Zmiana niektórych przepisów kodeksu karnego z 1903 r. i przepisów o postępowaniu karnem w okręgach sądów apelacyjnych: w Warszawie, Lublinie i Wilnie.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 24 lutego 1928 r.
o zmianie niektórych przepisów kodeksu karnego z 1903 r. i przepisów o postępowaniu karnem w okręgach sądów apelacyjnych: w Warszawie, Lublinie i Wilnie.

Na podstawie art. 44 ust. 6 Konstytucji i ustawy z dnia 2 sierpnia 1926 r. o upoważnieniu Prezydenta Rzeczypospolitej do wydawania rozporządzeń z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr. 78, poz. 443) postanawiam co następuje:
Art.  1.

Skreśla się art. 25, 26 i 27 kodeksu karnego z 1903 r.

Art.  2.

W art. 28, 30 i 34 kodeksu karnego z 1903 r. oraz w uwadze 2 do art. 34 skreśla się wyrazy: "jako też na zamknięcie w więzieniu, połączone z pozbawieniem praw stanu (art. 27)";

w art. 31 wyrazy: "i w więzieniu - lat pięciu", w art. 35 w cz. 1 wyrazy: "a w więzieniu - roczny", w cz. 2 tegoż artykułu wyrazy: "a roczny - może być zupełnie uchylony", wreszcie w art. 65 cz. 3 wyrazy; "nie połączone z pozbawieniem praw stanu (art. 27)".

W art. 28 wyrazy: "stanowych, ziemskich, miejskich i społecznych" zastępuję się wyrazem "samorządowych"; w art. 30 ust. 1 wyraz "stanowych" i wyrazy: "ziemskich, miejskich i społecznych" tudzież w ust. 8 wyrazy: "stanowych, ziemskich, miejskich lub społecznych" zastępuje się wyrazem "samorządowych", a w ust. 2 tegoż artykułu wyrazy: "stanowej, ziemskiej, miejskiej lub społecznej" - wyrazem "samorządowej".

Art.  3.

Gdziekolwiek jeszcze poza artykułami, wymienionemi powyżej, jest w kodeksie karnym z 1903 r. mowa o służbie, zebraniach, instytucjach, urzędach i t. p. "stanowych, ziemskich, miejskich i społecznych", łącznie lub oddzielnie, należy przez to rozumieć takież organa samorządu i wyrazy te zastąpić wyrazem "samorządowe" w odpowiedniej liczbie i przypadku.

Art.  4.

Art. 272 kodeksu karnego z 1903 r. otrzymuje brzmienie następujące:

"Winny:

1) ukrycia przed odnośną władzą swego imienia lub nazwiska;

2) samowolnego przywłaszczenia nieprzynależnych winowajcy: stanowiska, rangi lub tytułu;

3) publicznego noszenia świadomie nieprzynależnego winowajcy orderu lub innego odznaczenia;

4) użycia nieprawdziwego imienia lub nazwiska w aktach prywatno - prawnych będzie karany grzywną do tysiąca złotych".

Art.  5.

W art. 475 kodeksu karnego z 1903 r. dodaje się część drugą i trzecią następującej treści:

"Jeżeli gwałtu takiego dopuszczono się w stosunku do wójta gminy, funkcjonariusza policji, straży więziennej, straży celnej lub innej straży granicznej, podczas lub z powodu pełnienia przez nich obowiązków służbowych, winny będzie karany

więzieniem.

Usiłowanie czynu, przewidzianego w części drugiej, jest karalne."

Art.  6.

W części pierwszej art. 532 kodeksu karnego z 1903 r. ust. 3 otrzymuje brzmienie następujące:

"3. osoby urzędowej podczas pełnienia lub z powodu pełnienia przez nią obowiązków służbowych".

Część druga art. 532 kodeksu karnego z 1903 r. otrzymuje brzmienie następujące:

"Tej samej karze ulega winny znieważenia wójta gminy, funkcjonarjusza policji, straży więziennej, straży celnej lub innej straży granicznej, podczas pełnienia lub z powodu pełnienia przez nich obowiązków służbowych oraz pasażer lub członek załogi statku, winny znieważenia kapitana statku".

Art.  7.

W art. 549 kodeksu karnego z 1903 r.:

a)
ust. 3 części pierwszej otrzymuje brzmienie następujące:

"3) umyślnego uszkodzenia cudzych: ogrodu owocowego, kwiatowego lub warzywnego, drzewa owocowego lub przydrożnego, krzewu owocowego, szkółki drzew lub krzewów, winnicy, chmielnika, plantacji wikliny albo zasiewu";

b)
wymiar kary w części pierwszej oznacza się jak następuje:

"- będzie karany: więzieniem do sześciu miesięcy lub grzywną do pięciu tysięcy złotych";

c)
część druga otrzymuje brzmienie następujące:

"Jeżeli uszkodzenie jest malej wagi lub zostało popełnione przez nieostrożność, winny będzie karany:

- aresztem do trzech miesięcy lub grzywną do tysiąca złotych".

Art.  8.

Najwyższy wymiar grzywny, przewidziany w art. 633 kodeksu karnego z 1903 r. określa się na dwieście złotych, a w art. 634 tegoż kodeksu - na pięćset złotych.

Art.  9.

W art. 2 ust. 2 przepisów przechodnich do ustawy postępowania karnego z dnia 18 lipca 1917 r. (Dz. Urz. Dep. Spr. T. R. S. Nr. 1, poz. 4) w brzmieniu dekretu z dnia 9 grudnia 1918 r. (Dz. P. P. P. Nr. 20, poz. 57) po "531" dodaje się "532 cz. 1 ust. 1 i cz. 2, 549".

Art.  10.

Wykonanie rozporządzenia niniejszego porucza się Ministrowi Sprawiedliwości.

Art.  11.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie czwartego dnia po dniu ogłoszenia. Zmiana właściwości sądów, wynikająca z art. 9, nie stosuje się do spraw, w których termin rozprawy głównej został wyznaczony przed dniem wejścia w życie rozporządzenia niniejszego.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1928.21.177

Rodzaj: Rozporządzenie z mocą ustawy
Tytuł: Zmiana niektórych przepisów kodeksu karnego z 1903 r. i przepisów o postępowaniu karnem w okręgach sądów apelacyjnych: w Warszawie, Lublinie i Wilnie.
Data aktu: 24/02/1928
Data ogłoszenia: 01/03/1928
Data wejścia w życie: 05/03/1928