Rzesza Niemiecka-Polska. Porozumienie polsko-niemieckie. Warszawa.1929.10.31.

POROZUMIENIE
polsko-niemieckie, podpisane w Warszawie dn. 31-go października 1929 r.

Ratyfikowane zgodnie z ustawą z dn. 17 marca 1931 r. - Dz. U. R. P. Nr. 32, poz. 229),

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

MY, IGNACY MOŚCICKI,

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

wszem wobec i każdemu zosobna, komu o tem wiedzieć należy, wiadomem czynimy:

Dnia trzydziestego pierwszego października tysiąc dziewięćset dwudziestego dziewiątego roku podpisane zostało w Warszawie między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Rzeszy Niemieckiej porozumienie polsko-niemieckie wraz z dołączonym do niego protokółem końcowym ad art. II porozumienia, które to porozumienie i protokół końcowy brzmią dosłownie jak następuje:

(teksty umowy i protokółu końcowego zawiera załącznik do niniejszego numeru)

Zaznajomiwszy się z powyższem porozumieniem i protokółem końcowym, uznaliśmy je za słuszne zarówno w całości jak i każde z zawartych w nich postanowień; oświadczamy, że są przyjęte, ratyfikowane i potwierdzone i przyrzekamy, że będą niezmiennie zachowywane.

Na dowód czego wydaliśmy Akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej.

W Warszawie, dnia 14 kwietnia 1931 r.

ZAŁĄCZNIK 

POROZUMIENIE

polsko-niemieckie, podpisane w Warszawie da. 31-go października 1929 r.

Przekład.

POROZUMIENIE POLSKO-NIEMIECKIE

z dnia 31 października 1929 r.

Ostatnie rozmowy, które zostały przeprowadzone między Ministrem Spraw Zagranicznych a Posłem Niemieckim, doprowadziły do następujących wyników:

I.

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Rząd Rzeszy składają następujące deklaracje, które będą złożone Konferencji Haskiej i uzyskają moc obowiązującą równocześnie z wejściem w życie Planu Young'a.

II.

Rząd Niemiecki oświadcza, iż zrzeka się wszelkich roszczeń o charakterze finansowym lub dotyczących mienia, pozostających w związku z wojną, lub Traktatem Pokoju, bądź to Państwa, bądź to jego obywateli (osób fizycznych i prawnych), które zostały lub mogłyby być skierowane bezpośrednio lub pośrednio do Polski z powodu jakiejkolwiek czynności, dokonanej przed wprowadzeniem w życie Planu Young'a łącznie z roszczeniami, uznanemi przez specjalne umowy, odnoszące się do tych czynności.

Co do roszczeń o charakterze finansowym lub dotyczących mienia ze strony Polski bądź to Państwa, bądź to jego obywateli (osób fizycznych i prawnych), pozostających w związku z wojna lub Traktatem Pokoju, które zostały lub mogłyby być skierowane bezpośrednio lub pośrednio do Niemiec zł powodu jakiejkolwiek czynności, dokonanej przed wprowadzeniem w życie Planu Young'a w tej liczbie i do roszczeń uznanych przez specjalne umowy, odnoszące się do tych czynności, Rząd Polski uznaje postanowienia paragrafu 143, rozdział IX, Planu Young'a.

Bez ujmy dla postanowień art. V niniejszego porozumienia, niniejsze deklaracje stanowią zupełne ł ostateczne zrzeczenie się powyższych roszczeń bez względu na osoby zainteresowane.

III.

Rząd Polski oświadcza, iż zrzeka się wszelkiej likwidacji, którą Rząd Polski wykonał lub mógłby wykonać, powołując się lub stosując się do postanowień art. 92 i 297 b. Traktatu Pokoju w stosunku do majątków, praw i udziałów niemieckich w Polsce, znajdujących się jeszcze w rękach ich właścicieli lub dawnych właścicieli w dniu 1 września 1929 r.

Wszelkie zabezpieczenia, stosowane w związku z powyższą procedurą likwidacyjną, stracą swą skuteczność w chwili wprowadzenia w życie niniejszego porozumienia.

Majątki, o których mowa, będą wydane w stanie faktycznym i prawnym, w którym się znajdują, z prawami i korzyściami, które są z niemi związane i ciążącemi na nich ciężarami, lecz bez prawa zatrzymania w stosunku do tych majątków z powodu kosztów i wynagrodzeń z tytułu sekwestru likwidacyjnego.

IV.

Spory, które mogłyby powstać w sprawie interpretacji lub stosowania niniejszego układu i które nie mogłyby być załatwione w drodze dyplomatycznej, będą na żądanie jednej z Układających się Stron przedłożone Sądowi Rozjemczemu.

W tym celu każda Strona zamianuje jednego rozjemcę. Obydwaj rozjemcy wybiorą przewodniczącego neutralnego. W braku zgody co do osoby tego przewodniczącego neutralnego, Prezydent Konfederacji Szwajcarskiej będzie proszony o jego mianowanie.

V.

Obydwa Rządy porozumieją się natychmiast po podpisaniu niniejszego porozumienia celem ustalenia, jakie zarządzenia należy wydać co do dalszej działalności Mieszanego Trybunału Rozjemczego polsko - niemieckiego.

VI.

W wykonaniu art. I niniejsze porozumienie oraz jego protokół końcowy będą ratyfikowane i wprowadzone w życie przez obie Strony równocześnie z wprowadzeniem w życie Planu Young'a.

Sporządzono w Warszawie w dwóch egzemplarzach dnia trzydziestego pierwszego października tysiąc dziewięćset dwudziestego dziewiątego roku.

(-) AUGUST ZALESKI

(-) RAUSCHER

Protokół końcowy ad II porozumienia polsko - niemieckiego z 31 października 1929.

1) Deklaracja niemiecka zawarta w art. II powołanego porozumienia obejmuje również wszelkie pretensje obywateli niemieckich przeciwko Rządowi Polskiemu, oparte na artykułach 92 al. 4, 297 h. al. 2, 304 i 305 Traktatu Wersalskiego, zarówno te, które zostały już wniesione do Mieszanego Trybunału - Rozjemczego polsko-niemieckiego, jako też te, któreby mogły być wniesione i które wynikają z przeszłości.

2) Deklaracja polska zawarta w art. II porozumienia obejmuje również wszelkie pretensje obywateli polskich wniesione do tegoż Trybunału przeciwko Rządowi Niemieckiemu, oparte na artykułach 297, 298, 300, 302, 304 i 305 Traktatu Wersalskiego, zarówno te, które zostały już wniesione do tego Trybunału, jako też te, któreby mogły być wniesione i które wynikają z przeszłości.

3) Pretensje, wynikające z ustroju przejściowego, ustanowionego przez Konwencję Genewską z 15 maja 1922 r., co do których Trybunał Rozjemczy w Beuthen lub Komisja Mieszana w Katowicach są kompetentne, nie są objęte wzajemnem zrzeczeniem się.

4) Wzajemne deklaracje, zawarte w art. II powołanego porozumienia, obejmują nietylko roszczenia obywateli (osób fizycznych i prawnych) przeciwko odnośnym Rządom, lecz także roszczenia o charakterze finansowym jednego Rządu przeciwko drugiemu Rządowi na ich własny rachunek bez względu na podstawę prawną lub faktyczna.

Warszawa, 31 października 1929.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1931.90.704

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Rzesza Niemiecka-Polska. Porozumienie polsko-niemieckie. Warszawa.1929.10.31.
Data aktu: 31/10/1929
Data ogłoszenia: 12/10/1931
Data wejścia w życie: 21/04/1931