P. Nr. 22, poz. 163), zwanej w dalszym ciągu ustawą, opłaty (art. 15 - 26 ustawy), wpływy z zaległości podatkowych, uiszczanych w naturze (art. 27 ustawy), i wpłaty związków komunalnych (art. 28 ustawy) - będą wymierzane, pobierane, kontrolowane, przyjmowane i zaliczane w sposób, określony w rozporządzeniu niniejszem.
§  2. 1
Podstawę obliczenia opłat, przewidzianych w art. 15 ustawy, stanowi suma-bez uwzględnienia jakichkolwiek potrąceń - każdorazowo przypadającego do wypłaty wraz ze świadczeniami w naturze uposażenia służbowego, stałego wynagrodzenia za najemną pracę, emerytury, renty lub zaopatrzenia, przyczem przy obliczaniu wysokości tych opłat nie bierze się pod uwagę kwot mniejszych od 1 zł.
§  3. 2
Opłaty od uposażenia służbowego, stałego wynagrodzenia za najemna pracę, emerytury, renty lub zaopatrzenia potrącają pracodawcy, Skarb Państwa, przedsiębiorstwa i monopole państwowe, związki komunalne lub instytucje prywatne - przy każdorazowej wypłacie.

Kwoty, potrącone przez Skarb Państwa, należy w terminie do dni 7 po dokonanych potrąceniach wpłacić do kasy urzędu skarbowego, bezpośrednio lub na jej rachunek czekowy w Pocztowej Kasie Oszczędności; równocześnie należy złożyć deklarację zawierającą dokładne obliczenie opłat oraz szczegółowe dane stwierdzające, ile, z jakiego tytułu i za jaki okres czasu opłaty są uiszczane.

Kwoty, potrącone przez pracodawców, przedsiębiorstwa i monopole państwowe, związki komunalne lub instytucje prywatne, należy wpłacić do Funduszu Bezrobocia na jego rachunek czekowy w Pocztowej Kasie Oszczędności do dnia 20 miesiąca następującego po wypłacie, jeżeli zaś chodzi o zakłady górniczo-hutnicze - do dnia 25 tegoż miesiąca; równocześnie należy złożyć właściwemu Zarządowi Obwodowemu Funduszu Bezrobocia deklarację, zawierającą dokładne obliczenie opłat oraz stwierdzającą, ile, z jakiego tytułu i za jaki okres czasu opłaty są uiszczane.

§  4. 3
Opłaty od pracodawców oblicza się od ogólnej sumy wypłaconych zarobków, uposażeń i wynagrodzeń. Opłaty te należy wpłacić do Funduszu Bezrobocia na jego rachunek czekowy w Pocztowej Kasie Oszczędności, łącznie z wpłaceniem opłat, potrąconych w myśl § 3 ust. 3; równocześnie należy złożyć właściwemu Zarządowi Obwodowemu Funduszu Bezrobocia deklarację, stwierdzającą, kto wnosi opłatę, ile, z jakiego tytułu i za jaki okres czasu.
§  5.
Pracodawcy, przedsiębiorstwa i monopole państwowe, związki komunalne lub instytucje prywatne mogą - za zgodą i na warunkach, określanych przez Ministra Opieki Społecznej, - uiszczać opłaty, przewidziane w §§ 3 i 4, bezpośrednio na rachunek czekowy Funduszu Pracy w Pocztowej Kasie Oszczędności.
§  5a. 4
Wymiar i pobór opłat, przewidzianych w § 3 ust. 3 i § 4 rozporządzenia niniejszego, od niektórych kategoryj płatników, lub też na niektórych terenach Rzeczypospolitej, może być powierzany innym instytucjom prawno-publicznym. Zasady i tryb powierzania tych czynności instytucjom prawno-publicznym oraz wysokość odszkodowania za ich wykonywanie określa zarządzenie Ministra Opieki Społecznej.
§  6.
1% opłaty od diet posłów i członków Senatu (art. 16 ustawy) potrącają: Biuro Sejmu, Biuro Senatu i Biuro Sejmu Śląskiego przy każdorazowej wypłacie diet. Potrącone tytułem opłaty kwoty należy wpłacić w terminie 7 dni po dokonaniu potrącenia do kasy urzędu skarbowego, bezpośrednio lub na jej rachunek czekowy w Pocztowej Kasie Oszczędności, z zaznaczeniem na blankiecie nadawczym lub na deklaracji: tytułu wpłaty, ilości osób, którym dokonano potrącenia opłaty, ogólnej sumy wypłaconych diet, czasu, za jaki je wypłacono, i łącznej kwoty potrąconych opłat.
§  7.
Za podstawę obliczenia wysokości opłat od notarjuszów, pisarzy hipotecznych i komorników oraz od samodzielnych wolnych zajęć zawodowych (art. 17 ustawy) - służy dochód, ustalony - z tytułu spełniania danej pracy zawodowej - przy obliczaniu ogólnego dochodu dla wymiaru państwowego podatku dochodowego. Zmiany wysokości dochodu z pracy zawodowej pociągają za sobą równoczesną zmianę w wysokości opłaty.

