Likwidacja stosunków żelarskich na Spiszu.

USTAWA
z dnia 20 marca 1931 r.
o likwidacji stosunków żelarskich na Spiszu.

Na mocy art. 44 Konstytucji ogłaszam ustawę następującej treści;
Art.  1.
(1)
W gminach Spiszą, przyłączonych do Rzeczypospolitej, żelarze, t. j. osoby, które wzamian za wykonane robocizny na rzecz właścicieli ziemskich mają w użytkowaniu pewne nieruchomości, mogą nieruchomości te (grunty wraz z budynkami oraz z przynależnościami) nabyć na własność za odpowiednią cenę wykupu.
(2)
Przepisom niniejszej ustawy podlegają wszystkie nieruchomości, które żelarze otrzymali w użytkowanie przed 12 listopada 1921 r., bądźto na czas określony, bądź na czas nieograniczony i posiadają je nadal w użytkowaniu w chwili wejścia w życie niniejszej ustawy.
Art.  2.
(1)
Cenę wykupu nieruchomości, użytkowanych przez żelarzy (gruntów wraz z budynkami oraz z przynależnościami), stanowić będzie za 1 ha gruntu ornego w I-ej klasie kwota 216 zł. Ceny niższych klas gruntów ornych oraz ceny innych użytków określane będą według powyższej ceny gruntów ornych I-ej klasy z uwzględnieniem stosunku wartości poszczególnych klas i użytków, wynikającego z rozporządzeń, powołanych w części 2 niniejszego artykułu.
(2)
Klasyfikacja użytków rolnych dokonywana będzie według zasad, zawartych w rozporządzeniach Ministra Reform Rolnych, wydawanych w porozumieniu z Ministrem Skarbu na podstawie cz. 3 art. 27 ustawy z dnia 28 grudnia 1925 r. o wykonaniu reformy rolnej (Dz. U. R. P. z 1926 r. Nr. 1, poz. 1).
Art.  3.

Żelarze, którym przed dniem 12 listopada 1921 r. przysługiwało prawo pasania bydła na gruntach właścicieli ziemskich, mogą w toku postępowania wykupowego nabyć dodatkowo na warunkach, określonych w art. 2, obszar użytków rolnych, nadających się na cele pastwiskowe, według norm 0,50 ha w III klasie gruntów ornych (cz. 2 art. 1) na 1 dużą sztukę bydła, przyczem przyjmuje się, że 5 małych sztuk bydła (owce, kozy) odpowiada 1 dużej sztuce (krowy, konie). W pozostałych klasach i w innych użytkach ekwiwalent oblicza się z uwzględnieniem stosunku wartości, wynikającego z rozporządzeń, powołanych w cz. 2 art. 2.

Art.  4.
(1)
Z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia o wykupie nieruchomości żelarskich (art. 11) gasną wszelkie obowiązki żelarzy do wykonywania robocizny na rzecz właścicieli ziemskich, a równocześnie gasną uprawnienia żelarzy do bezpłatnego pasania bydła na gruntach właścicieli ziemskich oraz bezpłatnego pobierania drzewa z lasów tychże właścicieli.
(2)
Spłata ceny wykupu winna nastąpić najdalej w ciągu roku od daty uprawomocnienia się orzeczenia o wykupie nieruchomości żelarskich.
(3)
Odsetki od ceny wykupu za czas od dnia uprawomocnienia się orzeczenia o wykupie do czasu zapłaty ceny wykupu wynosić będą 6 % rocznie.
Art.  5.

Zaległe świadczenia żelarzy na rzecz właścicieli ziemskich umarza się.

Art.  6.
(1)
Sprawy, uregulowane niniejszą ustawą, załatwiane będą w trybie administracyjnym w I-ej instancji przez komisję do wykupu nieruchomości żelarskich na Spiszu, w II-ej zaś instancji przez okręgową komisję ziemską w Krakowie.
(2)
Komisję do wykupu nieruchomości żelarskich na Spiszu powołuje Minister Reform Rolnych.

