Wykonanie ustawy o uiszczaniu niektórych zaległych podatków w naturze na cele bezpośredniej pomocy bezrobotnym.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 16 listopada 1931 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami: Pracy i Opieki Społecznej, Spraw Wewnętrznych, Rolnictwa oraz Przemysłu i Handlu w sprawie wykonania ustawy o uiszczaniu niektórych zaległych podatków w naturze na cele bezpośredniej pomocy bezrobotnym.

Na podstawie art. 1, 2 i 6 ustawy z dnia 22 października 1931 r. o uiszczaniu niektórych zaległych podatków w naturze na cele bezpośredniej pomocy bezrobotnym (Dz. U. R. P. Nr. 99, poz. 761) zarządza się co następuje:
§  1.
Wytwórcy żyta, pszenicy, jęczmienia, ziemniaków, grochu, gryki (tatarki) oraz węgla, jak również w wypadkach wskazanych w § 2, wytwórcy drzewa opałowego, mogą uiszczać temi artykułami zaległości w państwowych podatkach: gruntowym, przemysłowym i majątkowym, powstałe do dnia 31 marca 1930 r. tudzież płatne do tego terminu raty podatku spadkowego, wraz z należnościami ubocznemi (kary za zwłokę, względnie odsetki za odroczenie oraz koszty przymusowego ściągnięcia).
§  2.
Drzewo opałowe będzie przyjmowane w wypadkach, o ile Naczelny komitet do spraw bezrobocia będzie miał zapotrzebowanie na ten opał i poleci właściwym lokalnym komitetom do spraw bezrobocia dostarczyć drzewa opałowego.

O zapotrzebowaniu na drzewo opałowe będą podatnicy zawiadomieni w sposób przewidziany w § 17.

O ile-na prośbę podatnika-lokalny komitet do spraw bezrobocia wyrazi swą zgodę, to drzewo opałowe może być przyjęte również na pniu. W tym wypadku wyrąb drzewa winien być dokonany, o ile możności, przez bezrobotnych, przyczem koszty wyrębu drzewa obciążą właściwy lokalny komitet do spraw bezrobocia.

§  3.
Wymienione w § 1 artykuły będą przyjmowane na spłatę zaległości podatkowych:
a)
żyto, pszenica, jęczmień, groch i gryka (tatarka) w ilościach nie mniejszych od 10 kwintali, przyczem ilość tę może stanowić jeden lub kilka z tych produktów;
b)
ziemniaki w ilościach, które ustalą dla poszczególnych powiatów wojewódzkie komitety do spraw bezrobocia z uwzględnieniem stosunków lokalnych;
c)
węgiel i drzewo opałowe w ilościach odpowiadających pełnym ładunkom wagonowym.

O ile miejscem dostawy jest stacja kolejowa, to wszystkie artykuły, wymienione pod a) i b), będą przyjmowane tylko partjami, odpowiadającemi pełnemu ładunkowi 10- lub 15-tonnowego wagonu towarowego, przyczem produkty wymienione pod a) mogą być ładowane łącznie.

§  4. 1
Podatnicy, chcący uiścić zaległe podatki ziemiopłodami rolnemi i drzewem opałowem, winni przesłać do właściwego urzędu skarbowego w terminie do dnia 20 grudnia 1931 r. odpowiednią deklarację, wraz z ewentualnemi próbkami, zawierającą: rodzaj, ilość i jakość produktów, które zamierzają dostarczyć, oraz proponowane termin i miejsce dostawy.

Miejscem dostawy jest z reguły stacja kolejowa wskazana przez podatnika, jednak na jego prośbę może być wyznaczone inne miejsce dostawy, przewidziane w ogłoszeniu lokalnego komitetu do spraw bezrobocia (§ 17) (punkt zbiorczy artykułów lokalnego komitetu do spraw bezrobocia względnie powiatowej komisji odbiorczej, młyn handlowy, składy zbożowe lub drzewne i t. p.).

O ile jakość zadeklarowanego zboża nie może być określona ciężarem gatunkowym i stopniem zanieczyszczenia, to do wymienionej deklaracji winna być dołączona co najmniej jednolitrowa próbka ofiarowanego zboża, do deklaracyj zaś dotyczących grochu lub gryki, winny być zawsze dołączane półlitrowe próbki tych produktów.