Obliczenie i pobór opłat uskuteczniają urzędy skarbowe, w których okręgu wymierza się państwowy podatek dochodowy, jednocześnie z obliczeniem i poborem właściwego podatku dochodowego.

O wysokości opłaty czyni się wzmiankę na nakazie płatniczym państwowego podatku dochodowego. Opłatę należy uiścić do dnia 1 listopada każdego roku podatkowego. W razie doręczenia nakazu płatniczego po dniu 15 października, opłata płatna jest w ciągu 30 dni po dniu doręczenia nakazu płatniczego.

Pierwsze obliczenie opłaty dokonane będzie od dochodu, podlegającego opodatkowaniu w roku podatkowym 1933.

§  8.
Przedsiębiorstwa i zakłady pracy, wypłacające tantjemy, obowiązane są potrącać przy każdej wypłacie opłaty, określone w art. 18 ustawy. Kwoty, potrącone tytułem opłaty w ciągu miesiąca, należy w ciągu 7 dni po upływie tegoż miesiąca wpłacić do kasy urzędu skarbowego, bezpośrednio lub na jej rachunek czekowy w Pocztowej Kasie Oszczędności, przy dołączeniu lub zaznaczeniu na blankiecie nadawczym obliczenia i danych dotyczących tytułu wpłaty osób, którym wypłacono tantjemę, i wysokości wypłaconych kwot.
§  9.
Opłaty od biletów wstępu na publiczne zabawy, rozrywki, widowiska i zawody sportowe (art. 19 ustawy) uiszczają osoby nabywające bilety wstępu, inkasują zaś je i są za te opłaty odpowiedzialni właściciele przedsiębiorstwa lub osoby, odpowiedzialne za przedsiębiorstwo albo urządzające zabawy, rozrywki, widowiska lub zawody.

Zainkasowane opłaty, po potrąceniu odszkodowania (§ 17 ust. 2), należy wpłacić do kasy gminnej, bezpośrednio lub na jej rachunek czekowy w Pocztowej Kasie Oszczędności, równocześnie z zainkasowanym komunalnym podatkiem od publicznych zabaw, rozrywek i widowisk, a w przypadku, gdy podatek komunalny nie jest pobierany, najdalej w ciągu 5 dni po dniu zabawy, rozrywki, widowiska lub zawodów. Równocześnie należy przedłożyć wykaz opłat od biletów wstępu (zał. 1).

