Rejestr zastawowy drzewny i znaki zastawnicze.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW: SPRAWIEDLIWOŚCI I PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 4 lipca 1932 r.
w porozumieniu z Ministrami Skarbu i Rolnictwa i Reform Rolnych o rejestrze zastawowym drzewnym i znakach zastawniczych.

Na podstawie art. 5, 9 i 23 ustawy z dnia 14 marca 1932 r. o rejestrowym zastawie drzewnym (Dz. U. R. P. Nr. 31, poz. 317) zarządza się co następuje:
§  1.
W każdym sądzie grodzkim prowadzony będzie rejestr zastawowy drzewny dla okręgu danego sądu.
§  2.
Dla każdego oddziału przedsiębiorstw przemysłu lub handlu drzewnego oraz dla każdego gospodarstwa leśnego prowadzony będzie osobny rejestr zastawowy.

Prawa zastawu na przedmiotach wchodzących w skład jednego i tego samego gospodarstwa leśnego lub oddziału przedsiębiorstwa mogą być wpisane do jednego tylko rejestru.

§  3.
Każdy rejestr winien zawierać nagłówek i 7 przedziałek (patrz wzór dołączony do niniejszego rozporządzenia).

Nagłówek zawiera: numer bieżący rejestru, gminę, wieś, liczbę spisową, ewentualną nazwę gospodarstwa lub przedsiębiorstwa, którego rejestr dotyczy oraz imię i nazwisko właściciela nieruchomości.

W poszczególnych przedziałkach będą uwidocznione następujące dane:

w pierwszej - numer bieżący wpisu;

w drugiej - imię i nazwisko lub firma zastawcy z oznaczeniem tytułu, na podstawie którego prowadzi dane gospodarstwo leśne lub przedsiębiorstwo drzewne (właściciel, dzierżawca lub użytkownik);

w trzeciej - dokładne oznaczenie przedmiotu zastawu, jego ilość (waga) wraz z wymienieniem cech charakterystycznych;

w czwartej - suma wierzytelności zabezpieczona zastawem;

w piątej - treść wpisu z oznaczeniem liczby bieżącej dziennika dla spraw rejestru zastawu drzewnego, tytułu wierzytelności, zabezpieczonej zastawem, umowy zastawniczej oraz osoby, na rzecz której ustanowiono prawo zastawu;

w szóstej - datę zgaśnięcia prawa zastawu;

w siódmej - zmiany i wykreślenia, dotyczące prawa zastawu, przedmiotu zastawu, wierzytelności zabezpieczonej zastawem i osoby zastawnika z wymienieniem dokumentu lub przepisu uzasadniającego wpis oraz numeru bieżącego dziennika.

Zmiany dokonane według postanowień art. 6 ust. 3 i art. 17 ust. 2 oraz wzmiankę, wymienioną w art. 17 ust. 2 ustawy o rejestrowym zastawie drzewnym należy wpisywać do przedziałki siódmej.

Dokonane wpisy w przedziałkach piątej i siódmej podpisuje prowadzący rejestr, uwidoczniając obok datę dokonania wpisu.

§  4.
Dla każdego rejestru przeznaczona będzie odpowiednia ilość stronic.

Poszczególne rejestry winny być zebrane w tomy o trwałej oprawie.

Każdy tom oznaczony będzie nazewnątrz napisem "Rejestr zastawu drzewnego" tudzież rzymską liczbą według kolei założenia.

W każdym tomie poszczególne stronice będą opatrzone numerami bieżącemi, a na ostatniej stronicy każdego tomu winno się znajdować podpisane przez sędziego i sekretarza sądu poświadczenie o ilości stronic.

§  5.
Odpisy dokumentów, będących podstawą wpisu w rejestrze należy zbierać w tomy o trwałej oprawie według kolejnych numerów dziennika spraw rejestru zastawu drzewnego. Każdy tom winien być oznaczony na okładce napisem "Księga załączników rejestru zastawu drzewnego" oraz rokiem, którego dotyczy.

Odpisy winny być poświadczone.