W wypadkach, dotyczących drzewa opałowego, w deklaracji winien być podany gatunek drzewa, stopień wyschnięcia (przeschnięte, świeże), sortyment opałowy (szczapy, okrąglaki, ich klasa) i proponowana cena metra przestrzennego.

Otrzymane deklaracje - po stwierdzeniu na nich wysokości zaległości podatkowych - wraz z ewentualnie nadesłanemi próbkami przesyła urząd skarbowy w terminie dwudniowym od chwili ich otrzymania cło właściwego starostwa, oraz zawiesza jednocześnie postępowanie egzekucyjne odnośnie tych zaległości.

§  5.
Do przyjmowania wszystkich, prócz węgla, produktów, dostarczonych na poczet zaległych podatków - powołane są powiatowe komisje odbiorcze, tworzone w miarę potrzeby przez właściwych starostów.

W skład powiatowych komisyj odbiorczych wchodzą: starosta względnie jego przedstawiciel w charakterze przewodniczącego, oraz jako członkowie przedstawiciel urzędu skarbowego, delegat magistratu względnie wydziału powiatowego i dwaj przedstawiciele miejscowych organizacyj rolniczych lub rolniczo-handlowych.

W powiatach, w których istnieją powiatowe komitety do spraw bezrobocia, przedstawicieli organizacyj rolniczych, względnie rolniczo-handlowych, powołują do powiatowych komisyj odbiorczych te komitety.

Do kompetencji powiatowych komisyj odbiorczych należy:

1)
orzekanie z uwzględnieniem postanowień niniejszego rozporządzenia, na zasadzie deklaracyj i nadesłanych próbek, o tem, czy zadeklarowane produkty mogą być przyjęte;
2)
ustalanie terminu i miejsca odbioru produktów;
3)
wysyłanie do odbioru tych produktów delegatów, wymienionych w § 14;
4)
rozstrzyganie odwołań od decyzyj tych delegatów;
5)
ustalanie cen drzewa opałowego.

Jakość dostarczanych ziemiopłodów winna odpowiadać jakości podanej w deklaracji, względnie przesłanej próbce.

W celu stwierdzenia, czy oferowane drzewo opałowe odpowiada jakości podanej we właściwej deklaracji, powiatowa komisja odbiorcza ma prawo delegować rzeczoznawcę na miejsce zrębu, przyczem środki lokomocji, dostarczy podatnik.

Jeżeli dostarczone ziemiopłody lub drzewo opałowe nie odpowiadają jakości określonej w deklaracji, to mogą one być przyjęte tylko wtedy, o ile odpowiadają warunkom określonym w §§ 8 i 10.

O odrzuceniu oferty zawiadamia starosta jednocześnie właściwy urząd skarbowy oraz podatnika w terminie 7-dniowym od dnia otrzymania deklaracji z urzędu skarbowego.

§  6. 2
Przez miejscowe ceny rynkowe, miarodajne przy przyjmowaniu zbóż na poczet zaległych podatków, rozumie się:

w rejonie I, obejmującym wszystkie powiaty województw poznańskiego i pomorskiego, oraz powiaty: słupecki, koniński, kolski, turecki, kaliski i sieradzki województwa łódzkiego - dla zbóż o ciężarze gatunkowym: żyta 670 gr w litrze, pszenicy 710 gr w litrze, jęczmienia przemiałowego 620 gr w litrze, - przeciętne ceny notowane na giełdzie poznańskiej franco Poznań, obniżone o koszty dostawy od stacji załadowczej do Poznania;

w rejonie II, obejmującym wszystkie powiaty województwa warszawskiego, białostockiego i poleskiego, pozostałe powiaty województwa łódzkiego, powiaty województwa kieleckiego prócz: olkuskiego, miechowskiego, pińczowskiego, jędrzejowskiego, częstochowskiego, zawierciańskiego i będzińskiego, tudzież powiaty: węgrowski, bialski i konstantynowski województwa lubelskiego - dla zbóż o ciężarze gatunkowym: żyta 650 gr w litrze, pszenicy 710 gr w litrze, jęczmienia przemiałowego 620 gr w litrze - przeciętne ceny notowane na giełdzie warszawskiej franco Warszawa, obniżone o koszty dostawy od stacji załadowczej do Warszawy;

