Włączenie influency koni do chorób, podlegających obowiązkowi zgłaszania, i zwalczanie tej choroby.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA
z dnia 18 lutego 1928 r.
w porozumieniu z Ministrem Skarbu o włączeniu influency koni do chorób, podlegających obowiązkowi zgłaszania, i o zwalczaniu tej choroby. *

Na podstawie artykułów 29 punkt a) i 112 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 sierpnia 1927 r. o zwalczaniu zaraźliwych chorób zwierzęcych (Dz. U. R. P. Nr. 77, poz. 673) zarządza się co następuje:
§  1.
Do zaraźliwych chorób zwierzęcych, podlegających obowiązkowi zgłaszania w myśl art. 20 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 sierpnia 1927 r. o zwalczaniu zaraźliwych chorób zwierzęcych, włącza się dla obszaru województw pomorskiego i poznańskiego influencę koni.
§  2.
Posiadacz, zauważywszy u koni objawy, wzbudzające podejrzenie o influencę, równocześnie ze zgłoszeniem do najbliższego posterunku policji lub bezpośrednio do starosty winien:
a)
odosobnić konie chore od koni pozostałych,
b)
nie wyprowadzać koni z zagrody,
c)
dopilnować, aby z zagrody nie wypędzano koni na wspólne pastwiska lub do wspólnych miejsc pojenia, pławienia i t.p., jak również, aby ze stajni (pomieszczeń), w których stały lub stoją konie chore, nie usuwano nawozu.
§  3.
Starosta, otrzymawszy zgłoszenie lub dowiedziawszy się w jakikolwiek inny sposób o istnieniu influency koni, winien natychmiast zarządzić zbadanie przez powiatowego lekarza weterynaryjnego stanu rzeczy na miejscu celem ustalenia:
1)
skąd i w jaki sposób zaraza została przyniesiona,
2)
czy konie chore w ciągu ostatnich dziesięciu dni stykały się z końmi obcemi i z któremi,
3)
czy w ostatnich dziesięciu dniach konie nie zostały wyprowadzone (wypędzone, wywiezione) z zagrody i dokąd.

Stosownie do wyniku dochodzeń starosta zarządzi co należy lub o wyniku zawiadomi właściwego starostę.

§  4.
Po urzędowem stwierdzeniu influency powiatowy lekarz weterynaryjny winien w celu umiejscowienia choroby zarządzić odosobnienie i zamknięcie w zagrodzie wszystkich koni chorych i podejrzanych, jak również zakazać wywożenia poza obręb zagrody nawozu i ściółki ze stajni (pomieszczenia) zapowietrzonej.
§  5.
Każdy pierwszy wypadek influency w miejscowości dotychczas wolnej od influency, starosta winien podać do wiadomości publicznej w sposób przyjęty w powiecie, i zawiadomić komendę miejscowego garnizonu i kierownika właściwego państwowego zakładu chowu koni, - a w okresie kopulacyjnym - również kierowników najbliższych stacyj kopulacyjnych.
§  6.
Przy głównych wejściach do zapowietrzonej zagrody i na drzwiach zapowietrzonej stajni (pomieszczenia) winny być umieszczone tablice z widocznym i czytelnym napisem "Influenca koni".
§  7.
Starosta zarządzi zamknięcie w zagrodzie koni, doktniętych influencą i podejrzanych o tę chorobę.
§  8.
Starosta może zezwolić na wypędzanie koni chorych i podejrzanych o chorobę na pastwiska w obrębie własnego gospodarstwa posiadacza - pod warunkiem, że konie takie nie będą się stykały z innemi końmi z zagrody zapowietrzonej, jak również z końmi obcemi.
§  9.
Dozwolone jest wypędzanie na osobne pastwiska koni, podejrzanych o zarażenie się, jak również koni, wyleczonych z influency, przed uchyleniem zarządzeń (§ 13) oraz na używanie takich koni w obrębie i poza obrębem własnego gospodarstwa pod warunkiem, że konie takie nie będą wprowadzane do obcych stajni (pomieszczeń) i nie będą karmione lub pojone z obcych naczyń (wiader, żłobów, toreb i t.p.).
§  10.
Wywożenie (wynoszenie) z zapowietrzonej stajni ściółki, nawozu i gnojówki oraz sprzętów, używanych do oprzątania i pielęgnowania koni chorych i podejrzanych o influencę, dozwolone jest dopiero po dokładnem oczyszczeniu i odkażeniu według przepisów §§ 1-10 załącznika Nr. 2 do rozporządzenia Ministra Rolnictwa z dnia 9 stycznia 1928 r. (Dz. U. R. P. Nr. 19, poz. 167).
§  11.
Wprowadzanie koni obcych do zapowietrzonej zagrody jest zakazane. Starosta może czynić wyjątki.
§  12.
Zwłoki koni, padłych z powodu influency, podlegają nieszkodliwemu usunięciu w sposób podany w załączniku Nr. 6 do rozporządzenia Ministra Rolnictwa z dnia 9 stycznia 1928 r. (Dz. U. R. P. Nr. 19, poz. 167).

