Wykaz zajętych nieruchomości niehipotekowanych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 15 grudnia 1932 r.
o wykazie zajętych nieruchomości niehipotekowanych.

Na podstawie art. XXII przepisów wprowadzających prawo o sądowem postępowaniu egzekucyjnem (Dz. U. R. P. z 1932 r. Nr. 93, poz. 804) zarządzam co następuje:
§  1.
Każdy sąd grodzki prowadzi wykaz zajętych nieruchomości niehipotekowanych, położonych w jego okręgu (art. 656 § 2 k. p. c.).
§  2.
Dla każdej nieruchomości prowadzi się osobny wykaz, w którym uskutecznia się wszystkie wpisy, dotyczące tej nieruchomości.
§  3.
Wykaz zawiera: nagłówek i siedem rubryk.

Nagłówek obejmuje: numer bieżący wykazu, oznaczenie miejscowości i gminy, gdzie nieruchomość jest położona, numer, nazwę nieruchomości oraz imię i nazwisko właściciela.

W rubrykach wymienia się:

w pierwszej - numer bieżący wpisu;

w drugiej - dokładne oznaczenie nieruchomości;

w trzeciej - imię i nazwisko właściciela, jeżeli zaś jest kilku właścicieli, także w jakiej części nieruchomość do każdego z nich należy;

w czwartej - przedmiot zajęcia z zaznaczeniem, czy zajęciu podlega cała nieruchomość, czy jej część wydzielona, czy też część ułamkowa całej nieruchomości;

w piątej - rodzaj wierzytelności egzekwowanej lub roszczenia zabezpieczonego z oznaczeniem ich wysokości;

w szóstej - treść wzmianki o wszczęciu egzekucji lub o zarządzeniu tymczasowem (art. 656, 761, 856 k. p. c.) z oznaczeniem numeru bieżącego załącznika, podstawy wpisu i wierzyciela egzekwującego;

w siódmej - zmiany i wykreślenia, dotyczące wzmianki o wszczęciu egzekucji lub o zarządzeniu tymczasowem, przedmiotu zajęcia, osoby wierzyciela i wierzytelności egzekwowanej lub roszczenia zabezpieczonego z wymienieniem podstawy zmian i wykreśleń.

Wpisy w rubrykach szóstej i siódmej podpisuje prowadzący wykaz z uwidocznieniem daty wpisu.

§  4.
Poszczególne wykazy powinny być oznaczone nazewnątrz napisem: "Wykaz zajętych nieruchomości niehipotekowanych" oraz numerem bieżącym.
§  5.
Jeżeli stronice, przeznaczone na poszczególny wykaz, zostały już całkowicie zużyte na poprzednie wpisy, wpisy te zaś nie zostały jeszcze wykreślone, należy na dalsze wpisy wszyć nowe stronice bezpośrednio po wpisach zakończonych; jeżeli natomiast poprzednie wpisy zostały całkowicie wykreślone, należy dla danej nieruchomości założyć nowy wykaz, dawny zaś wykaz należy w nagłówku na pierwszej stronie oznaczyć czerwonym atramentem słowami: "wykaz zamknięty".
§  6.
W razie zmiany osoby właściciela nieruchomości należy przy wpisie do istniejącego już wykazu uwidocznić tę zmianę w nagłówku wykazu, nazwisko zaś poprzedniego właściciela należy przekreślić czerwonym atramentem.
§  7.
Dokumenty, będące podstawą wpisów w wykazie, - należy wszywać do wykazu w kolejności wpływu.
§  8.
Wykaz zajętych nieruchomości niehipotekowanych prowadzi sekretarz sądowy pod nadzorem sędziego.
§  9.
Wpisy do wykazu mogą nastąpić tylko na podstawie postanowienia sądu, powziętego na wniosek komornika lub strony, chyba że sam tytuł wykonawczy już zawiera postanowienie sądu w tej mierze.

W razie jednak umorzenia postępowania egzekucyjnego z powodu niepopierania egzekucji w ciągu trzech lat (art. 562 k. p. c.) komornik zawiadamia o tem sąd, który zarządzi z urzędu wykreślenie odpowiednich wpisów.

§  10.
Na każdym wniosku, wpływającym do wykazu, sekretarz sądowy powinien oznaczyć datę i godzinę wpływu, jeżeli zaś wniosek dotyczy już dokonanego wpisu, zaznaczyć w wykazie w rubryce szóstej lub siódmej numer załącznika, którym wniosek jest oznaczony.
§  11.
Wpisy do wykazu następować będą według kolejności wpływu wniosków.

