Wydawanie uprawnień do kierowania robotami budowlanemi i sporządzanie projektów (planów) tych robót w miejscowościach, w których brak jest osób do tego uprawnionych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROBÓT PUBLICZNYCH
z dnia 9 kwietnia 1931 r.
o wydawaniu uprawnień do kierowania robotami budowlanemi i sporządzania projektów (planów) tych robót w miejscowościach, w których brak jest osób do tego uprawnionych.

Na podstawie art. 370 ust. 2 i art. 422 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 16 lutego 1928 r. o prawie budowlanem i zabudowaniu osiedli (Dz. U. R. P. Nr. 23, poz. 202) zarządzam co następuje:
§  1.
W miejscowościach, w których brak jest osób, uprawnionych na podstawie art. art. 361, 362, 363, 364 i 371 powołanego we wstępie rozporządzenia do kierowania robotami budowlanemi, bądź do sporządzania projektów (planów) tych robót, wojewoda na zasadach niżej podanych udziela uprawnień, przewidzianych w art. 364 tegoż rozporządzenia:
a)
absolwentom szkół majstrów budowlanych po uzyskaniu przez nich tytułu "majstra";
b)
osobom, które uzyskały tytuł majstra murarskiego lub ciesielskiego na podstawie postanowień rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 czerwca 1927 r. o prawie przemysłowem (Dz. U. R. P. Nr. 53, poz. 468);
c)
osobom, które uzyskały tytuł i uprawnienia majstra murarskiego lub ciesielskiego na podstawie przepisów, które obowiązywały przed wejściem w życie powołanego wyżej w punkcie b) rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej o prawie przemysłowem, względnie rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 16 lutego 1928 r. o prawie budowlanem i zabudowaniu osiedli (Dz. U. R. P. Nr. 23, poz. 202);
d)
w braku osób, podpadających pod postanowienia punktów: a), b) i c) niniejszego paragrafu, - osobom nie podpadającym pod te postanowienia.

Osoby, ubiegające się o uprawnienia do kierowania robotami budowlanemi bez uprawnienia do sporządzania projektów (planów) tych robót w myśl niniejszego paragrafu, powinny wykazać się odpowiednią co najmniej 12-letnią praktyką i umiejętnością fachową i złożyć egzamin z ustawodawstwa budowlanego i z tych przepisów ustawodawstwa administracyjnego, których znajomość przy wykonywaniu zawodu jest potrzebna.

Osoby, ubiegające się o uprawnienia do kierowania robotami budowlanemi oraz o uprawnienia do sporządzania projektów (planów) tych robót, powinny ponadto złożyć egzamin pisemny, polegający na opracowaniu, w granicach programu państwowych szkół majstrów budowlanych, projektu budynku miejskiego lub wiejskiego.

§  2.
Uprawnień, przewidzianych w § 1 nie mogą otrzymać osoby, które:
a)
nie władają językiem polskim w słowie i w piśmie,
b)
były sądownie karane za czyny, wynikające z chęci zysku,
c)
utraciły prawo kierowania robotami budowlanemi na mocy obowiązujących ustaw.
§  3.
Uprawnienie, uzyskane na podstawie § 1, upoważnia do kierowania robotami budowlanemi, względnie do sporządzania projektów tych robót, bez ograniczenia czasu na obszarze, określonym w uprawnieniu, i w granicach, ustalonych artykułem 364 powołanego już wyżej rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej o prawie budowlanem i zabudowaniu osiedli.

W uprawnieniu zostanie określony obszar, na którym dana osoba może kierować wymienionemi w art. 364 robotami budowlanemi, względnie sporządzać projekty (plany) tych robót.

Osobom, które uzyskają odnośne uprawnienia w myśl niniejszego rozporządzenia, nie przysługuje prawo do tytułu budowniczego.

§  4.
Wojewoda ustala osiedla, względnie powiaty lub ich części, w których brak jest osób, uprawnionych do kierowania robotami budowlanemi, bądź do sporządzania projektów (planów) tych robót, lub też w których osób takich zamieszkuje ilość niedostateczna. Decyzję powyższą wojewoda może powziąć na podstawie wniosków odnośnych magistratów lub zwierzchności gmin miejskich, gdy chodzi o osiedla miejskie, wydziałów wykonawczych komisyj uzdrowiskowych, gdy chodzi o uzdrowiska, uznane za posiadające charakter użyteczności publicznej, wreszcie wydziałów powiatowych, gdy chodzi o osiedla lub gminy wiejskie, po zasięgnięciu opinji wydziału wojewódzkiego.

Wnioski, wymienione w ustępie pierwszym, powinny być należycie umotywowane przytoczeniem danych co do ruchu budowlanego, ilości osób, zatrudnionych kierowaniem robót budowlanych, względnie sporządzaniem projektów tych robót, kwalifikacyj zawodowych tych osób i wogóle okoliczności, stwierdzających, iż zachodzi potrzeba zastosowania postanowień niniejszego rozporządzenia w danem osiedlu lub miejscowości.

