Rzesza Niemiecka-Polska. Układ o administracji odcinka granicznego Warty, stanowiącego granicę, i o ruchu na tym odcinku. Poznań.1927.02.16.

UKŁAD
między Polską a Niemcami o administracji odcinka granicznego Warty, stanowiącego granicę, i o ruchu na tym odcinku, podpisany w Poznaniu, dnia 16 lutego 1927 r.

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

MY, IGNACY MOŚCICKI,

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

Wszem wobec i każdemu zosobna, komu o tem wiedzieć należy, wiadomem czynimy:

Dnia szesnastego lutego tysiąc dziewięćset dwudziestego siódmego roku podpisany został w Poznaniu między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Rzeszy Niemieckiej układ o administracji odcinka granicznego Warty stanowiącego granicę i o ruchu na tym odcinku wraz z postanowieniami wykonawczemi i protokółem końcowym do powyższego układu o następującem brzmieniu dosłownem:

UKŁAD

między Polską a Niemcami o administracji odcinka granicznego Warty, stanowiącego granicę, i o ruchu na tym odcinku.

POLSKA

z jednej strony

a

NIEMCY

z drugiej strony

w zamiarze uregulowania administracji odcinka granicznego Warty i ruchu na tym odcinku, postanowiły zawrzeć odpowiedni układ. Mianowani w tym celu Pełnomocnicy, a mianowicie:

za POLSKĘ

Delegat Rządu do rokowań granicznych polsko-niemieckich Maciej Koczorowski i Radca Wojewódzki, dyplomowany inżynier Bernard Zakrzewski,

za NIEMCY

Poseł Dr. Paul Eckardt,

zgodzili się na następujące postanowienia:

Artykuł  1.

Odcinek Warty pomiędzy kamieniami granicznemi F 296 i F 295, stanowiący polsko - niemiecką granicę, zostaje dla celów, przewidzianych w artykule 2 i 3, podzielony przy Wiesenkrug, tam, gdzie na lewym brzegu granica gminna między obszarem dworskim Striche i obszarem gminnym Striche-Hauland dobiega do Warty, na górny i dolny odcinek.

Artykuł 2.

O ile na odcinku granicznym zajdzie potrzeba pogłębienia lub usuwania pni drzewnych, kamieni lub innych przeszkód w celu utrzymania koniecznej głębokości nurtu, to roboty te wykonane zostaną.

W górnym docinku przez Polskę, w dolnym zaś przez Niemcy niezależnie od granicy suwerenności.

Artykuł  3.
(1)
Policję rzeczną i zdrowotną wykonuje na całej szerokości rzeki Polska na górnym odcinku wedle przepisów, obowiązujących w Polsce, Niemcy na dolnym odcinku wedle przepisów obowiązujących w Niemczech.
(2)
Do obowiązków policji rzecznej należy również oznaczenie szlaku żeglugowego, przeszkód żeglugi i mielizn znakami w wodzie i na brzegach.
Artykuł  4.
(1)
Zabezpieczenia istniejących praw, nadania i zezwolenia wodno-policyjne, w myśl obustronnych ustaw wodnych, będą wydawane przez władze właściwego Państwa w porozumieniu z władzami drugiego Państwa: właściwem jest to Państwo, na którego obszarze istnieją lub będą utworzone zakłady, do których odnoszą się zabezpieczenia istniejących praw, nadania lub zezwolenia. Obustronne władze mają sobie przytem wzajemnie podawać do wiadomości przedłożone wnioski i formalne sprzeciwy.
(2)
Przepisy ustępu 1 będą stosowane również odpowiednio do utrzymania obszaru zalewowego.
Artykuł  5.

Prywatne statki i tratwy wszelkiego rodzaju wraz z znajdującemi się na nich osobami i ładunkami bez różnicy przynależności państwowej, korzystają na odcinku granicznym z pełnej swobody ruchu.