§  10.
Opłaty od stawek we wzajemnych zakładach (totalizatorze; art. 20 ustawy) uiszczają osoby grające, lub też przy zakładach łącznych towarzystwa wyścigów konnych, które w tym celu pobierają od osób grających opłaty bezzwrotne w wysokości 1% od stawki początkowej, pomnożonej przez ilość koni, objętych grą łączną. Opłaty inkasują i są za nie odpowiedzialne towarzystwa wyścigów konnych. Sumy z opłat w wysokości odpowiadającej 1% obrotu we wzajemnych zakładach należy wpłacić do kasy gminnej, bezpośrednio lub na jej rachunek czekowy w Pocztowej Kasie Oszczędności, równocześnie z komunalnym podatkiem od stawek we wzajemnych zakładach, a w przypadku, gdy podatek komunalny nie jest pobierany, - w następnym nieświątecznym dniu po odbytych wyścigach. Równocześnie należy przedłożyć zestawienie obrotów, dokonanych w danym dniu wyścigowym we wzajemnych zakładach.
§  11.
Wymiar, pobór, ściąganie i kontrolę opłat od cukru i od piwa (art. 21, 22 i 29 ustawy) przeprowadza się według przepisów, dotyczących wymiaru, poboru, ściągania i kontroli podatku spożywczego od cukru i piwa, z uwzględnieniem następujących postanowień:
a)
osoby, obowiązane do zapłaty tych opłat, uiszczają je w kasie urzędu skarbowego, bezpośrednio lub na jej rachunek czekowy w Pocztowej Kasie Oszczędności, względnie, o ile chodzi o opłaty od cukru i piwa, przywożonego z zagranicy, w urzędzie celnym, - wskazując w deklaracji płatniczej lub na blankiecie nadawczym przeznaczenie wpłacanych kwot; od cukru i piwa, przywożonego z obszaru w, m. Gdańska, opłaty uiszcza się w kasie urzędu skarbowego, a dowód zapłaty składa się w urzędzie przekazowym odbiorczym;
b)
opłaty te nie podlegają kredytowaniu;
c)
w przypadkach, gdy pobrany podatek od cukru lub od piwa podlega zwrotowi, zwraca się również opłatę od cukru lub od piwa.
§  12.
Opłaty od żarówek elektrycznych (art. 23 ustawy) uiszczają producenci w kasie urzędu skarbowego, bezpośrednio lub na jej rachunek czekowy w Pocztowej Kasie Oszczędności, wskazując w deklaracji płatniczej lub na blankiecie nadawczym przeznaczenie wpłacanych kwot i ilość sprzedanych żarówek; opłaty uiszcza się w terminie obowiązku zapłaty najbliższej, przypadającej po sprzedaży zaliczki na podatek przemysłowy, przyczem zezwolenie na odroczenie zapłaty zaliczki na podatek przemysłowy nie może dotyczyć obowiązku uiszczenia opłaty. Obowiązek uiszczenia opłaty od żarówek elektrycznych powstaje dla producenta z chwilą ich sprzedaży na rynku wewnętrznym.

Opłatom powyższym podlegają jedynie żarówki, wprowadzone do obrotu handlowego oddzielnie od aparatów, których część składową stanowią.

Przy sprowadzaniu żarówek z zagranicy do uiszczenia opłaty obowiązana jest osoba, na której rachunek dokonywa się odprawa celna; opłatę uiszcza się przy odprawie celnej wraz z cłem.

Przy sprowadzaniu żarówek z w. m. Gdańska obowiązek uiszczenia opłaty ciąży na osobie, dla której według dowodów przekazowych przeznaczona jest przesyłka; dowód uiszczenia opłaty w kasie urzędu skarbowego należy przedstawić przy odbiorze żarówek w urzędzie przekazowym odbiorczym.

§  13.
Opłaty od spożycia gazu do użytku domowego (art. 24 ustawy) uiszczają odbiorcy gazu, a w przypadkach sprzedaży gazu z automatów gazomierzy - sprzedawcy gazu; w obu przypadkach opłaty inkasują i są za nie odpowiedzialni sprzedawcy gazu.

Do obliczenia i poboru opłat od spożycia gazu do użytku domowego obowiązani są sprzedawcy gazu przy każdorazowem, chociażby tylko częściowem, regulowaniu przez poszczególnych odbiorców należności za pobrany gaz.

Opłaty oblicza się od należności (ceny), liczonej przez sprzedawców za gaz, uwidocznionej w wystawionych dla odbiorców rachunkach lub pobranych za pośrednictwem licznika automatu gazomierzy; do sumy rachunku za zużyty gaz dolicza się opłatę w ten sposób, by kwota opłat była w odrębnej pozycji wyraźnie uwidoczniona w rachunku.

