Wydawanie z aptek środków lekarskich.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 28 sierpnia 1930 r.
o wydawaniu z aptek środków lekarskich.

Na podstawie art. 2 p. 13 i art. 10 zasadniczej ustawy sanitarnej z dnia 19 lipca 1919 r. (Dz. P. P. P. Nr. 63, poz. 371), § 7 ustawy o unormowaniu ustroju aptekarstwa z dnia 18 grudnia 1906 r. (austr. Dz. U. P. z 1907 r. Nr. 5) oraz §§ 1 i 2 rozdziału III niemieckiej ustawy aptekarskiej z dnia 11 października 1801 r. zarządzam co następuje:
§  1.
Apteki powinny stale utrzymywać dostateczną w stosunku do ich czynności ilość wszystkich, objętych przez farmakopeę, środków i odczynników analitycznych oraz te środki, których utrzymywanie jest nakazane specjalnemi rozporządzeniami.

Wszystkie, utrzymywane przez apteki środki, objęte przez farmakopeę lub inne specjalne rozporządzenia, powinny ściśle odpowiadać wymaganiom, przewidzianym w tych przepisach; pozostałe środki powinny być najlepszej jakości.

Wszystkie środki powinny być przed ich użyciem zbadane na czystość i tożsamość.

§  2.
Wszystkie środki powinny być wydawane z aptek według kolejności składanych recept, jednak pierwszeństwo służy receptom, zaopatrzonym przez zapisującego dopiskiem "statim", "cito".

W przypadkach zatruć żądaną odtrutkę należy wydać niezwłocznie.

Jako receptę rozumie się pisemne upoważnienie do otrzymania z apteki jakiegokolwiek środka, zaordynowanego choremu przez lekarza, lekarza-dentystę, lekarza weterynaryjnego lub felczera, uprawnionych do wykonywania praktyki, o ule w upoważnieniu tem został podany sposób użycia.

§  3. 1
Recepta powinna zawierać:
1)
nazwisko chorego, względnie nazwisko właściciela chorego zwierzęcia i rodzaj tego ostatniego,
2)
nazwę i ilość środka, jaki ma być wydany, ewentualnie jego postać,
3)
sposób użycia w języku polskim (sposób użycia może być oznaczony klauzulą "wiadomo"),
4)
datę zapisania recepty,
5)
podpis zapisującego i jego adres.

Sposób użycia może być dodatkowo podany w innych językach.

Recepta powinna być napisana pismem czytelnem atramentem względnie ołówkiem atramentowym

W razie, gdyby podpis zapisującego był nieczytelny, powinien on być powtórzony w nadruku, bądź ręcznie pismem czytelnem.

§  4.
Każda recepta, na której podstawie jakikolwiek środek ma być wydany, powinna być zaopatrzona kolejnym numerem i otaksowana.

Numeracja recept powinna być rozpoczynana od pierwszego numeru z początkiem roku kalendarzowego, a w aptekach, otwieranych w ciągu roku-z dniem otwarcia.

§  5.
Przy taksowaniu recept powinna być na nich oznaczona cena każdego zosobna składnika, cena naczynia, w którem środek zostaje wydany, oraz należność, jaka przypada za pracę przy recepturze (taxa laborum).
§  6.
Każda recepta, na której podstawie jakikolwiek środek został wydany, powinna być przez aptekę zatrzymana, podpisana przez wykonywującego ją i w ciągu lat 3 przechowywana, a do wydanego środka powinien być dołączony jej odpis (sygnatura).
§  7.
Recept, przyjętych przez aptekę do wykonania, nie wolno pokazywać nikomu, prócz osób, które je zapisały, chorych, którym były wydane, i ich pełnomocników oraz władz nadzorczych.

Również wzbronione jest wydawanie odpisów takich recept oraz udzielanie na ich podstawie jakichkolwiek wiadomości o chorobie osób, którym recepty zostały zapisane.

§  8.
Na sygnaturze, oprócz odpisu recepty, powinny być oznaczone firma i adres apteki, data wykonania recepty, jej numer kolejny, przypadająca według taksy cena oraz podpis wydającego.

W razie pobrania ceny niższej od tej, jaka przypada według taksy, na sygnaturze ma być oznaczona również ta ostatnia cena.

§  9.
Sygnatura ma być przymocowana do naczynia, w jakim środek został wydany, jednak w taki sposób, aby mogła być odjęta bez uszkodzenia jej tekstu.
§  10.
Sygnatury, dołączane do środków, przeznaczonych do wewnętrznego użytku, mają być białego, do zewnętrznego użytku - pomarańczowego, a do zastrzyków - niebieskiego koloru.

W przypadkach, kiedy w aptece wraz z receptą zostaje złożony jej odpis, sporządzony przez zapisującego, odpis ten może być użyty jako sygnatura pod warunkiem uzupełnienia go wymaganemi w § 8 danemi i naklejenia na naczyniu odpowiedniej kartki koloru białego z nadrukiem "wewnętrzne", bądź pomarańczowego z nadrukiem "zewnętrzne", bądź niebieskiego z nadrukiem "zastrzyk".

§  11.
Przy powtórnem wydaniu środka na podstawie sygnatury (jeżeli wydanie takie nie jest wzbronione), należy z nią postąpić tak samo, jak z receptą (§ 4), a do wydawanego środka dołączyć nową sygnaturę z zachowaniem przepisów § 8.
§  12.
Środki, oznaczone w taksie krzyżykiem, oraz przetwory, zawierające takie środki, mogą być wydawane z aptek tylko na podstawie recept. Ponadto tylko na podstawie recept mogą być wydawane preparaty organoterapeutyczne, pochodne arsenobenzolu, wszelkie środki homeopatyczne, surowice i szczepionki weterynaryjne.

Zakres uprawnień lekarzy-dentystów do zapisywania recept jest unormowany osobnem rozporządzeniem.

Na podstawie recept felczerów mogą być wydawane wszelkie środki, z wyjątkiem wyszczególnionych w wykazie A, dołączonym do niniejszego rozporządzenia (załącznik Nr. 1), ale tylko na obszarze województw: białostockiego, kieleckiego, lubelskiego, łódzkiego, nowogródzkiego, poleskiego, warszawskiego, wileńskiego i wołyńskiego oraz na obszarze m. st. Warszawy.

