Kataster sił wodnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROBÓT PUBLICZNYCH W POROZUMIENIU Z MINISTREM SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 17 lutego 1928 r.
o katastrze sił wodnych.

Na podstawie art. 258 punkt 4 i art. 266 ustawy wodnej z dnia 19 września 1922 r. (Dz. U. R. P. Nr. 102, poz. 936) zarządza się co następuje:
§  1.
Celem uzyskania dokładnego poglądu na stan i warunki użytkowania sił wodnych w Państwie i ułatwienia w ten sposób racjonalnego wykorzystania tych sił, zostaje założony kataster sił wodnych.
§  2.
Kataster sił wodnych, opracowany i ogłaszany kolejno dla poszczególnych rzek, względnie odcinków rzek, podaje wartości potrzebne do obliczenia siły wodnej, t. j. powierzchnię dorzecza, spad całkowity, rzędne zwierciadła wody, sekundową objętość przepływu i siłę wody dla charakterystycznych stanów wody, oraz daty co do sił wodnych już wyzyskanych t. j. nazwę i rodzaj istniejącego zakładu wodnego wraz z oznaczeniem spadu, rzędnej spiętrzenia, objętości wody roboczej i mocy instalowanej, ewentualnie także pojemności zbiornika retencyjnego.

Kataster składa się z tablic liczbowych i odpowiednich wykresów.

O zaprowadzeniu katastru dla danej rzeki lub jej odcinka ogłasza się w Monitorze Polskim.

§  3. 1
Opracowanie i ogłaszanie katastru sił wodnych oraz przeprowadzenie potrzebnych do tego studjów i pomiarów należy do zadań państwowej służby hydrograficznej.

Organem centralnym państwowej służby hydrograficznej jest Centralne Biuro Hydrograficzne w Warszawie, jako Wydział Ministerstwa Robót Publicznych.

§  4.
Projekty techniczne, dołączone do podań o pozwolenia wodno-prawne (art. 191) ustawy wodnej, oraz elaboraty znawców technicznych (art. 198 ustęp 7) w wypadkach, gdy się odnoszą do rzeki lub jej odcinka, dla którego jest już założony kataster, powinny być uzgodnione i nawiązane pod względem hydrologicznym do dat i szczegółów w katastrze.

Projekty techniczne sprzeczne z datami uwidocznionemi w katastrze będą zwracane petentowi do uzupełnienia.

§  5. 2
Władze prowadzące księgę wodną mają obowiązek o osnowie wpisu do księgi wodnej (§ 7 ustęp 1 i 2 rozporządzenia Ministra Robót Publicznych o księgach wodnych z dnia 7 maja 1924 r. Dz. U. R. P. Nr. 44, poz. 468) zawiadamiać jednocześnie Centralne Biuro Hydrograficzne.

Tych samych danych odnośnie do zakładów wodnych już istniejących dostarczą wspomniane władze w myśl wskazówek udzielić się mających przez Centralne Biuro Hydrograficzne.

§  6. 3
Daty dostarczone Centralnemu Biuru Hydrograficznemu przez władze prowadzące księgi wodne, mogą być przez to biuro uzupełniane co do szczegółów, objętych § 2 niniejszego rozporządzenia. Centralne Biuro Hydrograficzne podaje uzupełnione daty do wiadomości władz wodnych, o ile chodzi o szczegóły, które w myśl obowiązujących przepisów mają być uwidoczniane w księgach wodnych.

Właściciele zakładów wodnych obowiązani są udzielać organom państwowej służby hydrograficznej wszelkich wyjaśnień i wskazówek co do szczegółów poboru i użytkowania wody oraz obowiązani są dozwolić wstępu do zakładu dla dokonania potrzebnych pomiarów.

§  7. 4
Przy udzielaniu pozwoleń na zakłady wodne, w wypadkach wymagających szczegółowego rozpatrzenia hydrologicznych podstaw projektu, w szczególności zaś tam, gdzie udzielanie nowego pozwolenia mogłoby spowodować rozdrobnienie większych spadków, władze wodne zasięgać będą opinji Centralnego Biura Hydrograficznego (niezależnie od potrzeby zasięgania opinji innych władz stosownie do postanowień art. 192 ustęp 2 ustawy wodnej.
§  8.
Przekroczenie przepisów § 6 ustęp 2 niniejszego rozporządzenia będzie karane według art. 247 ustęp 2 ustawy wodnej.
§  9.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 17 grudnia 1931 r. (Dz.U.32.7.44) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lutego 1932 r.
2 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 17 grudnia 1931 r. (Dz.U.32.7.44) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lutego 1932 r.
3 § 6 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 17 grudnia 1931 r. (Dz.U.32.7.44) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lutego 1932 r.
4 § 7 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 17 grudnia 1931 r. (Dz.U.32.7.44) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lutego 1932 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1928.40.393

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Kataster sił wodnych.
Data aktu: 17/02/1928
Data ogłoszenia: 26/03/1928
Data wejścia w życie: 26/03/1928