Wykonanie rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej o przeprowadzaniu meljoracji przy dokonywanej przez urzędy ziemskie przebudowie ustroju rolnego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA REFORM ROLNYCH WYDANE W POROZUMIENIU Z MINISTREM ROBÓT PUBLICZNYCH I MINISTREM SKARBU
z dnia 16 kwietnia 1929 r.
w sprawie wykonania rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej o przeprowadzaniu meljoracji przy dokonywanej przez urzędy ziemskie przebudowie ustroju rolnego.

Na zasadzie art. 19 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 16 marca 1928 r. o przeprowadzaniu meljoracji przy dokonywanej przez urzędy ziemskie przebudowie ustroju rolnego (Dz. U. R. P. Nr. 34, poz. 320) zarządza się co następuje:
Do art. 1.
§  1.
Przez prace nad przebudową ustroju rolnego w rozumieniu art. 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 16 marca 1928 r. o przeprowadzaniu meljoracji przy dokonywanej przez urzędy ziemskie przebudowie ustroju rolnego (Dz. U. R. P. Nr. 34, poz. 320), rozumieć należy prace scaleniowe, parcelację, regulację serwitutów, oraz podział wspólnot a to w czasie od wdrożenia postępowania do chwili hipotecznego uregulowania sprawy.
§  2.
1)
Przeprowadzenie przewidzianych powyższem rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej prac meljoracyjnych następuje z reguły z urzędu, o ile okręgowy urząd ziemski uzna potrzebę przeprowadzenia tych meljoracji.
2)
O ile osoby zainteresowane same wystąpią z wnioskiem o przeprowadzenie melioracji, okręgowy urząd ziemski weźmie te wnioski pod rozwagę i postąpi z niemi w myśl cz. 2 art. 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej.
§  3.
Za niezbędne meljoracje w rozumieniu art. 1 p. b należy uważać meljoracje konieczne dla racjonalnego przeprowadzenia prac około przebudowy ustroju rolnego, wymienionych w § 1, oraz meljoracje, bez dokonania których właściciele gruntów nie osiągnęliby należytych korzyści z przebudowy ustroju rolnego.
§  4.
Do meljoracji w rozumieniu p. b art. 1 powyższego rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej zalicza się odwodnienie i nawodnienie gruntów, oraz w wypadkach zachodzącej w związku z tem konieczności - regulowanie odpływów i dopływów wód z terenów i do terenów objętych meljoracją.
§  5.
1)
Przewidziane w części 2 art. 1 powołanego rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej przesłuchanie osób zainteresowanych winno nastąpić przed powzięciem przez okręgowy urząd ziemski decyzji co do przeprowadzenia ekspertyzy, względnie co do wszczęcia prac wyszczególnionych pod b) i c) części 1 art. 1.
2)
Przesłuchania protokolarnego dokonywa, o ile chodzi o ekspertyzy i prace przedwstępne, powiatowy urząd ziemski, o ile natomiast chodzi o przystąpienie do robót wykonawczych, przesłuchania dokonywa na gruncie okręgowy urząd ziemski. O terminie wyznaczonym do przesłuchania zawiadomić należy strony zainteresowane w trybie przewidzianym art. 15 powołanego rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z zaznaczeniem, że niezgłoszenie się w oznaczonym do przesłuchania terminie jako też odmowa podpisania protokółu nie wpłynie na dalszy tok sprawy.
§  6.
Decyzja okręgowego urzędu ziemskiego o przystąpieniu do dokonania ekspertyz i czynności meljoracyjnych, czy to przedwstępnych, czy wykonawczych podana będzie do wiadomości zainteresowanych w trybie przewidzianym art. 15 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej.

Do art. 3.

§  7.
Zarządzenie przewidziane w art. 3 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej wydane będzie przez okręgowy urząd ziemski w formie orzeczenia, od którego służą zwyczajne środki prawne.

Do art. 5.

§  8.
Nadzór nad pracami meljoracyjnemi będą wykonywały urzędy ziemskie zarówno gdy prace te przeprowadzają osoby lub instytucje, którym urzędy ziemskie zleciły ich wykonanie, jak też i wówczas, gdy prace te wykonywają sami zainteresowani właściciele i posiadacze gruntów. Do czynności nadzorczych oprócz technicznego nadzoru i kontroli prac meljoracyjnych należy również decyzja co do potrzeby i rozmiarów poszczególnych prac meljoracyjnych, co do organizacji ich, kontrola nad celowem, należytem i zgodnem z zatwierdzonemi planami ich wykonaniem i nad zabezpieczeniem konserwacji dokonanych robót.

Do art. 10.

§  9.
Wnioski co do zwolnienia zainteresowanych czy to w części czy w całości od ponoszenia kosztów prac melioracyjnych, wyszczególnionych w art. 1 a), b), c) przedkładać mogą okręgowe urzędy ziemskie Ministerstwu na skutek zbiorowych lub indywidualnych próśb osób zainteresowanych.

Do art. 15.

§  10.
1)
Przez powiadomienia i wezwania wspomniane w art. 15 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej, które uskutecznia się przez ogłoszenie ich w gminie, rozumieć należy zawiadomienia o przedsiębrać się mających czynnościach i przesłuchaniach, zbiorowe wezwania do udziału w tych czynnościach, decyzje co do wykonania ekspertyz i przeprowadzenia robót, terminu ich rozpoczęcia i t. p.
2)
Nakazy płatnicze i inne pisma wystosowane do poszczególnych osób doręczać im należy indywidualnie w trybie art. 19 ustawy z dnia 11 sierpnia 1923 r. o zakresie działania Ministra Reform Rolnych i organizacji urzędów i komisyj ziemskich (Dz. U. R. P. Nr. 90, poz. 706).

Do art. 16.

§  11.
Zainteresowani właściciele i posiadacze gruntów zobowiązani są dopuszczać wykonywanie wyszczególnionych w art. 1 prac na swoich gruntach pod rygorem zastosowania kar przewidzianych w art. 16. Niezależnie od ukarania zastosować można do opornych środki przymusowe przewidziane ustępem 3 art. 50 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 r. o postępowaniu przymusowem w administracji (Dz. U. R. P. Nr. 36, poz. 342).
§  12.
Rozporządzenie niniejsze obowiązuje na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej z wyjątkiem Województwa Śląskiego i wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1929.30.293

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykonanie rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej o przeprowadzaniu meljoracji przy dokonywanej przez urzędy ziemskie przebudowie ustroju rolnego.
Data aktu: 16/04/1929
Data ogłoszenia: 10/05/1929
Data wejścia w życie: 10/05/1929