w rejonie III, obejmującym powiaty: województwa krakowskiego, prócz: bialskiego, chrzanowskiego i żywieckiego, oraz powiaty: olkuski, miechowski, pińczowski i jędrzejowski województwa kieleckiego - dla zbóż o ciężarze gatunkowym: żyta 680 gr w litrze, pszenicy 720 gr w litrze, jęczmienia przemiałowego 610 gr w litrze - przeciętne ceny notowane na giełdzie krakowskiej franco Kraków, obniżone o koszty dostawy od stacji załadowczej do Krakowa;

w rejonie IV, obejmującym wszystkie powiaty województw: lwowskiego, stanisławowskiego, tarnopolskiego, oraz powiaty: dubieński, horochowski i krzemieniecki województwa wołyńskiego - dla zbóż o ciężarze gatunkowym: żyta 680 gr w litrze, pszenicy 720 gr w litrze, jęczmienia przemiałowego 610 gr w litrze - przeciętne ceny notowane na giełdzie lwowskiej franco Lwów, obniżone o koszty dostawy od stacji załadowczej do Lwowa;

w rejonie V, obejmującym pozostałe powiaty województw wołyńskiego i lubelskiego - dla zbóż o ciężarze gatunkowym: żyta 660 gr w litrze, pszenicy 720 gr w litrze, jęczmienia przemiałowego 610 gr w litrze - przeciętne ceny notowane na giełdzie lubelskiej franco Lublin, obniżone o koszty dostawy od stacji załadowczej do Lublina;

w rejonie VI, obejmującym wszystkie powiaty województw wileńskiego i nowogródzkiego - dla zbóż o ciężarze gatunkowym: żyta 650 gr w litrze, pszenicy 710 gr w litrze, jęczmienia przemiałowego 620 gr w litrze - przeciętne ceny uzyskiwane przy tranzakcjach zbożowych franco Wilno na wileńskim rynku zbożowym, obniżone o koszty dostawy od stacji załadowczej do Wilna;

w rejonie VII, obejmującym wszystkie powiaty województwa śląskiego oraz, powiaty: częstochowski, zawierciański i będziński województwa kieleckiego, tudzież powiaty: bialski, chrzanowski i żywiecki województwa krakowskiego - dla zbóż o ciężarze gatunkowym: żyta 680 gr w litrze, pszenicy 720 gr w litrze, jęczmienia przemiałowego 610 gr w litrze - przeciętne ceny, uzyskiwane przy tranzakcjach zbożowych franco Katowice, na katowickim rynku zbożowym, obniżone o koszty dostawy od stacji załadowczej do Katowic.

Otrzymane w sposób wskazany wyżej miejscowe rynkowe ceny zbóż należy podwyższyć o 1% za każde 10 gramów w litrze powyżej wskazanych norm ciężaru gatunkowego, lub obniżyć o 1% za każde 10 gramów w litrze poniżej tych norm, przyczem w odniesieniu do dostaw zboża, dokonanych do dnia 25 grudnia 1931 r. włącznie, wspomniana podwyżka ceny wynosi 2%, zniżka zaś tylko 0,5%.

Określoną po uwzględnieniu gatunku zboża cenę podwyższa się o 10% zgodnie z art. 3 ustawy z dnia 22 października 1931 r. o uiszczaniu niektórych zaległych podatków w naturze na cele bezpośredniej pomocy bezrobotnym.

Koszty dostarczenia produktów do miejsca dostawy ponosi podatnik.

§  7.
Przeciętne giełdowe względnie rynkowe ceny zbóż ustalane będą przez właściwych wojewodów na okresy tygodniowe (6 dni) na podstawie notowań giełdowych względnie rynkowych za 4 dni ubiegłego tygodnia (prócz poniedziałku i soboty), przyczem ceny zbóż w Wilnie i Katowicach winny być ustalone po uprzedniem zasięgnięciu opinji organizacyj społeczno-rolniczych.

Ceny te winny być wysłane ekspresem każdej soboty do wiadomości właściwych starostów.

