Rumunia-Polska. Konwencja handlowa i nawigacyjna. Warszawa.1930.06.23.

KONWENCJA HANDLOWA I NAWIGACYJNA 1
między Polską a Rumunją,
podpisana w Warszawie dnia 23 czerwca 1930 r.

(Ratyfikowana zgodnie z ustawą z dnia 25 lutego 1932 r. - Dz. U. R. P. Nr. 29, poz. 282).

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

MY, IGNACY MOŚCICKI,

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

wszem wobec i każdemu zosobna, komu o tem wiedzieć należy, wiadomem czynimy:

W dniu dwudziestym trzecim czerwca tysiąc dziewięćset trzydziestego roku podpisana została w Warszawie między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Królestwa Rumunji konwencja handlowa i nawigacyjna z protokółem końcowym, aneksami A, B, C, D, aneksem do art. 16 konwencji, dwiema notami dołączonemi do konwencji i wymienionemi dnia 23 czerwca 1930 r., protokółem z dnia 23 czerwca 1930 r. dotyczącym konwencji weterynaryjnej polsko-rumuńskiej w sprawie przywozu zwierząt oraz surowych produktów zwierzęcych, konwencją weterynaryjną wraz z protokółem końcowym i czterema wzorami świadectw weterynaryjnych o następującem brzmieniu dosłownem:

KONWENCJA HANDLOWA I NAWIGACYJNA

między Polską a Rumunją,

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej z jednej strony, a Jego Królewska Mość Król Rumunji z drugiej, ożywieni pragnieniem rozwinięcia i większego zacieśnienia więzów gospodarczych, łączących oba kraje oraz uregulowania między niemi stosunków handlowych i nawigacyjnych, postanowili zawrzeć w tym celu konwencję i mianowali jako swych pełnomocników: (pominięto),

KTÓRZY, po zakomunikowaniu sobie swych pełnomocnictw, uznanych za dobre i w należytej formie, zgodzili się na następujące postanowienia:

Artykuł  1-26.

(uchylone).

Artykuł  27.

Narodowość okrętu będzie stwierdzona według ustawodawstwa Państwa do którego dany okręt należy, zapomocą tytułów i patentów, znajdujących się na statku a wydanych przez właściwe władze.

Poza wypadkiem sprzedaży sądowej, okręty jednej z Wysokich Układających się Stron nie będą mogły ulec nacjonalizacji na terytorjum drugiej Strony, bez deklaracij o zdjęciu bandery, wydanej przez władze kraju, któremu podlegają.

Aż do zawarcia specjalnego układu o odnośnem uznaniu świadectw pomiarowych, okręty każdej z obu Wysokich Układających się Stron nie będą podlegały w portach drugiej, żadnej nowej czynności pomiarowej, a wysokość należnych opłat i taks żeglugowych, mających być uiszczonemi, zostanie ustalona według świadectw pomiarowych, wydanych przez właściwe władze kraju pod którego banderą okręty pozostają.

Artykuł 28.

Traktowanie okrętów krajowych lub okrętów narodu najbardziej uprzywilejowanego nie rozciąga się na:

1)
wykonywanie rybołówstwa na wodach terytorjalnych Wysokich Układających się Stron;
2)
stosowanie specjalnych ustaw dla marynarki handlowej krajowej, o ile chodzi o zachętę dla przemysłu, budownictwa morskiego i do uprawiania żeglugi, zapomocą premij i innych specjalnych ulg;
3)
korzyści udzielone przez Państwo swoim własnym okrętom eksploatowanym pod zarządem własnym lub przy udziale;
4)
przywileje przyznane towarzystwom sportu żeglarskiego;
5)
wykonywanie służby morskiej w portach, na redach, plażach łącznie z pilotażem, holowaniem, ratownictwem i pomocą morską;
6)
emigrację i transport emigrantów, przyczem rozumie się, że odnośnie do tego będzie mógł być zawarty układ między obiema Wysokiemi Układającemi się Stronami.
Artykuł  29.

Postanowienia niniejszej konwencji nie będą w żadnym razie stosowane do kabotażu.

Artykuł 30.

Postanowienia niniejszej konwencji nie naruszają w niczem przepisów obowiązujących w przedmiocie rzek międzynarodowych.

Również nie stosują się one bynajmniej do żeglugi na wodach wewnętrznych.

Artykuł  31-33.

(uchylone).

1 Konwencja:

- zmieniona przez protokół dodatkowy z dnia 9 lutego 1938 r (Dz.U.38.41.336) zmieniający nin. konwencję z dniem 15 czerwca 1938 r.

- uzupełniona przez drugi protokół dodatkowy z dnia 22 lipca 1938 r. (Dz.U.38.64.485) zmieniający nin. konwencję z dniem 15 sierpnia 1938 r., z tym że zgodnie z treścią powołanego protokołu uzupełnienie obowiązuje do dnia 14 października 1938 r.

- zmieniona przez art. 1 protokołu o przeglądzie umów dwustronnych z dnia 30 marca 2005 r. (Dz.U.06.13.86) zmieniającego nin. konwencję z dniem 16 września 2005 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1932.84.726

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Rumunia-Polska. Konwencja handlowa i nawigacyjna. Warszawa.1930.06.23.
Data aktu: 23/06/1930
Data ogłoszenia: 07/10/1932
Data wejścia w życie: 22/09/1932