Kataster sił wodnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROBÓT PUBLICZNYCH W POROZUMIENIU Z MINISTREM SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 17 lutego 1928 r.
o katastrze sił wodnych.

Na podstawie art. 258 punkt 4 i art. 266 ustawy wodnej z dnia 19 września 1922 r. (Dz. U. R. P. Nr. 102, poz. 936) zarządza się co następuje:
§  1.
Celem uzyskania dokładnego poglądu na stan i warunki użytkowania sił wodnych w Państwie i ułatwienia w ten sposób racjonalnego wykorzystania tych sił, zostaje założony kataster sił wodnych.
§  2.
Kataster sił wodnych, opracowany i ogłaszany kolejno dla poszczególnych rzek, względnie odcinków rzek, podaje wartości potrzebne do obliczenia siły wodnej, t. j. powierzchnię dorzecza, spad całkowity, rzędne zwierciadła wody, sekundową objętość przepływu i siłę wody dla charakterystycznych stanów wody, oraz daty co do sił wodnych już wyzyskanych t. j. nazwę i rodzaj istniejącego zakładu wodnego wraz z oznaczeniem spadu, rzędnej spiętrzenia, objętości wody roboczej i mocy instalowanej, ewentualnie także pojemności zbiornika retencyjnego.

Kataster składa się z tablic liczbowych i odpowiednich wykresów.

O zaprowadzeniu katastru dla danej rzeki lub jej odcinka ogłasza się w Monitorze Polskim.

§  3. 1
Opracowanie i ogłaszanie katastru sił wodnych oraz przeprowadzenie potrzebnych do tego studjów i pomiarów należy do zadań państwowej służby hydrograficznej.

Organem centralnym państwowej służby hydrograficznej jest Centralne Biuro Hydrograficzne w Warszawie, jako Wydział Ministerstwa Robót Publicznych.

§  4.
Projekty techniczne, dołączone do podań o pozwolenia wodno-prawne (art. 191) ustawy wodnej, oraz elaboraty znawców technicznych (art. 198 ustęp 7) w wypadkach, gdy się odnoszą do rzeki lub jej odcinka, dla którego jest już założony kataster, powinny być uzgodnione i nawiązane pod względem hydrologicznym do dat i szczegółów w katastrze.

Projekty techniczne sprzeczne z datami uwidocznionemi w katastrze będą zwracane petentowi do uzupełnienia.

§  5. 2
Władze prowadzące księgę wodną mają obowiązek o osnowie wpisu do księgi wodnej (§ 7 ustęp 1 i 2 rozporządzenia Ministra Robót Publicznych o księgach wodnych z dnia 7 maja 1924 r. Dz. U. R. P. Nr. 44, poz. 468) zawiadamiać jednocześnie Centralne Biuro Hydrograficzne.

Tych samych danych odnośnie do zakładów wodnych już istniejących dostarczą wspomniane władze w myśl wskazówek udzielić się mających przez Centralne Biuro Hydrograficzne.

§  6. 3
Daty dostarczone Centralnemu Biuru Hydrograficznemu przez władze prowadzące księgi wodne, mogą być przez to biuro uzupełniane co do szczegółów, objętych § 2 niniejszego rozporządzenia. Centralne Biuro Hydrograficzne podaje uzupełnione daty do wiadomości władz wodnych, o ile chodzi o szczegóły, które w myśl obowiązujących przepisów mają być uwidoczniane w księgach wodnych.

Właściciele zakładów wodnych obowiązani są udzielać organom państwowej służby hydrograficznej wszelkich wyjaśnień i wskazówek co do szczegółów poboru i użytkowania wody oraz obowiązani są dozwolić wstępu do zakładu dla dokonania potrzebnych pomiarów.

§  7. 4
Przy udzielaniu pozwoleń na zakłady wodne, w wypadkach wymagających szczegółowego rozpatrzenia hydrologicznych podstaw projektu, w szczególności zaś tam, gdzie udzielanie nowego pozwolenia mogłoby spowodować rozdrobnienie większych spadków, władze wodne zasięgać będą opinji Centralnego Biura Hydrograficznego (niezależnie od potrzeby zasięgania opinji innych władz stosownie do postanowień art. 192 ustęp 2 ustawy wodnej.
§  8.
Przekroczenie przepisów § 6 ustęp 2 niniejszego rozporządzenia będzie karane według art. 247 ustęp 2 ustawy wodnej.
§  9.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 17 grudnia 1931 r. (Dz.U.32.7.44) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lutego 1932 r.
2 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 17 grudnia 1931 r. (Dz.U.32.7.44) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lutego 1932 r.
3 § 6 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 17 grudnia 1931 r. (Dz.U.32.7.44) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lutego 1932 r.
4 § 7 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 17 grudnia 1931 r. (Dz.U.32.7.44) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lutego 1932 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1928.40.393

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Kataster sił wodnych.
Data aktu: 17/02/1928
Data ogłoszenia: 26/03/1928
Data wejścia w życie: 26/03/1928