Umundurowanie i oznaki służbowe urzędników władz górniczych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 12 lutego 1931 r.
o umundurowaniu i oznakach służbowych urzędników władz górniczych.

Na podstawie art. 35 ust. 2 ustawy z dnia 17 lutego 1922 r. o państwowej służbie cywilnej (Dz. U. R. P. Nr. 21, poz. 164) zarządza się co następuje:
§  1.
Umundurowanie i oznaki służbowe urzędników władz górniczych winny odpowiadać niżej podanym przepisom i wzorom.
§  2.
Zasadniczy kolor munduru jest czarny; guziki z żółtego metalu (złote) z orłem państwowym; rozmiary guzików - 23 mm.
§  3.
Umundurowanie składa się z kurtki, spodni, płaszcza i czapki:
a)
Kurtka z sukna czarnego (tabl. 1) z dwoma rzędami guzików po 5 z każdego boku, z dwiema bocznemi krytemi kieszeniami. Długość łatek kieszeniowych 18 cm, szerokość 7 cm. Mankiety rękawów mają wysokość 10 cm. Długość kurtki taka, aby dół poły z tyłu dotykał do płaszczyzny siedzenia przy pozycji siedzącej. Kołnierz leżąco wykładany z naszytemi patkami w kształcie równoległoboku - z ciemnozielonego aksamitu, węższego o jeden centymetr od wysokości kołnierza, o bocznych długościach po 9 cm. Górny bok patki ma wycięty kąt prosty. Na patkach nakładane lub haftowane dwa młotki górnicze złote. Wysokość młotków 25 cm, szerokość 31 mm.

Do kurtki należy nosić koszulę białą oraz biały kołnierzyk stojący, lub stojąco wykładany i krawat czarny (długi lub muszkę).

b)
Spodnie sukienne czarne, długie, kroju cywilnego, o szerokości równej w dole i w kolanie (bez mankietów).
c)
Płaszcz (tabl. 2) czarny, dwurzędowy, wcięty w stanie, po pięć guzików z każdej strony, z kołnierzem leżąco - wykładanym o szerokości 14 cm. Patki jak u kurtki. Na rękawach mankiety o wysokości 16 cm. Na każdym boku płaszcza po jednej kieszeni. Z tyłu płaszcza pęto (dragonik) zaokrąglone, o wysokości 5 - 6 cm, a o długości 20 - 22 cm, zapinane na dwa guziki. Pod pętem po obu stronach pleców dwie listewki, każda o długości 20 cm i szerokości górnej - 4,5 cm, dolnej zaś 6 cm, wystające na 2 cm nad górną krawędzią pęta. Płaszcz w tyle posiada rozcięcie sięgające od dołu do płaszczyzny siedzenia.
d)
Czapka angielska (tabl. 3) z sukna mundurowego z czarnym daszkiem o szerokości 6 cm, bez podpinki. Otok czapki o wysokości 5 cm z ciemnozielonego aksamitu, nad nim orzeł państwowy złoty o wysokości 4 cm (tabl. 4), a na otoku dwa złożone nakrzyż młotki górnicze, złote, nakładane (tabl. 4). Wysokość młotków 25 mm, szerokości 31 mm. Naokoło górnej krawędzi czapki wypustka zielona.
§  4.
Urzędnicy władz górniczych noszą na patkach kurtki i płaszcza następujące oznaki stopni służbowych (tabl. 5):
1)
Urzędnik XII st. sł. jedną rozetę złotą, brzeg patki obszyty złotą obwódką szerokości 3 mm.
2)
Urzędnik XI st. sł. dwie naszyte wpoprzek rozety złote, brzeg patki obszyty złotą obwódką szerokości 3 mm.
3)
Urzędnik X st. sł. trzy naszyte w trójkąt rozety złote, brzeg patki obszyty złotą obwódką szerokości 3 mm.
4)
Urzędnik IX st. sł. jedną rozetę złotą, brzeg patki obszyty złotą obwódką szerokości 3 mm oraz na górnym brzegu patki naszyty płaski złoty pasek szerokości 5 mm w odstępie 3 mm od złotej obwódki górnej części patki.
5)
Urzędnik VIII st. sł. dwie naszyte wpoprzek rozety złote, brzeg patki obszyty złotą obwódką szerokości 3 mm oraz na górnym brzegu patki naszyty złoty pasek szerokości 5 mm w odstępie 3 mm od złotej obwódki górnej części patki.
6)
Urzędnik VII st. sł. jedną rozetę złotą, brzeg patki obszyty złotą obwódką szerokości 3 mm oraz na górnym brzegu patki naszyte dwa płaskie złote paski w odstępie 3 mm od siebie, jak i od złotej obwódki górnej części patki.
7)
Urzędnik VI st. sł. dwie naszyte wpoprzek rozety złote, brzeg patki obszyty złotą obwódką szerokości 3 mm oraz na górnym brzegu patki naszyte dwa płaskie złote paski w odstępie 3 mm od siebie, jak i od złotej obwódki górnej części patki.
8)
Urzędnik V st. sł. trzy naszyte w trójkąt rozety złote; brzeg patki obszyty złotą obwódką szerokości 3 mm oraz na górnym brzegu patki naszyte dwa płaskie złote paski w odstępie 3 mm od siebie, jak i od złotej obwódki górnej części patki.
9)
Urzędnik IV st. sł. jedną rozetę złotą, brzeg patki obszyty złotą obwódką szerokości 3 mm, na patce tkana złota taśma błyszcząca, zygzakowato załamana wpoprzek patki,

A. Urzędnicy VII, VI i V st. sł. noszą na górnej krawędzi otoka czapki naszyte dwa sznurki płaskie, złote, w odległości 5 mm jeden od drugiego.

B. Urzędnicy IV st. sł. noszą na górnej krawędzi otoka czapki trzy sznurki złote, płaskie.

§  5.
Urzędnicy władz górniczych noszą przy mundurze mieczyki (tabl. 3) o płaskiem ostrzu w pochwie czarnej, skórzanej z rękojeścią kościaną białą i okuciami metalowemi, żółtemi. Mieczyk nosi się poniżej kurtki, pod lewą kieszenią na czarnych skórzanych rapciach, umocowanych do paska biodrowego zakładanego pod kurtkę.
§  6.
Urzędnicy Centralnego Zarządu Górniczego Ministerstwa Przemysłu i Handlu mogą nosić przy urzędowaniu odpowiednie mundury według wyżej ustalonych wzorów. Urzędnicy III st. sł. noszą na patkach dwie złote rozety.
§  7.
Watowanie płaszczów, podszywanie ich futrem oraz nakładanie kołnierzy z dowolnego futra jest dozwolone.
§  8.
Rozporządzenie niniejsze obowiązuje na całym obszarze Rzeczypospolitej i zyskuje moc obowiązującą z dniem ogłoszenia.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK 

TABLICE 1 - 5

grafika

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1931.21.124

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Umundurowanie i oznaki służbowe urzędników władz górniczych.
Data aktu: 12/02/1931
Data ogłoszenia: 14/03/1931
Data wejścia w życie: 14/03/1931