Ostrzeżenia (adnotacje) hipoteczne przewidziane ustawą o wykonaniu reformy rolnej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 16 marca 1928 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami Melona Rolnych, Rolnictwa i Skarbu o ostrzeżeniach (adnotacjach) hipotecznych przewidzianych ustawą o wykonaniu reformy rolnej.

Na zasadzie cz. 2 art. 19 i art. 96 ustawy z dnia 28 grudnia 1925 r. o wykonaniu reformy rolnej (Dz. U. R. P. z 1926 r. Nr. 1, poz. 1) zarządza się co następuje:
§  1.
Ostrzeżenia (adnotacje) hipoteczne o zarządzeniu przymusowego wykupu nieruchomości ziemskiej w myśl cz. 2 art. 19 ustawy o wykonaniu reformy rolnej winny zawierać wzmiankę, że przymusowy wykup zostanie wykonany, o ile do dnia 15 lutego roku, następującego po roku, w którym ogłoszono wykaz imienny, nieruchomość ta nie zostanie rozparcelowana lub sprzedana Państwowemu Bankowi Rolnemu.
§  2.
Ostrzeżenie powyższe ma ten skutek, że w dalszem postępowaniu przed urzędami ziemskiemi, wszelkie zmiany w stosunkach własności poza wymienionemi w § 1 oraz obciążenia i ograniczenia własności, tudzież zmiany w nich zaszłe po uskutecznieniu ostrzeżenia, pozostają bez wpływu na wykonanie przymusowego wykupu.

Ostrzeżenie to nie stoi jednak na przeszkodzie do uwzględnienia przy rozdziale ceny wykupu w postępowaniu sądowem praw nabytych po uskutecznieniu ostrzeżenia.

§  3.
Jeżeli przymusowy wykup nie dotyczy całej nieruchomości ziemskiej, to ostrzeżenia o przymusowym wykupie winny wskazywać przedmiot lub obszar poddany przymusowemu wykupowi. W tych wypadkach skutki ostrzeżenia dotyczą jedynie określonego przedmiotu lub obszaru.
§  4. 1
Ostrzeżenia przewidziane w ustawie o wykonaniu reformy rolnej będą wpisane na podstawie jednostronnego wniosku właściwego urzędu ziemskiego lub, o ile mają za przedmiot ograniczenia z art. 54 ustawy o wykonaniu reformy rolnej - Państwowego Banku Rolnego. Wpis ostrzeżenia wyłączenia z art. 16 ustawy o wykonaniu reformy rolnej lub jego zmiany z art. 17 tejże ustawy oraz ostrzeżeń z art. 54 ustawy o wykonaniu reformy rolnej może nastąpić również na wniosek właściciela nieruchomości.
§  5. 2
Wniosek o wpis ostrzeżenia o zarządzeniu przymusowego wykupu (art. 19 cz. 2) winien zawierać powołanie się na ogłoszone w Dzienniku Ustaw Rz. P. rozporządzenie Rady Ministrów, obejmujące wykaz imienny majątków poddanych przymusowemu wykupowi z wskazaniem pozycji, pod którą nieruchomość dana w wykazie tym umieszczoną została.

We wszystkich innych przypadkach, z wyjątkiem przewidzianych w art. 23 cz. 1 i w art. 54 cz. 1 i 3 ustawy, winien być dołączony do wniosku uwierzytelniony i potwierdzony co do wykonalności odpis odnośnego orzeczenia. Dotyczy to w szczególności także wniosku o wpis ograniczeń, przewidzianych w art. 54 cz. 2 ustawy.

W razie niezałatwienia przez powiatowy urząd ziemski w przeciągu miesiąca wniosku o wyłączenie (cz. 3 art. 16 ustawy), odpis tego wniosku, poświadczony przez powiatowy urząd ziemski, będzie stanowił podstawę wpisu ostrzeżenia.

Ograniczenia prawa własności z cz. 1 art. 54 ustawy będą wpisane z mocy samej ustawy na podstawie dokumentu uzasadniającego wpis zabezpieczenia hipotecznego dla sumy pożyczkowej. W tym przypadku zbędne jest zezwolenie właściciela nieruchomości na wpis ograniczenia prawa własności.