W szczególności podawać będą ceny: wojewoda w Poznaniu starostom powiatów należących do rejonu I, wojewoda w Warszawie - starostom powiatów należących do rejonu II, wojewoda w Krakowie - starostom powiatów należących do rejonu III, wojewoda we Lwowie - starostom powiatów należących do rejonu IV, wojewoda w Lublinie - starostom powiatów należących do rejonu V, wojewoda w Wilnie - starostom powiatów należących do rejonu VI, oraz wojewoda w Katowicach - starostom powiatów należących do rejonu VII.

§  8.
Dostarczone przez podatników na spłatę zaległych podatków zboże winno być suche, zdrowe i niespleśniałe, niestęchłe i należycie oczyszczone. Nie będą przyjmowane zboża spleśniałe, stęchłe, lub z innych powodów nie nadające się do spożycia.

Ponadto nie będzie przyjmowane:

a)
żyto, zawierające więcej niż 2% jęczmienia, względnie więcej niż 2% ziarn porośniętych, lub o zanieczyszczeniu wyższem niż 3%, względnie wilgotności wyższej niż 17%,
b)
pszenica, zawierająca więcej niż 5% żyta, względnie więcej niż 2% jęczmienia, lub więcej niż 2% ziarn porośniętych, albo o zanieczyszczeniu wyższem niż 3%, względnie wilgotności wyższej niż 16%,
c)
jęczmień przemiałowy o zanieczyszczeniu wyższem niż 3%, lub wilgotności wyższej niż 16%.
§  9.
Przez miejscowe ceny rynkowe, miarodajne w okresie bieżącego tygodnia (6 dni) przy przyjmowaniu ziemniaków, grochu i gryki (tatarki) na poczet zaległych podatków, rozumie się przeciętne ceny uzyskiwane przy tranzakcjach hurtowych, dokonanych term artykułami na terenie danego województwa w okresie 5 dni ubiegłego tygodnia (prócz soboty).

Ceny te winny być ustalone przez wojewodów na podstawie notowań giełd, syndykatów i t. p., o ile te na danym terenie istnieją, w innych zaś wypadkach, po uprzedniem zasięgnięciu opinji organizacyj społeczno-rolniczych - oraz każdej soboty podawane przez nich ekspresem do wiadomości właściwych starostów.

Ceny te należy przy rozrachunkach z podatnikami podwyższać o 10% zgodnie z art. 3 ustawy z dnia 22 października 1931 r. o uiszczaniu niektórych zaległych podatków w naturze na cele bezpośredniej pomocy bezrobotnym.

Koszty dostarczania produktów do miejsca dostawy ponosi podatnik.

§  10.
Ziemniaki winny być zdrowe, suche i odpowiadać pod względem jakości i wielkości normalnym ziemniakom jadalnym.

Nie będą przyjmowane ziemniaki nieodpowiadające postanowieniom ustępu pierwszego niniejszego paragrafu, ponadto zaś ziemniaki:

a)
o średnicy mniejszej od 3 cm,
b)
o zawartości ziemniaków zgniłych i zmarzniętych powyżej 3%,
c)
o zawartości ziemniaków małych i chorych powyżej 5%,
d)
o zawartości ziemniaków uszkodzonych mechanicznie powyżej 5%,
e)
o zawartości ziemi powyżej 8%,

przyczem pozycje b, c i d razem nie mogą przekraczać 6%.

Dostawa i odbiór ziemniaków odbywać się może tylko przy temperaturze nie niższej od + 4° C.

Dostarczany groch winien być suchy, zdrowy i twardy, niespleśniały, niezwilżony i niezanieczyszczony nadmiernie obcemi domieszkami.

Dostarczana gryka winna być czysta, bez domieszek dzikiej gryki i niestęchła.

Nie będzie przyjmowany groch o zanieczyszczeniu powyżej 5%, wilgotny, spleśniały, względnie o zapachu stęchłym lub niejadalnym, oraz gryka zanieczyszczona obcemi domieszkami powyżej 6%, nadmiernie wilgotna, stęchła lub zepsuta.

§  11.
Minister Skarbu może - na wniosek Naczelnego komitetu do spraw bezrobocia - zarządzać w drodze rozporządzeń nieprzyjmowanie na poczet należności podatkowych tych produktów, których użycie na cele bezpośredniej pomocy bezrobotnym uzna za niemożliwe.

Minister Skarbu może również w drodze rozporządzenia - na wniosek Naczelnego komitetu do spraw bezrobocia - przedłużyć termin, przewidziany w § 4.

