Wykonanie ustawy z dnia 20 marca 1931 r. o samoistnym podatku wyrównawczym dla gmin wiejskich.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 20 sierpnia 1931 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Skarbu oraz z Ministrem Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, celem wykonania ustawy z dnia 20 marca 1931 r. o samoistnym podatku wyrównawczym dla gmin wiejskich.

Na podstawie art. 9 ustawy z dnia 20 marca 1931 r. o samoistnym podatku wyrównawczym dla gmin wiejskich (Dz. U. R. P. Nr. 27, poz. 172) zarządza się co następuje:
§  1.
Samoistnym podatkiem wyrównawczym, pobieranym przez gminy wiejskie, mogą być obciążone zarówno grunty, podlegające opłacaniu podatków państwowych, jak i wolne od tego podatku grunty państwowe, fundacyjne, instytucyj o charakterze opieki społecznej oraz grunty duchowne i klasztorne, z wyjątkiem jednakże tych duchownych i klasztornych gruntów Kościoła Katolickiego, których dochody są przeznaczone na cele kultu religijnego i nie przyczyniają się do dochodów osobistych beneficjarjuszów (art. XV Konkordatu).
§  2.
Podstawę wymiaru podatku wyrównawczego od gruntów, wolnych od podatku państwowego, w województwach centralnych i wschodnich, stanowi idealny zasadniczy podatek gruntowy, zaś w województwach zachodnich - idealny zasadniczy dodatek państwowy do podatku gruntowego.
§  3.
Idealny zasadniczy podatek gruntowy od gruntów państwowych w województwach centralnych i wschodnich oblicza się na podstawie klasyfikacji tychże gruntów, przeprowadzonej w myśl przepisów rozporządzenia IV Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 2 grudnia 1930 r. (Dz. U. R. P. z 1931 r. Nr. 7, poz. 38).

Dla ustalenia idealnego zasadniczego podatku gruntowego od innych gruntów, wolnych od podatku państwowego, poza gruntami państwowemi, w województwach centralnych i wschodnich, winna nastąpić klasyfikacja tych gruntów, którą przeprowadza powołana w tym celu gminna komisja klasyfikacyjna.

W skład tej komisji wchodzą: jako przewodniczący - wójt gminy lub jego zastępca, zaś jako członkowie - jeden członek rady gminnej, przez tę radę wybrany, oraz jeden przedstawiciel instytucji, która jest właścicielką odnośnych gruntów względnie niemi zarządza.

§  4.
Określona w poprzednim paragrafie komisja przeprowadza klasyfikację gruntów - na obszarze województw centralnych - według taryfy podatku gruntowego dworskiego z odpowiedniem zastosowaniem przepisów §§ 7 i 8 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 10 września 1920 r. (Dz. U. R. P. Nr. 97, poz. 639), zaś na obszarze województw wschodnich - z odpowiedniem zastosowaniem przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 stycznia 1924 r. (Dz. U. R. P. Nr. 8, poz. 77), uzupełnionego rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 11 marca 1926 r. (Dz. U. R. P. Nr. 27, poz. 161) oraz rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 marca 1931 r. (Dz. U. R. P. Nr. 34, poz. 239).
§  5.
Dla wykonania tych zadań gminna komisja klasyfikacyjna powoływać może potrzebnych jej rzeczoznawców.
§  6.
O dniu posiedzenia komisji członkowie jej powinni być powiadomieni pisemnie przez przewodniczącego przynajmniej na trzy dni przed posiedzeniem, przyczem w zawiadomieniu powinien być określony porządek dzienny posiedzenia.

Dla prawomocności uchwał komisji konieczna jest obecność jej przewodniczącego i obu członków. Jeżeli jednakże przedstawiciel instytucji, do której należą grunty, podlegające klasyfikacji, nie przybędzie na posiedzenie, to następne posiedzenie jest prawomocne również bez jego obecności; na tę okoliczność 'należy zwrócić uwagę w zawiadomieniu o następnym terminie posiedzenia.

Uchwały komisji zapadają większością głosów i zamieszczone być mają w protokóle posiedzenia komisji, który podpisuje przewodniczący i obaj członkowie. W wypadku jednakże zdekompletowania komisji, określonym w drugiem zdaniu poprzedniego ustępu orzeczenie przewodniczącego i jednego członka komisji ma moc uchwały komisji tylko wtedy, gdy jest jednomyślne.

Przeciw uchwale większości komisji pozostały jej członek może w ciągu dni 14-tu od dnia powzięcia uchwały wnieść sprzeciw do wydziału powiatowego, który go rozstrzyga ostatecznie.

Za udział w posiedzeniach komisji nie należy się członkom komisji żadne wynagrodzenie, gmina jest jednakże obowiązana dostarczyć komisji koniecznej dla jej urzędowania pomocy technicznej.

