Ustalenie warunków, wymaganych dla uzyskania stopnia podporucznika w rezerwie Marynarki Wojennej.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 6 kwietnia 1929 r.
w sprawie ustalenia warunków, wymaganych dla uzyskania stopnia podporucznika w rezerwie Marynarki Wojennej.

Na podstawie art. 26 ustawy z dnia 20 czerwca 1924 r. o podstawowych obowiązkach i prawach oficerów Polskiej Marynarki Wojennej (Dz. U. R. P. Nr. 64, poz. 626) zarządzam co następuje:
§  1. 1
Stopień podporucznika w rezerwie Marynarki Wojennej uzyskuje ten, kto odpowiada warunkom, wyszczególnionym pod A) lub B) niniejszego paragrafu.

A.

1. a)
otrzymał dyplom z ukończenia wydziału mechanicznego, elektrotechnicznego, geodezyjnego lub budowy okrętów, na jednej z wyższych uczelni technicznych krajowych lub zagranicznych, uznanych za równorzędne, albo
b)
ukończył Państwową Szkołę Budowy Maszyn i Elektrotechniki w Warszawie, lub Państwową Szkołę Budowy Maszyn w Poznaniu lub szkołę zagraniczną uznaną za równorzędną, albo
c)
ukończył wydział nawigacyjny lub mechaniczny Państwowej Szkoły Morskiej w Tczewie lub szkoły zagranicznej uznanej za równorzędną;
2.
w czasie odbywania służby wojskowej przeszedł wyszkolenie, przewidziane dla podchorążych rezerwy Marynarki Wojennej;
3.
odbył w Marynarce Wojennej co najmniej jedno ćwiczenie wojskowe, przewidziane dla podchorążych rezerwy w art. 77 ustawy z dnia 23 maja 1924 r. o powszechnym obowiązku wojskowym (Dz. U. R. P. z r. 1928 Nr. 46, poz. 458);
4.
posiada, kwalifikacje moralne i służbowe bez zarzutu.

B.

1.
Odbył co najmniej 6-letnią służbę w Marynarce Wojennej jako szeregowy zawodowy, w tem co najmniej 12 miesięcy pływania na jednostkach morskich w kampanji czynnej i uzyskał stopień bosmanmata;
2.
zdał egzamin, wykazujący wykształcenie ogólne w zakresie co najmniej 6 klas szkoły średniej;
3.
zdał egzamin, wykazujący wykształcenie specjalnie nawigacyjne lub mechaniczne, w zakresie głównych przedmiotów nawigacyjnych lub mechanicznych, wchodzących w program Szkoły Morskiej w Tczewie;
4.
Ukończył z pomyślnym wynikiem kurs szkoły podchorążych rezerwy Marynarki Wojennej;
5.
posiada kwalifikacje moralne i służbowe bez zarzutu.
§  2.
Datę starszeństwa mianowanych na podstawie § 1 podporucznikami w rezerwie Marynarki Wojennej ustala każdorazowo zarządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej.

Kolejność w starszeństwie (lokata) zależną jest od porządku, w jakim kandydaci następują pod względem wyników egzaminów teoretycznych i praktycznych oraz ogólnej kwalifikacji.

§  3.
Do czasu, wskazanego w art. 29 ustawy z dnia 20 czerwca 1924 r. o podstawowych obowiązkach i prawach oficerów Polskiej Marynarki Wojennej (Dz. U. R. P. Nr. 64, poz. 626), mianowani będą podporucznikami w rezerwie w korpusie technicznym Marynarki Wojennej absolwenci szkół, wymienionych w § 1 cz. A. ust. 1 a) i b) niniejszego rozporządzenia, absolwenci wydziału mechanicznego Szkoły Morskiej w Tczewie, oraz podoficerowie zawodowi specjalności technicznych; pozostali będą mianowani podporucznikami w rezerwie w korpusie oficerów morskich.
§  4.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrowi Spraw Wojskowych.
§  5.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 5 października 1931 r. (Dz.U.31.92.714) zmieniającego nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 16 października 1931 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1929.25.262

Rodzaj: Rozporządzenie z mocą ustawy
Tytuł: Ustalenie warunków, wymaganych dla uzyskania stopnia podporucznika w rezerwie Marynarki Wojennej.
Data aktu: 06/04/1929
Data ogłoszenia: 19/04/1929
Data wejścia w życie: 19/04/1929