§  12.
Przez miejscową cenę rynkową węgla, według której będzie węgiel przyjmowany na poczet zaległych podatków, rozumie się cenę obowiązującą polską konwencję węglową. Przy przyjmowaniu na poczet zaległych podatków węgla, mają zastosowanie zasady obowiązujące polską konwencję węglową.

Koszty dostarczenia węgla do stacji załadowczej ponosi podatnik.

§  13.
Ceny drzewa opałowego, nie wyłączając ceny drzewa na pniu (§ 2 ustęp trzeci) ustala powiatowa komisja odbiorcza przy udziale, o ile możności, przedstawiciela miejscowego nadleśnictwa Lasów Państwowych, względnie miejscowego urzędu ochrony lasów, a w razie ich braku przy udziale innych rzeczoznawców leśnych, których powoła w razie potrzeby.

Ustalone przez powiatową komisję odbiorczą ceny określonego rodzaju i gatunku drzewa winny odpowiadać cenom drzewa opałowego tegoż rodzaju i gatunku na miejscowym rynku drzewnym.

Koszty dostarczenia drzewa opałowego do miejsca dostawy ponosi podatnik.

§  14.
Odbioru produktów, dostarczonych przez podatników na spłatę zaległości podatkowych, dokonywują dwaj upoważnieni przez właściwego starostę delegaci, powołani przez powiatową komisję odbiorczą, z których jeden jest przedstawicielem starosty, drugi zaś fachowcem, - przedstawicielem organizacyj rolniczych, lub też rolniczo-handlowych, względnie przy odbiorze drzewa - rzeczoznawcą leśnym.

Delegaci obowiązani są:

1)
stwierdzić, czy dostarczone produkty odpowiadają rodzajowi, ilości i jakości podanym w deklaracji, względnie nadesłanym próbkom;
2)
w wypadku, gdy jakość dostarczonego produktu nie odpowiada deklaracji, względnie próbce - określić cechy jakości produktów, oraz te cechy zbóż, które potrzebne są do określenia ich ceny, o ile dostarczony produkt nadaje się do przyjęcia, stosownie do warunków określonych w §§ 8 i 10;
3)
określić ceny produktów przyjętych na podstawie przepisów niniejszego rozporządzenia;
4)
ustalić cechy ujemne produktów nieprzyjętych;
5)
pobrać próbki przyjętych lub odrzuconych produktów.

Próbki te winny służyć jako dowód przeprowadzonej przez nich oceny.

Od decyzji delegatów przysługuje podatnikowi zażalenie do powiatowej komisji odbiorczej, która wyda orzeczenie ostateczne w terminie najwyżej dwudniowym.

Z chwilą dokonania odbioru dostarczonych produktów przez wymienionych delegatów, produkty te przechodzą na własność Skarbu Państwa, podatnik zaś otrzymuje "tymczasowy dowód dostarczenia", podpisany przez obu delegatów i zawierający: rodzaj, ilość, jakość i cenę jednostki każdego z przyjętych produktów, datę oraz miejsce odbioru. Duplikat wystawionego dowodu delegaci dostarczają właściwemu staroście, który - na jego podstawie - wydaje podatnikowi zaświadczenie według podanego w załączniku do niniejszego rozporządzenia wzoru. Dowód, na podstawie którego zaświadczenie to zostało wydane, pozostaje w aktach starostwa.

Koszty czynności delegatów powiatowej komisji odbiorczej, określonych w ustępie pierwszym niniejszego paragrafu, obciążają wojewódzkie komitety do spraw bezrobocia.

§  15.
Przyjęcia węgla dokonywa upoważniony przedstawiciel Naczelnego komitetu do spraw bezrobocia, który wydaje podatnikowi "tymczasowy dowód odbioru", zamieniony następnie przez Naczelny komitet do spraw bezrobocia względnie upoważniony przezeń organ na zaświadczenie, przewidziane w § 14. Przy rozrachunkach właściwego podatnika z kasą skarbową mają odpowiednie zastosowanie przepisy § 16.
§  16.
Kasa skarbowa przyjmuje zaświadczenia, wymienione w § 14, jako wpłatę gotówkową i wydaje podatnikowi pokwitowanie kasowe.