§  6.
Rejestr zastawowy prowadzi sekretarz sądowy pod nadzorem sędziego.
§  7.
Wpisy do rejestru mogą nastąpić tylko wskutek uchwały (decyzji) sądu.
§  8.
Wpisy do rejestru zastawowego następować będą według kolejności wpływu wniosków.

Przed ostatecznem załatwieniem wcześniejszego wniosku nie można na zasadzie późniejszego wniosku, zezwolić na wpis dotyczący tego samego przedmiotu.

§  9.
Każdy wpis winien być oddzielony od następnych linją poprzeczną.

Wpisy i części ich pozbawione znaczenia wskutek następnych zmian i wykreśleń należy podkreślić czerwonym atramentem.

§  10.
Wnioski o wpis do rejestru zastawowego winny być składane na piśmie.

Wniosek ma zawierać:

1)
oznaczenie sądu prowadzącego rejestr, do którego wniosek jest skierowany (sąd rejestrowy),
2)
imię i nazwisko, zawód i miejsce zamieszkania wnioskodawcy oraz osób, które zawiadomić należy o powziętej uchwale (decyzji) sądu,
3)
oznaczenie, iż sprawa dotyczy rejestru zastawowego drzewnego,
4)
zwięzłe ujęcie treści wpisu, które ma być ujawnione w rejestrze.

Do wniosku należy dołączyć tyle jego odpisów, ile jest osób, które zawiadomić należy o powziętej uchwale (decyzji).

§  11.
Dokumenty, na podstawie których ma nastąpić wpis, należy składać w oryginale.

Dla księgi załączników winny być dołączone odpisy. Odpisy sporządzić należy na całym arkuszu zwyczajnej wielkości, przyczem z boku ma być pozostawione miejsce szerokości potrzebnej na oprawę.

Dołączenie odpisów jest zbędne, jeżeli odpis dokumentu już się znajduje w księdze załączników.

§  12.
Umowa zastawnicza winna zawierać dokładne określenie przedmiotu zastawu przez szczegółowe wymienienie jego gatunku i ilości oraz miejsca położenia (gmina, wieś i liczba spisowa) nieruchomości, na której znajduje się przedmiot zastawu.

Dane te winny być również wyszczególnione we wniosku o wpis prawa zastawu.

§  13.
Jeżeli wniosek dotyczy prawa zastawu na przedmiocie należącym do gospodarstwa lub przedsiębiorstwa, dla którego istnieje już osobny rejestr, wówczas należy we wniosku wymienić numer rejestru danego gospodarstwa lub przedsiębiorstwa.
§  14.
Jeżeli wniosek nie odpowiada wymogom § 10 do 13, a z treści jego nie wynika, że należy go w każdym razie odrzucić, sąd zwróci wniosek wnioskodawcy do poprawienia lub uzupełnienia, zakreślając odpowiedni termin.

Po upływie tego terminu należy wniosek odrzucić, jeżeli wnioskodawca żądania sądu nie wykonał.

W razie zachodzących wątpliwości, czy przedmiot umowy zastawniczej odpowiada postanowieniom art. 4 ustawy o rejestrowym zastawie drzewnym, sąd może przesłuchać strony i biegłych.

§  15.
Z wyjątkiem przypadków wymienionych w § 17 niniejszego rozporządzenia oraz w art. 16 ust. 1 ustawy o rejestrowym zastawie drzewnym, sąd może zezwolić na wpis tylko na wniosek i w jego granicach.
§  16.
Sąd może zezwolić na wpis tylko na podstawie dokumentów urzędowych lub prywatnych z sądownie lub notarjalnie poświadczonemi podpisami osób, których prawa przez wpis zostają ograniczone.
§  17.
Jeżeli przedmiot zastawu rejestrowego został sprzedany w trybie egzekucji sądowej lub administracyjnej, wówczas władza przeprowadzająca sprzedaż zawiadomi o tem sąd rejestrowy celem uczynienia o tem wzmianki w rejestrze.

