Tryb postępowania w sprawach, wynikłych ze stosowania rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 21 czerwca 1932 r. o ograniczeniu nadmiernych wynagrodzeń w przedsiębiorstwach.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 5 sierpnia 1932 r.
o trybie postępowania w sprawach, wynikłych ze stosowania rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 21 czerwca 1932 r. o ograniczeniu nadmiernych wynagrodzeń w przedsiębiorstwach.

Na podstawie art. 7 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 21 czerwca 1932 r. o ograniczeniu nadmiernych wynagrodzeń w przedsiębiorstwach (Dz. U. R. P. Nr. 52, poz. 496) zarządzam co następuje:
§  1.
Powołane w niniejszem rozporządzenie z dnia 21 czerwca 1932 r. bez bliższego określenia oznacza rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 21 czerwca 1932 r. o ograniczeniu nadmiernych wynagrodzeń w przedsiębiorstwach (Dz. U. R. P. Nr. 52, poz. 496).

Powołane w niniejszem rozporządzeniu artykuły bez bliższego określenia oznaczają artykuły wspomnianego rozporządzenia.

§  2.
Powództwa (art. 5) i wnioski (art. 6) o ustalenie wynagrodzenia w sądzie okręgowym, w którym jest utworzony wydział handlowy, rozpoznaje wydział handlowy.
§  3.
W sprawach z powództwa o ustalenie wynagrodzenia (art. 5) mają zastosowanie odpowiednie przepisy kodeksu postępowania cywilnego (rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 29 listopada 1930 r. - Dz. U. R. P. Nr. 83, poz. 651) z odchyleniami wymienionemi w §§ 4 - 11.
§  4.
Umowa stron o poddanie sporu do rozstrzygnięcia sądowi, według art. 5 niewłaściwemu, jest niedopuszczalna.
§  5.
Osobiste stawiennictwo stron celem przesłuchania jest obowiązkowe. Jeżeli mimo wezwania z zagrożeniem skutków prawnych strony się nie stawią, sąd po sprawdzeniu dokumentów i przesłuchaniu zawezwanych świadków i biegłych ustali wyrokiem wysokość wynagrodzenia, kierując się zasadami, wyrażonemi w art. 1.
§  6.
Sąd może dopuścić dowód nawet niepowołany przez strony.
§  7.
Dowód z dokumentu może być dopuszczony nawet, gdy obydwie strony się temu sprzeciwiają, a nawet, gdy strona, która się na ten dowód powołała, następnie go się zrzekła.

Strona nie może odmówić przedstawienia dokumentów.

§  8.
Dowód przeciwny co do oświadczeń, złożonych czyto w dokumencie publicznym, czy też prywatnym, nie jest wyłączony.

Dowód może być dopuszczony także na treść ustnych umów i przyrzeczeń danych przed, przy lub po sporządzeniu dokumentu, chociażby były niezgodne z dokumentem.

§  9.
Sąd dopuści dowód również na fakty, przyznane przez stronę przeciwną w przewodzie sądowym, jeżeli w związku z całokształtem sprawy dojdzie do przekonania, że przyznanie miało na celu obejście przepisów rozporządzenia z dnia 21 czerwca 1932 r.
§  10.
Ugoda zawarta między stronami nie zwalnia sądu od dalszego postępowania i wydania wyroku, jeżeli sąd w związku z całością stanu faktycznego sprawy dojdzie do przekonania, że ugoda ta zmierza do obejścia przepisów rozporządzenia z dnia 21 czerwca 1932 r.
§  11.
W każdym stanie sprawy prokurator może wziąć udział w przewodzie sądowym; ma on prawo składania wniosków także i co do istoty sprawy, zadawania pytań stronom, świadkom i biegłym i w tym zakresie korzysta z praw strony.

Prokurator otrzymuje akta przynajmniej na trzy dni przed posiedzeniem celem dokładnego zapoznania się ze sprawą.

Prokurator jest wolny od kosztów sądowych i procesowych.

§  12.
Sprawy z wniosku o ustalenie wynagrodzenia (art. 6) sąd rozpoznaje według trybu postępowania niespornego (incydentalnego), stosując także odpowiednio przepisy zawarte w §§ 4 - 11.
§  13.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1932.70.640

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tryb postępowania w sprawach, wynikłych ze stosowania rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 21 czerwca 1932 r. o ograniczeniu nadmiernych wynagrodzeń w przedsiębiorstwach.
Data aktu: 05/08/1932
Data ogłoszenia: 16/08/1932
Data wejścia w życie: 16/08/1932