Zagospodarowanie lasów państwowych.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 22 marca 1928 r.
o zagospodarowaniu lasów państwowych. *

Na podstawie art. 44 ust. 6 Konstytucji i ustawy z dnia 2 sierpnia 1926 r. o upoważnieniu Prezydenta Rzeczypospolitej do wydawania rozporządzeń z mocą. ustawy (Dz. U. R. P. Nr. 78, poz. 443) postanawiam co następuje:
Art.  1.

Przepisom niniejszego rozporządzenia podlegają wszystkie lasy stanowiące własność Państwa oraz państwowych instytucyj, zakładów i przedsiębiorstw, posiadających odrębną osobowość prawną.

Art.  2.

Wszystkie grunty leśne winny być utrzymane pod uprawą leśną.

Minister Rolnictwa może zarządzić zmianę uprawy leśnej na inny rodzaj użytkowania w lasach nieuznanych za ochronne jedynie w następujących wypadkach:

a)
jeżeli dokonanie takiej zmiany leży w interesie należytego zagospodarowania lasów lub też wynika z potrzeb administrowania lasami;
b)
przy regulowaniu ustroju rolnego, a w szczególności przy scalaniu gruntów, znoszeniu służebności oraz dokonywaniu zamiany gruntów;
c)
w wypadkach przekazywania na cele reformy rolnej drobnych odosobnionych obszarów leśnych, których utrzymanie pod uprawą leśną jest z punktu widzenia prawidłowej organizacji i zarządu gospodarstwa leśnego niepożądane;
d)
jeżeli dokonanie takiej zmiany leży w interesie publicznym, w szczególności zaś w interesie obrony Państwa.
Art.  3.

Wszystkie grunty leśne pozbawione drzewostanów winny być ponownie zalesione w sposób i w terminach, przewidzianych w planach urządzenia gospodarstwa leśnego.

Art.  4. 1

Wszystkie lasy winny być zagospodarowane według zatwierdzonych przez Ministra Rolnictwa planów urządzenia gospodarstwa leśnego z uwzględnieniem zasady osiągania największego czystego dochodu w produkcji leśnej, przystosowanej do potrzeb gospodarczych Państwa przy równoczesnem zachowaniu ciągłości i trwałości użytkowania. Minister Rolnictwa i Reform Rolnych może upoważnić dyrektorów lasów państwowych do zatwierdzania planów urządzenia gospodarstwa leśnego na terenach o mniejszym obszarze, nieposiadających dla państwowego gospodarstwa leśnego większego znaczenia.

Zasady urządzenia gospodarstwa leśnego oraz sposób sporządzania planów urządzenia gospodarstwa leśnego określi instrukcja Ministra Rolnictwa.

Art.  5.

Użytkowanie kosodrzewiny przez pozbawianie jej gałęzi, pędów, pączków i igieł nie może być stosowane.

Art.  6.

Pasanie inwentarza i zbieranie ściółki w lasach państwowych może być dozwolone z ograniczeniami co do miejsca, czasu i sposobu pasania i zbierania ściółki, ustalonemi rozporządzeniem Ministra Rolnictwa.

Pasanie inwentarza w drzewostanach, które nie osiągnęły trzech metrów wysokości, nie może być dozwolone, o ile wiek tych drzewostanów nie przekroczył 15 lat,

Art.  7.

Lasy, które:

a)
zabezpieczają glebę przed zmywaniem i wyjałowieniem, powstrzymują usuwanie się ziemi lub kamieni, przeszkadzają tworzeniu się dzikich potoków, obrywaniu się skał i spadkowi lawin,
b)
chronią brzegi wód przed obrywaniem się, a źródła przed zasypywaniem,
c)
przeszkadzają powstawaniu albo rozszerzaniu się piasków lotnych lub parowów,
d)
mają specjalne znaczenie dla obrony Państwa,
e)
mają znaczenie przyrodniczo-naukowe,
f)
leżą w granicach okręgu ochrony sanitarnej uzdrowisk, posiadających charakter użyteczności publicznej, - mogą być uznane przez Ministra Rolnictwa za lasy ochronne.
Art.  8.

Uznanie lasu za ochronny lub odjęcie mu tego charakteru następuje:

a)
w stosunku do lasów wyszczególnionych w punktach a, b i c art. 7 z inicjatywy właściwych organów administracji lasów państwowych, albo na wniosek władz wodnych, władz samorządu terytorialnego i gospodarczego odnośnie do lasów połażonych na obszarze ich działania, wreszcie na wniosek każdego, komu właściwości gruntów wymienionych w punktach a, b i c art. 7 zagrażają niebezpieczeństwem lub szkodą;
b)
w stosunku do lasów określonych w pkt. d art. 7 na wniosek Ministra Spraw Wojskowych;
c)
w stosunku do lasów określonych w pkt. e art. 7 z inicjatywy właściwego organu administracji lasów państwowych lub na wniosek Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego;
d)
w stosunku do lasów określonych w pkt. f art. 7 na wniosek Ministra Spraw Wewnętrznych.

Uznanie za ochronne lub odjęcie tego charakteru lasom, pozostającym pod zarządem innych ministrów, bądź też lasom, z których korzystają inna działy administracji państwowej (art. 13), następuje w porozumieniu z właściwym ministrem.

Art.  9.

Lasy uznane za ochronne winny być zagospodarowane w. sposób umożliwiający osiągnięcie celów, dla których lasy uznane zostały za ochronne.

Art.  10.

Z lasów uznanych za ochronne z powodów, wymienionych w pkt. e art. 7, mogą być wydzielone obszary, na których użytkowanie będzie całkowicie zaniechane (rezerwaty).

Art.  11.