§  13.
Powtórne wydawanie jakichkolwiek środków na podstawie sygnatur jest wzbronione:
1)
jeżeli zapisujący receptę zaopatrzył ją w klauzulę "ne repetatur",
2)
jeżeli recepta obejmuje jeden ze środków, oznaczonych w taksie krzyżykiem, w dawce, przekraczającej maksymalne normy, ustalone farmakopeą,
3)
jeżeli recepta obejmuje jeden ze środków, wyszczególnionych w wykazie A, dołączonym do niniejszego rozporządzenia (załącznik Nr. 1).

Jednak w tym ostatnim przypadku (p. 3) powtórne wydanie jest dozwolone, jeżeli środek jest przeznaczony do użytku zewnętrznego lub jeżeli zapisujący receptę oznaczył na niej, że powtórzenie może nastąpić i w jakim czasie, względnie w jakich odstępach czasu.

§  14.
Środki, oznaczone w taksie krzyżykiem, lub przetwory, w których skład wchodzą takie środki, nie mogą być wydawane w ilości większej, niż zapisana w recepcie.
§  15.
Środki, oznaczone w taksie krzyżykiem, w dawce, przekraczającej normy maksymalne, ustalone przez farmakopeę, mogą być wydawane tylko wtedy, kiedy zapisujący receptę powtórzył na niej słowami tę dawkę, a powtórzenie to osobno podpisał.

Gdyby powtórzenie i drugi podpis zostały przez zapisującego receptę opuszczone, a porozumienie się z nim apteki nie było możliwe, środek zapisany może być wydany z obniżeniem dawki do normy, ustalonej przez farmakopeę.

§  16.
Środki, nieoznaczone w taksie krzyżykiem, mogą być wydawane z aptek również w odręcznej sprzedaży, t. j. bez recept.

W odręcznej sprzedaży mogą być ponadto wydawane środki, wyszczególnione w załączniku Nr. 2 do niniejszego rozporządzenia.

§  17. 2
Na opakowaniu wydawanych w odręcznej sprzedaży środków ma być oznaczona ich nazwa i ilość, firma apteki i jej adres oraz pobrana cena. Na opakowaniu mieszanek ziołowych (ziółek, species) mają być oznaczone ponadto: sposób użycia, data produkcji oraz data ważności.

Jeżeli w skład wydawanego w odręcznej sprzedaży środka wchodzi wiece], niż jeden składnik, na opakowaniu ma być podana nazwa i ilość każdego składnika. Postanowienie to nie dotyczy środków złożonych, objętych przez farmakopeę, lub przez inne specjalne rozporządzenia.

§  18.
Wzbronione jest dodawanie do wydawanych w odręcznej sprzedaży środków jakichkolwiek wskazań leczniczych. Postanowienie to nie dotyczy tych specyfików farmaceutycznych, które mogą być w odręcznej sprzedaży wydawane.
§  19. 3
Nazwy wszelkich środków, wydawanych z aptek, bądź na podstawie recept (sygnatur), bądź W odręcznej sprzedaży powinny być oznaczone w sposób następujący:
1)
środki, objęte przez farmakopeę lub inne specjalne rozporządzenia, mogą być oznaczone wyłącznie nazwami, w nich ustalonemi;
2)
środki, zawierające tylko jeden składnik działający (z wyjątkiem środków, wyżej w p. 1 wymienionych), mogą być oznaczone wyłącznie nazwami naukowemi lub powszechnie używanemi, bądź też nazwami, nadanemi im przez pierwszego wytwórcę (wynalazcę);
3)
środki, zawierające więcej, niż jeden składnik (z wyjątkiem środków, wyżej w p. 1 wymienionych), mogą być oznaczane wyłącznie przez podanie nazw poszczególnych składników z zachowaniem przepisów punktu 2.

Przepisów ust. 1 nie stosuje się do:

1)
specyfików farmaceutycznych,
2)
preparatów organoterapeutycznych,
3)
surowic, szczepionek i wszelkich preparatów bakteryjnych,
4)
pochodnych arsenobenzenu oraz
5)
preparatów dentystycznych, stosowanych chorym osobiście przez lekarzy dentystów.
§  19a. 4
Środki, wymienione w załączniku Nr 3 do niniejszego rozporządzenia, powinny być wydawane z aptek w składzie przepisanym tym załącznikiem po ich przygotowaniu według wymogów formakopealnych.

Mieszanki ziołowe (ziółka, species), wymienione w załączniku Nr 3, powinny być przygotowywane bezpośrednio przed wydaniem, z surowców świeżego zbioru; mogą być również wydawane z aptek, jeżeli były przechowywane w szczelnym opakowaniu przez czas nie dłuższy niż trzy miesiące od daty przygotowania.

Środki, o których mowa w ust. 1 i 2, jeżeli są wymienione pod tą samą nazwą również w farmakopei polskiej, lecz w innym składzie, mogą być wydawane z aptek w składzie przepisanym farmakopeą jedynie na wyraźne zlecenie lekarza bądź na żądanie kupującego.

§  20. 5
Wszystkie, wydawane z aptek czy to na recepty, czy w odręcznej sprzedaży, środki powinny być oznaczane wyłącznie firmą apteki wydającej.

Wydawane z aptek w opakowaniach oryginalnych specyfiki i środki, niebędące wytworem apteki wydającej, powinny być oznaczone również firmą tej apteki

§  21.
Zarządca apteki jest odpowiedzialny za należytą jakość wszystkich środków zarówno sprowadzonych, jak i w aptece przyrządzonych.
§  22.
Za nienależytą jakość środków, przyrządzonych w aptece, zarządca nie jest odpowiedzialny tylko wtedy, kiedy środek został przyrządzony przez innego farmaceutę, posiadającego pełnię praw zawodowych, a nienależyta jakość była spowodowana nie złą jakością użytych substancyj, a wadliwym lub niezgodnym z receptą bądź urzędowym przepisem sposobem przyrządzenia. W tych przypadkach odpowiedzialność ponosi przyrządzający.
§  23.
Wszelkie przeznaczone do wewnętrznego użytku środki w postaci tabletek mogą być wydawane z aptek tylko wtedy, jeżeli:
1)
tabletka, włożona do wody o temperaturze, nieprzekraczającej 37°C, rozpada się na proszek w ciągu nie dłużej, niż 10 minut;
2)
substancje, dodane dla sformowania tabletki bądź przyśpieszenia jej rozpadania się w wodzie, są dla organizmu obojętne, a zarazem nie powodują zmian środka działającego lub jego działania;
3)
substancyj, koniecznych dla sformowania tabletki, nie użyto w ilości, przekraczającej konieczne minimum.
§  24.
Jeżeli recepta, obejmuje taki środek, który wolno jest utrzymywać w aptekach w gatunku tak surowym, jak i oczyszczonym, a zapisujący nie określił, jaki gatunek ma być użyty, to należy wydać gatunek oczyszczony.
§  25.
Jeżeli recepta obejmuje środek, używany w różnych koncentracjach lub o różnej sile działania, a zapisujący nie określił stopnia koncentracji, to należy wydać gatunek o najmniejszej koncentracji lub sile działania.
§  26.
Wzbronione jest wydawanie z aptek jakichkolwiek środków na podstawie takich recept, w których zamiast nazw właściwych użyto klauzuli "secundum meam praescriptionem", bądź innej klauzuli, oznaczającej jakieś porozumienie lub układ, istniejące pomiędzy apteką a zapisującym receptę.
§  27.
Środki, ulegające zmianom pod wpływem światła, należy wydawać w naczyniach, chroniących je przed tym wpływem. Naczynia szklane w tych przypadkach powinny być koloru oranżowego.
§  28.
Wzbronione jest wydawanie z aptek środków silnie działających lub trujących w naczyniach, zwykle używanych do artykułów żywności, jak np. flaszki od piwa, wina, wódki, octu, kieliszki i t. p.
§  29. 6
Apteki obowiązane są wydawać wszelkie środki lekarskie o każdej porze dnia i nocy.