Do wojewody również należy powzięcie decyzji o ustaniu potrzeby dalszego wydawania uprawnień na podstawie niniejszego rozporządzenia w danem osiedlu, względnie powiecie, lub jego części. Decyzja taka nie może zapaść wcześniej jak po upływie 3 lat od daty powzięcia decyzji, którą uznana została potrzeba stosowania postanowień tego rozporządzenia w danej miejscowości, i obowiązuje dopiero po upływie roku od jej ogłoszenia. Powzięcie takiej decyzji nie narusza nabytych już uprzednio praw.

O decyzji, powziętej przez wojewodę na podstawie niniejszego paragrafu, powinno nastąpić ogłoszenie we właściwym "Dzienniku Wojewódzkim".

Ponadto w numerze pierwszym właściwego "Dziennika Wojewódzkiego" każdego roku powinien być ogłoszony wykaz osiedli, względnie powiatów lub ich części, na których obszarze mają zastosowanie postanowienia niniejszego rozporządzenia.

§  5.
Osoby, ubiegające się o uzyskanie uprawnień, przewidzianych w § 1 niniejszego rozporządzenia, powinny wnieść odnośne podanie do właściwego wojewody za pośrednictwem powiatowej władzy administracji ogólnej, właściwej według miejsca ich zamieszkania.

W podaniu należy zaznaczyć, w jakiem osiedlu, względnie na jakim obszarze ubiegający się o uprawnienie zamierza zatrudniać się kierowaniem robót budowlanych, względnie sporządzaniem projektów (planów) tych robót.

Do podania należy dołączyć:

1)
dowody ukończenia szkoły majstrów budowlanych i uzyskania tytułu "majstra", względnie dowody uzyskania tytułu i uprawnień majstra murarskiego lub ciesielskiego, - o ile ubiega się o uprawnienie osoba, podpadająca pod postanowienia punktów a), b) lub c) § 1 niniejszego rozporządzenia;
2)
dowody odbytej praktyki budowlanej i umiejętności fachowej, poparte: a) zaświadczeniem urzędów państwowych lub samorządowych lub też osób, posiadających prawo kierowania robotami budowlanemi a pod których kierownictwem ubiegający się o uprawnienie odbywał praktykę budowlaną, - a w razie niemożności przedstawienia tego rodzaju zaświadczenia, - zaświadczeniem innych instytucyj lub osób wiarygodnych; b) wyszczególnieniem budynków, które ubiegający się o uprawnienie wykonywał, względnie przy których był zatrudniony, z wykazaniem rodzaju pracy i czasu jej trwania i t. p. danych, udowadniających, że ubiegający się o uprawnienie nabył odpowiednią praktykę i umiejętność;
3)
metrykę chrztu lub urodzenia;
4)
dowód przynależności państwowej;
5)
dwie fotografje, zaopatrzone własnoręcznym podpisem;
6)
życiorys.
§  6.
Wojewoda, po ustaleniu, że nie zachodzą przeszkody, wymienione w § 2, i że ubiegający się czyni zadość wymogom, ustalonym niniejszem rozporządzeniem, orzeka o dopuszczeniu go do egzaminu, przewidzianego w § 1 ustępie przedostatnim a ewentualnie i do egzaminu, przewidzianego w § 1 ustępie końcowym niniejszego rozporządzenia, i przesyła podanie do właściwej komisji egzaminacyjnej, zawiadamiając o tem ubiegającego się o uprawnienie.

O niedopuszczeniu do egzaminu wojewoda zawiadamia petenta z podaniem motywów.

§  7.
Egzaminy, wspomniane w § 6, odbywają się przed właściwemi komisjami egzaminacyjnemi, przewidzianemi w § 1 rozporządzenia Ministra Robót Publicznych z dnia 22 marca 1929 r. o egzaminach, wymaganych dla uzyskania prawa kierowania robotami budowlanemi i wykonywania projektów tych robót (Dz. U. R. P. Nr. 19, poz. 182), w brzmieniu rozporządzenia z dnia 17 lipca 1930 r. (Dz. U. R. P. Nr. 53, poz. 452), z zastosowaniem §§ 2, 4, 5, 7, § 8 ustępu 1, § 9 ustępu 1-go, §§ 10, 14 i 15 powołanego rozporządzenia.
§  8.
O wynikach egzaminu komisja egzaminacyjna zawiadamia właściwego wojewodę, który w razie pomyślnego wyniku egzaminu wydaje uprawnienie w myśl § 1 niniejszego rozporządzenia.
§  9.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1931.77.612

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wydawanie uprawnień do kierowania robotami budowlanemi i sporządzanie projektów (planów) tych robót w miejscowościach, w których brak jest osób do tego uprawnionych.
Data aktu: 09/04/1931
Data ogłoszenia: 29/08/1931
Data wejścia w życie: 29/08/1931