Naczelne kierownictwo sprawami zagospodarowania wszystkich lasów państwowych, kontrolę nad zagospodarowaniem tych lasów oraz zarząd lasami, stanowiącemi własność Skarbu Państwa wraz ze związanemi z niemi gospodarczo lub administracyjnie innemi gruntami, wodami prywatnemi, w rozumieniu prawa wodnego, budynkami, zakładami przemysłowemi i transportowemu oraz urządzeniami komunikacyjnemi, sprawuje Minister Rolnictwa, przy pomocy organów administracji lasów państwowych.

Art.  12.

W zakresie naczelnego kierownictwa Minister Rolnictwa może wydawać szczegółowo przepisy normujące sposób zagospodarowania lasów państwowych z uwzględnieniem postanowili niniejszego rozporządzenia.

Tryb wykonywania kontroli technicznej nad zagospodarowaniem lasów państwowych, znajdujących się pod zarządem innych ministrów, ustali Minister Rolnictwa w porozumieniu z właściwymi ministrami.

Art.  13. 2

Korzystanie z poszczególnych terenów lasów państwowych przez inne działy administracji w wypadkach, gdy ogranicza dno normalny sposób zagospodarowania tych lasów, wymaga uchwały Rady Ministrów.

Rada Ministrów może nadto przekazać poszczególne tereny leśne pod zarząd innych ministrów w wypadkach:

a)
gdy dla osiągnięcia specjalnych celów, niewchodzących w zakres działania Ministra Rolnictwa, niezbędne jest korzystanie z produkcji leśnej na obszarach lasów państwowych, mających służyć tym celom;
b)
gdy wykorzystanie terenowe poszczególnych obszarów leśnych przez władze wojskowe wymaga wyłączenia ich z pod zarządu władz cywilnych, obszar zaś lasu w każdym poszczególnym wypadku nie przekracza 500 ha; normy 500 ha nie stosuje się do terenów istniejących już wojskowych poligonów doświadczalnych, które to tereny mogą być przekazane pod zarząd Ministra Spraw Wojskowych w tych rozmiarach, w jakich zostały oddane do korzystania dla celów wojskowych;
c)
gdy przekazanie takie uzasadnione jest potrzebą stałego korzystania z poszczególnych obszarów leśnych dla potrzeb uzdrowisk, posiadających charakter użyteczności publicznej.

W przypadkach, przewidzianych w ust. 1 i 2, zezwalanie na korzystanie przez inne działy administracji z terenów leśnych o obszarach, nie przekraczających 10 ha, bądź przekazywanie pod zarząd innych ministrów takich terenów leśnych, należy do Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych.

Przepisy niniejszego artykułu nie naruszają postanowień o przekazywaniu gruntów państwowych na cele specjalne, przewidziane w obowiązujących ustawach.

Art.  14.

Lasy państwowe, które w chwili wejścia w życie niniejszego rozporządzenia znajdują się pod zarządem innych ministrów, winny być w ciągu roku od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, przekazane pod zarząd Ministra Rolnictwa.

Przepis powyższy nie dotyczy lasów stanowiących własność państwowych instytucyj, zakładów i przedsiębiorstw, posiadających odrębną osobowość prawną, a także lasów użytkowanych przez państwowe zakłady zdrojowe.

Przepis powyższy nadto nie ma zastosowania w wypadkach, gdy lasy te znajdują się pod zarządem innego ministra na podstawie szczególnych aktów ustawodawczych, bądź przekazane zostały pod zarząd, innemu ministrowi na podstawie uchwały Rady Ministrów oraz gdy przed upływem terminu, wskazanego w ustępie pierwszym, Rada Ministrów powołuje uchwały w myśl przepisu ustępu drugiego art. 13 niniejszego rozporządzenia.

Art.  15. 3

Jeżeli cele specjalne, dla których nastąpiło przekazanie zarządu lasów innemu ministrowi, przestaną istnieć, zarząd lasów przekazany będzie zpowrotem Ministrowi Rolnictwa na mocy porozumienia zainteresowanych ministrów.

Art.  16.

Organizację administracji lasów państwowych, znajdujących się pod zarządem Ministra Rolnictwa, określają osobne przepisy.

W drodze rozporządzenia Rady Ministrów przepisy te będą odpowiednio zastosowane do organizacji administracji innych lasów państwowych.

Art.  17.

Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrowi Rolnictwa oraz. innym ministrom, każdemu w zakresie jego uprawnień.

Art.  18.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej z dniem ogłoszenia.

Jednocześnie tracą moc obowiązującą wszelkie przepisy w przedmiocie unormowanym niniejszem rozporządzeniem.

* Z dniem 30 września 1936 r. nin. rozp. z mocą ustawy traci moc w odniesieniu do lasów, objętych przez państwowe gospodarstwo leśne, zgodnie z art. 44 ust. 2 dekretu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 30 września 1936 r. o państwowym gospodarstwie leśnym (Dz.U.36.75.533).
1 Art. 4 zmieniony przez art. 71 rozp. z mocą ustawy z dnia 28 grudnia 1934 r. o unormowaniu właściwości władz i trybu postępowania w niektórych działach administracji państwowej (Dz.U.34.110.976) z dniem 31 stycznia 1935 r.
2 Art. 13 zmieniony przez art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 18 marca 1933 r. (Dz.U.33.32.272) zmieniającej nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 6 maja 1933 r.
3 Art. 15 zmieniony przez art. 1 pkt 2 ustawy z dnia 18 marca 1933 r. (Dz.U.33.32.272) zmieniającej nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 6 maja 1933 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1928.36.336

Rodzaj: Rozporządzenie z mocą ustawy
Tytuł: Zagospodarowanie lasów państwowych.
Data aktu: 22/03/1928
Data ogłoszenia: 24/03/1928
Data wejścia w życie: 24/03/1928