W skład tej komisji wchodzą:

a)
delegat okręgowego urzędu ziemskiego w Krakowie, jako przewodniczący,
b)
jeden sędzia powiatowy z pośród sędziów, urzędujących w sądzie powiatowym w Nowym Targu, przedstawiony przez prezesa sądu apelacyjnego w Krakowie,
c)
jeden urzędnik z wykształceniem prawniczem, przedstawiony przez wojewodę krakowskiego.
(3)
Uchwały komisji do wykupu nieruchomości żelarskich na Spiszu zapadają większością głosów.
(4)
Miejscem urzędowania komisji jest właściwy terytorjalnie powiatowy urząd ziemski, jednak posiedzenia komisji mogą być zwoływane przez przewodniczącego także poza miejscem jej urzędowania.
(5)
Komisja do wykupu nieruchomości żelarskich na Spiszu stosować będzie w postępowaniu wykupowem odpowiednie przepisy ustawy z dnia 11 sierpnia 1923 r. (Dz. U. R. P. Nr. 90, poz. 706), regulujące postępowanie przed okręgowemi komisjami ziemskiemi.
Art.  7.

Do zakresu komisji, wymienionej w art. 6, należy:

a)
wydawanie orzeczeń o wszczęciu postępowania celem wykupu nieruchomości żelarskich (cz. 1 art. 9),
b)
stwierdzanie i ustalenie rozciągłości uprawnień żelarzy tak co do użytkowanych przez nich nieruchomości, jak co do przysługujących im uprawnień pasania bydła (art. 3),
c)
ustalenie wartości nieruchomości, stanowiących przedmiot wykupu, celem oznaczenia ceny wykupu, oraz ustalenia obszaru i położenia gruntów, które mogą być przez żelarzy wykupione wzamian za ulegające likwidacji prawa pasania bydła,
d)
ustalanie i określanie wartości służebności gruntowych, które należy ustanowić na rzecz gruntów, wykupionych przez żelarzy (np. służebności przechodu, przejazdu i przegonu bydła, czerpania wody i t. p.), jak również ustalanie i określanie wartości służebności tego rodzaju na gruntach, nabytych przez żelarzy, o ile względy gospodarcze tego koniecznie wymagają,
e)
wydawanie końcowych orzeczeń o wykupie nieruchomości żelarskich (art. 11).
Art.  8.
(1)
Komisja do wykupu nieruchomości żelarskich na Spiszu może bądź w pełnym składzie, bądź przez swoich delegatów przeprowadzać potrzebne dochodzenia na miejscu z udziałem biegłych, których powoła komisja; zarówno właściciel ziemski, jak i żelarze obowiązani są umożliwić władzom wstęp na grunt, podlegający wykupowi.
(2)
Biegli uprawnieni są do dokonywania na miejscu oględzin i pomiarów.
(3)
Komisja może przesłuchiwać świadków bez przysięgi. O ile dla wyświetlenia spornych kwestyj zachodzi potrzeba zbadania świadków pod przysięgą, komisja zwróci się w tym celu do właściwego sądu powiatowego.
Art.  9.
(1)
Wszczęcie postępowania wykupowego następuje na wniosek jednej ze stron, względnie z urzędu. Postępowanie winno objąć wszystkich żelarzy w danej gminie.
(2)
Orzeczenie o wszczęciu postępowania wykupowego winno zawierać wymienienie odnośnej gminy, imion i nazwisk właściciela ziemskiego i żelarzy, oznaczenie nieruchomości, poddanych postępowaniu wykupowemu, oraz rodzaj i rozmiar uprawnień żelarskich.
(3)
Orzeczenie o wszczęciu postępowania winno być doręczone na piśmie wszystkim zainteresowanym lub ich prawnym zastępcom i ogłoszone w urzędzie gminnym danej gminy.
(4)
Dla nieobecnych lub nieznanych z miejsca pobytu stron ustanawia komisja kuratora ad actum, któremu doręcza wszystkie wezwania i orzeczenia ze skutkami prawnemi.
Art.  10.

Po wdrożeniu postępowania wykupowego w każdem jego stadjum, jednak przed uprawomocnieniem się orzeczenia, o wykupie, mogą strony zawrzeć ugodę, która winna być zatwierdzona przez komisję do wykupu nieruchomości żelarskich na Spiszu.

Art.  11.

