Zaciągnięcie 6 1/2 % pożyczki zagranicznej.

USTAWA
z dnia 26 stycznia 1931 r.
o zaciągnięciu 61/2 %-wej pożyczki zagranicznej.

Na mocy art. 44 Konstytucji ogłaszam ustawę następującej treści:
Art.  1.

W związku z przedłużeniem i zmianą warunków dzierżawy Państwowego Monopolu Zapałczanego upoważnia się Ministra Skarbu do zaciągnięcia pożyczki zagranicznej na sumę nominalną 32.400.000 dolarów Stanów Zjednoczonych Ameryki w złocie, do wypuszczenia w tym celu obligacyj państwowych z 35-letnim okresem umorzenia, w wysokości nominalnej sumy pożyczki, oprocentowanych na 61/2 % w stosunku rocznym, oraz do sprzedania tych obligacyj.

Art.  2.

Spłata kapitału i odsetek od obligacyj będzie zabezpieczona wszelkiemi dochodami i wpływami, które Skarb Państwa ma otrzymywać od dzierżawcy Państwowego Monopolu Zapałczanego.

Art.  3.

Szczegółowe warunki emisji, cenę sprzedaży i sposób zabezpieczenia obligacyj, koszty oraz wszelkie inne warunki, związane z emisją i spłatą pożyczki, zostaną ustalone szczegółowo w umowie lub w umowach, które będą zawarte w tym celu przez Ministra Skarbu.

Art.  4.

Obligacje i kupony pożyczki, oraz umowy, wymienione w poprzednim artykule, będą zwolnione od wszelkich państwowych i komunalnych podatków, stempli, opłat i innych należytości, zarówno już obowiązujących w Polsce, jak i tych, które mogą być w przyszłości wprowadzone.

Art.  5.

Upoważnia się Rząd do użycia uzyskanych z pożyczki sum na następujące cele:

a)
na przedterminowe umorzenie 7 % obligacyj skarbowych, emitowanych na podstawie ustawy z dnia 2 sierpnia 1925 r. (Dz. U. R. P. Nr. 85, poz. 477) - dolarów Stanów Zjednoczonych Ameryki 4.350.000;
b)
na zwrot Bankowi Gospodarstwa Krajowego sum, wyłożonych przez Bank za Skarb Państwa na oprocentowanie i częściową amortyzację pożyczek, zaciągniętych przez Skarb Państwa w Banku na podstawie rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 20 grudnia 1924 r. (Dz. U. R. P. Nr. 118, poz. 1074) oraz rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 4 marca 1927 r. (Dz. U. R. P. Nr. 20, poz. 150) - 18.052.000 zł;
c)
na przedterminową spłatę innych długów państwowych - 50 miljonów złotych. W tym celu utworzony zostanie fundusz, przeznaczony na przedterminową spłatę długów państwowych, względnie przedterminowe wycofanie obligów tychże długów z obiegu. Z funduszu powyższego mogą być zakupywane obligacje pożyczek państwowych przed terminem ich umorzenia z tem, iż obligacje takie mogą być ponownie sprzedane po kursie nie niższym niż po jakim zostały zakupione. Minister Skarbu ustali statut powyższego funduszu i poda go do wiadomości Komisji Kontroli Długów Państwa, która otrzymywać będzie co pół roku sprawozdania z dokonywanych na tym funduszu obrotów;
d)
na budowę portu w Gdyni - 25 miljonów złotych;
e)
na budowę kabla telefonicznego Warszawa - Cieszyn z odnogami - 15 miljonów złotych;
f)
na inne inwestycje państwowe, które określi Rada Ministrów - 30 miljonów złotych;
g)
resztę na lokatę w krajowych papierach kredytu długoterminowego, jak w listach zastawnych i obligacjach.
Art.  6.

Upoważnia się Ministra Skarbu do przeprowadzenia dyskonta wpływów pożyczki w terminie do dnia 1 lipca 1931 r. według stopy nie wyższej, niż 7 %.

Art.  7.

Minister Skarbu władny jest przelać upoważnienie do podpisania tekstu obligacyj na przedstawicieli dyplomatycznych Rzeczypospolitej Polskiej zagranicą.

Art.  8.

Wykonanie ustawy niniejszej porucza się Prezesowi Rady Ministrów w porozumieniu z Ministrem Skarbu i innymi właściwymi ministrami.

Art.  9.

Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024