Przy obliczaniu kwot opłaty nie bierze się pod uwagę sum mniejszych od pół grosza, natomiast kwoty od pół grosza wzwyż zaokrągla się do pełnego grosza.

Opłaty pobrane przez sprzedawcę gazu, lub obowiązujące sprzedawcę, powinny być wpłacone do kasy gminnej, bezpośrednio lub na jej rachunek czekowy w Pocztowej Kasie Oszczędności, w terminie do dni 5 po upływie każdego półmiesięcznego okresu, czyli kwoty, pobrane lub obciążające od 1 do 15- do dnia 20 włącznie tegoż miesiąca, pobrane zaś lub obciążające w czasie od 16 do końca miesiąca - do dnia 5 włącznie każdego następnego miesiąca.

Na blankiecie nadawczym Pocztowej Kasy Oszczędności, a w razie wpłacenia bezpośrednio do kasy gminnej - w deklaracji, złożonej przez sprzedawcę, należy podać dokładne obliczenie opłaty oraz szczegółowe dane stwierdzające, kto (jaki sprzedawca), ile, z jakiego tytułu oraz za jaki okres czasu wpłaca opłatę. W deklaracji winna być nadto uwidoczniona ilość odbiorców gazu w danym okresie, od których pobrano opłatę, jak również pobrana w ogólnej sumie należność za sprzedany im w tym czasie gaz, oraz suma należności, otrzymana za pośrednictwem licznika automatu gazomierzy.

§  14.
Opłatę od przebywania w godzinach nocnych w zakładach gastronomicznych i w salach bilardowych (art. 25 ustawy) - uiszczają osoby przychodzące do tych zakładów między godziną 24 a 6, bezpośrednio po wejściu do zakładu gastronomicznego względnie do sali bilardowej, zaś osoby, które tam przebywały już przed godziną 24 i pozostały po tej godzinie, - bezpośrednio po upływie godziny 24. Opłaty te inkasują właściciele (dzierżawcy, zarządzający) zakładu gastronomicznego (sali bilardowej), którzy są za nie odpowiedzialni. Właściciele (dzierżawcy, zarządzający) zakładu gastronomicznego (sali bilardowej) otrzymują w zarządzie gminy za pokwitowaniem bloczki odpowiednio ponumerowanych i ostemplowanych biletów i bilety te wydają osobom, obowiązanym do uiszczenia opłaty. Zainkasowane opłaty, po potrąceniu odszkodowania (§ 17 ust. 2), należy wpłacić do kasy gminnej, bezpośrednio lub na jej rachunek czekowy w Pocztowej Kasie Oszczędności, do dni 5. Na blankiecie nadawczym Pocztowej Kasy Oszczędności, a w razie wpłacenia bezpośrednio do kasy gminnej-w deklaracji należy podać numery bloczków i biletów. Wszystkie osoby, znajdujące się w zakładach gastronomicznych (salach bilardowych) między godziną 24 a 6 i obowiązane do uiszczenia opłaty, winny okazywać wykupione bilety kontrolerom zarządu gminy.

Przy zastąpieniu opłat powyższych przez miesięczne opłaty ryczałtowe za podstawę obliczenia opłat ryczałtowych służy przeciętny miesięczny wpływ z opłat niezryczałtowanych, pobranych w ciągu pierwszego lub drugiego poprzedzającego zryczałtowanie półrocza kalendarzowego. Za podstawę obliczenia ryczałtu mogą być również przyjęte opłaty, pobrane na podstawie art. 17 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 23 sierpnia 1932 r. o pomocy bezrobotnym (Dz. U. R. P. Nr. 74, poz. 664).