W miejscowościach, gdzie istnieje więcej, niż jedna apteka, a wojewódzkie władze administracji ogólnej wyznaczyły nocne lub świąteczne dyżury dla niektórych tylko aptek, pozostałe apteki są zwolnione poza normalnemi godzinami otwarcia od obowiązku, wymienionego w ust. 1.

§  30.
Sposób wydawania z aptek substancyj przetworów odurzających oraz eteru etylowego i jego mieszanin jest unormowany przez osobne przepisy.
§  31.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie w 6 miesięcy od dnia ogłoszenia.

Jednocześnie tracą moc obowiązującą:

§§ 17 - 32, 34, 35 i 37 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 30 czerwca 1926 r. w sprawie wydawania z aptek środków leczniczych i określania ich ceny (Dz. U. R. P. Nr. 68, poz. 401), rozporządzenie Ministra Zdrowia Publicznego z dnia 8 października 1921 r. w przedmiocie prowadzenia przez apteki na terenie b. zaboru austrjackiego ksiąg receptowych (Dz. U. R. P. Nr. 85, poz. 621) oraz wszelkie dotychczasowe przepisy, wydane w sprawach unormowanych niniejszem rozporządzeniem, a z niem sprzeczne.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

WYKAZ A

obejmujący częściej używane środki lecznicze, które apteki obowiązane są przechowywać w szafie zamkniętej.

Acidum arsenicosum sales et praeparata ejus,

Acidum arsenicicum sales et praeparata ejus,

Aconitinum et sales ejus,

Arecolinum et sales ejus,

Arsenobenzolum (salvarsan) j jego pochodne,

Atropinum et sales ejus,

Dioninum (Aethylmoirphium hydrochloricum),

Duboisinum et sales ejus,

Homatropinum et sales ejus,

Hyoscyaminum et sales ejus,

Hydrargyri sales

Except.: Hydrarg, chloratum mite et sulfuratum,

Natrium acetylarsanilicum (Arsacetinum),

Natrium arsanilicum (Atoxylum),

Natrium kakodylicum,

Natrium methylarsenicicum (Arrhenalum),

Nitroglycerinum,

Oleum Crotonis,

Ouabainum,

Phosphorus,

Physostigminum et sales ejus,

Pilocarpinum et sales ejus,

Scopolaminum et sales ejus,

Strophantinum,

Strychninum et sales ejus,

Veratrinum,

Yohimbinum.

ZAŁĄCZNIK  Nr 2 7

Acetum Sabadillae

Acidum carbolicum purum

Amidopyrinum w proszkach lub tabletkach po 0,3

Antipyrinum w proszkach lub tabletkach po 0,3

Argentum nitricum w pałeczkach oprawnych,

Chloroformium w mieszaninach z innymi środkami leczniczymi zawierającymi go nie więcej niż 20%

Cuprum sulfuricum

Formalinum

Phenacetinum w proszkach lub tabletkach po 0,3

Proszki od bólu głowy o składzie:

1)
Coffeinum 0,05

Phenacetinum 0,30

2)
Coffeinum 0,05

Amidopyrinum 0,25

3)
Coffeinum 0,05

Phenacetinum 0,30

Acidum acetylosalicylicum 0,30

4)
Coffeinum 0,05

Amidopyrinum 0,25

Acidum acetylosalicylicum 0,30

5)
Coffeinum 0,05

Phenacetinum 0,20

Acidum acetylosalicylicum 0,30

Guarana pulv. 0,30

6)
Coffeinum 0,05

Phenacetinum 0,20

Acidum acetylosalicylicum 0,30

Embryo Colae plv. 0,30

7)
Coffeinum 0,05

Amidopyrinum 0,25

Acidum acetylosalicylicum 0,30

Guarana pulv. 0,30

8)
Coffeinum 0,05

Amidopyrinum 0,25

Acidum acetylosalicylicum 0,30

Embryo Colae plv. 0,30

Proszki od kaszlu dla dorosłych o składzie:

Codeinum phosphoricum 0,01

Radix Ipecacuanhae plv. 0,03

Kalium sulfuricum 0,26

Radix Ipecacuanhae pulveratus w postaci pastylek, zawierających nie więcej niż po 0,01.

Santoninum w postaci pastylek, zawierających nie więcej niż po 0,05.

Sirupus Ipecacuanhae

Solutio Jodi spirituosa

Tinctura Sabadillae

Zincum sulfuricum.

ZAŁĄCZNIK  Nr 3 8

Acetum Scillae

Bulbus Scillae 10

Spiritus 10

Acidum aceticum dilutum 18

Aqua 72

Wytrawiać przez 3 dni.

