Rumunia-Polska. Porozumienie o odbudowie mostu kolejowego położonego na Dniestrze między Zaleszczykami a Schit. Bukareszt.1929.05.24.

POROZUMIENIE
między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Rumunji o odbudowie mostu kolejowego położonego na Dniestrze między Zaleszczykami a Schit, podpisane w Bukareszcie dnia 24 maja 1929 r.

Przekład.

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

MY, IGNACY MOŚCICKI,

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

wszem wobec t każdemu zosobna, komu o tem wiedzieć należy, wiadomem czynimy:

Dnia dwudziestego czwartego maja tysiąc dziewięćset dwudziestego dziewiątego roku podpisane została w Bukareszcie porozumienie między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Królestwa Rumunji dotyczące odbudowy mostu kolejowego położonego na Dniestrze między Zaleszezykami a Schit o następującem brzmieniu dosłownem:

POROZUMIENIE

między Rzecząpospolita Polską i Królestwem Rumunji w sprawie odbudowy mostu kolejowego na Dniestrze między Zaleszczykami i Schit.

RZECZPOSPOLITA POLSKA

i

KRÓLESTWO RUMUNJI,

pragnąc przyśpieszyć wznowienie komunikacji kolejowej przez punkt graniczny Zaleszczyki- Stefăneşti, postanowiły zawrzeć porozumienie mające uzupełnić układ o ruchu kolejowym między temi dwoma krajami, oraz konwencję o tranzycie między Jasienowem Polnym a Zaleszczykami, które to umowy zostały znegocjonowane jednocześnie.

Mianowani w tym celu Pełnomocnicy, mianowicie:

w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej:

p. Franciszek MOSKWA, Wice-Dyrektor Departamentu w Ministerstwie Komunikacji, a

w imieniu Królestwa Rumunji:

p. Cezar MEREUŢA, Wice-Dyrektor Generalny Kolei Rumuńskich,

po przedstawieniu sobie swoich pełnomocnictw, uznanych za sporządzone w dobrej i należytej formie, zgodzili się na następujące postanowienia:

Artykuł  1

Koleje rumuńskie wybudują dwa nowe przęsła w otworach, oznaczonych na dołączonym szkicu przez Nr. Nr. III i IV, Przęsła te będą obliczone dla pociągów typu E, podanego w "Berechnungsgrundlagen für eiserne Eisenbahnbrücken" wyd. 1925 r. kolei niemieckich.

Artykuł  2

Prace wymienione w art. 1 będą wykonane w ten sposób, żeby cały most mógł być oddany do ruchu w dniu 1 października 1929 r., a w razie niemożności - do dnia 1 listopada 1929 r. Daty te mogą być przesunięte na okres niezbędny w razie jeżeliby na przeszkodzie odnośnym robotom stanęła katastrofalna powódź albo inny wypadek, równoznaczny z siłą wyższą.

Artykuł  3

Przed datami wymienionemi w art. 2, mają być wykonane niezbędne naprawy na przęsłach I i II po stronie rumuńskiej oraz na przęsłach VII i VIII (zob. szkic) po stronie polskiej, przez każdy z zainteresowanych zarządów kolejowych na własny koszt na swojej części mostu. Przęsła wzoru Roth-Wagner'a w otworach V i VI zostaną doprowadzone do stanu używalności przez koleje polskie.

Koleje rumuńskie zwrócą kolejom polskim koszty tych robót za rumuńską część mostu.

Artykuł  4

Konstrukcje istniejące w otworach I, II, VII i VIII, winny być wzmocnione, względnie przebudowane; konstrukcja obecna wzoru Roth-Wagner'a winna być zastąpiona przez konstrukcję stałą. Co do normy obciążenia ruchomego mostu, według której wzmocnienie względnie wspomniana przebudowa winna być obliczona, zainteresowane Zarządy kolejowe porozumieją się między sobą, ustalając jednocześnie termin wykonania odnośnych robót.

Artykuł  5

Zastąpienie konstrukcji wzoru Roth-Wagner'a przez konstrukcję stałą, winno być dokonane przez ten z Zarządów, który zaofiaruje korzystniejsze warunki pod względem cen i utrzymania ruchu.

Artykuł  6

Materiały i narzędzia, niezbędne do robót przy odbudowie mostu, będą mogły być przewożone przez granicę bez opłaty cła, z zastrzeżeniem wszakże, że wspomniane narzędzia przewiezione będą zpowrotem po wykonaniu robót. Przed rozpoczęciem robót, organa kontroli granicznej winny być uprzedzone tak o dacie robót, jak i o materjałach i narzędziach, które mają być przewiezione przez granicę.

Personel Zarządu, któremu powierzona zostanie odbudowa mostu, będzie miał prawo przechodzić granicę za okazaniem zaświadczenia odnośnych władz kolejowych, stwierdzającego funkcje tego personelu. Te zaświadczenia sporządzone będą w językach polskim i rumuńskim.

Artykuł  7

Niniejsze porozumienie zostanie ratyfikowane w możliwie krótkim czasie. Dokumenty ratyfikacyjne będą, wymienione w Warszawie. Wejdzie ono w życie w dniu wymiany dokumentów ratyfikacyjnych.

Sporządzono w dwóch egzemplarzach po francusku, po jednym egzemplarzu dla każdej z obydwóch Umawiających się Stron.

NA POWÓD CZEGO Pełnomocnicy obydwóch Umawiających się Stron podpisali niniejsze porozumienie.

Bukareszt, dnia 24 maja 1929 r.

(-) F. Moskwa m. p. (-) C Mereuţa m. p.

Zaznajomiwszy się z powyższem porozumieniem, uznaliśmy je i uznajemy za słuszne zarówno w całości jak i każde z zawartych w niem postanowień; oświadczamy, że jest ono przyjęte, ratyfikowane i potwierdzone i przyrzekamy, że będzie niezmiennie zachowywane.

NA DOWÓD CZEGO, wydaliśmy Akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej.

W Warszawie, dnia 16 stycznia 1930.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1931.85.665

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Rumunia-Polska. Porozumienie o odbudowie mostu kolejowego położonego na Dniestrze między Zaleszczykami a Schit. Bukareszt.1929.05.24.
Data aktu: 24/05/1929
Data ogłoszenia: 21/09/1931
Data wejścia w życie: 03/07/1931