§  15.
Opłaty od czynszu dzierżawnego (art. 26 ustawy) uiszczają właściciele nieruchomości. Opłaty od osiągniętego w danym kwartale kalendarzowym czynszu dzierżawnego należy w ciągu drugiego miesiąca następującego po tym kwartale uiścić w kasie urzędu skarbowego, bezpośrednio lub na jej rachunek czekowy w Pocztowej Kasie Oszczędności; równocześnie należy złożyć w kasie urzędu skarbowego wykaz otrzymanych sum czynszu dzierżawnego, osiągniętego w ubiegłym kwartale kalendarzowym, wraz z obliczeniem opłat (załącznik 2) ; do czasu przejęcia przez władze skarbowe wymiaru i poboru państwowego podatku od nieruchomości miejskich oraz od niektórych budynków w gminach wiejskich - opłaty należy uiszczać i deklarację składać w kasie gminnej.
§  16.
O ile opłaty, wymienione w §§ 9, 10, 13 i 14 nie zostały wpłacone do kasy gminnej w terminie lub zostały wpłacone niezgodnie z art. 19, 20, 24 i 25 ustawy, wymiaru i poboru dokonywa zarząd gminy, który wykonywa również kontrolę opłat, wymienionych w §§ 9, 10, 13 i 14.

Do wymiaru i poboru opłat, wymienionych w §§ 9, 10, 13 i 14, oraz do odwołań od wymiaru tych opłat, zarówno pod względem trybu postępowania, jak i właściwości władzy, stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące samoistnych danin komunalnych.

Postanowienia ust. 1 i 2 niniejszego paragrafu oraz lit. B) § 17 stosuje się odpowiednio do opłat, wymienionych w § 15, do czasu przejęcia przez władze skarbowe wymiaru i poboru państwowego podatku od nieruchomości miejskich oraz od niektórych budynków w gminach wiejskich.

§  17.
Za czynności, związane z wymiarem, poborem i kontrolą opłat, wymienionych w §§ 9, 10, 13 i 14, przyznaje się gminom odszkodowanie w następującej wysokości procentowej od wpływów z opłat i z kar za zwłokę;
a)
1% przy opłatach od stawek we wzajemnych zakładach (totalizatorze);
b)
3% przy opłatach od biletów wstępu i od spożycia gazu do użytku domowego;
c)
10% przy opłatach od przebywania w godzinach nocnych w zakładach gastronomicznych i w salach bilardowych.

Za czynności, związane z inkasowaniem opłat, wymienionych w §§ 9 i 14, przyznaje się inkasującym odszkodowanie w wysokości 2% zainkasowanych sum.

§  18.
O ile opłaty, wymienione w §§ 3 ust. 2, 6, 7, 8, 12 i 15, nie zostały wpłacone w terminie lub zostały wpłacone niezgodnie z art. 15, 16, 17, 18, 23 i 26 ustawy, wymiaru i poboru opłat dokonywają urzędy skarbowe przy odpowiedniem zastosowaniu przepisów dotyczących państwowego podatku dochodowego, jeśli chodzi o opłaty przewidziane w §§ 3 ust. 2, 6, 7 i 8, oraz przepisów dotyczących państwowego podatku od energji elektrycznej, jeśli chodzi o opłaty, przewidziane w §§ 12 i 15. Urzędy skarbowe wykonywają również kontrolę Opłat, wymienionych w §§ 3 ust. 2, 6, 7, 8, 12 i 15.

Wpływy, osiągnięte z powyższych opłat, kasy urzędów skarbowych zaliczają na rachunek specjalny Funduszu Pracy.

§  19. 5
O ile opłaty, wymienione w § 3 ust. 3 i § 4, nie zostały wpłacone w terminie lub zostały wpłacone niezgodnie z art. 15 ustawy, wymiaru i poboru dokonywają Zarządy Obwodowe Funduszu Bezrobocia przy odpowiedniem zastosowaniu przepisów, dotyczących pobierania składek na rzecz Funduszu Bezrobocia. Zarządy Obwodowe Funduszu Bezrobocia wykonywają również kontrolę tych opłat.

