Zmiana niektórych przepisów kodeksu karnego z 1903 r. i przepisów o postępowaniu karnem w okręgach sądów apelacyjnych: w Warszawie, Lublinie i Wilnie.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 24 lutego 1928 r.
o zmianie niektórych przepisów kodeksu karnego z 1903 r. i przepisów o postępowaniu karnem w okręgach sądów apelacyjnych: w Warszawie, Lublinie i Wilnie.

Na podstawie art. 44 ust. 6 Konstytucji i ustawy z dnia 2 sierpnia 1926 r. o upoważnieniu Prezydenta Rzeczypospolitej do wydawania rozporządzeń z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr. 78, poz. 443) postanawiam co następuje:
Art.  1.

Skreśla się art. 25, 26 i 27 kodeksu karnego z 1903 r.

Art.  2.

W art. 28, 30 i 34 kodeksu karnego z 1903 r. oraz w uwadze 2 do art. 34 skreśla się wyrazy: "jako też na zamknięcie w więzieniu, połączone z pozbawieniem praw stanu (art. 27)";

w art. 31 wyrazy: "i w więzieniu - lat pięciu", w art. 35 w cz. 1 wyrazy: "a w więzieniu - roczny", w cz. 2 tegoż artykułu wyrazy: "a roczny - może być zupełnie uchylony", wreszcie w art. 65 cz. 3 wyrazy; "nie połączone z pozbawieniem praw stanu (art. 27)".

W art. 28 wyrazy: "stanowych, ziemskich, miejskich i społecznych" zastępuję się wyrazem "samorządowych"; w art. 30 ust. 1 wyraz "stanowych" i wyrazy: "ziemskich, miejskich i społecznych" tudzież w ust. 8 wyrazy: "stanowych, ziemskich, miejskich lub społecznych" zastępuje się wyrazem "samorządowych", a w ust. 2 tegoż artykułu wyrazy: "stanowej, ziemskiej, miejskiej lub społecznej" - wyrazem "samorządowej".

Art.  3.

Gdziekolwiek jeszcze poza artykułami, wymienionemi powyżej, jest w kodeksie karnym z 1903 r. mowa o służbie, zebraniach, instytucjach, urzędach i t. p. "stanowych, ziemskich, miejskich i społecznych", łącznie lub oddzielnie, należy przez to rozumieć takież organa samorządu i wyrazy te zastąpić wyrazem "samorządowe" w odpowiedniej liczbie i przypadku.

Art.  4.

Art. 272 kodeksu karnego z 1903 r. otrzymuje brzmienie następujące:

"Winny:

1) ukrycia przed odnośną władzą swego imienia lub nazwiska;

2) samowolnego przywłaszczenia nieprzynależnych winowajcy: stanowiska, rangi lub tytułu;

3) publicznego noszenia świadomie nieprzynależnego winowajcy orderu lub innego odznaczenia;

4) użycia nieprawdziwego imienia lub nazwiska w aktach prywatno - prawnych będzie karany grzywną do tysiąca złotych".

Art.  5.

W art. 475 kodeksu karnego z 1903 r. dodaje się część drugą i trzecią następującej treści:

"Jeżeli gwałtu takiego dopuszczono się w stosunku do wójta gminy, funkcjonariusza policji, straży więziennej, straży celnej lub innej straży granicznej, podczas lub z powodu pełnienia przez nich obowiązków służbowych, winny będzie karany

więzieniem.

Usiłowanie czynu, przewidzianego w części drugiej, jest karalne."

Art.  6.

W części pierwszej art. 532 kodeksu karnego z 1903 r. ust. 3 otrzymuje brzmienie następujące:

"3. osoby urzędowej podczas pełnienia lub z powodu pełnienia przez nią obowiązków służbowych".

Część druga art. 532 kodeksu karnego z 1903 r. otrzymuje brzmienie następujące:

"Tej samej karze ulega winny znieważenia wójta gminy, funkcjonarjusza policji, straży więziennej, straży celnej lub innej straży granicznej, podczas pełnienia lub z powodu pełnienia przez nich obowiązków służbowych oraz pasażer lub członek załogi statku, winny znieważenia kapitana statku".

Art.  7.

W art. 549 kodeksu karnego z 1903 r.:

a)
ust. 3 części pierwszej otrzymuje brzmienie następujące:

"3) umyślnego uszkodzenia cudzych: ogrodu owocowego, kwiatowego lub warzywnego, drzewa owocowego lub przydrożnego, krzewu owocowego, szkółki drzew lub krzewów, winnicy, chmielnika, plantacji wikliny albo zasiewu";

b)
wymiar kary w części pierwszej oznacza się jak następuje:

"- będzie karany: więzieniem do sześciu miesięcy lub grzywną do pięciu tysięcy złotych";

c)
część druga otrzymuje brzmienie następujące:

"Jeżeli uszkodzenie jest malej wagi lub zostało popełnione przez nieostrożność, winny będzie karany:

- aresztem do trzech miesięcy lub grzywną do tysiąca złotych".

Art.  8.

Najwyższy wymiar grzywny, przewidziany w art. 633 kodeksu karnego z 1903 r. określa się na dwieście złotych, a w art. 634 tegoż kodeksu - na pięćset złotych.

Art.  9.

W art. 2 ust. 2 przepisów przechodnich do ustawy postępowania karnego z dnia 18 lipca 1917 r. (Dz. Urz. Dep. Spr. T. R. S. Nr. 1, poz. 4) w brzmieniu dekretu z dnia 9 grudnia 1918 r. (Dz. P. P. P. Nr. 20, poz. 57) po "531" dodaje się "532 cz. 1 ust. 1 i cz. 2, 549".

Art.  10.

Wykonanie rozporządzenia niniejszego porucza się Ministrowi Sprawiedliwości.

Art.  11.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie czwartego dnia po dniu ogłoszenia. Zmiana właściwości sądów, wynikająca z art. 9, nie stosuje się do spraw, w których termin rozprawy głównej został wyznaczony przed dniem wejścia w życie rozporządzenia niniejszego.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1928.21.177

Rodzaj: Rozporządzenie z mocą ustawy
Tytuł: Zmiana niektórych przepisów kodeksu karnego z 1903 r. i przepisów o postępowaniu karnem w okręgach sądów apelacyjnych: w Warszawie, Lublinie i Wilnie.
Data aktu: 24/02/1928
Data ogłoszenia: 01/03/1928
Data wejścia w życie: 05/03/1928