Niektóre zmiany i uzupełnienia ustaw górniczych, obowiązujących na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 22 marca 1928 r.
o niektórych zmianach i uzupełnieniach ustaw górniczych, obowiązujących na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.

Na podstawie art. 44 ust. 6 Konstytucji i ustawy z dnia 2 sierpnia 1926 r. o upoważnieniu Prezydenta Rzeczypospolitej do wydawania rozporządzeń z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr. 78, poz. 443) postanawiam co następuje:
Art.  1.

§ 210 ustęp 1 pruskiej ustawy górniczej z dnia 24 czerwca 1865 r. (Zbiór Ustaw z r. 1865 str. 705) otrzymuje brzmienie następujące:

"W tych częściach kraju, w których obowiązuje prawo prowincjonalne, wydane dla Prus Zachodnich, ogłoszone 19 kwietnia 1844 r. podlegają postanowieniom niniejszej ustawy tylko sól kamienna, sole potasowe, magnezowe i borowe oraz solanki"

Art.  2.

Do § 5 austriackiej ustawy górniczej z dnia. 23 maja 1854 r. (Dz. U. P. Nr. 146) dodaje się jako ustęp 3 postanowienie następujące:

"Nadanie miar górniczych na podstawie odkryć soli potasowych, magnezowych lub borowych może uzyskiwać tylko Państwo. Wyjątek od tego ograniczenia może nastąpić tylko w razie łącznego istnienia 2 warunków:

1) jeżeli odkrycie tych soli zostało dokonane przed 1 kwietnia 1928 r.,

2) jeżeli na podstawie tego odkrycia zostało złożone przed 1 lipca 1928 r. podanie o nadanie."

Art.  3.

§ 123 austrjackiej ustawy górniczej z dnia 23 maja 1854 r. (Dz. U. P. Nr. 146) otrzymuje następujące brzmienie:

"Posiadacz miar kopalnianych, dziennych lub przymiarów ma wyłączne prawo wydobywania nietylko tych minerałów zastrzeżonych, których odkrycie było podstawą do uzyskania nadania górniczego, lecz wszelkich innych minerałów zastrzeżonych, znajdujących się w tych miarach lub przymiarach z wyjątkiem soli potasowych, magnezowych i borowych.

Ograniczenie powyższe nie ma zastosowania do już nadanych pól kopalnianych, jeżeli zachodzą łącznie następujące warunki:

1) jeżeli w danem polu - kopalnianem sole powyższe były lub będą odkryte przed 1 kwietnia 1928 r.,

2) jeżeli odkrycie powyższe będzie zgłoszone we właściwym, wyższym urzędzie górniczym przed 1 lipca 1928 r.

3) jeżeli wyższy urząd górniczy stwierdzi zarówno fakt odkrycia przed 1 kwietnia 1928 r., jako też że złoża tych soli odpowiadają przepisom § 44 w brzmieniu, nadanem art. 1 ustawy z dnia 3 marca 1926 r. o niektórych zmianach powszechnej austriackiej ustawy górniczej (Dz. U. R. P. Nr. 28, poz. 169).

Postanowienia powyższe nie naruszają uprawnień właścicieli pól kopalnianych, nadanych na podstawie odkrycia soli potasowych, magnezowych lub borowych,

Art.  4.

Art. 236 rosyjskiej ustawy górniczej (Zbiór Praw tom VII, wydanie 1912 r.) otrzymuje brzmienie następujące:

"Prawo własności gruntu obejmuje zarazem prawo własności wszystkich znajdujących się tamże minerałów oprócz soli kamiennej, soli potasowych, magnezowych i borowych oraz solanek, nadających się do technicznego uzyskiwania soli sodowych i soli potasowych".

Art.  5.

Art. 237 rosyjskiej ustawy górniczej (Zbiór Praw tom VII, wydanie 1912 r.) otrzymuje brzmienie następujące:

"Minerały, związane z własnością gruntu, mogą być eksploatowane przez właściciela gruntu.

Minerały, które w myśl postanowień poprzedniego artykułu nie są związane z własnością gruntu, stanowią własność Państwa".

Art.  6.

Art. 455 rosyjskiej ustawy górniczej (Zbiór Praw tom VII, wydanie 1912 r.) otrzymuje brzmienie następujące:

"Na gruntach, wymienionych w art. 454, prawo poszukiwania i wydobywania wszelkich minerałów z wyjątkiem wymienionych w ustępie 2 niniejszego artykułu oraz w art. 456 przysługuje właścicielom gruntów i osobom posiadającym ich zezwolenie.

Na gruntach, wymienionych w art. 454, Państwo ma wyłączne prawo do otrzymywania nadań na następujące minerały: sól kamienną, sole potasowe, magnezowe i borowe oraz solanki, nadające się do technicznego uzyskiwania soli sodowych i soli potasowych. Do poszukiwań tych minerałów, do postępowania nadawczego co do nich oraz do praw i obowiązków z tytułu własności tych nadań mają odpowiednie zastosowanie przepisy, dotyczące minerałów, wymienionych w art. 456, z wyjątkiem:

1) przepisanego w art. 479 ograniczenia terminu zgłoszenia do 7 dni,

2) przepisanego w art. 485 p. 2 terminu trzymiesięcznego względnie sześciotygodniowego dla podania prośby o nadanie,

3) przepisów o wynagrodzeniu za użytkowanie wnętrza i

4) przepisów o przymusowej eksploatacji i o związanych z niemi rygorach".

Art.  7.

Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrowi Przemysłu i Handlu.

Art.  8.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, a na obszarze województwa śląskiego z dniem ogłoszenia oświadczenia Prezesa Rady Ministrów o wyrażeniu zgody na nie Sejmu Śląskiego.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1928.36.340

Rodzaj: Rozporządzenie z mocą ustawy
Tytuł: Niektóre zmiany i uzupełnienia ustaw górniczych, obowiązujących na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.
Data aktu: 22/03/1928
Data ogłoszenia: 24/03/1928
Data wejścia w życie: 24/03/1928