Zm.: rozporządzenie z dnia 14 października 1927 r. o uporządkowaniu stanu prawnego w organizacji gmin wyznaniowych żydowskich na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej z wyjątkiem województw: poznańskiego, pomorskiego i śląskiego.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 6 marca 1923 r.
o zmianie rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 14 października 1927 r. o uporządkowaniu stanu prawnego w organizacji gmin wyznanionych żydowskich na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej z wyjątkiem województw: poznańskiego, pomorskiego i śląskiego.

Na podstawie art. 44 ust 6 Konstytucji i ustawy z dnia 2 sierpnia 1926 r. o upoważnieniu Prezydenta Rzeczypospolitej co wydawania rozporządzeń z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr. 78, poz. 443) postanawiam co następuje:
Art.  1.

W rozporządzeniu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 14 października 1927 r. o uporządkowaniu stanu prawnego w organizacji gmin wyznaniowych żydowskich na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej z wyjątkiem województw: poznańskiego, pomorskiego i śląskiego (Dz. U. R P. Nr. 91, poz. 818) wprowadza się następujące zmiany i uzupełnienia:

1)
W tytule rozporządzenia wyrazy: "z wyjątkiem województw: poznańskiego, pomorskiego i śląskiego" zastępuje wyrazami: "z wyjątkiem województwa śląskiego".
2)
W art. 1 po wyrazach: "rozciąga się na województwa krakowskie, lwowskie, stanisławowskie i tarnopolskie" dodaje się wyrazy: "oraz na województwa: poznańskie i pomorskie".
3)
W art. 4 wyrazy: "z wyjątkiem województw: poznańskiego, pomorskiego i śląskiego" zastępuje się wyrazami: "z wyjątkiem województwa śląskiego".
4)
W art. 6 zdanie drugie otrzymuje brzmienie następujące: "W miarę wprowadzania w życie, w myśl art. 3, powołanych w art. 1 przepisów-ustawa z dnia 21 marca 1890 r. (Dz. u. p. austr. Nr 57). §§ 35-59 ustawy z dnia 23 lipca 1847 r. (Zb. ust. prusk. str. 263) oraz wszelkie przepisy, wydane w przedmiotach, unormowanych rozporządzeniem niniejszem, tracą na obszarach województw: krakowskiego, lwowskiego, stanisławowskiego, tarnopolskiego, poznańskiego i pomorskiego moc obowiązującą".
Art.  2.

W przepisach z dnia 14 października 1927 r. o organizacji gmin wyznaniowych żydowskich na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej z wyjątkiem województw: poznańskiego, pomorskiego i śląskiego, stanowiących załącznik do rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 14 października 1927 r. o uporządkowaniu stanu prawnego w organizacji gmin wyznaniowych żydowskich na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej z wyjątkiem województw: poznańskiego, pomorskiego i śląskiego (Dz. U. R. P. Nr. 91, poz. 818) wprowadza się następujące zmiany i uzupełnienia:

1)
W tytule wyrazy: "województw: poznańskiego, pomorskiego i śląskiego" zastępuje się wyrazami: "województwa śląskiego",
2)
W art. 1 wyrazy: "z wyjątkiem województw: poznańskiego, pomorskiego i śląskiego" zastępuje się wyrazami: z wyjątkiem województwa śląskiego".
3)
Art. 2 otrzymuje brzmienie następujące:

"Gminę wyznaniową żydowską tworzą mieszkańcy żydzi bądź jednej gminy politycznej, o ile są dość liczni, aby ponosić ciężar utrzymania instytucyj i funkcjonarjuszów gminnych, bądź mieszkańcy żydzi kilku lub więcej gmin politycznych.

Naczelna władza nadzorcza może po wysłuchaniu opinii Rady Religijnej połączyć kilka gmin wyznaniowych w jedną, bądź podzielić jedną gminę wyznaniową na kilka terytorialnie oddzielnych gmin wyznaniowych.

Gmina wyznaniowa żydowska, składająca się z jednej gminy politycznej, nie może być dzielona.

Zarządy gmin wyznaniowych żydowskich obowiązane są do prowadzenia stałego rejestru członków swych gmin".

4)
Punkt d art. 3 otrzymuje brzmienie następujące:

"troszczenie się o dostarczenie ludności żydowskiej koszernego mięsa".

5)
Art. 4 uzupełnia się następującym drugim ustępem:

"Stanowisko członka zarządu jest honorowe i bezpłatne".

6)
W art. 7, 19 i 29 dodaje się zdanie następującej:

"Wniesienie zażalenia nie wstrzymuje ukonstytuowania się ciała wybranego".

7)
Art. 9 uzupełnia się następującemi ustępami:

"Wybór przewodniczącego następuje zwyczajną większością głosów. Przy równości głosów rozstrzyga los.

Uchwały zarządu zapadają zwyczajną większością głosów. Przy równości głosów wniosek uznaje się za odrzucony".

8)
W art. 13 skreśla się ust. 2.
9)
Art. 15 uzupełnia się następującym ustępem:

"Stanowiska członka rady i członka zarządu są honorowe i bezpłatne".

