Sposób ściągania wkładek na rzecz Funduszu Bezrobocia.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 2 lipca 1932 r.
w porozumieniu z Ministrami: Spraw Wewnętrznych, Spraw Wojskowych, Skarbu, Przemysłu i Handlu i Komunikacji o sposobie ściągania wkładek na rzecz Funduszu Bezrobocia.

Na podstawie art. 30 ust. 2 punkt c) ustawy z dnia 18 lipca 1924 r. o zabezpieczeniu na wypadek bezrobocia w brzmieniu obwieszczenia Ministra Pracy i Opieki Społecznej z dnia 24 czerwca 1932 r. (Dz. U. R. P. Nr. 58, poz. 555) zarządza się co następuje:
§  1.
Przedsiębiorstwa i zakłady pracy, na których w myśl art. 1 ust. 1 i art. 7 ustawy o zabezpieczeniu na wypadek bezrobocia oraz § 1 ust. 1 i § 2 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 czerwca 1932 r. (Dz. U. R. P. Nr. 57, poz. 546) ciąży obowiązek zabezpieczenia robotników na wypadek bezrobocia w Funduszu Bezrobocia, powinny zarejestrować się we właściwym zarządzie obowodowym funduszu bezrobocia, o ile tego obowiązku w myśl dotychczasowych przepisów jeszcze nie wykonały.

Zarejestrowanie się polega na zakomunikowaniu zarządowi obwodowemu funduszu bezrobocia danych, mających znaczenie dla ustalenia obowiązku zabezpieczenia na wypadek bezrobocia, zatrudnionych w zakładzie robotników oraz dla wciągnięcia zakładu do rejestru zakładów, objętych tym obowiązkiem, mianowicie: nazwy zakładu, jego adresu, charakteru, oraz ogólnej ilości zatrudnionych pracowników.

Przedsiębiorstwa i zakłady pracy prywatne, zatrudniające co najmniej 5 robotników lub też 5 robotników i pracowników umysłowych łącznie, powinny dokonać obowiązku zarejestrowania się w ciągu 2 tygodni od dnia ich uruchomienia.

Przedsiębiorstwa i zakłady pracy państwowe i samorządowe powinny dokonać obowiązku zarejestrowania się w terminie przewidzianym w § 5 rozporządzenia Rady Ministrów wymienionego w ust, 1 niniejszego paragrafu.

Przedsiębiorstwa i zakłady pracy, zatrudniające mniej niż 5 robotników lub też pięciu robotników i pracowników umysłowych łącznie, powinny dokonać obowiązku zarejestrowania się w ciągu 2 tygodni od dnia zatrudnienia co najmniej 5 robotników lub też 5 robotników i pracowników umysłowych.

Przedsiębiorstwa i zakłady pracy, zarejestrowane W myśl paragrafu niniejszego, obowiązane są w ciągu 2 tygodni zawiadomić właściwy zarząd obwodowy funduszu bezrobocia o ustaniu obowiązku zabezpieczenia na skutek unieruchomienia zakładu lub zmniejszenia liczby zatrudnionych poniżej 5.

§  2.
Przedsiębiorstwa i zakłady pracy wymienione w § 1 powinny zgłosić imiennie, według wzoru Nr. 1 dołączonego do niniejszego rozporządzenia, we właściwym zarządzie obwodowym funduszu bezrobocia, zatrudnionych oraz nowoprzyjętych przez nie robotników, podlegających obowiązkowi zabezpieczenia na wypadek bezrobocia.

Zgłoszenia wymienione w ustępie poprzednim powinny być dokonane:

