Wykaz zajętych nieruchomości niehipotekowanych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 15 grudnia 1932 r.
o wykazie zajętych nieruchomości niehipotekowanych.

Na podstawie art. XXII przepisów wprowadzających prawo o sądowem postępowaniu egzekucyjnem (Dz. U. R. P. z 1932 r. Nr. 93, poz. 804) zarządzam co następuje:
§  1.
Każdy sąd grodzki prowadzi wykaz zajętych nieruchomości niehipotekowanych, położonych w jego okręgu (art. 656 § 2 k. p. c.).
§  2.
Dla każdej nieruchomości prowadzi się osobny wykaz, w którym uskutecznia się wszystkie wpisy, dotyczące tej nieruchomości.
§  3.
Wykaz zawiera: nagłówek i siedem rubryk.

Nagłówek obejmuje: numer bieżący wykazu, oznaczenie miejscowości i gminy, gdzie nieruchomość jest położona, numer, nazwę nieruchomości oraz imię i nazwisko właściciela.

W rubrykach wymienia się:

w pierwszej - numer bieżący wpisu;

w drugiej - dokładne oznaczenie nieruchomości;

w trzeciej - imię i nazwisko właściciela, jeżeli zaś jest kilku właścicieli, także w jakiej części nieruchomość do każdego z nich należy;

w czwartej - przedmiot zajęcia z zaznaczeniem, czy zajęciu podlega cała nieruchomość, czy jej część wydzielona, czy też część ułamkowa całej nieruchomości;

w piątej - rodzaj wierzytelności egzekwowanej lub roszczenia zabezpieczonego z oznaczeniem ich wysokości;

w szóstej - treść wzmianki o wszczęciu egzekucji lub o zarządzeniu tymczasowem (art. 656, 761, 856 k. p. c.) z oznaczeniem numeru bieżącego załącznika, podstawy wpisu i wierzyciela egzekwującego;

w siódmej - zmiany i wykreślenia, dotyczące wzmianki o wszczęciu egzekucji lub o zarządzeniu tymczasowem, przedmiotu zajęcia, osoby wierzyciela i wierzytelności egzekwowanej lub roszczenia zabezpieczonego z wymienieniem podstawy zmian i wykreśleń.

Wpisy w rubrykach szóstej i siódmej podpisuje prowadzący wykaz z uwidocznieniem daty wpisu.

§  4.
Poszczególne wykazy powinny być oznaczone nazewnątrz napisem: "Wykaz zajętych nieruchomości niehipotekowanych" oraz numerem bieżącym.
§  5.
Jeżeli stronice, przeznaczone na poszczególny wykaz, zostały już całkowicie zużyte na poprzednie wpisy, wpisy te zaś nie zostały jeszcze wykreślone, należy na dalsze wpisy wszyć nowe stronice bezpośrednio po wpisach zakończonych; jeżeli natomiast poprzednie wpisy zostały całkowicie wykreślone, należy dla danej nieruchomości założyć nowy wykaz, dawny zaś wykaz należy w nagłówku na pierwszej stronie oznaczyć czerwonym atramentem słowami: "wykaz zamknięty".
§  6.
W razie zmiany osoby właściciela nieruchomości należy przy wpisie do istniejącego już wykazu uwidocznić tę zmianę w nagłówku wykazu, nazwisko zaś poprzedniego właściciela należy przekreślić czerwonym atramentem.
§  7.
Dokumenty, będące podstawą wpisów w wykazie, - należy wszywać do wykazu w kolejności wpływu.
§  8.
Wykaz zajętych nieruchomości niehipotekowanych prowadzi sekretarz sądowy pod nadzorem sędziego.
§  9.
Wpisy do wykazu mogą nastąpić tylko na podstawie postanowienia sądu, powziętego na wniosek komornika lub strony, chyba że sam tytuł wykonawczy już zawiera postanowienie sądu w tej mierze.

W razie jednak umorzenia postępowania egzekucyjnego z powodu niepopierania egzekucji w ciągu trzech lat (art. 562 k. p. c.) komornik zawiadamia o tem sąd, który zarządzi z urzędu wykreślenie odpowiednich wpisów.

§  10.
Na każdym wniosku, wpływającym do wykazu, sekretarz sądowy powinien oznaczyć datę i godzinę wpływu, jeżeli zaś wniosek dotyczy już dokonanego wpisu, zaznaczyć w wykazie w rubryce szóstej lub siódmej numer załącznika, którym wniosek jest oznaczony.
§  11.
Wpisy do wykazu następować będą według kolejności wpływu wniosków.

