Państwowe cechy probiercze.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 21 lipca 1931 r.
o państwowych cechach probierczych.

Na podstawie art. 1 ustawy z dnia 16 lipca 1920 r. o upoważnieniu Ministra Przemysłu i Handlu do wydawania zarządzeń w zakresie nadzoru nad przemysłem złotniczym i handlem wyrobami złotniczemi oraz organizacji urzędów probierczych na obszarach b. zaborów austrjackiego i rosyjskiego (Dz. U. R. P. Nr. 70, poz. 470) zarządzam co następuje:
§  1. 1
Państwowe cechy probiercze, wybijane przez urzędy probiercze na wyrobach złotych i srebrnych, których wzory rysunkowe załącza się do niniejszego rozporządzenia, są następujące:

A. Cecha krajowa - Wyobraża głowę rycerza lub kobiety z cyfrą 1, 2 lub 3; wybija się ją na głównej części wyrobów krajowych z wyjątkiem zegarków i kopert zegarkowych. Odróżnia się 6 rodzajów cechy krajowej: 3 rodzaje dla wyrobów złotych i 3 rodzaje dla wyrobów srebrnych.

Dla wyrobów złotych: głowa rycerza z cyfrą 1, 2 lub 3, oznaczającą próbę. Cyfry próby umieszczone przed wizerunkiem głowy rycerza z prawej strony. Wizerunek cechy wypukły.

Obramowanie cechy - prostokąt o wymiarach: podstawa 2 mm, wysokość 1,25 mm.

Wzór Nr. 1 z głową rycerza i cyfrą 1 dla złota 0.960 próby.

Wzór Nr. 2 z głową rycerza i cyfrą 2 dla złota 0.750 próby.

Wzór Nr. 3 z głową rycerza i cyfrą 3 dla złota 0.583 próby.

Dla wyrobów srebrnych: głowa kobiety z cyfrą 1, 2 lub 3, oznaczająca próbę. Cyfry próby umieszczone przed wizerunkiem głowy kobiety z lewej strony. Wizerunek cechy wypukły. Obramowanie cechy - elipsa o wymiarach osi: wielka oś 2 mm, mała oś 1,25 mm.

Wzór Nr. 4 z głową kobiety i cyfra 1 dla srebra 0.940 próby.

Wzór Nr. 5 z głową kobiety i cyfrą 2 dla srebra 0.875 próby.

Wzór Nr. 6 z głową kobiety i cyfrą 3 dla srebra 0.800 próby.

B. Godło - Wyobraża głowę rycerza lub kobiety, wybija się je na drugorzędnych częściach wyrobów krajowych lub zagranicznych, względnie obok cechy krajowej, wymienionej pod A, na głównej części przedmiotu, gdy ozdoby lub dodatki nic są dostępne do ocechowania oraz w celu oznaczenia wagi w wyrobach złotych.

Odróżnia się 2 rodzaje godła.

Wzór Nr. 7 z głową rycerza w obramowaniu kwadratu dla złota.

Wzór Nr. 8 z głową kobiety w obramowaniu okręgu koła dla srebra.

Godło nie posiada cyfr próby. Wymiar godła: bok kwadratu 1 mm, średnica koła 1,25 mm.

C. Cecha wwozowa - Wyobraża: dla złota - głowę rycerza z literą Z i dla srebra - głowę kobiety z literą Z.

Cecha posiada wizerunek linjowy. Wybija się ją na zegarkach, kopertach zegarkowych i innych wyrobach wwożonych z zagranicy, na głównej części wyrobu. Cecha ta stwierdza, że wyrób wytrzymuje najniższą przepisaną próbę państwową, lecz nie stwierdza wyższej próby zagranicznej ewentualnie figurującej na znaczkach zagranicznych.

Odróżnia się 2 rodzaje cechy wwozowej:

Wzór Nr. 9 dla złota w obramowaniu trapezowem. Wysokość obramowania 2.75 mm, szerokość wcięcia 1 mm, podstawa trapezów 1,5 mm.

Wzór Nr. 10 dla srebra w obramowaniu dwóch luków wklęsłych, przeciętych dwoma łukami wypukłemi. Rozpiętość między wierzchołkami łuków wklęsłych 1 mm, rozpiętość między wierzchołkami łuków wypukłych 2,5 mm.

D. Cecha zegarkowa, krajowa - posiada ten sam wizerunek co i cecha krajowa pod A, lecz wizerunek jest linjowy. Wybija się ją na zegarkach i kopertach zegarkowych pochodzenia krajowego.

