Zm.: ustawa o zakresie działania Ministra Reform Rolnych i organizacji urzędów i komisyj ziemskich.

USTAWA
z dnia 17 lutego 1932 r.
w sprawie zmian w ustawie o zakresie działania Ministra Reform Rolnych i organizacji urzędów i komisyj ziemskich.

Na mocy art. 44 Konstytucji ogłaszam ustawę następującej treści:
Art.  1.

Ustawa z dnia 11 sierpnia 1923 r. o zakresie działania Ministra Reform Rolnych i organizacji urzędów i komisyj ziemskich (Dz. U. R. P. Nr. 90, poz. 706) ulega następującym zmianom:

1. W punkcie C) art. 2 ustawy po wyrazach: "sprawy włości rentowych b. zaboru austrjackiego i pruskiego" dodaje się wyrazy: "oraz wszelkie sprawy agrarno-finansowe, związane z t. zw. umocnieniem niemczyzny".

Punkt E) art. 2 ustawy otrzymuje brzmienie:

"Inne sprawy, przekazane przez ustawy Ministrowi Reform Rolnych. Sprawy z zakresu reform rolnych, o ile są związane z wytwórczością rolną, będą załatwiane przez Ministra Reform Rolnych w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa, sprawy zaś opieki nad rolnictwem, o ile dotyczą gospodarstw, powstałych w wyniku przebudowy ustroju rolnego, będą, załatwiane przez Ministra Rolnictwa w porozumieniu z Ministrem Reform Rolnych".

2. W art. 3 w punkcie b) wyrazy: przez prezesa okręgowego urzędu ziemskiego" zastępuje się wyrazami: "przez wojewodę".

3. W art. 8 ustawy skreśla się słowa: "Ich liczbę, okręgi i siedzibę oznacza Rada Ministrów na wniosek Ministra Reform Rolnych" i dodaje się ustęp w następującem brzmieniu:

"Właściwość terytorjalna okręgowego urzędu ziemskiego obejmuje teren jednego województwa. Siedzibą okręgowego urzędu ziemskiego jest miasto wojewódzkie.

W wypadkach, gdy okręgowy urząd ziemski nie znajduje się obecnie w mieście wojewódzkiem, Minister Reform Rolnych ustali w drodze rozporządzenia właściwy termin przeniesienia tego urzędu do miasta wojewódzkiego".

4. Art. 9 otrzymuje następujące brzmienie:

"Na czele okręgowego urzędu ziemskiego stoi wojewoda. Wojewoda w zakresie spraw, należących do właściwości okręgowego urzędu ziemskiego, jest:

a) odpowiedzialnym wykonawcą zleceń Ministra Reform Rolnych,

b) służbowym zwierzchnikiem okręgowego urzędu ziemskiego, oraz urzędów i organów, jemu podległych, i przełożonym funkcjonarjuszów tych urzędów i organów,

c) organem zarządzającym, orzekającym, rozstrzygającym i stawiającym wnioski, stosownie do postanowień obowiązujących przepisów, w tym jednak tylko zakresie lub w tych sprawach, w których decyzję sobie zastrzeże,

d) przewodniczącym organów kolegjalnych, powołanych przez obowiązujące przepisy do współdziałania przy załatwianiu spraw agrarnych.

Stałym zastępcą wojewody w zakresie właściwości okręgowego urzędu ziemskiego jest mianowany przez Ministra Reform Rolnych prezes okręgowego urzędu ziemskiego, który jest organem orzekającym, zarządzającym, rozstrzygającym i stawiającym wnioski w sprawach, w których nie zastrzegł sobie decyzji wojewoda.

Do czasu mianowania prezesa okręgowego urzędu ziemskiego Minister Reform Rolnych ma prawo powierzyć kierownictwo okręgowego urzędu ziemskiego delegowanemu przez siebie urzędnikowi Ministerstwa Reform Rolnych lub okręgowego urzędu ziemskiego.

W zakresie praw i obowiązków tego urzędnika oraz stosunku jego do wojewody mają zastosowanie wszystkie postanowienia, dotyczące prezesa okręgowego urzędu ziemskiego".

5. Po art. 9 dodaje się nowy art. 9-a o następującem brzmieniu:

"Wszyscy funkcjonariusze powiatowych i okręgowych urzędów ziemskich są W etacie Ministerstwa Reform Rolnych; do funkcjonarjuszów tych mają zastosowanie postanowienia art. 30 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 19 stycznia 1928 r. o organizacji i zakresie działania władz administracji ogólnej (Dz. U. R. P. Nr. 11, poz. 86)".

6. W art. 12 w punkcie e) końcowe wyrazy prezesa okręgowego urzędu ziemskiego" zastępuje się wyrazem: "wojewodę".

7. Art. 13 otrzymuje następujące brzmienie:

"Przewodniczącym okręgowej komisji ziemskiej jest wojewoda, a jego zastępcą w tym zakresie prezes okręgowego urzędu ziemskiego. Jeżeli nie przewodniczy ani wojewoda, ani prezes okręgowego urzędu ziemskiego, przewodnictwo w komisji sprawuje jeden z urzędników okręgowego urzędu ziemskiego z wykształceniem prawniczem, wyznaczony przez wojewodę na wniosek prezesa okręgowego urzędu ziemskiego".