Aqua carminativa

Oleum Aurantii exocarpii

Oleum Foeniculi

Oleum Carvi

Oleum Coriandri

Oleum Citri

Oleum Menthae crispae aa 1

Spiritus 100

Aqua Chamomillae 900

Aqua Chamomillae

Flos Chamomillae 10

Aqua q.s.

destillent 100

Aqua Melissae

Oleum Citronellae 1

Aqua destillata calida 3.000

Aqua sedativa Raspaili

Ammonium hydricum solutum 20

Spiritus camphoratus 1

Natrium chloratum 6

Aqua 90

Aqua Valerianae

Oleum Valerianae 1

Aqua destillata calida 1.500

Elixir amarum

Extractum Menyanthidis 2

Extractum Aurantii exocarpii 2

Aqua Menthae piperitae 16

Spiritus 70° 16

Spiritus aethereus 1

Emplastrum Galbani crocatum

Emplastrum Plumbi simplex 8

Cera flava 8

Galbanum 10

Terebinthina communis 1

Crocus pulveratus 1

Emplastrum matris

Emplastrum Plumbi simplex 50

Oleum Sojae 20

Cera flava 3

Pix nigra solida 3

Emplastrum resinae Pini

Resina Pini 2

Cera flava 4

Adeps suillus 1

Terebinthina communis 1

Extractum Colae saccharatum granulatum

Extractum Colae spissum 5

Saccharum 95

Aqua q.s.

Ferro Manganum saccharatum solutum c. Arseno

Ferro Manganum saccharatum solutum 996

Kalium arsenicosum solutum 4

Gargarisma prophylacticum

Thymolum 5

Acidum salicylicum 50

Acidum benzoicum 50

Spiritus 2.300

Oleum Menthae piperitae 15

Oleum Eucalypti 2

Viride malachiteum (Tetramethylo-p-aminotriphenylocarbinolum chloratum) q.s.

Glycerophosphatum granulatum c. Ferro

Ferrum glycerinophosphoricum lub Ferrum lacticum 1

Saccharum pulveratum 94

Calcium glycerinophosphoricum 5

Aqua destillata q.s.

Glycerophosphatum granulatum

Calcium glycerinophosphoricum 6

Saccharum pulveratum 94

Aqua destillata q.s.

Glycerophosphatum granulatum c. Lecithino

Calcium glycerinophosphoricum 5

Lecithinum ex ovis 1

Saccharum pulveratum 94

Aqua destillata q.s.

Guttae Botkini

Tinctura Cinchonae composita 30

Spiritus aethereus 30

Chininum hydrochloricum 3,75

Acidum hydrochloricum dilutum 5,75

Oleum Menthae piperitae guttas X

Guttae Inozemcovi

Tinct. Rhei spirit. 360

Tinct. Valerianae aetherea 180

Spiritus aethereus 180

Tinct. Opii simpl. 90

Tinct. Chelidonii 30

Ol. Menthae pip. 3,75

Extr. Strychni 0,72

(lub Tinct. Strychni zmniejszając ilość spiritus w spiritus aether. o 42,28) 43

Guttae Thielmani

Tinctura Strychni 1

Tinctura Opii crocata 2

Tinctura Menthae piperitae 4

Tinctura Valerianae aetherea 8

Vinum Ipecacuanhae 1

Injectiones anaestheticae Nr 1

Novocainum 0,01

Solutio Suprarenini 1:1.000 gtt. unam

Aqua destillata ad 1 cm3

Injectiones anaestheticae Nr 2

Novocainum 0,02

Solutio Suprarenini 1:1.000 gtt. unam

Aqua destillata ad 1 cm3

Injectiones anaestheticae Nr 3

Novocainum 0,02

Solutio Suprarenini 1:1.000 gtt. duo

Aqua destillata ad 1 cm3

Linimentum restaurans

Tinctura Capsici 15

Spiritus camphoratus 10

Ammonium hydricum solutum 10

Spiritus 20

Spiritus aethereus 10

Natrium chloratum 5

Aqua destillata 30

zmieszać i przefiltrować

Linimentum Saponis rubefaciens

Cantharis 1

Oleum Terebinthinae rectificatum 20

Sapo hispanicus 24

Sapo sebaceus 16

Camphora 8

Spiritus 70° 240

Ammonium hydricum solutum 12

Pryszczawki nastawić na terpentynie na przeciąg 24 godzin, po czym przecedzić, następnie dodać mydło, kamforę i spirytus, silnie skłócić i pozostawić w ciepłym miejscu do zupełnego rozpuszczenia. Ostudzony płyn przefiltrować i dodać amoniaku.

Liquor Aluminii aceticotartarici

Aluminium aceticotartaricum 1

Aqua destillata 9

Mel Consolidae

Radix Consolidae 3

Radix Glycyrrhizae 3

Spiritus 5

Aqua destillata 40

Saccharum 40

Mel depuratum 28

Mel Foeniculi

Fructus Foeniculi 10

Spiritus 5

Aqua destillata 40

wytrawiać przez 48 godzin i w 30 cm3 przesączu rozpuścić

Saccharum

po czym dodać

Mel depuratum 25

Mixtura vulneraria acida

Acetum 6

Spiritus 70° 3

Acidum sulfuricum dilutum 1

Mel depuratum 2

Oleum Chloroformii

Chloroformium 1

Oleum Sojae 1

Pasta Zinci

Zincum oxydatum 1

Amylum Tritici 1

Vaselinum flavum 2

Pastilli c. Mentholo et Oleo Eucalypti

Cukierki mentolowo-eukaliptusowe

Oleum Eucalypti 1

Mentholum 2

Gummi arabicum 100

Massa ad confectionem q.s. fiant pastilli nr 1.000

Pilulae laxantes

Aloes 32

Tuber Jalapae 45

Sapo medicatus 15

Fructus Anisi 8

fiant pilulae ponderis 0,2

Piperazinum effervescens

Piperazinum 4

Natrium bicarbonicum 46

Acidum tartaricum 38

Saccharum 12

Spiritus 95° q.s.

