Publiczne posługiwanie się odznaczeniami, uzyskanemi zagranicą na wystawach gospodarczych.

USTAWA
z dnia 7 listopada 1931 r.
o publicznem posługiwaniu się odznaczeniami, uzyskanemi zagranicą na wystawach gospodarczych.

Na mocy art. 44 Konstytucji ogłaszam ustawę następującej treści:
Art.  1.

Publiczne posługiwanie się na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej odznaczeniami, uzyskanemi zagranicą na wystawach gospodarczych, jest uzależnione od zezwolenia władzy.

Art.  2.

Zezwolenie na publiczne posługiwanie się odznaczeniami, uzyskanemi zagranicą na wystawach gospodarczych o charakterze przemysłowo-handlowym i rolniczo-przemysłowo-handlowym, wydaje Minister Przemysłu i Handlu po uprzedniem wysłuchaniu opinji terytorjalnie właściwej izby przemysłowo - handlowej w myśl art. 4.

Art.  3.

Zezwolenia, przewidzianego w art. 2, nie wymagają:

a)
odznaczenia, uzyskane zagranicą na wystawach gospodarczych, organizowanych w myśl postanowień układów międzynarodowych, obowiązujących w Państwie Polskiem,
b)
odznaczenia, uzyskane zagranicą na wystawach gospodarczych przez instytucje i przedsiębiorstwa państwowe,
c)
odznaczenia, uzyskane zagranicą na wystawach specjalnych sztuk pięknych, jak również mających charakter wyłącznie artystyczny lub naukowy,
d)
odznaczenia, uzyskane zagranicą na wystawach gospodarczych przez firmy zagraniczne, o ile w Polsce nie posiadają one siedziby głównej, filji lub reprezentacji, a posługiwanie się przez te firmy odznaczeniami polega wyłącznie na reprodukowaniu odznaczeń na blankietach listowych, etykietach, opakowaniach i ogłoszeniach w pismach.
Art.  4.
(1)
Podania o udzielenie zezwolenia na publiczne posługiwanie się odznaczeniami, uzyskanemi zagranicą na wystawach gospodarczych, winny być przedstawione Ministrowi Przemysłu i Handlu za pośrednictwem terytorjalnie właściwych izb przemysłowo-handlowych. Podania, wniesione po upływie 12 miesięcy od daty zamknięcia wystawy, nie będą uwzględniane.
(2)
Wspomniane izby po zasięgnięciu opinji właściwych urzędów konsularnych Rzeczypospolitej Polskiej zagranicą przesyłają akta sprawy ze swoim wnioskiem Ministrowi Przemysłu i Handlu.
Art.  5.
(1)
Podania o udzielenie zezwolenia na publiczne posługiwanie się odznaczeniami, uzyskanemi zagranicą na wystawach gospodarczych, mają zawierać w szczególności:
a)
imię, nazwisko lub firmę ubiegającego się o zezwolenie;
b)
nazwę wystawy, jej charakter, miejsce, gdzie odbywała się wystawa, tudzież okres jej trwania;
c)
dowód przyznania odznaczenia;
d)
opis wystawianych eksponatów;
e)
imiona i nazwiska osób lub nazwy instytucyj, organizujących wystawę.
(2)
Izba, załatwiająca podanie (art. 4), może nadto zażądać od petenta przedstawienia katalogu wystawy, regulaminu i składu jury.
Art.  6.
(1)
Zezwolenia na publiczne posługiwanie się odznaczeniami, uzyskanemi zagranicą na wystawach gospodarczych będą wydawane na podstawie swobodnego uznania władzy.
(2)
Odmowa zezwolenia następuje bez podania uzasadnienia.
Art.  7.
(1)
Wykazy wystaw, organizowanych w myśl postanowień układów międzynarodowych, obowiązujących w Państwie Polskiem, będą ogłaszane przez Ministra Przemysłu i Handlu w "Monitorze Polskim".
(2)
Na podstawie powyższych wykazów izby przemysłowo-handlowe, terytorjalnie właściwe dla siedziby posiadacza odznaczenia, są uprawnione do wydawania zaświadczeń, stwierdzających zwolnienie od obowiązku uzyskiwania zezwoleń na publiczne posługiwanie się odznaczeniami, wymienionemi w art. 3 pkt. a) niniejszej ustawy.
Art.  8.
(1)
Kto posługuje się publicznie wbrew postanowieniom ustawy niniejszej odznaczeniami, uzyskanemi zagranicą na wystawach gospodarczych, ulegnie karze grzywny do 3.000 złotych. Ponadto ulegną konfiskacie odznaczenia, ich reprodukcje, a także objekty, na których zostały umieszczone wspomniane odznaczenia, względnie ich wizerunki (blankiety, znaki, pieczęcie, etykiety, szyldy, katalogi, ulotki i t. d.).
(2)
Do orzekania są powołane władze administracji ogólnej.
(3)
Władza orzekająca oznaczy, na wypadek niemożności ściągnięcia grzywny, karę aresztu zastępczego według swego uznania, jednak nie ponad 6 tygodni.
Art.  9.

Wykonanie niniejszej ustawy porucza się Ministrowi Przemysłu i Handlu i Ministrowi Spraw Wewnętrznych.

Art.  10.

Ustawa niniejsza wchodzi w życie po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia i nie odnosi się do publicznego posługiwania się odznaczeniami, uzyskanemi zagranicą na wystawach gospodarczych przed jej wejściem w życie.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1931.105.813

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Publiczne posługiwanie się odznaczeniami, uzyskanemi zagranicą na wystawach gospodarczych.
Data aktu: 07/11/1931
Data ogłoszenia: 07/12/1931
Data wejścia w życie: 08/03/1932