Umundurowanie dozorców celnych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 4 grudnia 1929 r.
o umundurowaniu dozorców celnych.

Na podstawie art. 35 ust. 2 i art. 104 ust. 1 ustawy z dnia 17 lutego 1922 r. o państwowej służbie cywilnej (Dz. U. R. P. Nr. 21, poz. 164) zarządza się co następuje:
§  1.
Dozorcy celni, jako organa pomocnicze urzędów celnych, obowiązani są do noszenia w służbie munduru według zasad niniejszego rozporządzenia.
§  2.
Zasadniczy kolor munduru jest ciemnozielony, zaś dystynkcyj złoty; guziki z żółtego metalu (złote) z orłem państwowym; rozmiary guzików: duży 23 mm średnicy, mały 17 mm średnicy.
§  3.
Mundur składa się z kurtki, spodni, płaszcza i czapki.
a)
Kurtka jednorzędowa (tabl. 1) bez rozpięcia z tyłu, zapinana na 6 dużych guzików, z wewnętrznemi 4 kieszeniami, 2 u góry, 2 u dołu, z patkami górnemi (szerokość 12 - 14 cm i wysokość 6 cm) i dolnemi (szerokość 16 - 18 cm i wysokość 7 cm), zapinanemi na 1 mały guzik. Długość kurtki taka, aby dół jej z tyłu dotykał płaszczyzny siedzenia przy pozycji siedzącej. Kołnierz stojąco wykładany, wysokości 5 - 6 cm, zapinany na 3 haftki. Na kołnierzu w rogu laska Merkurego w wieńcu z liści laurowych i dębowych długości 2 cm z żółtego metalu (tabl. 2).
b)
Spodnie długie do trzewików, kroju cywilnego, równej szerokości w dole i w kolanie (bez mankietów). Trzewiki czarne.
c)
Płaszcz dwurzędowy (tabl. 3), po 6 dużych guzików z każdej strony z dwiema kieszeniami. Kołnierz leżąco wykładany wysokości 14 cm, zapinany na 1 haftkę. Z tyłu płaszcza, wciętego w stanie, dragon prostokątny, zapinany na 2 duże guziki. Na kołnierzu płaszcza laska Merkurego, jak na kołnierzu kurtki.
d)
Czapka angielska (tabl. 4) (okrągła) z sukna mundurowego z daszkiem i podpinką ze skóry czarnej lakierowanej; podpinka przytwierdzona do czapki na dwóch małych guzikach. Na rondzie czapki nad otokiem orzeł państwowy bez tarczy, z białego metalu (srebrny) (tabl. 5); na otoku nad podpinką laska Merkurego z wieńcem z liści laurowych i dębowych,

Wymiary: wysokość ronda 5 cm, wysokość otoku 5 cm, długość daszka 5 cm, szerokość podpinki 1,5 cm, wysokość orła 4 cm, wysokość laski Merkurego 2 cm.

§  4.
Oznaki stopni służbowych są następujące: Dozorca celny ma na lewym rękawie kurtki i płaszcza powyżej łokcia 1 galon złoty szerokości 1 cm w kształcie kąta prostego, zwróconego ostrzem do góry o ramionach długości 5 cm; końce ramion ścięte pionowo (tabl. 6 i 8).

Starszy dozorca celny ma na lewym rękawie dwa złote kąty tych samych wymiarów jak u dozorcy celnego, w odstępie 1 cm od siebie (tabl. 7 i 9).

§  5.
Dozorcom celnym dozwolone jest noszenie munduru także poza służbą.
§  6.
Dozorcom celnym, przeniesionym w stan spoczynku, nie przysługuje prawo noszenia munduru.
§  7.
Rozporządzenie niniejsze obowiązuje na całym obszarze Rzeczypospolitej i wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIKI

grafika

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1930.1.1

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Umundurowanie dozorców celnych.
Data aktu: 04/12/1929
Data ogłoszenia: 10/01/1930
Data wejścia w życie: 10/01/1930