Zmiany i uzupełnienia taryfy towarowej polskich kolei wąskotorowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KOMUNIKACJI
z dnia 23 czerwca 1928 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami: Skarbu, Przemysłu i Handlu oraz Rolnictwa o zmianach i uzupełnieniach taryfy towarowej polskich kolei wąskotorowych.

Na mocy art. 4 punkt 9 ustawy z dnia 12 czerwca 1924 r. o zakresie działania Ministra Kolei Żelaznych i o organizacji urzędów kolejowych (Dz. U. R. P. Nr. 57, poz. 580) oraz art. 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 września 1926 r. w sprawie ustanowienia urzędu Ministra Komunikacji (Dz. U. R. P. Nr. 97, poz. 567) zarządza się co następuje:
§  1.
W taryfie towarowej polskich kolei wąskotorowych, ogłoszonej jako załącznik do rozporządzenia Ministra Komunikacji z dnia 29 grudnia 1927 r. (Dz. U. R. P. z r. 1928 Nr. 22, poz. 201) i uzupełnionej rozporządzeniami Ministra Komunikacji z dnia 18 kwietnia 1928 r. (Dz. U. R. P. Nr. 49, poz. 477) i z dnia 5 maja 1928 r. (Dz. U. R. P. Nr. 55, poz. 525), wprowadza się zmiany i uzupełnienia następujące:

A.

W części I "Przepisy przewozowe wraz z Postanowieniami wykonawczemi":

W odchyleniach od Przepisów przewozowych i Postanowień wykonawczych przy stosowaniu ich na kolejach wąskotorowych:

W odchyleniu e) dotyczącem pkt. 2 art. 56 "Treść listu przewozowego" dodaje się nowe Postanowienie wykonawcze VIII do pkt. 2 art. 56 o brzmieniu następującem:

(Post. Wyk.) "VIII. Wyjątek stanowią przesyłki wagonowe w komunikacji wewnętrznej kolei wąskotorowych, nadawane na jednej stacji i przez jednego nadawcę pod adresem jednego i tego samego odbiorcy do jednej stacji przeznaczenia i zawierające towar jednego rodzaju. Przy przesyłkach tych może być sporządzany jeden list przewozowy na ilość wagonów, których łączna ładowność nie przewyższa 50 tonn."

B.

W części II "Postanowienia taryfowe i Wykaz opłat dodatkowych:

W "Postanowieniach taryfowych":

W punk. 4 początek zdania trzeciego "Za przesyłki pośpieszne i zwyczajne" zmienia się jak następuje: "Na kolejach wąskotorowych prywatnych, pozostających pod zarządem własnym, a wymienionych we "Wstępie" do niniejszej Taryfy, za. przesyłki pośpieszne i zwyczajne" i t. d.

W punk. 12 w poz. d) dodaje się w końcu: "(kłódkę lub inne zamki mechaniczne)".

W punk. 14, w wykazie towarów po nazwie: "chmiel" dodaje. się nazwę: "drut kolczasty stary, przerdzewiały, nieprasowany;".

W punk. 23, w poz. a) po słowach: "(część I niniejszej Taryfy)" dodaje się: "i Postanowień taryfowych (część II niniejszej Taryfy)".

W punk. 25, w wierszu drugim po słowach: "Przepisów przewozowych." dodaje się: "Postanowień taryfowych.".

W punk. 66, w wykazie towarów po nazwie "gąsiory (balony, butle) szklane*), próżne" dodaje się nazwę: "gilzy (tutki) papierosowe" i po nazwie; "trzcina krajowa" dodaje się nazwę: "tytoń i wyroby tytoniowe".

W punk. 75, ust. A poz. c), w wierszu czwartym po słowach: "dla kontroli" dodaje się: "lub uzupełniony danemi listu przewozowego wtórnik tegoż".

