Uregulowanie niektórych spraw z zakresu osadnictwa wojskowego.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 24 listopada 1930 r.
o uregulowaniu niektórych spraw z zakresu osadnictwa wojskowego.

Na podstawie art. 44 ust. 5 Konstytucji postanawiam co następuje:
Art.  1.
1)
Orzeczenia Powiatowych Komitetów Nadawczych w sprawach, wynikających z zastosowania ustawy z dnia 17 grudnia 1920 r. o nadaniu ziemi żołnierzom Wojska Polskiego (Dz. U. R. P. z 1921 r. Nr. 4, poz. 18), są ostateczne, z wyjątkiem orzeczeń powziętych w trybie art. 6 wymienionej ustawy w przedmiocie usunięcia żołnierza z nadanego mu gruntu; od takich orzeczeń usunięci mogą się odwołać, w terminie 30-dniowym od daty doręczenia orzeczenia, do właściwej okręgowej komisji ziemskiej.
2)
Skargi na orzeczenia Powiatowych Komitetów Nadawczych w sprawach usunięcia żołnierzy z nadanych gruntów, wniesione do Najwyższego Trybunału Administracyjnego, a nie rozstrzygnięte przez ten Trybunał do dnia wejścia w życie rozporządzenia niniejszego, uznaje się za odwołania, które podlegają rozpatrzeniu w toku instancji przez właściwą okręgową komisję ziemską.

Najwyższy Trybunał Administracyjny umorzy postępowanie w tych sprawach i przekaże je właściwej komisji ziemskiej oraz zarządzi zwrot opłat, wniesionych przez skarżących. Skarżącemu służy praw» uzupełnienia odwołania w terminie 30-dniowym od dnia powiadomienia go przez komisję ziemską o otrzymaniu skargi z Najwyższego Trybunału Administracyjnego.

3)
Jeżeli orzeczenie Powiatowego Komitetu Nadawczego w sprawie usunięcia żołnierza z nadanego gruntu zostało wykonane, a następnie zostało lub zostanie uchylone, usuniętemu żołnierzowi winna być przyznana działka równej w przybliżeniu wartości z działką, z której został usunięty i na takich samych warunkach. Wartość działki, z której żołnierz został usunięty określa się z uwzględnieniem obciążeń, ciążących na tej działce. Żądanie przyznania działki zastępczej może być zgłoszone przed upływem roku od uchylenia orzeczenia o usunięciu żołnierza z poprzednio posiadanej działki.
Art.  2.

Brak w akcie nadawczym lub w wykazie hipotecznym nadanej działki wzmianki o rygorach z art. 6 i 10 ustawy z dnia 17 grudnia 1920 r. o nadaniu ziemi żołnierzom Wojska Polskiego, nie zwalnia działki od tych ograniczeń nawet w wypadku pozbycia działki przez pierwotnego nabywcę, o ile nie upłynęły terminy, określone w art. 6 i 10 wymienionej ustawy.

Art.  3.

Moc obowiązującą ustawy z dnia 17 grudnia 1920 r. o nadaniu ziemi żołnierzom wojska polskiego (Dz. U. R. P. z r. 1921 Nr. 4, poz. 18) rozciąga się na obszar powiatów: wileńsko-trockiego, oszmiańskiego, święciańskiego, brasławskiego i wileńskiego-miejskiego oraz na gminy: Bienica w powiecie mołodeczańskim, Wiszniew, Żodziszki i Wojstam w powiecie wilejskim, Jasiew, Kobylniki i Zanarocze w powiecie postawskim. Na wyżej wymienionym obszarze, obok postanowień ustawy o nadaniu ziemi żołnierzom wojska polskiego, obowiązują przepisy art. 4 - 10 niniejszego rozporządzenia.

Art.  4.

Zapas ziemi, przewidziany w art. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1920 r. o nadaniu ziemi żołnierzom wojska polskiego, stanowią grunty, przejęte z mocy rozporządzenia Komisarza Generalnego Zarządu Cywilnego Ziem Wschodnich Nr. 256 (Dz. Z. C. Z. W. Nr. 25 z 1919 r.), dekretów Naczelnego Dowódcy Wojsk Litwy Środkowej i Prezesa Tymczasowej Komisji Rządzącej Nr. Nr. 39, 213, 257, 242, 349 i 469 (Dz. U. T. K. R. L. Ś. Nr. 9 z dnia 16 grudnia 1920 r., Nr. 15 (25) iż dnia 23 kwietnia 1921 r., Nr. 20 (30) z dnia 15 czerwca 1921 r., Nr. 17 (27) z dnia 20 maja 1921 r., Nr. 31 (41) z dnia 30 września 1921 r. i Nr. 5 (55) z dnia 3 lutego 1922 r.).

Art.  5.