Za czynności, związane z wymiarem, poborem i kontrolą opłat, wymienionych w § 3 ust. 3 i § 4, przyznaje się Funduszowi Bezrobocia odszkodowanie w wysokości rzeczywiście poniesionych kosztów, które jednak nie może przekraczać 3% wpływów z opłat i kar za zwłokę.

§  20. 6
Wpływy na rzecz Funduszu Pracy wraz z karami za zwłokę, otrzymane w ciągu pierwszych 15 dni miesiąca, wpłacają urzędy skarbowe, urzędy celne, zarządy gmin i Fundusz Bezrobocia, po potrąceniu odszkodowania i ewentualnych zwrotów, na rachunek czekowy Funduszu Pracy w Pocztowej Kasie Oszczędności do dnia 20 tegoż miesiąca, sumy zaś otrzymane w drugiej połowie miesiąca - do dnia 5 następnego miesiąca.

Nadzór nad wynikającemi z rozporządzenia niniejszego czynnościami zarządów gmin i Zarządów Obwodowych Funduszu Bezrobocia sprawuje Fundusz Pracy..

§  21. 7
Ściąganie opłat, ustanowionych na rzecz Funduszu Pracy, dokonywane jest zgodnie z przepisami, dotyczącemi postępowania egzekucyjnego władz skarbowych. W postępowaniu tem właściwe urzędy skarbowe, urzędy celne, zarządy gmin lub Zarządy Obwodowe Funduszu Bezrobocia zastępują Fundusz Pracy jako wierzyciela, z tem, że koszty, ponoszone w postępowaniu egzekucyjnem przez wierzyciela, obciążają Fundusz Pracy.
§  21a. 8
(uchylony).
§  22.
Organa, powołane do wykonywania robót, finansowanych przez Fundusz Pracy lub zaprojektowanych z inicjatywy lub przy współudziale Funduszu Pracy, podają do publicznej wiadomości przez ogłoszenie w Dzienniku Wojewódzkim i przez obwieszczenie w sposób zapewniający rozpowszechnienie w miejscu zastosowania, jakie świadczenia w naturze, gdzie, kiedy, przez kogo i według jakich cen będą przyjmowane.

Podatnicy chcący uiścić zaległości z tytułu podatków: gruntowego, dochodowego, majątkowego, spadkowego i od darowizn, - mogą zaofiarować organom, wymienionym w ust. 1, celem spłaty tych zaległości świadczenia w naturze lub ich część. W razie przyjęcia oferty organ prowadzący roboty wydaje na żądanie podatnika zaświadczenie tymczasowe, stwierdzające zakres świadczeń, ich równowartość pieniężną i projektowany termin ich wykonania.

Na podstawie tego zaświadczenia tymczasowego urząd skarbowy zawiesza postępowanie egzekucyjne odnośnie zaległości, do wysokości kwoty, uwidocznionej w zaświadczeniu.

Po wykonaniu świadczenia przez podatnika organ prowadzący roboty wydaje podatnikowi zaświadczenie (załącznik 3).

Kasa urzędu skarbowego przyjmuje powyższe zaświadczenie jako wpłatę gotówkową i wydaje podatnikowi pokwitowanie kasowe.

Kary za zwłokę należy obliczać do dnia wydania zaświadczenia.

§  23.
Do świadczeń w naturze w postaci dostarczania płodów rolnych, artykułów żywności, materjałów opałowych, włókienniczych i innych, do przyjmowania ich przez organa Funduszu Pracy oraz do zaliczania tych świadczeń na spłatę zaległości z tytułu podatków; gruntowego, dochodowego, majątkowego, spadkowego i od darowizn - stosuje się odpowiednio postanowienia rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 16 listopada 1931 r. wydanego w porozumieniu z Ministrami Pracy i Opieki Społecznej, Spraw Wewnętrznych, Rolnictwa oraz Przemysłu i Handlu w sprawie wykonania ustawy o uiszczaniu niektórych zaległych podatków w naturze na cele bezpośredniej pomocy bezrobotnym (Dz. U. R. P. Nr. 104, poz. 806).
§  24.
Wpłaty związków komunalnych (art. 28 ustawy), których podstawę obliczenia stanowią objęte budżetem administracyjnym dochody zwyczajne, osiągnięte w ciągu roku budżetowego, związki komunalne wpłacają na rachunek czekowy Funduszu Pracy w Pocztowej Kasie Oszczędności w czterech równych ratach, a mianowicie: 1 sierpnia, 1 października, 1 stycznia i 31 marca następnego roku budżetowego, zawiadamiając równocześnie o wysokości dokonanej wpłaty bezpośrednią władzę nadzorczą, która czuwa nad prawidłowością wpłat. Przy uiszczaniu pierwszej raty należy wskazać na blankiecie nadawczym sumę dochodów zwyczajnych, osiągniętych w poprzednim roku budżetowym.
§  25.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 1933 r.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