Skóry z koni, dotkniętych influencą, wolno dopuszczać do obrotu dopiero po zupełnem wysuszeniu lub odkażeniu, o ile nie zostaną skierowane wprost do garbarni.

Osoby, zatrudnione przy oprzątaniu koni chorych, winny przed opuszczeniem zapowietrzonych pomieszczeń oczyścić i odkazić ręce i obuwie.

Narzędzia, sprzęty, naczynia, uprząż i inne przedmioty, używane dla zwierząt chorych, podlegają oczyszczeniu i odkażeniu według zarządzenia powiatowego lekarza weterynaryjnego i stosownie do przepisów § 10.

Oczyszczanie i odkażanie należy również przeprowadzić w czasie trwania choroby według zarządzenia powiatowego lekarza weterynaryjnego i stosownie do przepisów §§ 1-10 załącznika Nr. 2 do rozporządzenia Ministra Rolnictwa z dnia 9 stycznia 1928 r. (Dz. U. R. P. Nr. 19, poz. 167).

§  13. 1
Za konie, co do których urzędowo stwierdzono, że padły na influenzę, gdy przedtem uczyniono zadość obowiązkowi zgłoszenia, należy się zapomoga od Państwa w wysokości 1/2 wartości szacunkowej konia przy zatosowaniu przepisów art. 75-91 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 sierpnia 1927 r. o zwalczaniu zaraźliwych chorób zwierzęcych oraz przepisów § 14-31 rozporządzenia Ministra Rolnictwa z dnia z dnia 9 stycznia 1928 r. (Dz. U. R. P. Nr. 19, poz. 167) wraz z późniejszymi zmianami (Dz.U.R.P. z 1933 r. Nr 7, poz. 45 i Nr 58, poz. 435, z 1936 r. Nr 50, poz. 360 oraz z 1948 r. Nr 32, poz. 217).
§  14.
Starosta winien influencę uznać za wygasłą i wydane zarządzenie uchylić:
1)
jeżeli wszystkie konie zagrody padły lub pozostały z zagrody usunięte,
2)
jeżeli w razie nieusunięcia wszystkich koni z zagrody upłynęło pięć tygodni od czasu wyzdrowienia ostatniego chorego konia i
3)
jeżeli pozatem ostateczne oczyszczenie i odkażenie według zarządzenia powiatowego lekarza weterynaryjnego zostało należycie przeprowadzone.
§  15.
O wygaśnięciu influency starosta winien zawiadomić wszystkie władze i urzędy, które zostały powiadomione o wybuchu choroby, i ogłosić w ten sam sposób, w jaki stwierdzenie choroby podane zostało do wiadomości publicznej.
§  16.
Rozporządzenie niniejsze uzyskuje moc obowiązującą na obszarze województw pomorskiego i poznańskiego równocześnie z rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 sierpnia 1927 r. o zwalczaniu zaraźliwych chorób zwierzęcych (Dz. U. R. P. Nr. 77, poz. 673 i Nr. 114, poz. 975).
*Zgodnie z § 2 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych z dnia 17 lipca 1948 r. (Dz.U.48.37.272) z dniem 6 sierpnia rozciągnięto moc obowiązującą nin. rozporządzenie na obszar całego Państwa.
1 § 13 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 17 lipca 1948 r. (Dz.U.48.37.272) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 sierpnia 1948 r.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024