Wykonanie porozumienia polsko-niemieckiego, podpisanego w Warszawie dnia 31 października 1929 r.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 12 lutego 1932 r.
o wykonaniu porozumienia polsko-niemieckiego, podpisanego w Warszawie dnia 31 października 1929 r.

Na podstawie art. 44 ust. 6 Konstytucji i art. 3 ustawy z dnia 17 marca 1931 r. w sprawie ratyfikacji porozumienia polsko-niemieckiego, podpisanego w Warszawie dnia 31 października 1929 r. wraz z protokółem końcowym ad art. II porozumienia (Dz. U. R. P. Nr. 32, poz. 229) postanawiam co następuje:
Art.  1.
1.
Majątki, prawa i udziały niemieckie w Polsce, które znajdowały się jeszcze w rękach ich właścicieli lub dawnych właścicieli w dniu 1 września 1929 r., zwalnia się z likwidacji oraz z wszelkich zarządzeń wynikających z likwidacji, przewidzianych w art. 92 i 297-b Traktatu Pokoju, podpisanego w Wersalu dnia 28 czerwca 1919 r. (Dz. U. R. P. z 1920 r. Nr. 35, poz. 200), w ustawach: z dnia 4 marca 1920 r. o rejestracji i zabezpieczeniu majątków niemieckich (Dz. U. R. P. Nr. 25, poz. 153), z dnia 15 lipca 1920 r. o likwidacji majątków prywatnych (Dz. U. R. P. Nr. 70, poz. 467), z dnia 18 marca 1921 r. w przedmiocie uzupełnienia wspomnianej ustawy z dnia 15 lipca 1920 r. (Dz. U. R. P. Nr. 31, poz. 183), we wszelkich wydanych na podstawie tych ustaw późniejszych przepisach prawnych, jak również w art. 6 do 24 polsko-niemieckiej konwencji górnośląskiej, zawartej w Genewie dnia 15 maja 1922 r. (Dz. U. R. P. Nr. 44, poz. 371).
2.
Powyższe postanowienie nie odnosi się do wypadków, w których we wspomnianym wyżej terminie właściciel lub dawny właściciel zachował jeszcze swoje zamieszkanie na nieruchomości, będącej przedmiotem likwidacji, lecz osoba trzecia korzystała już efektywnie z nieruchomości w całości lub częściowo, natomiast odnosi się ono do wypadków, w których właściciel danego majątku administruje nim za pośrednictwem osoby trzeciej. W wypadkach przymusowej administracji nieruchomości, która jest lub była własnością osoby fizycznej, nieruchomość będzie uważana za znajdującą się w rękach właściciela lub dawnego właściciela, jeśli tenże tam mieszkał do 1 września 1929 r.
Art.  2.
1.
Do wydawania orzeczeń w sprawie zwolnienia z likwidacji powołane są: na obszarze województw poznańskiego i pomorskiego Komitet Likwidacyjny w Poznaniu, a na pozostałym obszarze Państwa - Komitet Likwidacyjny w Warszawie. Przy wydawaniu tych orzeczeń mają zastosowanie postanowienia art. III polsko-niemieckiego porozumienia z dnia 31 października 1929 r. (Dz. U. R. P. z 1931 r. Nr. 90, poz. 704).
2.
Orzeczenia Komitetu Likwidacyjnego zapadają zwykłą większością głosów, a w razie równości głosów decyduje głos przewodniczącego.
3.
Wszelkie orzeczenia Komitetu Likwidacyjnego winny być zapisywane do specjalnej księgi protokółów i podpisywane przez przewodniczącego.
4.
Przewodniczącemu Komitetu Likwidacyjnego przysługuje prawo wstrzymania wykonania orzeczenia Komitetu przed doręczeniem tego orzeczenia osobie żądającej zwolnienia z likwidacji z jednoczesnym obowiązkiem przedstawienia Komitetowi Likwidacyjnemu w czasokresie 30-to dniowym odnośnej sprawy celem ponownego jej rozpatrzenia.
5.
Przeciw orzeczeniu w sprawie zwolnienia przysługuje osobie, uprawnionej do żądania zwolnienia, prawo sprzeciwu do Komitetu Likwidacyjnego, który wydał orzeczenie, w czasokresie 30-to dniowym od daty doręczenia. Orzeczenie Komitetu Likwidacyjnego, załatwiające sprzeciw, jest ostateczne.
6.
Wszelkie doręczenia następują w myśl przepisów rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 r. o postępowaniu administracyjnem (Dz. U. R. P. Nr. 36, poz. 341).
7.
Stawianie wniosków we właściwym sądzie hipotecznym w sprawie wykreślenia wpisów, uskutecznionych w księgach wieczystych, w związku z postępowaniem likwidacyjnem należy do przewodniczącego Komitetu Likwidacyjnego.
Art.  3.
1.
Postępowanie przed sądami powszechnemi w sprawach wytoczonych, lub któreby w przyszłości zostały wytoczone, dotyczących roszczeń, objętych art. II porozumienia polsko-niemieckiego z dnia 31 października 1929 r. (Dz. U. R. P. z 1931 r. Nr. 90, poz. 704), ulega umorzeniu na wniosek Prokuratorji Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej.
2.
W sprawach, w których sąd zarządził umorzenie, kosztów sądowych nie liczy się, a koszta pozasądowe stron znoszą się wzajemnie.
Art.  4.
1.
Postępowanie wytoczone, lub któreby w przyszłości zostało wytoczone przed sądami administracyjnemi, dotyczące roszczeń, objętych art. II porozumienia polsko-niemieckiego z dnia 31 października 1929 r., w szczególności postępowanie przed Najwyższym Trybunałem Administracyjnym, przeciw orzeczeniom władz likwidacyjnych, wydanym na zasadzie przepisów, przytoczonych w art. 1 niniejszego rozporządzenia, ulega umorzeniu z urzędu.
2.
Przepis ten nie odnosi się do spraw, wytoczonych przed Najwyższym Trybunałem Administracyjnym z powodu orzeczeń Komitetów Likwidacyjnych, określonych w art. 2 niniejszego rozporządzenia.
Art.  5.

Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrowi Skarbu i Ministrowi Sprawiedliwości, każdemu we właściwym zakresie działania.

Art.  6.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem głoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1932.13.82

Rodzaj: Rozporządzenie z mocą ustawy
Tytuł: Wykonanie porozumienia polsko-niemieckiego, podpisanego w Warszawie dnia 31 października 1929 r.
Data aktu: 12/02/1932
Data ogłoszenia: 23/02/1932
Data wejścia w życie: 23/02/1932