Postępowanie dyscyplinarne przeciw funkcjonarjuszom Straży Więziennej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 15 października 1932 r.
o postępowaniu dyscyplinarnem przeciw funkcjonarjuszom Straży Więziennej.

Na podstawie art. 105 pkt. f) rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 23 sierpnia 1932 r. o Straży Więziennej (Dz. U. R. P. Nr. 74, poz. 667) zarządzam co następuje:
§  1.
Przełożony, w razie dostrzeżenia naruszenia obowiązków w czasie służby lub poza służbą przez podwładnego funkcjonarjusza Straży Więziennej, lub otrzymania o tem wiadomości, przeprowadza wstępne zbadanie sprawy.

Gdy wstępne zbadanie sprawy stwierdzi naruszenie przez funkcjonarjusza obowiązków służbowych, natenczas przełożony kieruje sprawę na drogę postępowania dyscyplinarnego, jeżeli za czyn ten nie grozi kara porządkowa.

§  2.
Komisją dyscyplinarną, właściwą do spraw przeciw wyższym funkcjonarjuszom Straży (Więziennej, jest urzędująca przy Ministerstwie Sprawiedliwości Komisja dyscyplinarna dla wyższych funkcjonarjuszów Straży Więziennej.

Komisją dyscyplinarną, właściwą do spraw przeciw niższym funkcjonarjuszom Straży Więziennej, jest Komisja dyscyplinarna przy prokuraturze tego sądu apelacyjnego, na którego obszarze dany funkcjonarjusz pełni służbę w chwili wszczęcia przeciw niemu postępowania dyscyplinarnego.

§  3.
Postępowanie dyscyplinarne wszczyna:
a)
przeciw inspektorom Straży Więziennej - Minister Sprawiedliwości;
b)
przeciw pozostałym wyższym funkcjonarjuszom Straży Więziennej - Główny Inspektor Straży Więziennej;
c)
przeciw niższym funkcjonarjuszom Straży Więziennej - Główny Inspektor Straży Więziennej lub naczelnik więzienia, któremu w chwili wszczęcia postępowania dyscyplinarnego obwiniony niższy funkcjonarjusz Straży Więziennej służbowo podlega.
§  4.
W razie popełnienia czynu przestępnego przez funkcjonarjusza Straży Więziennej, przełożony niezwłocznie zawiadamia o tem właściwego prokuratora i jednocześnie wszczyna postępowanie dyscyplinarne.
§  5.
Postępowanie karne przeciw funkcjonarjuszowi Straży Więziennej nie wstrzymuje biegu postępowania dyscyplinarnego przeciw niemu, z wyjątkiem przypadku, w którym przed zakończeniem śledztwa sądowego lub dochodzenia prokuratorskiego nie będzie można zebrać dostatecznych materjałów do przeprowadzenia postępowania dyscyplinarnego.
§  6.
Władza, wszczynająca postępowanie dyscyplinarne, wyda postanowienie, stwierdzające rozpoczęcie postępowania dyscyplinarnego i wskaże w niem:
a)
osobę, przeciw której wszczyna się postępowanie dyscyplinarne;
b)
naruszenie obowiązków podczas służby lub poza służbą, jakie zarzuca się obwinionemu funkcjonarjuszowi.
§  7.
Dochodzenie dyscyplinarne przeprowadza:
a)
w stosunku do wyższych funkcjonarjuszów Straży Więziennej - bezpośredni przełożony lub inspektor Straży Więziennej, w wyjątkowych zaś przypadkach - urzędnik Ministerstwa Sprawiedliwości. Inspektora Straży Więziennej wyznacza Główny Inspektor Straży Więziennej, urzędnika zaś Ministerstwa Sprawiedliwości deleguje Minister Sprawiedliwości;
b)
w stosunku do niższych funkcjonarjuszów Straży Więziennej - bezpośredni przełożony lub inspektor Straży Więziennej, wyznaczony przez Głównego Inspektora Straży Więziennej.
§  8.
Prowadzący dochodzenie nie może być powołany do kompletu opinjodawczego, ani też do jakiejkolwiek innej czynności w postępowaniu dyscyplinarnem.
§  9.
Prowadzący dochodzenie zbiera wszelkie materjały, służące do wyjaśnienia sprawy. Jest on uprawniony do przesłuchiwania świadków i biegłych. Służy mu prawo żądać współdziałania władz sądowych, administracyjnych i policyjnych.