§  6.
Na obszarze, na którym obowiązuje ustawa o księgach wieczystych z dnia 24 marca 1897 r. (Dzień. Ustaw Rzeszy niem. str. 139), ostrzeżenie prawa wyłączenia z pod obowiązku parcelacji winno być wpisane w spisie praw połączonych z własnością; wszystkie inne - w drugim oddziale wykazu księgi wieczystej.
§  7. 3
Jeżeli w wykazie imiennym podany został jedynie obszar gruntu, poddanego przymusowemu wykupowi bez ścisłego określenia jego granic, i w ten sposób zostało również wpisane ostrzeżenie o zarządzeniu przymusowego wykupu, to powiatowy urząd ziemski, przed przystąpieniem do wykonania przymusowego wykupu w myśl art. 20 ustawy, winien na wniosek właściciela w ciągu dwóch miesięcy po dniu postawienia wniosku, na podstawie zebranego materjału i wniosku właściciela, powziąć orzeczenie w przedmiocie ścisłego określenia granic gruntu objętego wykazem imiennym oraz złożyć wniosek o zmianę uskutecznionego ostrzeżenia w księdze hipotecznej stosownie do ustalenia dokonanego w orzeczeniu.

Jeżeli powiatowy urząd ziemski mimo wniosku właściciela nie dokonał ustalenia gruntu objętego wykazem imiennym, to po upływie powyższego terminu, winna być na jednostronne żądanie właściciela wpisana w księdze hipotecznej zmiana ostrzeżenia stosownie do postawionego wniosku. W tym przypadku odpis wniosku, poświadczony przez powiatowy urząd ziemski będzie stanowił podstawę wpisu zmiany ostrzeżenia.

§  8. 4
Ostrzeżenia o przymusowym wykupie lub o zarządzaniu wykonania parcelacji na koszt i niebezpieczeństwo właściciela lub instytucji do parcelacji upoważnionej nie będą przeniesione do wykazów hipotecznych nowopowstających wskutek parcelacji.
§  9. 5
Ostrzeżenia hipoteczne o zakazie dzielenia, sprzedaży, wydzierżawiania lub zastawiania gruntów, uskutecznione w myśl art. 54 ustawy, będą wykreślone z urzędu lub na wniosek właściciela równocześnie z wykreśleniem wpisu zabezpieczenia hipotecznego dla pożyczki z funduszów państwowych lub Państwowego Banku Rolnego, z powodu której ograniczenia te powstały.

Wszystkie inne ostrzeżenia hipoteczne przewidziane ustawą o wykonaniu reformy rolnej mogą być wykreślone na podstawie zezwolenia właściwego urzędu ziemskiego, lub, gdy właścicielem nieruchomości jest Państwowy Bank Rolny, na jednostronny wniosek tegoż Banku.

§  10.
Okręgowe urzędy ziemskie są uprawnione na rzecz zapisów długu hipotecznego ustąpić pierwszeństwo hipoteczne służące ostrzeżeniom z cz. 2 art. 19 ustawy o wykonaniu reformy rolnej.
§  11.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 15 listopada 1932 r. (Dz.U.33.10.67) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 lutego 1933 r.
2 § 5:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 15 listopada 1932 r. (Dz.U.33.10.67) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 lutego 1933 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 23 sierpnia 1939 r. (Dz.U.39.78.519) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 sierpnia 1939 r.

3 § 7 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 15 listopada 1932 r. (Dz.U.33.10.67) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 lutego 1933 r.
4 § 8 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 15 listopada 1932 r. (Dz.U.33.10.67) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 lutego 1933 r.
5 § 9 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 15 listopada 1932 r. (Dz.U.33.10.67) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 lutego 1933 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1928.45.447

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ostrzeżenia (adnotacje) hipoteczne przewidziane ustawą o wykonaniu reformy rolnej.
Data aktu: 16/03/1928
Data ogłoszenia: 12/04/1928
Data wejścia w życie: 12/04/1928