Państwowe cechy probiercze.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 21 lipca 1931 r.
o państwowych cechach probierczych.

Na podstawie art. 1 ustawy z dnia 16 lipca 1920 r. o upoważnieniu Ministra Przemysłu i Handlu do wydawania zarządzeń w zakresie nadzoru nad przemysłem złotniczym i handlem wyrobami złotniczemi oraz organizacji urzędów probierczych na obszarach b. zaborów austrjackiego i rosyjskiego (Dz. U. R. P. Nr. 70, poz. 470) zarządzam co następuje:
§  1. 1
Państwowe cechy probiercze, wybijane przez urzędy probiercze na wyrobach złotych i srebrnych, których wzory rysunkowe załącza się do niniejszego rozporządzenia, są następujące:

A. Cecha krajowa - Wyobraża głowę rycerza lub kobiety z cyfrą 1, 2 lub 3; wybija się ją na głównej części wyrobów krajowych z wyjątkiem zegarków i kopert zegarkowych. Odróżnia się 6 rodzajów cechy krajowej: 3 rodzaje dla wyrobów złotych i 3 rodzaje dla wyrobów srebrnych.

Dla wyrobów złotych: głowa rycerza z cyfrą 1, 2 lub 3, oznaczającą próbę. Cyfry próby umieszczone przed wizerunkiem głowy rycerza z prawej strony. Wizerunek cechy wypukły.

Obramowanie cechy - prostokąt o wymiarach: podstawa 2 mm, wysokość 1,25 mm.

Wzór Nr. 1 z głową rycerza i cyfrą 1 dla złota 0.960 próby.

Wzór Nr. 2 z głową rycerza i cyfrą 2 dla złota 0.750 próby.

Wzór Nr. 3 z głową rycerza i cyfrą 3 dla złota 0.583 próby.

Dla wyrobów srebrnych: głowa kobiety z cyfrą 1, 2 lub 3, oznaczająca próbę. Cyfry próby umieszczone przed wizerunkiem głowy kobiety z lewej strony. Wizerunek cechy wypukły. Obramowanie cechy - elipsa o wymiarach osi: wielka oś 2 mm, mała oś 1,25 mm.

Wzór Nr. 4 z głową kobiety i cyfra 1 dla srebra 0.940 próby.

Wzór Nr. 5 z głową kobiety i cyfrą 2 dla srebra 0.875 próby.

Wzór Nr. 6 z głową kobiety i cyfrą 3 dla srebra 0.800 próby.

B. Godło - Wyobraża głowę rycerza lub kobiety, wybija się je na drugorzędnych częściach wyrobów krajowych lub zagranicznych, względnie obok cechy krajowej, wymienionej pod A, na głównej części przedmiotu, gdy ozdoby lub dodatki nic są dostępne do ocechowania oraz w celu oznaczenia wagi w wyrobach złotych.

Odróżnia się 2 rodzaje godła.

Wzór Nr. 7 z głową rycerza w obramowaniu kwadratu dla złota.

Wzór Nr. 8 z głową kobiety w obramowaniu okręgu koła dla srebra.

Godło nie posiada cyfr próby. Wymiar godła: bok kwadratu 1 mm, średnica koła 1,25 mm.

C. Cecha wwozowa - Wyobraża: dla złota - głowę rycerza z literą Z i dla srebra - głowę kobiety z literą Z.

Cecha posiada wizerunek linjowy. Wybija się ją na zegarkach, kopertach zegarkowych i innych wyrobach wwożonych z zagranicy, na głównej części wyrobu. Cecha ta stwierdza, że wyrób wytrzymuje najniższą przepisaną próbę państwową, lecz nie stwierdza wyższej próby zagranicznej ewentualnie figurującej na znaczkach zagranicznych.

Odróżnia się 2 rodzaje cechy wwozowej:

Wzór Nr. 9 dla złota w obramowaniu trapezowem. Wysokość obramowania 2.75 mm, szerokość wcięcia 1 mm, podstawa trapezów 1,5 mm.

Wzór Nr. 10 dla srebra w obramowaniu dwóch luków wklęsłych, przeciętych dwoma łukami wypukłemi. Rozpiętość między wierzchołkami łuków wklęsłych 1 mm, rozpiętość między wierzchołkami łuków wypukłych 2,5 mm.

D. Cecha zegarkowa, krajowa - posiada ten sam wizerunek co i cecha krajowa pod A, lecz wizerunek jest linjowy. Wybija się ją na zegarkach i kopertach zegarkowych pochodzenia krajowego.