§  7.
Przez deficyt, o którym mowa w ustępie 1 art. 2 ustawy, należy rozumieć różnicę między ogólną sumą preliminowanych na dany rok budżetowy wydatków zwyczajnych, a ogólną sumą preliminowanych dochodów, które gmina może osiągnąć po wykorzystaniu wszystkich swych źródeł dochodowych na podstawie ustawy z dnia 11 sierpnia 1923 r. o tymczasowem uregulowaniu finansów komunalnych (Dz. U. R. P. Nr. 94, poz. 747).
§  8.
Gminy wiejskie w województwach środkowych i wschodnich mogą pobrać podatek wyrównawczy również na pokrycie deficytu z okresu obrachunkowego 1930/31.

O ile gminy te w ciągu roku 1930/31 uchwaliły statut podatku wyrównawczego i dokonały jego wymiaru, to ponowne uchwalanie statutu podatku za tenże rok budżetowy na podstawie art. 8 ustawy i ponowny wymiar podatku powinny być dokonane w roku bieżącym tylko w wypadku, jeżeli wysokość podatku uchwalonego i wymierzonego w roku 1930/31 nie mieści się w granicach, określonych w ustępie 1 art. 8 ustawy, t. zn. jeżeli rzeczywisty niedobór budżetowy gminy za rok 1930/31 okazał się mniejszy niż przewidywany na pokrycie jego wpływ z podatku wyrównawczego, lub też, gdy stawki podatku wyrównawczego przekraczały maksymalne granice, określone art. art. 1 i 2 ustawy z dnia 1 marca 1927 r. (Dz. U. R. P. Nr. 27, poz. 208).

O ile gmina - zgodnie z przepisem poprzedniego ustępu - nie przeprowadza nowego wymiaru podatku, to termin płatności I raty tego podatku dla płatników, którzy go nie uiścili w roku 1930/31, liczy się od dnia wejścia w życie ustawy, t. j. od dnia 1 kwietnia 1931 r. z uwzględnieniem 14-dniowego terminu ulgowego, przewidzianego art. 2 ustawy z dnia 31 lipca 1924 r. (Dz. U. R. P. Nr. 73, poz. 721).

§  9.
W wypadkach uchwalenia nowego statutu samoistnego podatku wyrównawczego za rok 1930/31 na podstawie art. 8 ustawy termin płatności tego podatku oznaczony zostanie w nakazach płatniczych.
§  10.
Należności z tytułu podatku wyrównawczego za r. 1930/31 płatne są w dwóch ratach półrocznych, ustalonych w ustępie 2 art. 2 ustawy względnie - na prośbę płatnika - w czterech ratach kwartalnych.

W miarę zdolności płatniczej opodatkowanych oraz w zależności od własnej sytuacji finansowej może gmina podatek, określony w poprzednim ustępie, rozłożyć na większą ilość rat półrocznych względnie kwartalnych.

§  11.
Wszelkie kwoty, uiszczone z tytułu podatku wyrównawczego za r. 1930/31 przed terminami, określonemi w ostatnim ustępie § 8 oraz w §§ 9 i 10 wraz z ewent. odsetkami za odroczenia, karami za zwłokę i kosztami egzekucyjnemi, podlegają zaliczeniu na poczet podatku wyrównawczego, płatnego we wspomnianych terminach.
§  12.
Podział ogólnej sumy samoistnego podatku wyrównawczego pomiędzy poszczególnych płatników przeprowadza się w ten sposób, że iloraz, otrzymany z podzielenia tejże ogólnej sumy przez sumę podatków, wymienionych w art. art. 5 i 6 ustawy, przypadających na wszystkich płatników, mnoży się przez sumę tychże podatków, przypadającą na każdego z tych płatników.
§  13.
Dla zapewnienia zarządom gmin podstaw wymiaru samoistnego podatku wyrównawczego, urzędy skarbowe podatków i opłat skarbowych prześlą im w terminie dni czternastu od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia - dane liczbowe, dotyczące przypadającego na poszczególnych płatników w r. 1931 zasadniczego podatku gruntowego oraz cen wykupionych przez płatników świadectw przemysłowych i kart rejestracyjnych, zaś wydziały powiatowe-dane liczbowe, dotyczące państwowego podatku od budynków. Dane te w latach następnych dostarczone będą do dnia 1 marca każdego roku.
§  14.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1931.86.673

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykonanie ustawy z dnia 20 marca 1931 r. o samoistnym podatku wyrównawczym dla gmin wiejskich.
Data aktu: 20/08/1931
Data ogłoszenia: 28/09/1931
Data wejścia w życie: 28/09/1931