a)
robotników zatrudnionych w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia-w ciągu 2 tygodni od wejścia w życie tego rozporządzenia;
b)
robotników nowoprzyjętych - w ciągu 2 tygodni od ich zatrudnienia.
§  3.
Przedsiębiorstwa i zakłady pracy wymienione w § 1 powinny nadsyłać właściwemu zarządowi obwodowemu funduszu bezrobocia imienne zawiadomienia, sporządzone według wzoru Nr. 2, dołączonego do niniejszego rozporządzenia o rozwiązaniu stosunku najmu pracy z robotnikami, co do których istniał obowiązek zgłoszenia przewidziany w § 2. Zawiadomienia te powinny być nadsyłane w ciągu dni 7 od dnia rozwiązania stosunku najmu pracy.
§  4.
Przedsiębiorstwa i zakłady pracy wymienione w § 1 obowiązane są zamieszczać w księgach płac, względnie w wykazach wypłat (listach płacy, listach zarobkowych i t. p.) następujące rubryki;
1)
kwotę zarobku wypłaconego robotnikowi w danym okresie płatniczym;
2)
liczbę dni, za które zarobek ten został wypłacony;
3)
kwotę potrąconej robotnikowi wkładki.
§  5.
Przedsiębiorstwa i zakłady pracy, wymienione w § 1, obowiązane są nadsyłać do właściwego zarządu obwodowego funduszu bezrobocia między dniem 1 a 10 każdego miesiąca, za miesiąc ubiegły, poświadczone przez nie wyciągi z ksiąg płacy lub też odpisy imiennych wykazów wypłat, zawierające dane, wymienione w § 4, przyczem liczby podane w rubryce potrąconych wkładek powinny być podsumowane. Ponadto jednocześnie powinny być podane: ogólna suma należnych za dany miesięczny okres wkładek oraz liczba wszystkich zatrudnionych w poszczególnych okresach płatniczych ubiegłego miesiąca pracowników z podaniem liczby tych robotników, którzy podlegają obowiązkowi zabezpieczenia w Funduszu Bezrobocia.
§  6.
Przy obliczaniu przez zakład pracy wysokości władki za zabezpieczenie robotnika na wypadek bezrobocia w danym okresie płatniczym należy przypadającą do wypłaty robotnikowi całkowitą kwotę zarobku za ten okres bez jakichkolwiek potrąceń zaokrąglić w groszach do 50 groszy, jeżeli kwota groszy jest mniejsza od 50 i do jednego złotego, jeżeli kwota ta przekracza 50 groszy; od tej zaokrąglonej sumy odlicza się 2% za robotnika sezonowego, zaś 1/2% za robotnika niesezonowego i odliczone w ten sposób kwoty wpisuje się do właściwej rubryki listy płacy; w rubryce, zawierającej potrącenia na Fundusz Bezrobocia, winny być oddzielnie podane potrącenia za robotników sezonowych i niesezonowych.
§  7.
Listy płacy robotników, prowadzone przez przedsiębiorstwa i zakłady pracy, wymienione w § 1-ym niniejszego rozporządzenia powinny być przechowywane przez te przedsiębiorstwa i zakłady pracy w ciągu roku. Na żądanie zarządów obwodowych funduszu bezrobocia listy płac bądź w oryginałach, bądź w poświadczonych przez przedsiębiorstwa i zakłady pracy odpisach, powinny być dostarczane tym zarządom.

Zarządy obwodowe funduszu bezrobocia mają prawo sprawdzenia zgodności odpisów list płacy z oryginałami.

§  8.
Właściwemi do przyjmowania zgłoszeń o zakładach i robotnikach, objętych obowiązkiem zabezpieczenia na wypadek bezrobocia (§§ 1 i 2) oraz wykazów wypłat względnie wyciągów z ksiąg płacy (§ 5) są te zarządy obwodowe funduszu bezrobocia, na których terenie działania dany zakład pracy się znajduje.

Właściwość terytorjalną zarządów obwodowych funduszu bezrobocia, ustaloną przez Zarząd Główny Funduszu Bezrobocia, podadzą zarządy obwodowe do publicznej wiadomości.

§  9.
Niewykonanie obowiązków, przewidzianych w niniejszem rozporządzeniu, będzie karane w myśl art. 34 ustawy o zabezpieczeniu na wypadek bezrobocia.
§  10.
Przepisy ustawy o zabezpieczeniu na wypadek bezrobocia (Dz. U. R. P. Nr. 58, poz. 555) oraz rozporządzenia niniejszego, dotyczące obliczania wkładek, powinny być stosowane, poczynając od pierwszej wypłaty zarobków po wejściu w życie niniejszego rozporządzenia. Jeżeli. wypłata ta obejmuje częściowo okres przed dniem 11 lipca 1932 r., częściowo zaś okres po tym dniu, to wspomniane w zdaniu poprzedniem przepisy mają zastosowanie co najmniej w odniesieniu do okresu przypadającego na czas od dnia 11 lipca 1932 r. włącznie. Jeżeli natomiast zakład pracy uważać będzie za bardziej dogodne ze względów technicznych zastosowanie do całej wspomnianej w zdaniu poprzedniem wypłaty jednolitego sposobu obliczenia wkładek, to może nim być jedynie sposób, zgodny z przepisami obowiązującemi od dnia 11 lipca 1932 r.
§  11.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 11 lipca 1932 r.

Jednocześnie traci moc obowiązującą rozporządzenie Ministra Pracy i Opieki Społecznej z dnia 5 lutego 1926 r. w porozumieniu z Ministrem Skarbu, Ministrem Przemysłu i Handlu, Ministrem Spraw Wojskowych, Ministrem Kolei i Ministrem Robót Publicznych o postępowaniu zakładów pracy przy ściąganiu wkładek na rzecz Funduszu Bezrobocia (Dz. U. R. P. Nr. 18, poz. 113).

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIKI

Wzór Nr. 1

ZAWIADOMIENIE O ROBOTNIKACH ZATRUDNIONYCH, WZGLĘDNIE NOWOPRZYJĘTYCH.

Wzór Nr. 2

ZAWIADOMIENIE O ROBOTNIKACH ZWOLNIONYCH.

grafika

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1932.58.557

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób ściągania wkładek na rzecz Funduszu Bezrobocia.
Data aktu: 02/07/1932
Data ogłoszenia: 11/07/1932
Data wejścia w życie: 11/07/1932