Odróżnia się cztery rodzaje cechy zegarkowej:

1)
dwa dla zegarków i kopert zegarkowych złotych:

wzór Nr. 11 - z głową rycerza i cyfrą 2 dla złota 0,750 próby;

wzór Nr. 11a - z głową rycerza i cyfrą 3 dla złota 0,583 próby;

w obramowaniu, mającem kształt łopatki, złożonej z dwóch połączonych kwadratów, z zaokrąglonemi kątami. Bok większego kwadratu ma wymiar 1,3 mm, bok mniejszego kwadratu - 1 mm,

2)
dwa dla zegarków i kopert zegarkowych srebrnych:

wzór Nr. 12 - z głową kobiety i cyfrą 2 dla srebra 0,875 próby;

wzór Nr. 12a - z głową kobiety i cyfrą 3 dla srebra 0,800 próby;

w obramowaniu, posiadającem kształt ósemki z przerwą w przegubie. Wymiary średnic kół 1,5 mm i 1,25 mm przy wysokości 2,5 mm".

E. Cecha zlewkowa. Wzór Nr. 13 wyobraża godło Państwa i początkowe litery właściwego urzędu probierczego np. W. U. P. (Warszawski Urząd Probierczy) służy do cechowania zlewków (sztab) złotych i srebrnych oraz jako cecha łąkowa. Obramowania cechy: okrąg koła o wymiarze średnicy 5 mm.

F. Cecha lombardowa. Wzór Nr. 14 wyobraża głowę sowy w obramowaniu tarczy. Wymiar cechy: wysokość tarczy 1,25 mm, rozpiętość kończyn 1,5 mm.

Cechę tę wybija się:

1. na wyrobach dostarczanych z instytucyj zastawniczych, nie posiadających znaku imiennego wytwórcy zarejestrowanego w urzędzie probierczym, obok właściwej obowiązującej cechy państwowej;

2. na wyrobach dawnego pochodzenia, dopuszczonych do obrotu handlowego i nie posiadających znaku imiennego wytwórcy zarejestrowanego w urzędzie probierczym, obok właściwej obowiązującej cechy państwowej;

3. dla oznaczenia wyrobów dawnego pochodzenia zwolnionych od obowiązku próbowania i cechowania i dopuszczonych do obrotu handlowego.

G. Cecha metali nieszlachetnych. Wzór Nr. 15. Cecha przedstawia słowo "Met" w obramowaniu kształtu pasa z zaokrąglonemu końcami. Wymiar cechy: szerokość pasa 1,5 mm, rozpiętość między wierzchołkami zaokrągleń 3 mm.

Cechę tę wybija się na częściach składowych z metali nieszlachetnych wyrobów złotych i srebrnych.

§  2.
Państwowe cechy probiercze, wszystkich urzędów probierczych mają ten sam wizerunek, obramowanie i wymiar. Cechy, wyszczególnione pod A, C, D różnią się od pozostałych posiadaniem znaku urzędu probierczego w postaci literki, a mianowicie: W - dla Warszawskiego Urzędu Probierczego, L - dla Lwowskiego Urzędu Probierczego, K - dla Krakowskiego Urzędu Probierczego, V - dla Wileńskiego Urzędu Probierczego.
§  3.
Wytwórcy oraz handlujący wyrobami złotemi i srebrnemi obowiązani są do wywieszenia w lokalach sprzedaży w miejscu widocznem wzorów rysunkowych państwowych cech probierczych, które mogą nabywać w urzędzie probierczym za zwrotem kosztów druku.
§  4.
Wszelkie wyroby ze złota i srebra, znajdujące się u wytwórców lub w handlu, ocechowane do dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia polską cechą probierczą w myśl postanowień ustawy z dnia 16 lipca 1920 r. (Dz. U. R. P. Nr. 70, poz. 476), nie podlegają przecechowaniu.
§  5.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1932 r.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

PAŃSTWOWE CECHY PROBIERCZE.

CECHA KRAJOWA.

GODŁO.

CECHA WWOZOWA.

CECHA ZEGARKOWA KRAJOWA.

CECHA ZLEWKOWA.

CECHA LOMBARDOWA.

CECHA METALI NIESZLACHETNYCH.

grafika

1 § 1 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 8 maja 1936 r. (Dz.U.36.41.306) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 listopada 1936 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1931.83.646

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Państwowe cechy probiercze.
Data aktu: 21/07/1931
Data ogłoszenia: 15/09/1931
Data wejścia w życie: 01/01/1932