Przed ostatecznem załatwieniem wniosku wcześniejszego nie można na podstawie wniosku późniejszego zarządzić wpisu, dotyczącego tego samego przedmiotu.

§  12.
Każdy wpis powinien być oddzielony od następnych linją poprzeczną.

Wpisy i części ich, pozbawione znaczenia wskutek następnych zmian i wykreśleń, należy przekreślić czerwonym atramentem.

§  13.
Jeżeli wniosek dotyczy nieruchomości, dla której założony już jest wykaz, należy we wniosku wskazać numer wykazu.
§  14.
Jeżeli wniosek nie odpowiada warunkom formalnym, prawem przepisanym, stosuje się art. 141 k. p. c.
§  15.
Jeżeli postanowienie zapadło całkowicie zgodnie z wnioskiem, na wniosku odbija się pieczątkę: "Sąd Grodzki w ........ postanawia zgodnie z wnioskiem".

Postanowienia, odmawiające wpisu w całości lub w części, oraz postanowienia, powzięte z urzędu, powinny zawierać uzasadnienie.

§  16.
Po załatwieniu wniosku sekretarz sądowy powinien stosownie do postanowienia wnieść wpisy do wykazu.

Równocześnie należy przekreślić w rubryce 6-ej lub 7-ej wzmiankę, wniesioną w myśl § 10. Należy to również uczynić, jeżeli sąd odmówił wpisu.

§  17.
Każdy sąd grodzki powinien prowadzić skorowidz alfabetyczny zajęć według nazwisk dłużników, z powołaniem się przy każdem nazwisku na numer wykazu oraz według nazw nieruchomości.

Bezpośrednio po dokonaniu wpisu w wykazie sekretarz, prowadzący wykaz, powinien stosownie do okoliczności wpisać lub wykreślić właściwe nazwisko w skorowidzu.

§  18.
Po uprawomocnieniu się postanowienia o przysądzeniu własności nieruchomości (art. 109 k. p. c.), bądź o umorzeniu egzekucji, sąd z urzędu zarządzi wykreślenie z wykazu wszystkich wpisów i zamknie wykaz (§ 5).
§  19.
Po założeniu wykazu dla nieruchomości, położonej w obrębie kilku sądów, sąd, który założył wykaz, zawiadamia o tem wszystkie sądy, w których okręgu nieruchomość jest położona.

Jeżeli kilka sądów założyło wykaz dla tej samej nieruchomości, wówczas wszystkie sądy prześlą wykazy z załącznikami temu sądowi, którego komornik prowadzi egzekucję w myśl art. 653 § 2 k. p. c.

Wpisy, dokonane w przysłanych wykazach, zostaną przeniesione do wykazu powyższego sądu z zachowaniem kolejności, jaka im służy zależnie od czasu wpływu wniosków.

§  20.
Wykaz zajętych nieruchomości niehipotekowanych oraz skorowidz jest jawny.

Osoby interesowane mogą w godzinach, wyznaczonych przez sąd, pod nadzorem sekretarza przeglądać skorowidz oraz wykaz wraz z załącznikami i akta, dotyczące wykazu i sporządzać z nich notatki.

Na żądanie osób interesowanych wydaje się im odpisy, wyciągi i poświadczenia z wykazu i załączników.

§  21.
Rozporządzenie niniejsze obowiązuje na obszarze okręgów Sądów Apelacyjnych w Warszawie, Lublinie i Wilnie.
§  22.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1933 r.

ZAŁĄCZNIK 

Wzór do § 3.

Wykaz zajętych nieruchomości niehipotekowanych.

Nr. bieżący ............

Miejscowość ..........................

Gmina ......................

Nr. i nazwa nieruchomości ...........................

Imię i nazwisko właściciela ........................

Numer bieżący Oznaczenie nieruchomości Imię i nazwisko właściciela i część nieruchomości, jaka do niego należy Przedmiot zajęcia Wierzytelność egzekwowana lub roszczenie zabezpieczone Wzmianka o wszczęciu egzekucji lub o zarządzeniu tymczasowem Zmiany i wykreślenia, dotyczące wpisów w. rubrykach 4, 5 i 6
1 2 3 4 5 6 7

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1932.114.945

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykaz zajętych nieruchomości niehipotekowanych.
Data aktu: 15/12/1932
Data ogłoszenia: 23/12/1932
Data wejścia w życie: 01/01/1933