10)
W art. 20 po wyrazach: "zwyczajną większością głosów" dodaje się wyrazy: "Przy równości głosów rozstrzyga los".
11)
Punkt 6 ust. 1 art. 21 otrzymuje brzmienie następujące:

"wybór rabina gminnego i podrabinów".

12)
W art. 21 ust. 2 po zdaniu pierwszem wstawia się następujące zdanie:

"Uchwały zapadają zwyczajną większością głosów. Przy równości głosów wniosek uznaje się za odrzucony".

13)
Ust. 1 art. 25 otrzymuje brzmienie następujące:

"Rada Religijna składa się z 34 świeckich członków Żydowskiego Związku Religijnego i z 17 rabinów. Kadencja Rady Religijnej trwa lat pięć".

14)
Ust. 1 art. 26 otrzymuje brzmienie następujące:

"Prócz członków wchodzących w skład Rady Religijnej z wyboru Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego może do niej powołać ośmiu świeckich i czterech duchownych członków".

15)
Ust. 4 art. 26 skreśla się.
16)
Art. 26 uzupełnia się następującym ustępem:

"Stanowisko członka Rady Religijnej jest honorowe i bezpłatne. Członkom nie mogącym ponosić kosztów, związanych ze spełnianiem mandatu, mogą być przez odnośne gminy wyznaniowe zwracane koszta podróży oraz wypłacane diety".

17)
W art. 27 po wyrazach: "zwyczajną większością głosów" kropka zamienia się na średnik oraz dodaje się wyrazy: "w razie równości głosów rozstrzyga los".
18)
W art. 32 w zdaniu drugim po wyrazie "zezwolenia" dodaje się wyraz "naczelnej".
19)
Art. 32 uzupełnia się następującemi ustępami:

"Stowarzyszenie wyznaniowe winno posiadać i utrzymywać własny cmentarz.

Członek gminy wielkiej, chcący wstąpić do stowarzyszenia wyznaniowego, winien o tem zawiadomić zarząd gminy wielkiej.

Stowarzyszenie wyznaniowe obowiązane jest prowadzić rejestr swych członków i podawać go do wiadomości zarządowi gminy wielkiej przynajmniej raz w ciągu roku.

Członkowie stowarzyszenia wyznaniowego, zwolnieni od płacenia składek na rzecz gminy wielkiej (art. 36), nie posiadają ani czynnego, ani biernego prawa wyborczego przy wyborach organów zarządu gminy wielkiej".

20)
Tytuł VI "Rabini" zmienia się na:

"Rabini i inni funkcjonarjusze gminni".

21)
Ust. 3 art. 37 otrzymuje brzmienie:

"Rabin i podrabin winni znać język polski w słowie i piśmie oraz posiadać obywatelstwo polskie".

22)
Ust. 2 art. 41 otrzymuje brzmienie następujące:

"Przepisy te podlegają zatwierdzeniu naczelnej władzy nadzorczej".

23)
Jako art. 45 wprowadza się postanowienie następujące:

"Rada Religijna wydaje dla funkcjonarjuszów wyznaniowych oraz dla pracowników administracyjnych przepisy dotyczące ich czynności i regulamin dyscyplinarny, jako też przepisy o ich pensji, emeryturze i zabezpieczeniu pozostałych po nich wdów i sierot.

Przepisy te podlegają zatwierdzeniu naczelnej władzy nadzorczej".

24)
Art. 45 otrzymuje oznaczenie "Art. 46", a jego ust. 1 brzmienie następujące:

"Rabin gminy, z zastrzeżeniem podbiału wielkiej gminy na okręgi rabiniczne, ma nadzór nad urządzeniami religijnemi, nauczycielami religji w szkołach wyznaniowych żydowskich, rzezakami rytualnymi i innymi funkcjonariuszami wyznaniowymi w obrębie swej gminy. Rabin ma wyłączne prawo udzielania ślubów i rozwodów w obrębie swojej gminy, z zastrzeżeniem praw rabinów stowarzyszeń wyznaniowych (art. 47)".

25)
W art. 50, oznaczonym obecnie jako art. 51, skreśla się wyraz "dokonania".
26)
Artykuły 46-54 otrzymują kolejną numerację 47 - 55. W art. 51, oznaczonym obecnie jako art. 52, w ust. 1 zmienia się cyfrę "47" na "48".
Art.  3.

Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego ogłosi w drodze rozporządzenia w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej jednolity tekst rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 14 października 1927 r. o uporządkowaniu stanu prawnego w organizacji gmin wyznaniowych żydowskich na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej z wyjątkiem województw: poznańskiego, pomorskiego i śląskiego (Dz. U. R P. Nr. 91, poz. 818) wraz z załącznikiem z uwzględnieniem zmian, wynikających z rozporządzenia niniejszego.

Art.  4.

Wykonanie rozporządzenia niniejszego porucza się Ministrowi Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego.

Art.  5.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1928.28.259

Rodzaj: Rozporządzenie z mocą ustawy
Tytuł: Zm.: rozporządzenie z dnia 14 października 1927 r. o uporządkowaniu stanu prawnego w organizacji gmin wyznaniowych żydowskich na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej z wyjątkiem województw: poznańskiego, pomorskiego i śląskiego.
Data aktu: 06/03/1928
Data ogłoszenia: 13/03/1928
Data wejścia w życie: 13/03/1928