Po punk. 99 dodaje się nowy punkt 100 o brzmieniu następującem:

"100. Czasowo, do 30 września 1928 r. włącznie, przewoźne za przesyłki wagonowe niżej wymienionych towarów, przewożonych prywatną koleją wąskotorową Kalisko - Turecką, oblicza się ze zniżką:

1) 20% - przy przesyłkach kamienia surowego, łupanego, kruszonego, nieobrobionego, oraz tłucznia, przeznaczonych dla wydziałów powiatowych Kaliskiego i Tureckiego,

2) 20% - przy przesyłkach rudy darniowej,

3) 25% - przy przesyłkach wapna defekacyjnego"

C.

W części III "Nomenklatura i klasyfikacją towarów":

W pozycji: "Blacha stalowa i żelazna i t. d." po słowie: "cynkiem" dodaje się: "niklem".

Przy pozycji: "Buraki cukrowe i pastewne" obok klasy "V" dodaje się odsyłacz: "a)", oraz przy pozycji "Cegły gliniane i piaskowe, niepolewane: 2) bez opakowania i t. d." obok klasy "VI" dodaje się również odsyłacz: "a)", zaś u dołu tejże strony zamieszcza się uwagę następującą:

"a) Na prywatnych Pińczowskich kolejach wąskotorowych przewoźne przy przesyłkach wagonowych oblicza się:

1) za buraki cukrowe - według klasy IV,

2) za cegłę glinianą niepolewaną bez opakowania - według klasy V",

W pozycji: "Drzewo opałowe w okrąglakach i t. d." po słowie: "okrąglakach" dodaje się: "nieokorowanych".

W pozycji: "Izolatory fajansowe i t. d." słowa: "związane w paczki" zmienia, się na; "połączone w wiązki".

Przy pozycji: "Kamienie i minerały wszelkie, oprócz osobno wymienionych: 1) surowe, łupane, kruszone, nieobrobione" obok klasy "VI" dodaje się odsyłacz "b)", a u dołu tejże strony zamieszcza się uwagę następującą:

"b) Na prywatnych Pińczowskich kolejach wąskotorowych przewoźne za przesyłki wagonowe kamienia surowego, łupanego, kruszonego, nieobrobionego, oblicza się według klasy V".

Nad pozycją: "Meble drewniane gięte" dodaje się pozycję: "Mąka z nasion bawełnianych...... IV".

W pozycji: "Naczynia fajansowe i majolikowe i t. d." słowa: "lub luźno przekładane słomą, sianem i t. p." zmienia się na: "albo owinięte w papier, siano lub słomę i połączone w wiązki"

W pozycji: "Otręby z nasion oleistych i t. d.", w wierszu pierwszym po słowie: "Otręby" dodaje się: "z roślin strączkowych oraz".

W pozycji: "Piasek, oprócz kwarcowego płukanego" słowa: "kwarcowego płukanego" zmienia się na: "osobno wymienionych".

W pozycji: "Piasek kwarcowy płukany" dodaje się w końcu: "w workach".

Po pozycji: "Piasek kwarcowy i t. d." dodaje się pozycję: "Piasek odlewniczy w workach...... IV".

Po pozycji: "Przęsła stalowe i żelazne" dodaje się pozycję: "Przybory wodociągowe i sanitarne fajansowe i majolikowe bez opakowania, albo owinięte w papier, siano lub słomę i połączone w wiązki - III".

W pozycji: "Rusztowania budowlane rozebrane i t. d." po słowach: "rozebrane, używane" dodaje się: "i nieużywane".

Pozycję: "Szmelc - patrz "Złom" skreśla się.

W pozycji: "Wyroby ze szkła i t. d." słowa: "związane w paczki" zmienia się na: "połączone w wiązki".

W pozycji: "Złom żelaza, stali i t. d." skreśla się słowo: "szmelc".

W pozycji: "Żelazo handlowe, uniwersalne i t. d." po słowach: "oraz żelazo pokryte" dodaje się; "niklem".

§  2.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1928 roku.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1928.65.602

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zmiany i uzupełnienia taryfy towarowej polskich kolei wąskotorowych.
Data aktu: 23/06/1928
Data ogłoszenia: 28/06/1928
Data wejścia w życie: 01/07/1928