Prowadzący dochodzenie przy przesłuchaniu świadków uprzedza ich, że złożenie fałszywego zeznania jest przestępstwem, zagrożonem karą, przewidzianą w kodeksie karnym.

§  10.
Przed zakończeniem dochodzenia należy zaznajomić obwinionego z wynikami dochodzenia i dać mu możność wypowiedzenia się w tym względzie. Obwiniony może przeglądać akta dochodzenia, jeżeli prowadzący je uzna to za nieszkodliwe dla celów dochodzenia.
§  11.
Po ukończeniu dochodzenia dyscyplinarnego, przełożony przesyła akta tego dochodzenia właściwej Komisji dyscyplinarnej (§ 2), załączając wniosek dyscyplinarny w oryginale i odpisie.

Wniosek dyscyplinarny winien zawierać:

a)
nazwisko, imię, stopień w Straży Więziennej i miejsce służby funkcjonarjusza Straży Więziennej;
b)
dokładne określenie zarzucanego funkcjonarjuszowi czynu;
c)
wyniki dochodzenia dyscyplinarnego;
d)
wyjaśnienie, czy funkcjonarjusz został zawieszony w urzędowaniu, jako też, czy przeciw niemu zostało wszczęte postępowanie karne za czyn, będący przedmiotem wniosku dyscyplinarnego;
e)
inne okoliczności, mogące mieć wpływ na ocenę winy i wymiar kary.
§  12.
Do wniosku dyscyplinarnego należy nadto załączyć:
a)
odpis wykazu służbowego obwinionego funkcjonarjusza Straży Więziennej;
b)
akta dochodzenia prokuratorskiego, o ile miało ono miejsce;
c)
wykaz poprzednio wymierzonych kar porządkowych i dyscyplinarnych.
§  13.
Przewodniczący Komisji dyscyplinarnej, po otrzymaniu wniosku dyscyplinarnego, wyznacza termin rozpatrzenia sprawy i zawiadamia o nim obwinionego, przesyłając mu jednocześnie w drodze służbowej odpis wniosku dyscyplinarnego.
§  14.
Stawiennictwo obwinionego na posiedzenie Komisji dyscyplinarnej nie jest obowiązkowe. Komisja dyscyplinarna może zarządzić, by obwiniony stawił się na posiedzenie Komisji dyscyplinarnej osobiście.
§  15.
Posiedzenie Komisji dyscyplinarnej winno się odbyć najpóźniej dnia trzydziestego od daty otrzymania przez Komisję dyscyplinarną wniosku dyscyplinarnego.
§  16.
Posiedzenie kompletu Komisji dyscyplinarnej odbywa się w miejscu urzędowem i w czasie, wyznaczonym przez przewodniczącego Komisji.
§  17.
Obwinionemu służy prawo zgłoszenia wyłączenia członków kompletu Komisji na zasadach, przewidzianych w kodeksie postępowania karnego przy wyłączaniu sędziów.
§  18.
Posiedzeniem Komisji dyscyplinarnej kieruje przewodniczący, który czuwa nad formalnym i rzeczowym biegiem postępowania i wydaje potrzebne w tym kierunku zarządzenia.

Posiedzenia Komisji dyscyplinarnej są niejawne.