Komisja do wykupu nieruchomości żelarskich na Spiszu po przeprowadzeniu niezbędnych dochodzeń wyda orzeczenie, które winno zawierać ustalenie okoliczności, wymienionych w art. 7, a także postanowienia co do hipotecznego zabezpieczenia ceny wykupu lub jej niespłaconej części i ewentualną decyzję co do złożenia, ceny wykupu do depozytu sądowego (cz. 1 art. 14). Orzeczenie winno ponadto zawierać uzasadnienie.

Art.  12.
(1)
Od orzeczenia o wykupie służy interesowanym odwołanie do okręgowej komisji ziemskiej w Krakowie w ciągu 14-tu dni od dnia następnego po dniu doręczenia. Odwołania należy zgłaszać pisemnie lub ustnie do protokółu do komisji I-ej instancji.
(2)
Orzeczenia okręgowej komisji ziemskiej są ostateczne.
Art.  13.

Prawomocne orzeczenia końcowe, jak również zatwierdzone ugody (art. 10), mają moc wyroków i ugod sądowych i stanowią dokumenty zdatne do intabulacji i będą w miejsce intabulacji w myśl § 7 rozporządzenia Rady Ministrem z dnia 14 września 1922 r. (Dz. U. R. P. Nr. 90, poz. 833) złożone przez komisję do wykupu nieruchomości żelarskich w sądzie powiatowym w Nowym Targu, który po przejęciu ksiąg gruntowych na Spiszu zarządzi wydzielenie gruntów wykupionych i intabulację prawa własności żelarzy i wymienionych w orzeczeniu końcowem lub ugodzie służebności, jak również ewentualnych praw zastawu dla ceny wykupu lub jej części.

Art.  14.
(1)
O ile ciężary rzeczowe, w szczególności prawa zastawu na rzecz osób trzecich, które obciążały nieruchomości żelarskie, jako części składowe większych posiadłości ziemskich, nie zostaną przejęte przez nabywcę gruntów i potrącone z ceny kupna, bądź też nie znajdą zabezpieczenia na pozostałej części posiadłości, komisja I-ej instancji orzeknie o złożeniu ceny wykupu do depozytu sądowego celem wypłaty wierzycielom hipotecznym przez sąd, poczem obciążenia z nieruchomości żelarskich zostaną skreślone.
(2)
Przepis cz. 1 nie dotyczy służebności, których utrzymanie jest konieczne dla sąsiedniego gospodarstwa (pkt. d) art. 7).
Art.  15.

Z chwilą wejścia w życie niniejszej ustawy ulegają umorzeniu zawisłe w sądach spory w sprawach, regulowanych niniejszą ustawą, a w szczególności także spory o zaległe świadczenia żelarzy (art. 5), a odnośne sprawy przekazane zostają do postępowania, określonego niniejszą ustawą.

Art.  16.
(1)
Koszty, związane z postępowaniem wykupowem, w szczególności także koszty pomiarów i szacowania gruntów, ponosi Skarb Państwa z budżetu Ministerstwa Reform Rolnych.
(2)
Postępowanie przed komisją do wykupu nieruchomości żelarskich, jej orzeczenia (art. 11), ugody, przewidziane w art. 10, obligi, tyczące się pomocy kredytowej, przewidzianej w art. 17, oraz postępowanie przed sądami, nie wyłączając wpisów do ksiąg gruntowych w sprawach, wynikających z niniejszej ustawy, wolne są od opłat stemplowych, sądowych i samorządowych.
Art.  17.

Minister Reform Rolnych udzieli uprawnionym żelarzom na pokrycie ceny wykupu pomocy finansowej z funduszu zapomóg i kredytu ulgowego do pełnej wysokości ceny wykupu na warunkach, obowiązujących przy udzielaniu pożyczek z tego funduszu, bez obowiązku stosowania art. 73 ustawy o wykonaniu reformy rolnej z dnia 28 grudnia 1925 r.

Art.  18.

Wykonanie niniejszej ustawy porucza się Ministrowi Reform Rolnych w porozumieniu z Ministrem Sprawiedliwości.

Art.  19.

Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia. Równocześnie tracą moc obowiązującą wszystkie przepisy prawne w sprawach, uregulowanych niniejszą ustawą.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1931.37.288

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Likwidacja stosunków żelarskich na Spiszu.
Data aktu: 20/03/1931
Data ogłoszenia: 23/04/1931
Data wejścia w życie: 23/04/1931