przyrządzić w postaci ziarnistej

Pulvis aerophorus Botkini

Natrium bicarbonicum 4

Natrium sulfuricum siccum 1

Acidum tartaricum 3

Pulvis fumalis antiasthmaticus

Folium Belladonnae

Folium Digitalis

Folium Stramonii

Folium Salviae aa 10

należy rozdrobnione zmieszać z

Kalium nitricum 10

zwilżonego wodą

Pulvis pro infantibus Hufelandi

Rhizoma Valerianae 28

Rhizoma Iridis 24

Radix Glycyrrhizae 36

Fructus Anisi 8

Magnesium carbonicum 16

Crocus 1

Sirupus Aurantii floris

Aqua Aurantii floris 36

Saccharum 64

Sirupus Balsami Tolutani

Balsamum Tolutanum 10

Aqua tepida 50

Saccharum 67

Sirupus Calcii glycerinophosphorici

Calcium glycerinophosphoricum 10

Acidum citricum 1

Sirupus simplex ad 1.000

Sirupus Citri

Acidum citricum 3

Oleosaccharum Citri 1

Sirupus simplex 150

Sirupus Codeini

Codeinum 0,1

Sirupus simplex 50

Sirupus Colae compositus

Strychninum nitricum 0,1

Aqua 50

Ferrum glycerinophosphoricum plv. 5

Acidum citricum 12,5

Chininum hydrochloricum 0,2

rozpuścić słabo ogrzewając i dodać

Natrium glycerinophosphoricum solutum 50% 100

osobno zmieszać

Extractum Colae fluidum 100

Sirupus simplex 660

i dodać do pierwszego roztworu

po dokładnym zmieszaniu dodać

Talcum 20

pozostawić na trzy dni często wstrząsając, po czym przesączyć i dodać

Spiritus 30

Glycerinum 40

otrzymany ulepek sklarować lekko ogrzewając go

Sirupus Creosoti compositus

Creosotum e fagi 3

Calcium lacticum 10

Acidum phosphoricum 2

Codeinum phosphoricum 0,5

Intractum herbae Aconiti 5

Cirupus Citri 20

Saccharum 600

Aqua destillata 1.000

Przygotować syrop z 600 cz. cukru i 360 cz. wody destylowanej. W połowie gorącego syropu rozpuścić mleczan wapnia i dodać kwas fosforowy.

Do pozostałej części syropu ostudzonego dodać mieszaninę: kreozotu ze spirytusem cytrynowym, intrakt tojadu i fosforan kodeiny rozpuszczony w małej ilości wody. Następnie wszystko połączyć i wymieszać, uzupełnić wodą destylowaną do 1.000 cm3 i przesączyć przez azbest lub bibułę.

Sirupus Ferri lactophosphorici

Ferrum lacticum 4,5

Acidum phosphoricum 20

Sirupus simplex 475

Oleosaccharum Citri 2

Sirupus Ferri oxydati saccharati

Ferrum oxydatum saccharatum 3

Sirupus simplex 97

Sirupus Foeniculi

Fructus Foeniculi 2

Spiritus 1

Aqua 10

Saccharum 12

Sirupus Forgeti

Codeinum 0,2

Sirupus simplex 100

Coccionella ad colorem

Sirupus gummosus

Sirupus Aurantii floris

Mucilago Gummi Acaciae singulorum partes aequales.

Paretur ex tempore

Sirupus hypophosphorosus compositus

Calcium hypophosphorosum 20

Kalium hypophosphorosum 10

Natrium hypophosphorosum 10

Manganum chloratum 2

Aqua 500

rozpuścić, ogrzewając nie wyżej 45° po czym dodać

Saccharum 550

i po rozpuszczeniu dodać oddzielnie przygotowane:

1)
Ferrum lacticum 5

Acidum citricum 2,5

Aqua destillata ebulliens 25

2)
Chininum hydrochloricum 1

Acidum citricum 2,5

Aqua destillata ebulliens 25

3)
Tinctura Strychni 25

zmieszać i przefiltrować

Sirupus jodotannicus phosphorosus praescriptum secundum

Jodum 2

Acidum tannicum 4,5

Spiritus 95° 100

Calcium phosphoricum 11,5

Acidum phosphoricum q.s.

Sirupus simplex 170

Sirupus Cerasi q.s.

przygotować jak Sirupus jodotannicus phosphoricus Ph. Pol. II

Sirupus Kalii guajacolosulfonici praescriptum secundum

Exocarpium Aurantii amari 10

Spiritus 10

Aqua destillata 90

Saccharum q.s.

przygotować jak Sirupus Aurantii Ph. Pol. II i w 94 cm3 rozpuścić

Kalium guajacolosulfonicum 6

Sirupus Papaveris

Fructus Papaveris a semine liberatus 10

Aqua 70

Spiritus 7

wytrawiać przez 12 godzin i w przesączu rozpuścić

Saccharum 65

Sirupus Passiflorae compositus

Extractum floris Passiflorae fluidum 45

Extractum floris Crataegi fluidum 40

Extractum Salicis spissum 5,2

Tinctura Aurantii 20

Tinctura Vanillae 0,6

Sirupus simplex 450

Sirupus Pini compositus

wg przepisu prof. dr H. Bukowieckiego

Surowiec

Pinus silvestris folia

Pinus montana folia

Pinus strobus L. S. folia

Pinus Veymuta folia

Pinus nigra folia

pobrać w równych ilościach rozdrobniony, wsypać do kolby destylacyjnej, zalać spirytusem, biorąc rozpuszczalnika dwa razy mniej niż surowca i pozostawić w temp. 20° na 7 dni. Po upływie tego czasu ekstrahować z chłodnicą zwrotną. Ekstrakcję powtarzać kilkakrotnie do całkowitego wyekstrahowania ciał czynnych.

Na jeden kg syropu należy pobrać:

Extr. Pini camp. spirit. fl. 66

Intr. Chelidonii maj. 16

Calc. phospholact. 30

Saccharum 600

Aq. dest. q.s.

Mieszaninę powyższą zagotować, przesączyć i uzupełnić wyparowaną wodę. Syrop przechowywać w miejscu chłodnym. Chronić od światła.

Sirupus Scillaa

Bulbus Scillae 1

Spiritus 1

Aqua 12

Saccharum 18

Sirupus Sennae

Folium Sennae 10

Fructus Foeniculi 1

Spiritus 5

Aqua 60

Senes i koperek po zwilżeniu spirytusem wytrawiać wodą przez dobę. Otrzymany bez wyciskania płyn zagotować, po ostygnięciu przesączyć i w 35 cz. tegoż rozpuścić

Saccharum 65

Sirupus Sennae compositus praescriptum secundum

Folium Sennae 10

Fructus Foeniculi 1

Aqua destillata 60

Saccharum lactis 10

Spiritus 40

Saccharum 50

przygotować jak Sirupus Sennae compositus Ph. Pol. II.

Sirupus Thymi cimpositus praescriptum secundum

Herba Thymi 150

Ammonium hydricum solutum 3

Kalium bromatum 6

Natrium bromatum 6

Ammonium bromatum 3

Saccharum album 500

Aqua destillata q.s.

ad colaturam 432

Spiritus 50

Surowiec zwilżyć mieszanką z 3 cz. amoniaku, 50 cz. spirytusu i 50 cz. wody, pozostawić na 24 godziny pod szczelnym przykryciem. Po 24 godzinach zalać 450 cz. wody wrzącej, nagrzewać w temperaturze kąpieli wodnej (temp. 80°) przez 15 min. Następnie wstawić do dużego naczynia z zimną wodą.