§  19.
Komisja dyscyplinarna może, przed powzięciem opinji o winie i karze, zarządzić przeprowadzenie dochodzenia uzupełniającego, wskazując dokładnie te czynności, jakie mają być dodatkowo przeprowadzone.
§  20.
Komisja dyscyplinarna wydaje opinję o winie obwinionego i stopniu kary, opierając się na faktach i okolicznościach, które ujawniono w postępowaniu dyscyplinarnem. Komisja dyscyplinarna bierze pod uwagę doniosłość naruszenia obowiązków podczas służby lub poza służbą i powstałych z tego powodu szkód, stopień winy, jako też dotychczasowe zachowanie się obwinionego w służbie.

W braku jednomyślności członków kompletu, zamieszcza się w opinji zdanie każdego członka.

Członkowie Komisji dyscyplinarnej są w wykonywaniu swoich funkcyj niezawiśli.

§  21.
Opinja Komisji dyscyplinarnej winna zawierać:
a)
wymienienie składu Komisji dyscyplinarnej, protokólanta oraz miejsca rozpatrzenia sprawy;
b)
imię, nazwisko, stopień w Straży Więziennej, stanowisko i siedzibę urzędową obwinionego;
c)
przedmiot obwinienia;
d)
ocenę winy i wniosek co do wymiaru kary;
e)
uzasadnienie opinji (§ 20);
f)
datę wydania opinji.

Opinję podpisują przewodniczący i członkowie Komisji.

§  22.
Z przebiegu posiedzenia sporządza się protokół, który zawiera: datę i miejsce posiedzenia, nazwiska członków kompletu, protokólanta i obwinionego, oraz streszczenie przebiegu posiedzenia.

Protokół podpisują przewodniczący kompletu i protokólant.

§  23.
Wszelkie czynności, dokonane w postępowaniu dyscyplinarnem, stanowią tajemnicę służbową.
§  24.
Komisja dyscyplinarna, w ciągu siedmiu dni po odbyciu posiedzenia, przesyła opinję wraz z aktami postępowania dyscyplinarnego Głównemu Inspektorowi Straży Więziennej.
§  25.
Główny Inspektor Straży Więziennej, po otrzymaniu opinji Komisji dyscyplinarnej, bądź wydaje orzeczenie w granicach przysługujących mu uprawnień, bądź przedstawia ją Ministrowi Sprawiedliwości, jeżeli w myśl opinji Komisji dyscyplinarnej lub zdania Głównego Inspektora Straży Więziennej, należy wymierzyć karę dyscyplinarną, którą władny jest wymierzyć tylko Minister Sprawiedliwości.
§  26.
Orzeczenie dyscyplinarne winno zawierać:
a)
nazwę władzy, która je wydała;
b)
datę i miejsce wydania orzeczenia;
c)
nazwisko, imię, stopień w Straży Więziennej, stanowisko służbowe i siedzibę urzędową obwinionego;
d)
przedmiot obwinienia;
e)
orzeczenie o winie i karze.

Orzeczenie, podpisane przez władzę, która wymierza karę, doręcza się obwinionemu w wypisie w drodze służbowej.

§  27.
Orzeczenie dyscyplinarne staje się prawomocne w chwili jego wydania, oraz podlega niezwłocznemu wykonaniu i zapisaniu do wykazu służbowego; odpis orzeczenia dyscyplinarnego dołącza się do akt osobowych.
§  28.
Bezpośredni przełożony funkcjonarjusza Straży Więziennej prowadzi księgę kar, do której wpisuje wszystkie kary porządkowe i dyscyplinarne.
§  29.
Zawieszenie funkcjonarjusza Straży Więziennej w urzędowaniu ustaje z dniem wydania orzeczenia.
§  30.
Przepisy niniejszego rozporządzenia mają odpowiednie zastosowanie do funkcjonarjuszów, pozostających w stanie nieczynnym, jak i do zwolnionych ze służby, a pobierających uposażenie emerytalne.
§  31.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1932.92.800

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Postępowanie dyscyplinarne przeciw funkcjonarjuszom Straży Więziennej.
Data aktu: 15/10/1932
Data ogłoszenia: 27/10/1932
Data wejścia w życie: 27/10/1932