Zakres czynności instruktorów korporacyj przemysłowych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 26 października 1928 r.
o zakresie czynności instruktorów korporacyj przemysłowych.

Na podstawie art. 134 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 czerwca 1927 r. o prawie przemysłowem (Dz. U. R. P. Nr. 53, poz. 468) oraz art. 125 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 19 stycznia 1928 r. o organizacji i zakresie działania władz administracji ogólnej (Dz. U. R. P. Nr. 11, poz. 86) zarządza się co następuje:
§  1.
Instruktorowie korporacyj przemysłowych ustanowieni przy władzach przemysłowych wojewódzkich wchodzą w skład wydziałów, względnie oddziałów przemysłowych w Urzędach Wojewódzkich.

Instruktor korporacyj przemysłowych na m. st. Warszawę urzęduje przy Komisariacie Rządu m. st. Warszawy.

§  2.
Instruktorów korporacyj przemysłowych mianuje Minister Przemysłu i Handlu na wniosek Wojewody, o ile zaś chodzi o instruktora korporacyj przemysłowych na m. st. Warszawę, na wniosek Komisarza Rządu, przy zastosowaniu przepisów o państwowej służbie cywilnej.
§  3.
Wydatki osobowe i koszty podróży instruktorów korporacyj przemysłowych są preliminowane i asygnowane z budżetu Ministerstwa Przemysłu i Handlu.
§  4.
Działalność instruktorów korporacyj przemysłowych rozciąga się na korporacje i związki korporacyj, cechy i związki cechów, izby rzemieślnicze oraz inne organizacje zawodowe dla rzemiosła i drobnego przemysłu, jak również instytucje i zakłady prowadzone przez korporacje i cechy lub ich związki.
§  5.
Instruktorowie korporacyj przemysłowych powołani są do podniesienia poziomu społecznego, ekonomicznego i kulturalnego stanu rzemieślniczego oraz do pobudzenia organizacji i pracy w korporacjach i cechach, ich związkach i izbach rzemieślniczych.
§  6.
W szczególności instruktorowie korporacyj przemysłowych są powołani do:
1)
prowadzenia ewidencji korporacyj, cechów, zakładów i t. d.,
2)
czuwania nad sprawami młodzieży, pozostającej pod pieczą organizacyj wymienionych w § 5 oraz zaznajamiania się ze sprawami wynikłemi ze sporów na tle nauczania rzemiosła,
3)
udzielania rad i informacyj, ułatwiania wszelkich zabiegów, związanych z organizowaniem i urządzaniem szkół, kursów i t. p., mających na celu wykształcenie i dokształcenie zawodowe,
4)
pomagania i ułatwiania przy opracowywaniu statutów i organizowaniu wszelkiego rodzaju kas i funduszów zapomogowych, składów surowców, półfabrykatów i wystaw, wzorów, wspólnych magazynów sprzedaży i t. p.,
5)
udzielania rad i informacyj przy likwidacji majątku korporacyj na wypadek rozwiązania oraz piecza nad zabezpieczeniem zakładów wychowawczych, należących do tych korporacyj,
6)
udzielania informacyj, porad i zachęty przy organizowaniu korporacyj, cechów, ich związków oraz przy organizowaniu życia społecznego, towarzyskiego i kulturalnego,
7)
zachęcania do prowadzenia przez korporacje wykazów wolnych miejsc pracy w zakładach zrzeszonych,
8)
interwenjowania osobistego w celu łagodzenia sporów, wynikłych pomiędzy uczestnikami korporacyj, cechu lub związki, inicjowania i rozstrzygania sporów przez sądy polubowne,
9)
przedkładania sprawozdań miesięcznych Ministerstwa Przemysłu i Handlu na podstawie własnych spostrzeżeń oraz materjałów, otrzymanych od władz, korporacyj, cechów, związków i zakładów,
10)
udzielania rad i informacyj przy powoływaniu sądów polubownych w sprawach pomiędzy członkami cechów i czeladnikami,
11)
brania udziału w obradach izb rzemieślniczych, udzielania im informacyj i wyjaśnień, jak również okazywania pomocy przy organizacji komisyj egzaminacyjnych i t. p.
§  7.
Oprócz spraw wchodzących w zakres czynności instruktorów korporacyj przemysłowych na zasadzie rozporządzenia o prawie przemysłowem załatwiają instruktorowie nadto wszystkie sprawy, dotyczące drobnego przemysłu i rzemiosła, przekazane im na mocy przepisów szczególnych.
§  8.
Dla wykonania zadań określonych w §§ 6 i 7 instruktorowie mają prawo żądania od organizacyj wymienionych w § 5 udzielania informacyj i danych, tyczących się ich działalności, wglądu do wszelkich aktów, w szczególności do ksiąg protokółów i buchalteryjnych, uczestniczenia w zebraniach tych organizacyj oraz ich organów, jak również prawo wizytacji zakładów prowadzonych przez te organizacje.
§  9.
W razie, gdyby instruktorowie korporacyj przemysłowych przy spełnianiu swych zadań spostrzegli braki w działalności tych korporacyj, cechów, ich związków i izb rzemieślniczych, jak i prowadzonych przez nie instytucyj, przedsiębiorstw i zakładów, winni wykazać zauważone nieprawidłowości i pouczyć o konieczności ich usunięcia. Jeżeli usiłowania te okażą się bezskuteczne, doniosą właściwej władzy nadzorczej dla wydania odpowiednich zarządzeń.
§  10.
Właściwe władze winny przed wydaniem zarządzeń odnośnie organizacyj, wymienionych w § 5, zasięgać opinji instruktorów korporacyj przemysłowych w sprawach, które mogą dotyczyć działalności instruktorów.
§  11.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrowi Przemysłu i Handlu.
§  12.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024