Po ostudzeniu wycisnąć, wytłok rozdrobnić i zalać 200 cz. wody wrzącej destylowanej, postępując jak poprzednio. Obydwa płyny połączyć, pozostawić do odstania na 12 godz., przecedzić przez kolaturę.

Uzupełnić kolaturę do 450 cz. W 50 g kolatury rozpuścić bromki, w 400 g kolatury rozpuścić 500 g cukru przy lekkim podgrzewaniu stale mieszając do rozpuszczenia się cukru. Następnie dodać roztwór soli bromowych i wymieszać.

Solutio Dakini

Calcaria chlorata 200

Aqua 800

po rozmieszaniu dodać roztwór

Natrium carbonicum 140

Aqua 2.000

mocno wstrząsnąć, po 30 minutowym odstaniu przesączyć, następnie dodać

Acidum boricum q.s.

Species ad gargarisma

Flos Malvae silvestris 1

Flos Sambuci 1

Folium Salviae 1

Species antiarhriticae et antirheumaticae

Flos Sambuci 5

Flos Stoechados 5

Cortex Frangulae 10

Flos Trifolii albi 10

Folium Betulae 10

Herba Chelidonii 10

Herba Urticae 10

Cortex Salicis 20

Herba Poligoni avicularis 20

Species antidiarrhoicae seu obstipantes

Flos Calendulae 5

Rhizoma Calami 5

Anthodium Chamonillae 10

Folium Menthae pip. 10

Folium Rubi fructicosi 15

Fructus Myrtilli 15

Radix Hydrolapathi 20

Rhizoma Tormentillae 20

Species antihembroidales

Flos Millefolii 5

Fructus Carvi 5

Flos Sambuci 10

Flos Sorbi aucupariae 10

Radix Symphyti 10

Cortex Frangulae 15

Flos Hippocastani 15

Herba Marrubii 15

Semen Foenugraeci 15

Species antiscleroticae

Flos Crataegi 10

Fructus Sorbi 10

Fucus vesiculosus 10

Herba Millefolii 10

Herba Poligoni avicularis 10

Cortex Frangulae 15

Stipites Visci 15

Fructus Crataegi 20

Species aromaticae pro balneo

Anthodium Chamonillae 1

Flos Lavandulae 1

Folium Menthae crispae 1

Folium Rosmarini 1

Herba Serpylli 1

Rhizoma Calami 1

Species cholagogae

Folium Menthae pip. 5

Anthodium Chamomillae 10

Herba Chelidonii 10

Flos Stoechados 15

Herba Hyperici 15

Herba Millefolii 15

Herba Polygoni avicularis 15

Radix cum herba Taraxaci 15

Species diureticae

Radix Levistici 5

Radix Petroselini 5

Fructus Juniperi 10

Herba Solidaginis virg. aur. 10

Herba Urticae 10

Folium Betulae 15

Herba Equiseti 15

Herba Herniariae 15

Herba Violae tricoloris 15

Species hepaticae

Herba Cardui benedicti 7,5

Herba Violae tricoloris 7,5

Anthodium Chamomillae 10

Herba Hyperici 15

Herba Polygoni avicularis 15

Herba Polygoni hydropiperis 15

Cortex Frangulae 30

Species laxantes

Anthodium Chamomillae 5

Folium Juglandis 5

Flos Sambuci 10

Fructus Coriandri 10

Herba Cardui benedicti 10

Herba Millefolii 10

Fructus Sambuci 20

Cortex Frangulae 30

Species metabolicae seu alterantes

Flos Calendulae 5

Inflorescentia Tiliae 5

Herba Millefolii 10

Herba Violae tricoloris 10

Radix Bardanae 10

Radix Cichorei 10

Radix Taraxaci 10

Cortex Frangulae 20

Fucus vesiculosus 20

Species pectorales

Fructus Foeniculi 5

Herba Chelidonii 5

Radix Saponariae 10

Folium Althaeae 15

Radix Symphyti 15

Folium Farfarae 25

Herba Plantaginis 25

Species renales

Flos Cyani 5

Folium Menthae pip. 5

Herba Solidaginis virg. aur. 10

Radix Helenii 10

Radix Levistici 15

Rhizoma Graminis 15

Folium Uvae Ursi 20

Herba Equiseti 20

Species Sedativae

Anthodium Chamomillae 5

Herba Chelidonii 5

Flos Crataegi 10

Folium Menyanthidis 10

Cortex Salicis 20

Folium Melissae 20

Radix Valerianae 30

Species stomachicae

Folium Melissae 5

Fructus Carvi 5

Radix Angelicae 5

Herba Millefolii 15

Folium Menyanthidis 20

Radix Cichorei 20

Herba Cardui benedicti 30

Spiritus Citri

Oleum Citri 1

Spiritus 99

Spiritus Cochleariae

Herba Cochleariae florens recens et concisa 80

Spiritus 30

Aqua 30

Zalać mieszaniną wody i spirytusu i po 24 godzinach oddestylować 40 cz. płynu.

Spiritus Formicarum

Acidum formicarum 5

Spiritus 70

Aqua 25

Spiritus Formicarum verus

Formicae 10

Spiritus 10

Aqua 10

Mrówki leśne zabić przez oblanie niewielką ilością spirytusu, a po potłuczeniu ich dodać pozostałą ilość spirytusu i wodę i po kilku dniach powoli oddestylować 10 cz. płynu.

Spiritus Gallicus artificialis cum sale pro usu externo

Natrium chloratum 50

Essentia Cognaci 5

Spiritus 70° 950

Oleum Vitis viniferae gtt. X

Spiritus Juniperi

Oleum Juniperi 3

Spiritus 747

Aqua 250

Spiritus Rosmarini

Oleum Rosmarini 1

Spiritus 25

Spiritus 70° 75

Spiritus Saponis kalini Hebrae

Sapo kalinus 20

Spiritus 70° 8

Spiritus Lavandulae 3

Suppositoria hemoroidales

Oleum Hyperici 0,05

Extr. Hippocastani 0,2

Resorcini 0,05

Mentholi 0,03

Bismuthi subgallici 0,15

Oleum Cacao ad 2

M. f. supp. paret. ex tempore

Tinctura Aconiti

Tuber Aconiti 1

Spiritus 70° 10

Tinctura Adonidis vernalis

Herba Adonidis Vernalis 1

Spiritus 70° 10

Tinctura Allii sativi

Bulbus Allii Sativi 1

Spiritus 1

Świeży czosnek uwolnić od tkanki gąbczastej, rozdrobnić i wytrawiać przez 8 dni na spirytusie, po czym wycisnąć i przesączyć.