WYKAZ OPŁAT OD BILETÓW WSTĘPU

Za dzień ........... miesiąca .......... 193... r.

z przedsiębiorstwa .......................

Cena biletu. Stawka opłaty Ilość biletów sprzedanych Ogólna suma opłat
od 0,26 zł do 1 zł 5 gr
od 1,01 zł do 2 zł 10 gr
od 2,01 zł do 3 zł 20 gr
od 3,01 zł do 4 zł 30 gr
od 4,01 zł do 5 zł 40 gr
powyżej 5 zł 50 gr
Razem ..............
2% za inkaso ......
Pozostaje do zapłaty

............ dnia .......... 193.... r.

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

WYKAZ OPŁAT OD CZYNSZU DZIERŻAWNEGO

za kwartał ....... roku ......

z nieruchomości Nr. ...., położonej przy ul. ........ w ......

L. p. Numer lokalu Osiągnięta suma czynszu dzierżawnego Opłata Uwagi
gr gr
Razem ............

............ dnia .......... 193.... r.

ZAŁĄCZNIK  Nr 3

.............................

(Organ prowadzący roboty).

............ dnia .......... 193.... r.

ZAŚWIADCZENIE Nr. ......

Na podstawie § 22 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z

dnia 31 marca 1933 r. wydanego w porozumieniu z Ministrami:

Spraw Wewnętrznych, Skarbu, Przemysłu i Handlu, Komunikacji,

Opieki Społecznej, Rolnictwa i Reform Rolnych o świadczeniach

na rzecz Funduszu Pracy (Dz. U. R. P. Nr. 22, poz. 176) ......

(Organ prowadzący roboty) zaświadcza niniejszem, że Pan (i) -

firma ........................................................

zamieszkały (a) - mająca siedzibę w .............. wykonał (a)

w dniach ........... 193.... r. na poczet należnych zaległości

podatkowych następujące świadczenia w naturze:

Rodzaj Ilość Cena Wykonanie
Razem zł

Ogólna wartość świadczeń wynosi zł ............. gr .......

(słownie: zł .......................... gr ..................)

Zaświadczenie niniejsze zostało wydane celem przedstawienia

go we właściwej kasie urzędu skarbowego.

..................

(Podpis)

1 § 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 3 czerwca 1933 r. (Dz.U.33.41.326) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 czerwca 1933 r.
2 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 22 grudnia 1934 r. (Dz.U.34.110.978) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lutego 1935 r.
3 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 22 grudnia 1934 r. (Dz.U.34.110.978) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lutego 1935 r.
4 § 5a dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 22 grudnia 1934 r. (Dz.U.34.110.978) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lutego 1935 r.
5 § 19 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 22 grudnia 1934 r. (Dz.U.34.110.978) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lutego 1935 r.
6 § 20 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 22 grudnia 1934 r. (Dz.U.34.110.978) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lutego 1935 r.
7 § 21 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 22 grudnia 1934 r. (Dz.U.34.110.978) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lutego 1935 r.
8 § 21a uchylony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 22 grudnia 1934 r. (Dz.U.34.110.978) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lutego 1935 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1933.22.176

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Świadczenia na rzecz Funduszu Pracy.
Data aktu: 31/03/1933
Data ogłoszenia: 31/03/1933
Data wejścia w życie: 01/04/1933