Norwegia-Polska. Protokół Dodatkowy do Traktatu Handlowego i Nawigacyjnego. Warszawa.1928.04.26.

PROTOKÓŁ DODATKOWY
do Traktatu Handlowego i Nawigacyjnego pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Norwegji z dnia 22-go grudnia 1926 r., podpisany w Warszawie dnia 26 kwietnia 1928 r.

(Ratyfikowany zgodnie z ustawą z dnia 12-go stycznia 1929 r., Dz. U. R. P. Nr. 7, poz. 58).

Przekład.

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

MY, IGNACY MOŚCICKI,

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

wszem wobec i każdemu zosobna, komu o tem wiedzieć należy, wiadomem czynimy:

Dnia dwudziestego szóstego kwietnia tysiąc dziewięćset dwudziestego ósmego roku, podpisany został w Warszawie Protokół Dodatkowy do Traktatu Handlowego i Nawigacyjnego pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Królestwa Norwegji z dnia 22 grudnia 1926 r., który to Protokół brzmi słowo w słowo jak następuje:

PROTOKÓŁ DODATKOWY

do Traktatu Handlowego i Nawigacyjnego między Rzecząpospolitą Polską a Norwegją z dnia 22 grudnia 1926 roku.

Pełnomocnicy niżej podpisani należycie upełnomocnieni przez swe odnośne Rządy, oświadczają, że postanowili ustanowić następujący Protokół w uzupełnieniu Traktatu Handlowego i Nawigacyjnego zawartego między Rzecząpospolitą Polską a Norwegją w dniu 22 grudnia 1926 r.:

I.
Nie naruszając postanowień artykułu VI wspomnianego Traktatu Handlowego i Nawigacyjnego, Rząd Polski będzie stosował w czasie trwania niniejszego Protokółu Dodatkowego, do towarów i wytworów pochodzących i przychodzących z Norwegji poniżej wymienionych pod literą B, a Rząd Norweski zastosuje do towarów i wytworów pochodzących i przychodzących z Polski poniżej wymienionych pod literą A przy ich imporcie do odnośnych obszarów celnych następujące stawki celne:
A. 1
Stawki celne na obszarze celnym norweskim:
Nr. Nr. norweskiej taryfy celnej.
573. a Oleje mineralne (nie służące ani do oświetlenia, ani do opału, ani do wytwarzania siły) jak i pozostałości z produktów naftowych cło obecnie obowiązujące zmniejszone o 50%
635 Sól kamienna lub warzona zwolnienie od cła
737 Syrop zwyczajny i melassa zawierająca mniej niż 70% cukru zwolnienie od cła
B.
Stawki celne na obszarze celnym polskim:
Nr. polskiej taryfy celnej.
ex 37, 4 d Śledzie wędzone i opiekane, w opakowaniu hermetycznem, bez oliwy albo innych przypraw zwane "Kippers" albo "Kippered Herings" cło obecnie obowiązujące zmniejszone o 662/3%
II.
Odnośnie do ryb w oliwie albo przyprawie pomidorowej w opakowaniu hermetycznem, gatunku "clupea spratus" i "clupea harengus", bez głów, nazywanych "brislingami" lub "sildami", pochodzących i przychodzących z Norwegji postanawia się, że te produkty norweskie będą przy imporcie do Polski oclone ze zniżką o 70% od cła obecnie obowiązującego (poz. 37, 2, a).

Odnośnie do traktowania celnego przy imporcie do Polski śledzi solonych postanawia się, że cła obecnie obowiązujące na śledzie solone (poz. 74, 4, b) nie zostaną powiększone w czasie trwania niniejszego Protokółu Dodatkowego.

III.
Niniejszy Protokół Dodatkowy zostanie ratyfikowany i wejdzie w życie w trzydzieści dni po wymianie dokumentów ratyfikacyjnych, które będzie miało miejsce w Oslo. Jednakże obydwa Rządy będą mogły się porozumieć co do uprzedniego prowizorycznego wprowadzenia go w życie w całości lub częściowo.

Postanowienia dotyczące trwania niniejszego Protokółu Dodatkowego jak również jego przedłużenia lub wymówienia pozostaną te same które zostały ustalone przez Traktat Handlowy i Nawigacyjny z dnia 22 grudnia 1926 r. w artykule XVIII al. 3.

NA DOWÓD CZEGO Pełnomocnicy podpisali niniejszy Protokół Dodatkowy.

Sporządzono w Warszawie w podwójnym egzemplarzu 26 kwietnia tysiąc dziewięćset dwudziestego ósmego roku.

Zaznajomiwszy się z powyższym Protokółem Dodatkowym, uznaliśmy go i uznajemy za słuszny zarówno w całości, jak i każde z zawartych w nim postanowień; oświadczamy, że jest przyjęty, ratyfikowany i potwierdzony i przyrzekamy, że będzie niezmiennie zachowywany.

NA DOWÓD CZEGO wydaliśmy Akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej.

W Warszawie, dnia 20 lutego 1929 r.

1 Z dniem 21 marca 1933 r. Rząd Królewski rezygnuje z wykonania rozporządzeń odnszących się do dekonsolidacji wolności celnej, przy wwozie do Norwegji syropu zwyczajnego i melasy zawierającej mniej niż 70% cukru, w formie, w jakiej ta wolność celna zagwarantowana została przez nin. Protokół dodatkowy o ile ze swej strony Rząd Polski zgodzi się na to, aby punkt umowny nin. Protokółu dodatkoweg, odnoszący się do tej wolności celnej, był zastosowany prowizorycznie tylko do omawianej melasy, zgodnie z Porozumieniem dotyczącym clenia syropu zwykłego i melasy, podpisanym w Warszawie dnia 21 marca 1933 r. (Dz.U.34.77.721).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1929.31.296

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Norwegia-Polska. Protokół Dodatkowy do Traktatu Handlowego i Nawigacyjnego. Warszawa.1928.04.26.
Data aktu: 26/04/1928
Data ogłoszenia: 15/05/1929
Data wejścia w życie: 17/05/1929