Tinctura Anisi

Fructus Anisi 1

Spiritus 70° 5

Tinctura Cannabis Indicae

Herba Cannabis Indicae 1

Spiritus circiter 12

efficiantur 10

Tinctura Cantharidis

Cantharis 1

Acidum tartaricum 0,1

Spiritus 70° 10

Tinctura Caryophylii

Flos Caryophylli 1

Spiritus 70° 5

Tinctura Cascarillae

Cortex Cascarillae 1

Spiritus 70° 5

Tinctura Castorei

Castoreum canadense siccatum 1

Spiritus 70° 10

Tinctura Chamomillae

Anthodium Chamomillae 1

Spiritus 70° 5

Tinctura Chelidonii

Herba Chelidonii recenter contusa 5

Spiritus 6

przygotować jak Tinctura Convallariae majalis Ph. Pol. II.

Tinctura Chinoidini

Chinoidinum 10

Spiritus 70° 85

Acidum hydrochloricum 5

Tinctura Coca

Folium Coca 1

Spiritus 70° 10

Tinctura Coccionellae

Coccionellae 1

Spiritus 70° 5

Tinctura Colae

Embryo Colae 1

Spiritus 70° 5

Tinctura Colocynthidis

Fructus Colocynthidis 1

Spiritus 10

Tinctura Condurango

Cortex Condurango 1

Spiritus 70° 5

Tinctura Coto

Cortex Coto 1

Spiritus 70° 5

Tinctura Croci

Crocus 1

Spiritus 70° 10

Tinctura Ferri acetici aetherea

Ferrum aceticum solutum 9

Spiritus 2

Aether aceticus 1

Tinctura Ferri oxydati saccharati

Ferrum oxydatum saccharatum 75

Aqua 574

po rozpuszczeniu dodać

Sirupus simplex 180

Spiritus 165

Tinctura Aurantii 3

Tinctura aromatica 1,5

Tinctura Vanillae 1,5

Aether aceticus guttas V

Tinctura Ferri oxydati saccharati cum Arseno

Tinctura Ferri oxydati saecharati 996

Kalium arsenicosum solutum 4

Tinctura Galangae

Rhizoma Galangae 1

Spiritus 5

Tinctura Gelsemii sempervirentis

Radix Gelsemii sempervirentis 1

Spiritus 70° 10

Tinctura Gossypii

Cortex Gossypii radicis 1

Spiritus 70° 5

Tinctura Grindeliae robustae

Herba Grindeliae robustae 1

Spiritus 70° 5

Tinctura Guajaci ligni

Lignum Guajaci 1

Spiritus 70° 5

Tinctura Hamamelidis

Folium Hamamelidis 1

Spiritus 70° 5

Tinctura Helianthi annui

Folium Helianthi annui 1

Spiritus 70° 5

Tinctura Hydrastidis canadensis

Rhizoma Hydrastidis 1

Spiritus 70° 5

Tinctura Hyoscyami

Folium Hyoscyami 1

Spiritus 70° 10

Tinctura Jaborandi

Folium Jaborandi 1

Spiritus 70° 5

Tinctura Jodi Decolorata

Jodum 10

Natrium thiosulfurosum 10

Aqua 10

Ammonium hydricum solutum 16

Spiritus 75

Tinctura Melissae

Folium Melissae 1

Spiritus 70° 5

Tinctura Moschi

Moschus 2

Aqua 50

Spiritus 70° 50

Piżmo rozetrzeć z wodą, wlać do butelki, po 24 godzinach dolać spirytusu i wytrawiać przez 6 dni.

Tinctura odontalgica

Mentholum 5

Eugenolum 5

Chloroformium 20

Aether 20

Tinctura Guajaci 50

Tinctura Opii crocata

Opium pulveratum 10

Crocus 3

Cortex Cinnamomi 1

Flos Caryophylli 1

Spiritus 70° q.s.

ut fiant circa 100

100 cm3 nalewki powinno zawierać od 0,93 do 1,02 g morfiny

Tinctura Pimpinellae

Radix Pimpinellae 1

Spiritus 70° 5

Tinctura Quassiae

Lignum Quassiae 1

Spiritus 70° 5

Tinctura Quebracho corticis

Cortex Quebracho 1

Spiritus 70° 5

Tinctura Rhois aromaticae

Cortex Rhois aromaticae 1

Spiritus 70° 5

Tinctura Rusci

Oleum Lavandulae 1

Oleum Rosmarini 1

Oleum Betulae empyreumaticum 26

Aether 36

Spiritus 36

Tinctura Sabadillae

Semen Sabadillae 1

Spiritus 70° 5

Tinctura Scillae

Bulbus Scillae 1

Spiritus 60° 10

Tinctura Secalis cornuti

Secale cornutum exoleatum 1

Spiritus 70° circiter 12

efficiantur 10

Tinctura Valerianae composita

Rhizoma Valerianae 25

Camphora 3

Rhizoma Serpentariae 25

Spiritus 70° 200

Tinctura Vanillae

Fructus Vanillae 1

Spiritus 70° 10

Tinctura Veratri

Rhizoma Veratri 1

Spiritus 70° 10

Tinctura Viburni prunifolii

Cortex Viburni prunifolii 1

Spiritus 70° 5

Tonicum

Tinctura Colae 20

Acidum arsenicosum 0,0025

Strychninum nitricum 0,003

Corrigentium ad 100

w skład którego wchodzić może 2,5% T-ra Cacao oraz Sirupus simplex.

Unguentum Acidi borici cum Mentholo

Mentholum 1

Acidum boricum 4

Unguentum Paraffini 96

Unguentum Cantharidum pro usu veterinario

Cantharis pulverata 2

Gummiresina Euphorbii pulverata 1

Cera flava 1

Oleum Sojae 2

Adeps suillus 2

Terebinthina communis 2

Stopić smalec z olejem sojowym, dodać sproszkowane pryszczawki i wytrawiać na kąpieli wodnej w naczyniu zakrytym przez 2 godziny od czasu do czasu mieszając. Osobno stopić wosk, dodać terpentynę i wlać do poprzedniej mieszaniny; do na pół ochłodzonej masy dodać euforbium w proszku i mieszać aż do ostygnięcia.