Kary za zwłokę należy obliczać do daty dostarczenia artykułów, uwidocznionej w zaświadczeniu.

§  17.
Miejscowe rynkowe ceny zbóż, ziemniaków, grochu i gryki (tatarki) jak również postanowienia niniejszego rozporządzenia o istotnem znaczeniu dla zainteresowanych podatników, winny być podawane przez lokalne komitety do spraw bezrobocia do publicznej wiadomości w sposób, jaki przez nie zostanie uznany za najodpowiedniejszy dla warunków miejscowych. Możność dostarczania drzewa opałowego podadzą lokalne komitety do wiadomości publicznej tylko w razie otrzymania zapotrzebowania na drzewo opałowe ze strony Naczelnego komitetu do spraw bezrobocia (§ 2).
§  18.
Sposób zużytkowania dostarczonych produktów na cele wskazane w art. 5 ustawy z dnia 22 października 1931 r. o uiszczaniu niektórych zaległych podatków w naturze na cele bezpośredniej pomocy bezrobotnym - unormuje osobne zarządzenie wydane przez Ministra Pracy i Opieki Społecznej w porozumieniu z Ministrami: Spraw Wewnętrznych, Rolnictwa oraz Przemysłu i Handlu, po zasięgnięciu opinji Naczelnego komitetu do spraw bezrobocia.
§  19.
Postanowienia o organizacji Naczelnego, wojewódzkich oraz powiatowych (lokalnych) komitetów do spraw bezrobocia należą do odrębnych przepisów.
§  20.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

(Wzór zaświadczenia)

Starostwo w ........................

Naczelny Komitet do spraw bezrobocia

........... dnia ...... 193 ... r.

ZAŚWIADCZENIE Nr ......

Na podstawie § 14 rozporządzenia z dnia 16 listopada 1931

r. w sprawie wykonania ustawy o uiszczaniu niektórych

zaległych podatków w naturze na cele bezpośredniej pomocy

bezrobotnym (Dz. U. R. P. Nr. 104, poz. 806) (Naczelny Komitet

do spraw bezrobocia) zaświadcza(m) niniejszem, że Pan(i) -

firma ........................................................

zamieszkały (a) - mająca siedzibę w ..........................

......................... dostarczył(a) w

dniu .................... 193 .... r. na poczet należnych od

niego(j) zaległości podatkowych następujące artykuły:

Rodzaj

dostarczonych artykułów

Waga w kwintalach względnie tonnach lub objętość w m3 p. Jakość dostarczonych artykułów Cena za 1 kwintal względnie 1 tonnę lub 1 m3 p. w złotych Wartość dostarczonych artykułów w złotych
Razem zł .......

Ogólna wartość dostarczonych artykułów wynosi zł .... gr ..

(słownie: zł. ................................ gr ..........).

Zaświadczenie niniejsze zostało wydane celem przedstawienia go

we właściwej kasie skarbowej.

m. p. Starosta

Naczelny Komitet do spraw bezrobocia

1 Z dniem 9 stycznia 1932 r. termin do składania deklaracji oraz dla dostaw zboża przedłuża się do dnia 31 stycznia 1932 r., zgodnie z § 1 rozporządzenia w sprawie wykonania ustawy o uiszczaniu niektórych zaległych podatków w naturze na cele bezpośredniej pomocy bezrobotnym z dnia 22 grudnia 1931 r. (Dz.U.32.1.4).
2 Z dniem 9 stycznia 1932 r. termin do składania deklaracji oraz dla dostaw zboża przedłuża się do dnia 31 stycznia 1932 r., zgodnie z § 1 rozporządzenia w sprawie wykonania ustawy o uiszczaniu niektórych zaległych podatków w naturze na cele bezpośredniej pomocy bezrobotnym z dnia 22 grudnia 1931 r. (Dz.U.32.1.4).

- zmieniony przez obwieszczenie Ministra Skarbu z dnia 22 grudnia 1931 r. o sprostowaniu błędu (Dz.U.32.1.6).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1931.104.806

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykonanie ustawy o uiszczaniu niektórych zaległych podatków w naturze na cele bezpośredniej pomocy bezrobotnym.
Data aktu: 16/11/1931
Data ogłoszenia: 03/12/1931
Data wejścia w życie: 03/12/1931