Rumunia-Polska. Konwencja handlowa i nawigacyjna. Warszawa.1930.06.23.

KONWENCJA HANDLOWA I NAWIGACYJNA 1
między Polską a Rumunją,
podpisana w Warszawie dnia 23 czerwca 1930 r.

(Ratyfikowana zgodnie z ustawą z dnia 25 lutego 1932 r. - Dz. U. R. P. Nr. 29, poz. 282).

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

MY, IGNACY MOŚCICKI,

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

wszem wobec i każdemu zosobna, komu o tem wiedzieć należy, wiadomem czynimy:

W dniu dwudziestym trzecim czerwca tysiąc dziewięćset trzydziestego roku podpisana została w Warszawie między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Królestwa Rumunji konwencja handlowa i nawigacyjna z protokółem końcowym, aneksami A, B, C, D, aneksem do art. 16 konwencji, dwiema notami dołączonemi do konwencji i wymienionemi dnia 23 czerwca 1930 r., protokółem z dnia 23 czerwca 1930 r. dotyczącym konwencji weterynaryjnej polsko-rumuńskiej w sprawie przywozu zwierząt oraz surowych produktów zwierzęcych, konwencją weterynaryjną wraz z protokółem końcowym i czterema wzorami świadectw weterynaryjnych o następującem brzmieniu dosłownem:

KONWENCJA HANDLOWA I NAWIGACYJNA

między Polską a Rumunją,

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej z jednej strony, a Jego Królewska Mość Król Rumunji z drugiej, ożywieni pragnieniem rozwinięcia i większego zacieśnienia więzów gospodarczych, łączących oba kraje oraz uregulowania między niemi stosunków handlowych i nawigacyjnych, postanowili zawrzeć w tym celu konwencję i mianowali jako swych pełnomocników: (pominięto),

KTÓRZY, po zakomunikowaniu sobie swych pełnomocnictw, uznanych za dobre i w należytej formie, zgodzili się na następujące postanowienia:

Artykuł  1-26.

(uchylone).

Artykuł  27.

Narodowość okrętu będzie stwierdzona według ustawodawstwa Państwa do którego dany okręt należy, zapomocą tytułów i patentów, znajdujących się na statku a wydanych przez właściwe władze.

Poza wypadkiem sprzedaży sądowej, okręty jednej z Wysokich Układających się Stron nie będą mogły ulec nacjonalizacji na terytorjum drugiej Strony, bez deklaracij o zdjęciu bandery, wydanej przez władze kraju, któremu podlegają.

Aż do zawarcia specjalnego układu o odnośnem uznaniu świadectw pomiarowych, okręty każdej z obu Wysokich Układających się Stron nie będą podlegały w portach drugiej, żadnej nowej czynności pomiarowej, a wysokość należnych opłat i taks żeglugowych, mających być uiszczonemi, zostanie ustalona według świadectw pomiarowych, wydanych przez właściwe władze kraju pod którego banderą okręty pozostają.

Artykuł 28.

Traktowanie okrętów krajowych lub okrętów narodu najbardziej uprzywilejowanego nie rozciąga się na:

1)
wykonywanie rybołówstwa na wodach terytorjalnych Wysokich Układających się Stron;
2)
stosowanie specjalnych ustaw dla marynarki handlowej krajowej, o ile chodzi o zachętę dla przemysłu, budownictwa morskiego i do uprawiania żeglugi, zapomocą premij i innych specjalnych ulg;
3)
korzyści udzielone przez Państwo swoim własnym okrętom eksploatowanym pod zarządem własnym lub przy udziale;
4)
przywileje przyznane towarzystwom sportu żeglarskiego;
5)
wykonywanie służby morskiej w portach, na redach, plażach łącznie z pilotażem, holowaniem, ratownictwem i pomocą morską;
6)
emigrację i transport emigrantów, przyczem rozumie się, że odnośnie do tego będzie mógł być zawarty układ między obiema Wysokiemi Układającemi się Stronami.
Artykuł  29.

Postanowienia niniejszej konwencji nie będą w żadnym razie stosowane do kabotażu.

Artykuł 30.

Postanowienia niniejszej konwencji nie naruszają w niczem przepisów obowiązujących w przedmiocie rzek międzynarodowych.

Również nie stosują się one bynajmniej do żeglugi na wodach wewnętrznych.

Artykuł  31-33.

(uchylone).

1 Konwencja:

- zmieniona przez protokół dodatkowy z dnia 9 lutego 1938 r (Dz.U.38.41.336) zmieniający nin. konwencję z dniem 15 czerwca 1938 r.

- uzupełniona przez drugi protokół dodatkowy z dnia 22 lipca 1938 r. (Dz.U.38.64.485) zmieniający nin. konwencję z dniem 15 sierpnia 1938 r., z tym że zgodnie z treścią powołanego protokołu uzupełnienie obowiązuje do dnia 14 października 1938 r.

- zmieniona przez art. 1 protokołu o przeglądzie umów dwustronnych z dnia 30 marca 2005 r. (Dz.U.06.13.86) zmieniającego nin. konwencję z dniem 16 września 2005 r.

Zmiany w prawie

Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku ok. 4 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 23.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024