Artykuł 6.
(1)
Statki i tratwy wraz z znajdującemi się na nich osobami i ładunkami są zwolnione na odcinku granicznym od wszelkich formalności celnych i paszportowych, o ile nie wchodzą w kontakt z brzegiem. Nie wyklucza to wykonywania odprawy celnej i rewizji paszportowej w odpowiedniem miejscu odcinka granicznego bez utrudnienia żeglugi.
(2)
Statkom i tratwom wolno wchodzić w kontakt z brzegami jedynie w ramach przepisów celnych i policyjnych Państwa nadbrzeżnego.
(3)
Znaki potrzebne dla oznaczenia szlaku wodnego, przeszkód żeglugowych i mielizn są przy przewozie przez granicę wolne od wszelkich opłat przywozowych i wywozowych. To samo dotyczy przyrządów potrzebnych w wykonaniu niniejszego układu do przeprowadzenia robót konserwacyjnych albo pomiarowych pod warunkiem powrotnego ich przewiezienia przez granicę. Znaki i przyrządy będzie można przywozić i wywozić po zgłoszeniu ich we właściwym urzędzie celnym na zasadzie zaświadczenia, wydanego przez zarząd wodny. Przedstawienie w urzędzie celnym znaków i przyrządów nie jest wymagane.
Artykuł  7.

Odcinek graniczny jest wolny od opłat żeglugowych.

Artykuł  8.

Układające się Strony nie będą rozliczały między sobą dochodów i wydatków, powstałych w wykonaniu niniejszego układu.

Artykuł 9.
(1)
W celu wykonania niniejszego układu załącza się do niego postanowienia wykonawcze. Pozatem władze właściwe ustalą we wzajemnem porozumieniu jednolite zasady, o których przestrzeganie będą dbały obie Strony układające się.
(2)
W razie konieczności rozbudowy odcinka granicznego zastrzega się specjalne porozumienie właściwych władz.
Artykuł  10.

Sprawy sporne, wynikające bądź z interpretacji, bądź z wykonania mniejszego układu, rozstrzyga Komisja Mieszana, przewidziana w art. 6 ust. 1 w połączeniu z ust. 2 nr. 4 konwencji z dn. 27 stycznia 1926 r. w sprawie uregulowania stosunków granicznych.

Artykuł 11.

Niniejszy układ, sporządzony w polskim i niemieckim oryginale, ma być ratyfikowany razem z postanowieniami wykonawczemi i protokółem końcowym. Wymiana dokumentów ratyfikacyjnych ma nastąpić w Warszawie. Układ wejdzie w życie 30 dnia po wymianie dokumentów ratyfikacyjnych. Zawiera go się na czas nieokreślony, jednakże może być przez każde z Państw wymówiony przed końcem roku kalendarzowego na koniec roku następnego.

Na dowód czego obustronni Pełnomocnicy podpisali niniejszy układ i zaopatrzyli go swemi pieczęciami.

Sporządzono w Poznaniu dnia 16 lutego 1927 r.

POSTANOWIENIA WYKONAWCZE

do układu polsko - niemieckiego o administracji odcinka granicznego Warty, stanowiącego grasicę, i o ruchu na tym odcisku.

