Zmiana granic miasta Częstochowy w powiecie częstochowskim, województwie kieleckiem.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 14 marca 1928 r.
o zmianie granic miasta Częstochowy w powiecie częstochowskim, województwie kieleckiem.

Na podstawie art. 1 i 2 ustawy z dnia 20 lutego 1920 r. w przedmiocie zaliczania osad wiejskich w poczet miast oraz zmiany granic miast na obszarze b. zaboru rosyjskiego (Dz. U. R. P. Nr. 19, poz. 92) zarządza się co następuje:
§  1. 1
Wyłącza się miejscowości:
a)
z gminy wiejskiej Grabówka w powiecie częstochowskim, województwie kieleckiem - rozparcelowany folwark "Kamień" w całości według planu, sporządzonego przez Okręgowy Urząd Ziemski w Kielcach w r. 1928;
b)
z gminy wiejskiej Huta-Stara w tymże powiecie i województwie: osadę Błeszno II, wydzieloną z majątku Błeszno A. T. według planu hipotecznego z r. 1902; osadę młynarską "Dąbie" według planu hipotecznego z r. 1921; grunta ukazowe wsi Błeszno w całości: część północna numery tabelowe 12 i 13, część wschodnia numer tabelowy 12, część południowa numery tabelowe 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 15, 20, 30, 53, 56, - według planu gruntów ukazowych z r. 1885; grunta wsi Błeszno zaserwitutowane, wydzielone z majątku Błeszno A. T., w tem część wschodnia numery tabelowe 2, 3, 8, 19, 31, 56, część zachodnia numery tabelowe 2, 3, 9, 10, 19, 52, 56 według planu serwitutowego z r. 1896; grunta rozparcelowane z majątku Błeszno A, T. obszaru 15,10 ha; grunta o powierzchni 26 ha pod nazwą "Folwark Błeszno - Brzeziny", wydzielone z majątku Błeszno A. T.; część gruntów ukazowych wsi Błeszno należących z tytułu zamiany do majątku Błeszno A. T. obszaru 11,9 ha; las z majątku "Wrzosowa" w całości, -

i włącza się wszystkie powyżej wymienione miejscowości i osady do miasta Częstochowy w powiecie częstochowskim, województwie kieleckiem.

Granica tak rozszerzonego miasta Częstochowy biegnie: na zachodzie i północy dotychczasową granicą miasta, na północnym - wschodzie, poczynając od punktu przecięcia się dotychczasowej granicy miasta t szosą idącą w kierunku Mostowa, granica biegnie na północ, przecina tor kolejowy Warszawa - Kraków, a następnie granicą gruntów folwarku Wyczerpy aż do punktu najdalej wysuniętego na północ dawnej granicy miejskiej. Na południu, poczynając od punktu przecięcia się dotychczasowej granicy miasta z drogą Częstochowa - Brzeziny, granica biegnie wzdłuż wspomnianej drogi na południe, a następnie skręca na wschód, biegnąc granicą gruntów "Wrzosowiak" aż do wylotu ul. Źródlanej; tutaj skręca granica znów na południe i biegnie dawną granicą gruntów "Ostatni Grosz", oraz granicą gruntów włościan wsi Błeszno aż do cmentarza Rakowskiego. Od punktu przecięcia się drogi polnej przy cmentarzu Rakowskim z szosą rakowską, granica biegnie na południowy wschód drogą polną, skręca gwałtownie na północ, dochodzi do granicy gruntów drobnych posiadaczy i skręca pod kątem prostym, biegnąc granicą gruntów wspomnianych wprost do toru kolejowego Częstochowa - Kraków. Dalej na wschód granica biegnie starą granicą miasta i łąk włościan wsi Błeszno aż do przecięcia się z łukowatą odnogą rzeki Warty, następnie tą łukowatą odnogą rzeki Warty na północ, przecinając w kierunku tym rzekę Wartę, łączy się z dawną granicą miasta. Na wschodzie granica biegnie bez zmian dotychczasową granicą miasta.

§  2.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrowi Spraw Wewnętrznych.
§  3.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 1928 r.
1 § 1:

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 1 sierpnia 1930 r. (Dz.U.30.59.474) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 sierpnia 1930 r.

Z dniem 1 lipca 1952 r. włącza się do miasta Częstochowy w województwie katowickim z powiatu częstochowskiego w tymże województwie następujące obszary:

1) z gminy Rędziny gromady Mirów Stary i Kręciwilk,

2) z gminy Wrzosowa gromadę Błeszno oraz cześć gromady Brzeziny Małe obejmującą osiedle Bór wraz z przysiółkiem Wypalanki,

3) z gminy Grabówka gromady Liska Górna, Wyczerpy Dolne i Zacisze,

4) z gminy Poczesna część obszaru leśnego Nadleśnictwa Olsztyn.

Nowa granica miasta Częstochowy i powiatu częstochowskiego na odcinku obszaru leśnego Nadleśnictwa Olsztyn biec będzie od punktu poligonowego Nr 2600 położonego na północno-zachodnim narożniku oddziału leśnego Nr 19 w kierunku południowo-wschodnim, a następnie południowo-zachodnim i zachodnim początkowo północną granicą oddziałów Nr Nr 25, 24 do punktu poligonowego Nr 2601, a następnie wschodnią granicą oddziałów Nr Nr 24, 30, 39, 48, 55, 63, 71 do punktu poligonowego Nr 2604. Od tego punktu poligonowego granica biegnie południową granicą oddziałów Nr Nr 71, 72, 73 do punktu poligonowego Nr 2607 położonego na granicy gromady Słowik, zgodnie z § 1 rozporządzenia z dnia 12 kwietnia 1952 r. w sprawie zmiany granic miasta Częstochowy w województwie katowickim (Dz.U.52.19.117).

Z dniem 1 stycznia 1968 r. z miasta Częstochowy w woj. katowickim wyłącza się teren o powierzchni 9,7082 ha przylegający do granic wsi Brzeziny Wielkie i włącza się go do gromady Wrzosowa w powiecie częstochowskim, w tymże województwie. Nowa granica miasta Częstochowy i powiatu częstochowskiego na odcinku gromady Wrzosowa biegnie od punktu granicznego nr 3673 na granicy miasta Częstochowy i gromady Dźbów w kierunku północno-wschodnim przez punkty graniczne nr 19, 3672, 18, 3671, 17 do punktu granicznego nr 3670, stąd skręca w kierunku wschodnim i biegnie do punktu granicznego nr 16 położonego na dotychczasowej granicy miasta Częstochowy i powiatu częstochowskiego, zgodnie z § 1 rozporządzenia z dnia 12 grudnia 1967 r. w sprawie zmiany granic miasta Częstochowy w województwie katowickim (Dz.U.67.46.228).

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024