Zawieranie związków małżeńskich przez funkcjonarjuszów Policji Państwowej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 28 lipca 1928 r.
w sprawie zawierania związków małżeńskich przez funkcjonarjuszów Policji Państwowej.

Na zasadzie art. 64 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 6 marca 1928 r. o Policji Państwowej (Dz. U. R. P. Nr. 28, poz. 257) zarządzam co następuje:
§  1.
Na zawarcie związku małżeńskiego funkcjonarjusz policji w stanie czynnym i nieczynnym winien uzyskać zezwolenie władzy przełożonej stosownie do poniższych przepisów.
§  2.
Zezwolenia na zawarcie związku małżeńskiego oficerom policji udziela Komendant Główny Policji Państwowej.

Zezwolenie na zawarcie związku małżeńskiego może otrzymać oficer Policji Państwowej pod warunkiem:

a)
ukończenia 24 lat życia,
b)
nieposzlakowanej opinji narzeczonej.
§  3. 1
Zezwolenie na zawarcie związku małżeńskiego może otrzymać szeregowy Policji Państwowej pod warunkiem
a)
nieposzlakowanej opinji narzeczonej,
b)
złożenia prośby o przeniesienie do innej miejscowości, jeżeli narzeczona mieszka w powiecie, w którym pełni służbę narzeczony.

Szeregowi Policji Państwowej, pozostający w stopniach posterunkowego i starszego posterunkowego, powinni ponadto:

a)
przesłużyć siedem lat, licząc łącznie czas służby w charakterze szeregowego policji, służby przygotowawczej w policji w charakterze pracownika kontraktowego, służby czynnej w wojsku i innej służby państwowej,
b)
wykazać, że suma miesięcznego dochodu narzeczonych, wliczając w nią uposażenie szeregowego, odpowiada co najmniej miesięcznym poborom przodownika.
§  4. 2
W wypadkach wyjątkowych, zasługujących na szczególne uwzględnienie, władza udzielającą zezwolenia może odstąpić od warunków wymienionych w punkcie a) § 2 i w punkcie a) ustępu trzeciego § 3, Odmowa zezwolenia w takim wypadku może nastąpić bez podania motywów.
§  5.
O ile procent szeregowych żonatych oraz wdowców i rozwiedzionych, mających na utrzymaniu dzieci, przekracza w pewnym okręgu wojewódzkim, 75% ogólnego stanu etatowego szeregowych tego okręgu, to Komendant Główny Policji Państwowej może zabronić wydawania zezwoleń na małżeństwo Szeregowym w tyra okręgu, wstrzymując jednocześnie obsadzanie etatów w tymże okręgu przez szeregowych wymienionych kategoryj. Zakaz taki wydawany jest do odwołania, a traci swą ważność automatycznie w chwilą obniżenia się liczby szeregowych wymienionych kategoryj niżej 75%.
§  6.
Decyzja władzy przełożonej ma być zakomunikowana proszącemu na piśmie nie później jak w 6 tygodni po złożeniu przezeń prośby na ręce bezpośredniego przełożonego. Jeżeli termin ten został przekroczony bez winy ze strony proszącego, to zezwolenie ma być uważane w każdym razie za udzielone, przyczem należy wydać proszącemu dowód zezwolenia.
§  7.
O zawarciu związku małżeńskiego powinien funkcjonariusz Policji Państwowej w stanie czynnym i nieczynnym zameldować pisemnie, raportem tem służbowym, dołączając dowód zawarcia małżeństwa.
§  8.
Samowolne zawarcie przez funkcjonarjusza Policji Państwowej związku małżeńskiego bez zezwolenia właściwego komendanta pociąga za sobą w stosunku do winnego funkcjonariusza odpowiedzialność dyscyplinarną.
§  9.
Komendant Główny Policji Państwowej względnie komendant wojewódzki wydaje proszącemu funkcjonariuszowi Policji Państwowej pisemne zezwolenie na zawarcie związku małżeńskiego według poniżej umieszczonego wzoru.

ZAŁĄCZNIK 

Wzór zezwolenia do § 9.

Zezwolenie na zawarcie związku małżeńskiego.

Zgodnie z art. 64 rozporządzenia Prezydenta

Rzeczypospolitej z dnia 6 marca 1928 r. o Policji Państwowej

zezwalam:

P. ...........................................................

(stopień, imię i nazwiska, przydział służbowy)

na zawarcie związku małżeńskiego z P. ........................

(imię)

..............................................................

(nazwisko i imiona rodziców narzeczonej)

Niniejsze zezwolenie służy tylko do stwierdzenia, że ze

strony władzy przełożonej wymienionego wyżej niema przeszkód

na zawarcie małżeństwa i jest ważne w ciągu roku od dnia

wystawienia.

Data ....................

Podpis

Pieczątka okrągła

1 § 3:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 i 2 rozporządzenia z dnia 15 czerwca 1935 r. (Dz.U.35.46.314) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 lipca 1935 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 15 września 1938 r. (Dz.U.38.71.515) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 września 1938 r.

2 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 15 czerwca 1935 r. (Dz.U.35.46.314) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 lipca 1935 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1928.87.762

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zawieranie związków małżeńskich przez funkcjonarjuszów Policji Państwowej.
Data aktu: 28/07/1928
Data ogłoszenia: 12/10/1928
Data wejścia w życie: 27/10/1928