Przymus połączeń nieruchomości zabudowanych z kanalizacją i wodociągiem miejskim w miastach: Lublinie, Radomiu, Piotrkowie, Częstochowie, Kielcach, Dąbrowie Górniczej i Sosnowcu.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 15 lutego 1928 r.
o przymusie połączeń nieruchomości zabudowanych z kanalizacją i wodociągiem miejskim w miastach: Lublinie, Radomiu, Piotrkowie, Częstochowie, Kielcach, Dąbrowie Górniczej i Sosnowcu.

Na podstawie art. 44 ust. 6 Konstytucji i ustawy z dnia 2 sierpnia 1926 r. o upoważnieniu Prezydenta Rzeczypospolitej do wydawania rozporządzeń z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr. 78, poz. 443) postanawiam co następuje:
Art.  1.

W miastach: Lublinie, Radomiu, Piotrkowie, Częstochowie, Kielcach, Dąbrowie Górniczej i Sosnowcu obowiązany jest każdy właściciel zabudowanej nieruchomości, położonej przy ulicach, w których otwarty został wodociąg miejski - połączyć nieruchomość tę z wodociągiem miejskim, o ile wodociąg został doprowadzony do wymienionej nieruchomości.

Art.  2.

W wyszczególnionych w art. 1 miastach obowiązany jest każdy właściciel zabudowanej nieruchomości, położonej przy ulicach, posiadających miejskie kanały uliczne - wybudować kanał domowy lub w razie potrzeby kilka kanałów i połączyć je z kanałami ulicznemi, o ile kanały uliczne zostały doprowadzone do tej nieruchomości.

Art.  3.

Wymienione w art. 1 i 2 połączenia winny być wykonane w terminie dwuletnim od daty otwarcia przy ulicy wodociągu miejskiego, względnie daty otwarcia kanału ulicznego. W razie wzniesienia budynków na nieruchomościach, niezabudowanych w chwili wejścia w życie niniejszego rozporządzania, nieruchomości te powinny być połączone z wodociągiem, względnie kanałami ulicznemi przed oddaniem budynków do użytku.

Art.  4.

W razie niewykonania przez właścicieli nieruchomości wyżej wymienionych robót w określonym w art. 3 terminie, magistratowi każdego z wyszczególnionych miast przysługuje prawo wykonania tych robót na koszt właściciela.

Art.  5.

W wypadkach, zasługujących na uwzględnienie, może magistrat według swego uznania odroczyć określony w art. 3 termin wykonania połączeń z wodociągiem miejskim bądź też z miejskim kanałem ulicznym, lub zwolnić od obowiązku wykonania tych połączeń.

Od decyzji magistratu, odmawiającej odroczenia lub zwolnienia, przysługuje prawo odwołania do wojewody.

Art.  6.

Szczegółowe przepisy, dotyczące przeprowadzenia połączenia nieruchomości zabudowanych z kanalizacją i wodociągiem miejskim, określające jaką część tych połączeń ma wykonać gmina kosztem właściciela nieruchomości i ustalające warunki korzystania z urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych - uchwalą Rady Miejskie. Przepisy te obowiązywać będą po zatwierdzeniu przez Ministra Robót Publicznych w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych.

Art.  7.

Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrowi Robót Publicznych w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych.

Art.  8.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1928.17.142

Rodzaj: Rozporządzenie z mocą ustawy
Tytuł: Przymus połączeń nieruchomości zabudowanych z kanalizacją i wodociągiem miejskim w miastach: Lublinie, Radomiu, Piotrkowie, Częstochowie, Kielcach, Dąbrowie Górniczej i Sosnowcu.
Data aktu: 15/02/1928
Data ogłoszenia: 21/02/1928
Data wejścia w życie: 21/02/1928