Oznaki urzędów i organów pomocniczych i wykonawczych w dziale Ministerstwa Sprawiedliwości.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI W POROZUMIENIU Z PREZESEM RADY MINISTRÓW ORAZ MINISTREM WYZNAŃ RELIGIJNYCH I OŚWIECENIA PUBLICZNEGO
z dnia 11 lipca 1931 r.
w sprawie oznak urzędów i organów pomocniczych i wykonawczych w dziale Ministerstwa Sprawiedliwości.

Na podstawie §§ 4 i 8 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 29 marca 1930 r. w sprawie oznak władz, urzędów, zakładów, instytucyj i przedsiębiorstw państwowych (Dz. U. R. P. Nr. 28, poz. 245) zarządza się co następuje:
§  1.
Oznaką na budynku, w którym mieści się urząd lub znajduje się lokal urzędowy organów pomocniczych i wykonawczych w dziale Ministerstwa Sprawiedliwości - nie objętych ustępem drugim § 3 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 29 marca 1930 r. w sprawie oznak władz, urzędów, zakładów, instytucyj i przedsiębiorstw państwowych - jest tablica z herbem państwowym i napisem, odpowiadającym nazwie urzędu albo organu pomocniczego lub wykonawczego.
§  2.
Tablica ma kształt prostokąta ustawionego pionowo, o białem tle, dookoła którego - w odległości 5 mm od brzegu tablicy - znajduje się obwódka czerwona, barwy cynobru, szerokości 5 mm.

W górnej części tablicy - w odległości 15 mm od obwódki - umieszczony jest herb państwowy, przyczem tarcza herbu ma 75 mm wysokości a 65 mm szerokości (wzór Nr. 1).

Poniżej herbu państwowego - w odległości 10 mm od dolnego końca tarczy - umieszczony jest napis, wykonany w kolorze czarnym.

Wymiary tablicy zależą od wielkości liter i długości napisu.

Jeżeli napis składa się z dwóch lub więcej wyrazów, wówczas poszczególne wyrazy mają być umieszczone pod sobą, wyjąwszy wypadek, jeżeli napis składa się z wyrazów znaczenia istotnego i znaczenia wtórnego (np. pisarz hipoteczny przy sądzie grodzkim); w tym bowiem wypadku zasada powyższa ma bezwzględne zastosowanie tylko do wyrazów znaczenia istotnego (pisarz hipoteczny).

Wyrazy znaczenia wtórnego mogą być dzielone.

Wysokość liter wyrazów napisu, mających znaczenie istotne, wynosi: 6 cm (I wielkość) lub 3 cm (II wielkość); wyrazy znaczenia wtórnego wykonane są literami o połowę mniejszemi od liter wyrazów znaczenia istotnego.

Typ liter napisu podają wzory Nr. 4 i 2, a układ napisu - wzór Nr. 3.

Odstępy miedzy poszczególnemi wierszami istotnej części napisu, jak również odstępy między istotną częścią napisu a częścią napisu wtórnego znaczenia wynoszą 10 mm, zaś odstępy między wierszami części napisu wtórnego znaczenia wynoszą 5 mm.

Odstęp pomiędzy napisem a obwódką na dolnym boku prostokąta wynosi 15 mm.

§  3.
W tekście napisu nie zamieszcza się nazwy miejscowości, w której urząd albo organ pomocniczy lub wykonawczy ma swoją siedzibę, a również nie wskazuje się siedziby sądu, przy którym dany organ pomocniczy lub wykonawczy jest ustanowiony, z wyjątkiem wypadków, w których, siedziba danego organu jest inna, niż siedziba sądu, przy którym jest on ustanowiony.

Jeżeli lokal urzędu albo organu pomocniczego lub wykonawczego z działu Ministerstwa Sprawiedliwości mieści się w budynku, nad którego wejściem jest już umieszczona tablica z herbem państwowym, wówczas na tablicach ustalonych niniejszem rozporządzeniem nie umieszcza się herbu państwowego.