Po prawomocności uchwały (decyzji) zatwierdzającej lub rozstrzygającej rozdział ceny licytacyjnej za sprzedane przedmioty sąd rejestrowy na wniosek sądu, który przeprowadził rozdział, zarządzi wykreślenie wpisu dotyczącego sprzedanych przedmiotów z rejestru, a jeżeli wszystkie przedmioty będące przedmiotem zastawu zostały sprzedane - wykreślenie odnośnego prawa zastawu.

§  18.
W razie zwrócenia egzekucji do wierzytelności zabezpieczonej rejestrowem prawem zastawu, sąd rejestrowy na podstawie bądź uchwały (decyzji) właściwego sądu, bądź zawiadomienia komornika, o zarządzonych środkach egzekucyjnych zarządzi o tem wzmiankę w przedziałce siódmej rejestru (zmiany i wykreślenia).
§  19.
Treść uchwały (decyzji) zapadłej zgodnie z wnioskiem i bez żadnych ograniczeń może być ujęta w formie zwięzłej notatki z powołaniem się na treść wniosku.

Uchwały (decyzje) odmawiające wpisu w całości lub w części winny zawierać uzasadnienie.

§  20.
Uchwały (decyzje) winny być doręczone wnioskodawcy oraz tym osobom, których praw dotyczą dozwolone niemi wpisy. Z uchwałą (decyzją) należy również doręczyć odpis wniosku.

Oryginał umowy zastawniczej opatrzony poświadczeniem dokonanego wpisu oraz inne załączniki złożone w oryginale, sąd zwróci osobie wskazanej we wniosku, a w braku tej wskazówki, składającemu wniosek.

§  21.
Od uchwał (decyzyj) sądu wydanych w postępowaniu rejestrowem służą środki odwoławcze według tych samych zasad, co w postępowaniu w sprawach rejestru handlowego.
§  22.
Rejestr zastawowy, księga załączników oraz akta dotyczące rejestru, są dostępne do przeglądania dla osób interesowanych w godzinach przez sąd wyznaczonych pod nadzorem sekretarza.

Odpisy, wyciągi i wszelkiego rodzaju poświadczenia z rejestru i dokumentów będą wydawane na żądanie osobom interesowanym.

§  23.
Szczegółową instrukcję co do prowadzenia rejestru zastawowego, aktów sądowych, tudzież rejestrów pomocniczych w sprawach rejestrowego zastawu drzewnego wyda Minister Sprawiedliwości.
§  24.
Drewno, na którem ustanowiono rejestrowe prawo zastawu winno być oznaczone znakami dla odróżnienia od innego drewna, będącego w posiadaniu zastawcy.

Znaki te, zawierające oznaczenie przedmiotu zastawu, jego gatunku, ilości i bliższych znamion, koniecznych dla stwierdzenia tożsamości przedmiotu, winny być umieszczone w miejscu stałego przechowywania przedmiotu zastawu w sposób dla każdego widoczny i zabezpieczony przed zniszczeniem. Na znaku zastawniczym winna być wymieniona przedewszystkiem osoba zastawnika.

W przypadkach zastąpienia drewna, będącego przedmiotem zastawu, inną partją drewna lub rozciągnięcia prawa zastawu na drewno uzyskane z przeróbki drewna zastawionego (art. 6 ustawy) należy znaki dawne przenieść na nową partję drewna lub na drewno uzyskane z przeróbki.

§  25.
W razie przeniesienia przedmiotu zastawu do innego miejsca przechowania jednak w obrębie tego samego gospodarstwa lub przedsiębiorstwa, którego rejestr dotyczy, znak zastawniczy winien być na nowem miejscu umieszczony w sposób określony w poprzednim paragrafie.
§  26.
Znaki zastawnicze wykonane z trwałego materjału wydane będą przez zastawnika, jednocześnie z podpisaniem umowy zastawniczej.

Instytucja udzielająca pożyczki pod zastaw może ustalić dodatkowo inny jeszcze sposób dla zabezpieczenia tożsamości przedmiotu zastawu.

§  27.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK 

Rejestr zastawowy drzewny Nr. ......

grafika

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1932.70.639

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rejestr zastawowy drzewny i znaki zastawnicze.
Data aktu: 04/07/1932
Data ogłoszenia: 16/08/1932
Data wejścia w życie: 16/08/1932