Przed ostatecznem załatwieniem wniosku wcześniejszego nie można na podstawie wniosku późniejszego zarządzić wpisu, dotyczącego tego samego przedmiotu.

§  12.
Każdy wpis powinien być oddzielony od następnych linją poprzeczną.

Wpisy i części ich, pozbawione znaczenia wskutek następnych zmian i wykreśleń, należy przekreślić czerwonym atramentem.

§  13.
Jeżeli wniosek dotyczy nieruchomości, dla której założony już jest wykaz, należy we wniosku wskazać numer wykazu.
§  14.
Jeżeli wniosek nie odpowiada warunkom formalnym, prawem przepisanym, stosuje się art. 141 k. p. c.
§  15.
Jeżeli postanowienie zapadło całkowicie zgodnie z wnioskiem, na wniosku odbija się pieczątkę: "Sąd Grodzki w ........ postanawia zgodnie z wnioskiem".

Postanowienia, odmawiające wpisu w całości lub w części, oraz postanowienia, powzięte z urzędu, powinny zawierać uzasadnienie.

§  16.
Po załatwieniu wniosku sekretarz sądowy powinien stosownie do postanowienia wnieść wpisy do wykazu.

Równocześnie należy przekreślić w rubryce 6-ej lub 7-ej wzmiankę, wniesioną w myśl § 10. Należy to również uczynić, jeżeli sąd odmówił wpisu.

§  17.
Każdy sąd grodzki powinien prowadzić skorowidz alfabetyczny zajęć według nazwisk dłużników, z powołaniem się przy każdem nazwisku na numer wykazu oraz według nazw nieruchomości.

Bezpośrednio po dokonaniu wpisu w wykazie sekretarz, prowadzący wykaz, powinien stosownie do okoliczności wpisać lub wykreślić właściwe nazwisko w skorowidzu.

§  18.
Po uprawomocnieniu się postanowienia o przysądzeniu własności nieruchomości (art. 109 k. p. c.), bądź o umorzeniu egzekucji, sąd z urzędu zarządzi wykreślenie z wykazu wszystkich wpisów i zamknie wykaz (§ 5).
§  19.
Po założeniu wykazu dla nieruchomości, położonej w obrębie kilku sądów, sąd, który założył wykaz, zawiadamia o tem wszystkie sądy, w których okręgu nieruchomość jest położona.

Jeżeli kilka sądów założyło wykaz dla tej samej nieruchomości, wówczas wszystkie sądy prześlą wykazy z załącznikami temu sądowi, którego komornik prowadzi egzekucję w myśl art. 653 § 2 k. p. c.

Wpisy, dokonane w przysłanych wykazach, zostaną przeniesione do wykazu powyższego sądu z zachowaniem kolejności, jaka im służy zależnie od czasu wpływu wniosków.

§  20.
Wykaz zajętych nieruchomości niehipotekowanych oraz skorowidz jest jawny.

Osoby interesowane mogą w godzinach, wyznaczonych przez sąd, pod nadzorem sekretarza przeglądać skorowidz oraz wykaz wraz z załącznikami i akta, dotyczące wykazu i sporządzać z nich notatki.

Na żądanie osób interesowanych wydaje się im odpisy, wyciągi i poświadczenia z wykazu i załączników.

§  21.
Rozporządzenie niniejsze obowiązuje na obszarze okręgów Sądów Apelacyjnych w Warszawie, Lublinie i Wilnie.
§  22.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1933 r.

ZAŁĄCZNIK 

Wzór do § 3.

Wykaz zajętych nieruchomości niehipotekowanych.

Nr. bieżący ............

Miejscowość ..........................

Gmina ......................

Nr. i nazwa nieruchomości ...........................

Imię i nazwisko właściciela ........................

Numer bieżący Oznaczenie nieruchomości Imię i nazwisko właściciela i część nieruchomości, jaka do niego należy Przedmiot zajęcia Wierzytelność egzekwowana lub roszczenie zabezpieczone Wzmianka o wszczęciu egzekucji lub o zarządzeniu tymczasowem Zmiany i wykreślenia, dotyczące wpisów w. rubrykach 4, 5 i 6
1 2 3 4 5 6 7

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1932.114.945

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykaz zajętych nieruchomości niehipotekowanych.
Data aktu: 15/12/1932
Data ogłoszenia: 23/12/1932
Data wejścia w życie: 01/01/1933