§  4.
Używanie oznak odmiennych od określonych w § 1 i 2 - jeżeli przemawiają za tem właściwości architektoniczne danego gmachu - dopuszczalne jest na mocy decyzji Ministra Sprawiedliwości, wydanej w porozumieniu z Ministrem Wyznań Religijnych i oświecenia Publicznego.
§  5.
Z pośród urzędów i organów pomocniczych i wykonawczych w dziale Ministerstwa Sprawiedliwości używają:
1)
oznak z napisem I wielkości:
a)
Komisja Kodyfikacyjna - z napisem "Komisja Kodyfikacyjna",
b)
izby notarjalne na obszarze sądów apelacyjnych w Krakowie i we Lwowie, tudzież sądu okręgowego w Cieszynie - z napisem "Izba Notarjalna";
2)
oznak z napisem II wielkości:
a)
notarjusze - z napisem "Notarjusz ......" (imię wzgl. tylko pierwsza lub dwie pierwsze litery imienia i nazwisko),
b)
pisarze hipoteczni przy sądach grodzkich na obszarze sądów apelacyjnych w Lublinie, Warszawie i Wilnie - z napisem "Pisarz Hipoteczny przy sądzie grodzkim",
c)
komornicy sądów grodzkich na obszarze sądów apelacyjnych w Lublinie, Poznaniu, Toruniu, Warszawie i Wilnie i sądu okręgowego w Katowicach - z napisem "Komornik sądu grodzkiego rewir ......", albo "Komornik sądu grodzkiego do spraw ......",
d)
komisarze do prostowania ksiąg gruntowych na obszarze podanym w punkcie 1 b) - z napisem "Komisarz do prostowania ksiąg gruntowych",
e)
urzędy rozjemcze do spraw najmu - z napisem "Urząd Rozjemczy do spraw najmu",
f)
Instytut Ekspertyz Sądowych - z napisem "Instytut Ekspertyz Sądowych".
§  6.
Pisarze hipoteczni przy sądach grodzkich, notarjusze, komornicy sądów grodzkich i komisarze do prostowania ksiąg gruntowych, urzędujący w budynku sądowym, nie umieszczają na nim przysługujących im oznak.
§  7.
Tłumacze przysięgli mogą używać oznaki na budynku, w którym znajduje się ich lokal urzędowy, a w takim razie oznaka ma odpowiadać warunkom podanym w §§ 1 i 2 z tem, że na przysługującej im oznace nie zamieszcza się herbu państwowego.

Napis na oznakach przysługujących tłumaczom przysięgłym opiewa: "Tłumacz przysięgły języka ......" lub "Tłumacz przysięgły języków ......".

§  8.
Używanie w tekście napisów podanych w §§ 5 i 7 skróconych nazw urzędów i organów pomocniczych i wykonawczych - ze względu na długość tych nazw - jest dopuszczalne na mocy decyzji właściwego prezesa sądu okręgowego.
§  9.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Równocześnie tracą moc obowiązującą wszelkie odmienne przepisy wydane w tym przedmiocie, w szczególności § 8 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 24 grudnia 1928 r. w sprawie komorników w sądach grodzkich (Dz. U. R. P. Nr. 104, poz. 942).

Urzędy i organa pomocnicze i wykonawcze w dziale Ministerstwa Sprawiedliwości, wymienione w §§ 5 i 7, mogą jednakże jeszcze przez okres dwuletni - licząc od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia - używać oznak dotychczasowych.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIKI

WZÓR Nr. 1.

grafika

Wzory kolorów według wzoru Nr. 1 zał. do rozp. Dz. U. R. P. z r. 1927 Nr. 115, poz. 980.

WZÓR Nr. 2.

grafika

WZÓR Nr. 3.

grafika

WZÓR Nr. 4.

grafika

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1931.74.601

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Oznaki urzędów i organów pomocniczych i wykonawczych w dziale Ministerstwa Sprawiedliwości.
Data aktu: 11/07/1931
Data ogłoszenia: 24/08/1931
Data wejścia w życie: 24/08/1931