Uprawnienia Powiatowych Komitetów Nadawczych, przewidzianych w art. 11 ustawy z dnia 17 grudnia 1920 r. o nadaniu ziemi żołnierzom Wojska Polskiego, wykonywane będą przez "Komitet Nadawczy do spraw osadnictwa na terenie b. Litwy Środkowej" w następującym składzie: jako przewodniczący delegat Ministerstwa Reform Rolnych, jako członkowie przedstawiciele Ministrów: Spraw Wojskowych, Spraw Wewnętrznych, Rolnictwa i Sprawiedliwości, po jednym od każdego Ministerstwa, oraz jako członkowie z głosem doradczym, dwaj przedstawiciele miejscowych rolników, po jednym od mniejszej i większej własności, powołani przez Ministra Reform Rolnych. Komitet orzeka większością głosów; w razie równości głosów przeważa głos przewodniczącego. Od orzeczeń Komitetu Nadawczego w sprawie nadania ziemi niema odwołania, zaś w sprawie usunięcia osadnika z nadanej działki (art. 6 ustawy z dnia 17 grudnia 1920 r. o nadaniu ziemi żołnierzom Wojska Polskiego) służy odwołanie do okręgowej komisji ziemskiej, właściwej dla terenu, na którym leży nadana działka.

Art.  6.

Żołnierze, którzy po zakwalifikowaniu do nadziału ziemi przez właściwą władzę wojskową, nabyli działki ziemi państwowej, na mocy aktów kupna-sprzedaży, będą na swą prośbę orzeczeniem okręgowego urzędu ziemskiego zwolnieni od uiszczenia niespłaconej części ceny kupna, przypadającej do zapłaty po dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia lub przypadającej na terminy wcześniejsze, lecz odroczonej decyzją urzędu ziemskiego. O powyższem okręgowy urząd ziemski wyda nabywcy zaświadczenie, które będzie podstawą do wykreślenia odnośnych wpisów w dziale IV wykazu hipotecznego, przy równoczesnem ujawnieniu w dziale III tegoż wykazu ograniczeń, przewidzianych w art. 10 ustawy z dnia 17 grudnia 1920 r. o nadaniu ziemi żołnierzom Wojska Polskiego. O ile działka, objęta postanowieniami niniejszego artykułu, obciążona jest pożyczką z funduszów państwowych, zabezpieczoną po obciążeniach na rzecz osób prywatnych, okręgowy urząd ziemski uzależni zastosowanie niniejszych postanowień do takiej działki od zabezpieczenia pożyczki z funduszów państwowych przed wszystkiemi obciążeniami na rzecz osób prywatnych. Postanowienia niniejszego artykułu nie dotyczą tych z pośród zakwalifikowanych do nadziału ziemi żołnierzy, którzy nabyli działki w trybie ustawy z dnia 28 grudnia 1925 r. o wykonaniu reformy rolnej (Dz. U. R. P. z r. 1926 Nr. 1, poz. 1).

Art.  7.

Żołnierze, zakwalifikowani do nadziału ziemi, którzy mają w posiadaniu z mocy umów dzierżawy lub tytułem użytkowania grunty państwowe, pochodzące z zapasu ziemi, określonego w art. 4 są uprawnieni otrzymania aktów nadawczych na posiadane grunty, jako nadane bezpłatnie. Z chwilą wejścia w życie niniejszego rozporządzenia nie będą od tych osadników pobierane należności z tytułu dzierżawy lub użytkowania posiadanych przez nich gruntów; nie dotyczy to jednak należności zaległych, o ile zapłata tych należności nie została odroczona decyzją urzędu ziemskiego.

Art.  8.

Skarb Państwa może wpłacić w całości lub częściowo niespłaconą resztę ceny kupna, ustalonej w akcie nabycia działki ziemi prywatnej przez żołnierzy, zakwalifikowanych do nadziału ziemi, o ile akt ten, zdziałany został przed dniem 9 stycznia 1926 roku. Wpłata następuje na podstawie orzeczenia okręgowego urzędu ziemskiego i obejmować może tylko raty, przypadające do zapłaty po dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia. Przed dokonaniem wpłaty winny być w dziale III wykazu hipotecznego odnośnej działki uwidocznione na wniosek nabywcy ograniczenia, przewidziane w art. 10 ustawy z dnia 17 grudnia 1920 r. o nadaniu ziemi żołnierzom Wojska Polskiego.

Art.  9.

Rozrachunek, związany z wykonaniem przepisów art. 6, 7 i 8 będzie przeprowadzony przez Fundusz Obrotowy reformy rolnej (Dz. U. R. P. z r. 1928 Nr. 21, poz. 175) i obciąży Skarb Państwa.

Art.  10.

W razie śmierci osób, którym służą uprawnienia, określone w art. 6 i 7 uprawnienia te przechodzą na ich spadkobierców, o ile w chwili wejścia w życie niniejszego rozporządzenia działka znajdowała się bądź w posiadaniu pierwotnych nabywców bądź ich spadkobierców.

Art.  11.

Ustęp drugi art. 11 ustawy z dnia 17 grudnia 1920 roku o nadaniu ziemi żołnierzom Wojska Polskiego (Dz. U. R. P. z 1921 r. Nr. 4, poz. 18) traci moc obowiązującą. W art. 10 tejże ustawy po wyrazie "dzielone" dodaje się: "obciążane".

Art.  12.

Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrowi Reform Rolnych i Ministrowi Spraw Wojskowych w porozumieniu z właściwymi ministrami.

Art.  13.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1930.80.628

Rodzaj: Rozporządzenie z mocą ustawy
Tytuł: Uregulowanie niektórych spraw z zakresu osadnictwa wojskowego.
Data aktu: 24/11/1930
Data ogłoszenia: 29/11/1930
Data wejścia w życie: 29/11/1930