Wykonanie art. 9 i 12 ustawy o zakwaterowaniu wojska w czasie pokoju.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WOJSKOWYCH
z dnia 27 lutego 1923 r.
wydane w porozumienia z Ministrami: Skarbu, Spraw Wewnętrznych, Rolnictwa, Robót Publicznych, Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego i Ministrem Sprawiedliwości w sprawie wykonania art. 9 i 12 ustawy z dala 15 lipca 1925 r. o zakwaterowaniu wojska w czasie pokoju.

Na mocy art. 53 ustawy z dnia 15 lipca 1925 r. o zakwaterowaniu wojska w czasie pokoju (Dz. U. R. P. Nr. 97, poz. 681) zarządza się co następuje:
Do art. 9 ustawy.
§  1.
Żądanie zwolnienia nieruchomości, o których mowa jest w art. 9 ustawy o zakwaterowaniu wojska w czasie pokoju, kieruje Minister Spraw Wojskowych do:
a)
Ministra Robót Publicznych lub właściwego Ministra, w którego rozporządzeniu nieruchomość się znajduje - o ile nieruchomość stanowi własność Państwa;
b)
Ministra Spraw Wewnętrznych - o ile nieruchomość stanowi własność związku samorządowego.

Do art. 12 ustawy.

§  2.
Osoby, którym w myśl art. 12 ustawy o zakwaterowaniu wojska w czasie pokoju zarządy gminne obowiązane są dostarczać pomieszczeń, powinny zwrócić się do zarządu gminy za pośrednictwem właściwej komendy garnizonu (miasta) o dostarczenie kwatery w rozmiarze i na zasadach, określonych w rozporządzeniach Rady Ministrów z dnia 29 sierpnia 1927 r. (Dz. U. R. P. Nr. 81, poz. 705) i z dnia 18 listopada 1927 r. (Dz. U. R. P. Nr. 109, poz. 925).
§  3.
Komenda garnizonu (miasta) prześle zarządowi gminy żądanie dostarczenia uprawnionemu kwatery stałej, stwierdzając przytem:
1)
uprawnienie danej osoby do otrzymania pomieszczenia, odpowiadającego ustawowo określonym warunkom;
2)
niemożność przyznania tej osobie kwatery w budynkach państwowych lub wynajętych przez Państwo, ani też wynajęcia przez tę osobę mieszkania dla siebie.

Żądanie należy sporządzić według wzoru, podanego w załączniku Nr. 1 do niniejszego rozporządzenia.

§  4.
W ciągu miesiąca od dnia doręczenia żądania zarząd gminny obowiązany jest za pośrednictwem komendy garnizonu (miasta) dostarczyć osobie uprawnionej kwatery, odpowiadającej warunkom, określonym w żądaniu.

Jeśli zarząd gminny obowiązkowi powyższemu zadość nie uczyni, władza administracyjna I instancji przeprowadzi w ciągu następnego miesiąca na wniosek komendy garnizonu (miasta) najem niezbędnych pomieszczeń w zastępstwie i na rachunek gminy.

§  5.
Kwatery, dostarczane przez zarządy gmin osobom uprawnionym, powinny, w miarę możności, znajdować się w pobliżu miejsca ich służbowego zajęcia.
§  6.
Komenda garnizonu (miasta) sporządzi przy obejmowaniu kwatery, dostarczonej przez gminę, szczegółowy opis stanu pomieszczeń, podpisany przez właściciela lub administratora nieruchomości, delegata komendy garnizonu (miasta) oraz osobę, otrzymującą kwaterę do użytku.

W razie zmiany osoby otrzymującej kwaterą do użytku, opis należy uzupełnić, przyczem uzupełnienie winny podpisać obie zmieniające się osoby, tudzież delegat komendy garnizonu (miasta).

§  7.
Przy zwalnianiu kwater, dostarczonych przez zarządy gmin, należy sporządzić protokóły przy zachowaniu formalności, określonych w pierwszym ustępie poprzedniego paragrafu.
§  8.
Jeśli kwatera, dostarczona przez zarząd gminy, wymagać będzie naprawy, której wykonanie w myśl obowiązujących ustaw cywilnych ciąży na gospodarzu, wówczas osoba uprawniona do korzystania z kwatery zwróci się za pośrednictwem komendy garnizonu (miasta) do zarządu gminy o spowodowanie wykonania tej naprawy lub dostarczenie innej odpowiedniej kwatery.

Jeśli zarząd gminy w ciągu miesiąca obowiązku tego nie dopełni, komenda garnizonu.(miasta) w porozumieniu z władzą administracyjną I instancji zarządzi dokonanie potrzebnych napraw, potrącając koszta z należności, przypadającej gminie za dostarczoną kwaterę.

§  9.
Komendy garnizonów (miast) obowiązane są przestrzegać, by kwatery dostarczone przez zarządy gmin były zawsze właściwie zużytkowane.
§  10.
Kwatery, dostarczone przez zarządy gmin, przydziela komenda garnizonu (miasta) imiennym nakazem zajęcia danej kwatery.

Nakazy wydawane być mają w pięciu egzemplarzach, z których jeden otrzymuje zakwaterowana osoba, drugi - właściciel domu, w którym znajduje się. wynajęta kwatera, trzeci - zarząd gminy, czwarty - komisja gospodarcza (płatnik), piąty zaś zatrzymuje komenda garnizonu (miasta).

W nakazie komenda garnizonu (miasta) oznaczy ścisłą datę zajęcia kwatery przez uprawnioną osobę.

Wzór nakazu zajęcia kwatery podany jest w załączniku Nr. 2 do niniejszego rozporządzenia.

Nakazy zwolnienia kwater, dostarczanych przez zarządy gmin, mają być wydawane i doręczane przez komendy garnizonów (miast) w ten sam sposób, jak nakazy zajęcia tych kwater.

§  11.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

WZÓR.

grafika

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

WZÓR

grafika

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024