8. Ustęp 1 oraz punkt a) art. 14 otrzymuje następujące brzmienie:

"Członkami okręgowej komisji ziemskiej są:

a) wojewoda, względnie delegowany przezeń jeden z urzędników urzędu wojewódzkiego, posiadający wykształcenie prawnicze,

b) prezes okręgowego urzędu ziemskiego;"

Punkt b) art. 14 staje się punktem c), a punkt c) punktem d); punkty d) i e) art. 14 stają się odpowiednio punktami e) i f) i otrzymują brzmienie:

"e) jeden członek, delegowany przez wojewodę, względnie przez prezesa okręgowego urzędu ziemskiego z pośród urzędników tegoż urzędu;

f) sześciu członków, względnie sześciu zastępców, u to trzech przedstawicieli rolników malej własności, dwóch przedstawicieli bezrolnych robotników rolnych i jeden przedstawiciel większej własności, zamieszkałych w okręgu właściwego urzędu ziemskiego. Członków tych mianuje Minister Reform Rolnych na wniosek wojewody z pośród kandydatów, przedstawionych, w podwójnej liczbie przez organizacje rolne o charakterze prawno - publicznym oraz zawodowym i społecznym, oraz takież organizacje robotników rolnych";

9. W art. 15 wyrazy: "prezes okręgowego urzędu ziemskiego" w wierszu drugim i "prezes okręgowej komisji ziemskiej" w wierszu piątym zastępuje się wyrazami: "przewodniczący okręgowej komisji ziemskiej lub jego zastępca".

10. W ustępie 1 art. 16 wyrazy: "w ciągu dni 30" zastępuje się wyrazami: "w ciągu dni 14", końcowe zaś zdanie: "o ile specjalne ustawy nie zawierają odmiennych postanowień" -skreśla się, natomiast wstawia się nowe zdanie:

"Jednocześnie uchyla się postanowienia ustaw specjalnych, ustalających trzydziestodniowy termin odwołania od orzeczeń okręgowej komisji ziemskiej do głównej komisji ziemskiej".

W ust. 3 tegoż artykułu wyrazy: "prezesowi okręgowego urzędu ziemskiego" zastępuje się wyrazem: "wojewodzie".

11. W ustępie końcowym punktu 1 art. 18 wyrazy: "od 50.000 - 500.000 mk" zastępuje się wyrazami: "od 10 - 100 zł."

12. Wyrazy końcowe w przedostatnim ustępie art. 20: "od 10.000 - 250.000 mk" zastępuje się wyrazami: "od 5 - 50 zł."

13. W art. 33 po wyrazach: "względnie okręgowe komisje ziemskie" dodaje się wyrazy: "którym w sprawach regulacji i wykupu ciężarów gruntowych przysługuje zakres działania namiestnictwa w rozumieniu ustaw z dnia 27 maja 1873 r. (Dz. Gal. Ust. Kraj, Nr. 253) i z dnia 24 marca 1895 r. (Dz. Gal. Ust. Kraj. Nr. 20), oraz zakres działania śląskich władz krajowych w rozumieniu ustawy z dnia 8 stycznia 1889 r. (Dz. Śląsk. Ust. Kraj. Nr. 11)", oraz po wyrazach: "w rozumieniu Galicyjskich Ustaw Krajowych z dnia 9 grudnia 1899 r. (Dz. Gal. Ust. Kraj. z r. 1900 Nr. Nr. 18, 19 i 20)" dodaje się wyrazy: "a w sprawach, unormowanych w ustawie z dnia 27 maja 1873 r. (Dz. Gal. Ust. Kraj. Nr. 253), zakres działania starostw powiatowych".

Art.  2.

Koordynację pracy starostów z powiatowemi urzędami ziemskiemi ureguluje rozporządzenie Rady Ministrów.

Art.  3.

Kredyty z § 17 dz. IV wydatków zwyczajnych budżetu Ministerstwa Reform Rolnych będą otwierane w roku budżetowym 1931/32 dla Ministerstwa Rolnictwa.

Art.  4.

Upoważnia się Ministra Reform Rolnych do ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy z dnia 11 sierpnia 1923 r. o zakresie działania Ministra Reform Rolnych i organizacji urzędów i komisyj ziemskich (Dz. U. R. P. Nr. 90, poz. 706) z uwzględnieniem dotychczasowych zmian oraz zmian, wprowadzonych ustawą niniejszą, jak również wprowadzenia odpowiedniego zestawienia i numeracji artykułów i ich części.

Art.  5.

Wykonanie ustawy niniejszej porucza się Ministrowi Reform Rolnych w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Ministrem Spraw Wewnętrznych.

Art.  6.

Ustawa niniejsza wchodzi w życie w piętnastym dniu po ogłoszeniu.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1932.19.129

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Zm.: ustawa o zakresie działania Ministra Reform Rolnych i organizacji urzędów i komisyj ziemskich.
Data aktu: 17/02/1932
Data ogłoszenia: 12/03/1932
Data wejścia w życie: 27/03/1932