(1)
W sprawach technicznych, związanych z wykonaniem układu z dnia 16 lutego 1927 r. o administracji odcinka Warty, stanowiącego granicę, i o ruchu na tym odcinku, mogą obustronne zarządy wodne porozumiewać się z sobą bezpośrednio przez swoje miejscowe urzędy.
(2)
W celu przygotowania, wykonywania i sprawdzania robót, przewidzianych w myśl artykułu 2 układu, jak również przy wykonywaniu policji rzecznej i zdrowotnej w myśl artykułu 3 układu, wolno właściwym urzędnikom i innym osobom, zatrudnionym w urzędach jednego z układających się Państw, lub też przedsiębiorcom, działającym z polecenia właściwej władzy, przybijać statkami do brzegu tego Państwa i wysiadać na ląd poza urzędowo dozwolonemi miejscami przekraczania granicy pod warunkiem zameldowania się na 3 dni naprzód w, urzędzie celnym drugiego Państwa. W wypadkach nagłych nie obowiązuje 3-dniowy termin do zameldowania się, w takim razie należy jednak o tem donieść dodatkowo urzędowi celnemu. Osoba, wykonująca nadzór nad robotami, jest obowiązana na żądanie właściwego urzędnika drugiej Strony okazywać legitymację służbową i dowód osobisty, jak również przedkładać urzędową listę imienna zatrudnionych robotników.
(3)
Przy wykonywaniu pomiarów można w celu nawiązywania posiłkować się istniejącemi znakami wysokościowemi, punktami stałemi i poligonowemi, znajdującemi się na obszarze drugiego Państwa, a należącemi do zarządów wodnych.
(4)
Przy wykonywaniu postanowień układu i przy podejmowaniu innych robót konserwacyjnych na własnym obszarze mogą właściwe władze obu Państw polecić statkom i przyrządom pływającym wraz z załogami, zwierzętami i narzędziami jeżdżenie po całej części odcinka granicznego, leżącej na obszarze drugiego Państwa.
(5)
Statki, wymienione w punktach 2 i 4, mają posiadać znaki rozpoznawcze, które zakomunikują sobie wzajemnie władze obu Państw.
§  2.
Statki policyjne i celne każdego z obu Państw mają prawo jeżdżenia po całym odcinku granicznym; natomiast wolno im przybijać do brzegu drugiego Państwa tylko za zgodą władz tego Państwa i z zastrzeżeniem postanowień ust. 2 § 1.
§  3.
(1)
W celu wyznaczenia robót, potrzebnych do utrzymania odcinka granicznego, będą upoważnieni przedstawiciele obustronnych właściwych władz odbywali w miarę potrzeby, przynajmniej corocznie, wspólne oględziny odcinka granicznego po porozumieniu się zarządów wodnych.
(2)
Z przewidzianych w punkcie 1 oględzin należy spisywać protokóły.
§  4.
Oba Rządy będą sobie wzajemnie komunikowały właściwe władze w myśl niniejszego układu.
§  5.
Każda ze Stron układających się będzie na żądanie drugiego Państwa zawiadamiała je, ewentualnie za zwrotem kosztów, o stanie wody, pochodzie lodów, wysokości i ilości opadów, jako też o wynikach pomiarów objętościowych i sondowań, mających znaczenie dla zapobieżenia niebezpieczeństwu powodzi i pochodu lodów oraz dla przygotowania planów rozbudowy, dla wykonania robót związanych z utrzymaniem i dla uregulowania żeglugi. Również będą sobie obie Strony podawały do wiadomości zmiany położenia znaków wysokościowych, punktów stałych i poligonowych.
§  6.
Powyższe postanowienia wykonawcze będą częścią składową układu. Na wniosek jednego z układających się Państw należy jednak zbadać, w jakim stopniu postanowienia te wymagają zmiany. Do wniosku należy dołączyć rzeczowe uzasadnienie. Drugie Państwo jest zobowiązane najpóźniej w przeciągu 2 miesięcy wypowiedzieć się w tej sprawie albo wystąpić z własnym wnioskiem. Poczem w razie potrzeby właściwe władze nawiążą rokowania.

Sporządzono w Poznaniu dnia 16 lutego 1927 r.

PROTOKÓŁ KOŃCOWY

Przy podpisywaniu polsko - niemieckiego układu o administracji odcinka Warty, stanowiącego granicę, i o ruchu na tym odcinku zgodzili się obustronni Pełnomocnicy na to, że postanowienia układu nie przeszkadzają ewentualnemu odmiennemu uregulowaniu sprawy przez inne międzypaństwowe porozumienia.

Sporządzono w Poznaniu dnia 16 lutego 1927 r.

Zaznajomiwszy się z powyższym układem, postanowieniami wykonawczemi i protokółem końcowym, uznaliśmy je za słuszne zarówno w całości jak i każde z zawartych w nich postanowień; oświadczamy, że są przyjęte, ratyfikowane i potwierdzone i przyrzekamy, że będą niezmiennie zachowywane.

Na dowód czego wydaliśmy Akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej.

W Warszawie, dnia 6 września 1927 roku.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1928.26.226

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Rzesza Niemiecka-Polska. Układ o administracji odcinka granicznego Warty, stanowiącego granicę, i o ruchu na tym odcinku. Poznań.1927.02.16.
Data aktu: 16/02/1927
Data ogłoszenia: 10/03/1928
Data wejścia w życie: 14/03/1928