Utworzenie okręgowych komisyj konserwatorskich.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA WYZNAŃ RELIGIJNYCH I OŚWIECENIA PUBLICZNEGO I MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 15 stycznia 1931 r.
o utworzeniu okręgowych komisyj konserwatorskich.

Na podstawie art. 9 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 6 marca 1928 r. o opiece nad zabytkami (Dz. U. R. P. Nr. 29, poz. 265) zarządza się co następuje:
§  1.
Do współdziałania z władzami wojewódzkiemi administracji ogólnej w wykonywaniu opieki nad zabytkami w zakresie oznaczonym w § 8 niniejszego rozporządzenia tworzy się 9 okręgowych komisyj konserwatorskich z siedzibami:

1. na obszar województw warszawskiego i białostockiego w Warszawie,

2. na obszar st. m. Warszawy oraz województwa łódzkiego w Warszawie,

3. na obszar województw krakowskiego i kieleckiego w Krakowie,

4. na obszar województw poznańskiego i pomorskiego w Poznaniu,

5. na obszar województw lubelskiego i poleskiego w Lublinie,

6. na obszar województwa wołyńskiego w Łucku,

7. na obszar województw wileńskiego i nowogródzkiego w Wilnie,

8. na obszar województw lwowskiego, stanisławowskiego i tarnopolskiego we Lwowie,

9. na obszar województwa śląskiego w Katowicach.

§  2.
W skład każdej okręgowej komisji konserwatorskiej wchodzą:
a)
wojewoda lub wyznaczony przez niego stały zastępca z pośród podwładnych mu urzędników, a w razie, kiedy konserwator pełni obowiązki na obszarze dwu lub kilku województw, wszyscy właściwi wojewodowie lub wyznaczani przez nich zastępcy;
b)
konserwator;
c)
8 członków powoływanych przez wojewodę na wniosek konserwatora z pośród osób, rozwijających owocną działalność na polu opieki nad zabytkami.

W razie, gdy konserwator pełni obowiązki na obszarze dwu lub kilku województw, członków tych, na wniosek konserwatora, powołuje wojewoda urzędowej siedziby konserwatora, po uprzedniem porozumieniu się z właściwymi dla okręgu konserwatorskiego wojewodami.

§  3.
Komisji przewodniczy z urzędu wojewoda, który też zwołuje posiedzenia. Zastępcę przewodniczącego wyznacza wojewoda. Przewodniczący zwołuje posiedzenia w miarę potrzeby.

Jeżeli obszar działania okręgowej komisji konserwatorskiej rozciąga się na dwa lub kilka województw, wówczas komisję zwołuje się na żądanie zainteresowanych wojewodów, przyczem każdy z nich przewodniczy na posiedzeniach przy załatwianiu spraw swego województwa.

§  4.
Członkowie komisji wymienieni w art. 2 punkt c) są powołani na trzy lata.
§  5.
Członek komisji ustępuje: a) po upływie kadencji, b) jeśli złoży na piśmie swą wolę ustąpienia, c) jeśli opuści więcej niż połowę zebrań w ciągu roku. Ustępujący członkowie mogą być powołani ponownie.
§  6.
Do kompletu posiedzeń komisji konieczna jest (prócz przewodniczącego) obecność połowy ogółu członków oraz obecność konserwatora.
§  7.
Przewodniczący ma prawo zapraszania na posiedzenia komisji rzeczoznawców z głosem doradczym.
§  8.
Do zakresu działania okręgowych komisyj konserwatorskich należy wypowiadanie opinji i zgłaszanie wniosków w sprawach dotyczących opieki nad zabytkami danego okręgu.
§  9.
Uchwały komisja wypowiada prostą większością głosów. Wojewoda lub jego zastępca i konserwator nie biorą udziału w głosowaniu.
§  10.
W pracach komisji, oprócz członków wymienionych w art. 2, mogą brać udział członkowie korespondenci, powołani przez właściwych terytorjalnie wojewodów z pośród osób interesujących się sztuką i kulturą, na wniosek okręgowej komisji konserwatorskiej. Zadaniem członków korespondentów jest informowanie komisji o sprawach zabytkowych danego okręgu.
§  11.
Z obrad komisji spisuje się protokół, który winien być zaopatrzony w podpisy wszystkich obecnych członków.
§  12.
Członkowie okręgowych komisyj konserwatorskich i członkowie korespondenci tychże komisyj pełnią swe obowiązki honorowo.
§  13.
Członkowie komisji mieszkający poza siedzibą komisji otrzymują z kredytów odnośnego działu budżetu Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego zwrot kosztów podróży oraz diety, a to, o ile nie są funkcjonariuszami państwowymi, wedle norm ustanowionych dla urzędników państwowych V st. sł., jeśli zaś są funkcjonarjuszami państwowymi - wedle swego stopnia służbowego.
§  14.
W poszczególnych paragrafach niniejszego rozporządzenia pod wyrazem "wojewoda" rozumieć należy także "Komisarz Rządu m. st. Warszawy".
§  15.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1931.16.84

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Utworzenie okręgowych komisyj konserwatorskich.
Data aktu: 15/01/1931
Data ogłoszenia: 28/02/1931
Data wejścia w życie: 28/02/1931