Unguentum Cerussae

Plumbum carbonicum 3

Vaselinum flavum 7

Unguentum Cetacei

Cera alba 3

Cetaceum 3

Oleum Sojae 14

Aqua Rosae 2

Unguentum Majoranae

Herba Majoranae 2

Spiritus 1

Adeps suillus 20

Cera flava 1

Unguentum molle

Vaselinum 1

Lanolinum 1

Unguentum Naphtoli compositum

Beta-Naphtolum 10

Calcium carbonicum praecipit 5

Sapo kalinus 28

Adeps suillus 57

Unguentum Plumbi acetici

Plumbum aceticum basicum solutum 1

Unguentum Paraffini 1

paretur ex tempore

Unguentum Sabadillae

Semen Sabadillae pulveratum 20

Vaelinum flavum 79

Oleum Citri 1

Unguentum Wilsoni

Zincum oxydatum 1

Adeps benzoinatus 6

Vinum Cascarae Sagradae

Extractum Cascarae Sagradae examaratum fluidum 500

Vinum album 800

Odgoryczony wyciąg kaskarowy wyparować do pozostałości 200 cz. rozpuścić w winie i po 8 dniach przesączyć.

Uwaga.

Przepis na Extractum Cascarae Sagradae examaratum fluidum

Cortex Cascarae Sagradae pulv. 100

Magnesium oxydatum 5

Zmieszać, zwilżyć mieszaniną równych części spirytusu i wody, pozostawić na 48 godzin i postępować dalej wg przepisów Ph. Pol. II używając jako rozpuszczalnika mieszaniny równych części spirytusu i wody.

Vinum Chinae

Extractum Cinchonae fluidum 50

Spiritus 70° 20

Vinum album 930

Acidum citricum 1

Wyciąg płynny z kory chinowej i spirytus 70° zmieszać z winem, pozostawić na 8 dni, po czym przesączyć i w przesączu rozpuścić kwas cytrynowy. W razie potrzeby sklarować białkiem.

Vinum Chinae Ferratum

Chininum Ferro-citricum 5

Aqua 20

Vinum album 975

Vinum Colae

Extractum Colae fluidum 5

Tinctura Aurantii 1

Vinum album 94

Po zmieszaniu odstawić na 8 dni, po czym przesączyć

Vinum Condurango

Extractum Condurango fluidum 1

Vinum album 9

Po zmieszaniu odstawić na 8 dni, po czym przesączyć

Vinum detannisatum

Gelatina 0,5

Aqua 10

rozpuścić i dodać

Vinum 1.000

ogrzać do temperatury 40° C, pozostawić na 14 dni w miejscu chłodnym, po czym przesączyć.

Vinum Pepsini

Pepsinum 25

Glycerinum purum 20

Acidum hydrochloricum 3

Sirupus simplex 100

Vinum album detannisatum 852

Vinum Rhei

Rhizoma Rhei 10

Spiritus 5

Vinum album 10

Vinum Stibiatum

Stibio - Kalium tartaricum 4

Vinum album 996

PRZETWORY DLA CELÓW DENTYSTYCZNYCH

Olejek jodowy Nr 1

Tinctura Jodi 5

Eugenolum 5

Phobrolum 10

Oleum Eucalypti 1

Olejek jodowy Nr 2

Tinctura Jodi 6

Oleum Caryophylli 6

Glycerinum 1

Oleum Rosae gtt. 1

Pasta arszenikowa

Acidum arsenicosum 2,5

Novocainum 1,5

Thymolum 0,25

Eugenolum q.s. ut. fiat pasta

Pasta Formalinowa Nr 1

Novocainum 1

Thymolum 1

Formalinum 1

Vaselinum album 3

Zincum oxydatum 7

M. f. pasta

Pasta Formalinowa Nr 2

Paraformaldehydum 10

Thymolum 10

Zincum oxydatum 20

Glicerinum q.s. ut. fiat pasta

Pasta Jodoformowa

Paraformaldehydum 20

Jodoformium

Thymolum aa 0,5

Zincum oxydatum 7

Tanninum 10

Phenolum

Oleum Caryophylli

Oleum Cinnamomi aa gtt. 10

Glicerinum q.s. ut. fiat pasta

Pasta Trójkrezolo - Formalinowa Nr 1

Zincum oxydatum 8

Zincum sulfuricum anhydricum 2

Tricresolum 3

Formalinum 1

Eugenolum 1

M. f. pasta

Pasta Trójkrezolo - Formalinowa Nr 2

Tricresolum 2

Formalinum 1

Eugenolum 1

Thymolum 1

Glycerinum 1

Zincum oxydatum 10

Płyn Fenolowo - Kamforowy

Acidum carbolicum crystallisatum 3

Camphora 6

Alcohol absolutus 1

Płyn Trójkrezolo - Formalinowy Nr 1

Tricresolum 2

Formalinum 1

Płyn Trójkrezolo - Formalinowy Nr 2

Tricresolum 1

Formalinum 1

Płyn Trójkrezolo - Formalinowy Nr 3

Tricresolum 3

Formalinum 1

Płyn Trójkrezolo - Formalinowy Nr 4

Tricresolum 2

Formalinum 1

Alcohol 1

Płyn znieczulający

Oleum jodatum 5

Camphora phenolata 5

Mentholum 8

Tinctura Aconiti 3

Chloroformium 10

Triopasta

Tricresolum 10

Creolinum 20

Glycerinum 4

Trioxymethylenum 20

Zincum oxydatum 60

M. f. pasta

1 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 19 maja 1931 r. (Dz.U.31.60.486) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 lipca 1931 r.
2 § 17 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 5 stycznia 1949 r. (Dz.U.49.8.45) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lutego 1949 r.
3 § 19 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 5 stycznia 1949 r. (Dz.U.49.8.45) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lutego 1949 r.
4 § 19a dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 5 stycznia 1949 r. (Dz.U.49.8.45) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lutego 1949 r.
5 § 20 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 19 maja 1931 r. (Dz.U.31.60.486) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 lipca 1931 r.
6 § 29 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 19 maja 1931 r. (Dz.U.31.60.486) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 lipca 1931 r.
7 Załącznik nr 2 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 5 stycznia 1949 r. (Dz.U.49.8.45) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lutego 1949 r.
8 Załącznik nr 3 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 5 stycznia 1949 r. (Dz.U.49.8.45) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lutego 1949 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1931.6.30

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wydawanie z aptek środków lekarskich.
Data aktu: 28/08/1930
Data ogłoszenia: 26/01/1931
Data wejścia w życie: 27/07/1931