Odróżnia się cztery rodzaje cechy zegarkowej:

1)
dwa dla zegarków i kopert zegarkowych złotych:

wzór Nr. 11 - z głową rycerza i cyfrą 2 dla złota 0,750 próby;

wzór Nr. 11a - z głową rycerza i cyfrą 3 dla złota 0,583 próby;

w obramowaniu, mającem kształt łopatki, złożonej z dwóch połączonych kwadratów, z zaokrąglonemi kątami. Bok większego kwadratu ma wymiar 1,3 mm, bok mniejszego kwadratu - 1 mm,

2)
dwa dla zegarków i kopert zegarkowych srebrnych:

wzór Nr. 12 - z głową kobiety i cyfrą 2 dla srebra 0,875 próby;

wzór Nr. 12a - z głową kobiety i cyfrą 3 dla srebra 0,800 próby;

w obramowaniu, posiadającem kształt ósemki z przerwą w przegubie. Wymiary średnic kół 1,5 mm i 1,25 mm przy wysokości 2,5 mm".

E. Cecha zlewkowa. Wzór Nr. 13 wyobraża godło Państwa i początkowe litery właściwego urzędu probierczego np. W. U. P. (Warszawski Urząd Probierczy) służy do cechowania zlewków (sztab) złotych i srebrnych oraz jako cecha łąkowa. Obramowania cechy: okrąg koła o wymiarze średnicy 5 mm.

F. Cecha lombardowa. Wzór Nr. 14 wyobraża głowę sowy w obramowaniu tarczy. Wymiar cechy: wysokość tarczy 1,25 mm, rozpiętość kończyn 1,5 mm.

Cechę tę wybija się:

1. na wyrobach dostarczanych z instytucyj zastawniczych, nie posiadających znaku imiennego wytwórcy zarejestrowanego w urzędzie probierczym, obok właściwej obowiązującej cechy państwowej;

2. na wyrobach dawnego pochodzenia, dopuszczonych do obrotu handlowego i nie posiadających znaku imiennego wytwórcy zarejestrowanego w urzędzie probierczym, obok właściwej obowiązującej cechy państwowej;

3. dla oznaczenia wyrobów dawnego pochodzenia zwolnionych od obowiązku próbowania i cechowania i dopuszczonych do obrotu handlowego.

G. Cecha metali nieszlachetnych. Wzór Nr. 15. Cecha przedstawia słowo "Met" w obramowaniu kształtu pasa z zaokrąglonemu końcami. Wymiar cechy: szerokość pasa 1,5 mm, rozpiętość między wierzchołkami zaokrągleń 3 mm.

Cechę tę wybija się na częściach składowych z metali nieszlachetnych wyrobów złotych i srebrnych.

§  2.
Państwowe cechy probiercze, wszystkich urzędów probierczych mają ten sam wizerunek, obramowanie i wymiar. Cechy, wyszczególnione pod A, C, D różnią się od pozostałych posiadaniem znaku urzędu probierczego w postaci literki, a mianowicie: W - dla Warszawskiego Urzędu Probierczego, L - dla Lwowskiego Urzędu Probierczego, K - dla Krakowskiego Urzędu Probierczego, V - dla Wileńskiego Urzędu Probierczego.
§  3.
Wytwórcy oraz handlujący wyrobami złotemi i srebrnemi obowiązani są do wywieszenia w lokalach sprzedaży w miejscu widocznem wzorów rysunkowych państwowych cech probierczych, które mogą nabywać w urzędzie probierczym za zwrotem kosztów druku.
§  4.
Wszelkie wyroby ze złota i srebra, znajdujące się u wytwórców lub w handlu, ocechowane do dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia polską cechą probierczą w myśl postanowień ustawy z dnia 16 lipca 1920 r. (Dz. U. R. P. Nr. 70, poz. 476), nie podlegają przecechowaniu.
§  5.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1932 r.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

PAŃSTWOWE CECHY PROBIERCZE.

CECHA KRAJOWA.

GODŁO.

CECHA WWOZOWA.

CECHA ZEGARKOWA KRAJOWA.

CECHA ZLEWKOWA.

CECHA LOMBARDOWA.

CECHA METALI NIESZLACHETNYCH.

grafika

1 § 1 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 8 maja 1936 r. (Dz.U.36.41.306) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 listopada 1936 r.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024