Statut przedsiębiorstwa państwowego "Wydawnictwa Państwowe".

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 10 lutego 1928 r.
o statucie przedsiębiorstwa państwowego "Wydawnictwa Państwowe".

Na podstawie art. 44 ust. 6 Konstytucji i ustawy z dnia 2 sierpnia 1926 r. o upoważnieniu Prezydenta Rzeczypospolitej do wydawania rozporządzeń z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr. 78, poz. 443) postanawiam co następuje:
Art.  1.

Ustanawia się dla przedsiębiorstwa państwowego pod nazwą "Wydawnictwa Państwowe" załączony statut, stanowiący integralną część niniejszego rozporządzenia.

Art.  2.

Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów w porozumieniu z Ministrem Skarbu.

Art.  3.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia. Równocześnie traci moc obowiązującą rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 26 czerwca 1924 r. o statucie wydawnictwa "Monitor Polski - Dziennik Urzędowy Rzeczypospolitej Polskiej" (Dz. U. R. P. Nr. 55, poz. 546) w brzmieniu, nadanem mu ustawą z dnia 22 grudnia 1925 r. (Dz. U. R. P. Nr. 129, poz. 922).

ZAŁĄCZNIK 

STATUT PRZEDSIĘBIORSTWA PAŃSTWOWEGO "WYDAWNICTWA PAŃSTWOWE".

§ 1.
Istniejące przy Prezesie Rady Ministrów przedsiębiorstwo państwowe pod firmą "Wydawnictwo "Monitor Polski", Dziennik Urzędowy Rzeczypospolitej Polskiej" przekształca się na przedsiębiorstwo pod nazwą "Wydawnictwa Państwowe", stanowiące odrębną jednostkę gospodarczą i oparte na zasadach handlowych.

W skład tego przedsiębiorstwa wchodzą już istniejące wydawnictwa: "Monitor Polski", Dziennik Urzędowy Rzeczypospolitej Polskiej i "Zbiór Wyroków Najwyższego Trybunału Administracyjnego" w Warszawie oraz "Gazeta Lwowska" we Lwowie.

"Wydawnictwa Państwowe" mają prawo powoływać do życia na zlecenie Prezesa Rady Ministrów inne gazety urzędowe w miejscowościach przez niego wskazanych.

§  2.
"Monitor Polski" zamieszcza materjał urzędowy w postaci ustaw, rozporządzeń, obwieszczeń i komunikatów rządowych, jak również publikacje i ogłoszenia płatne, drukowane w nim obowiązkowo jako w dzienniku urzędowym Państwa. Pozatem "Monitor Polski" może zamieszczać z upoważnienia Prezesa Rady Ministrów materjał informacyjny i rozumowany.

"Zbiór Wyroków Najwyższego Trybunału Administracyjnego" ma za zadanie podawanie ważniejszych wyroków Najwyższego Trybunału Administracyjnego.

"Gazeta Lwowska" i inne powstać mogące tego rodzaju wydawnictwa państwowe mają za zadanie zamieszczać lokalny materjał urzędowy, który nie musi być ustawowo drukowany w "Monitorze Polskim", jak również ogłoszenia i publikacje płatne, wynikające z obowiązujących ustaw. Wydawnictwa te mają pozatem objektywnie informować społeczeństwo o sprawach państwowych i działalności władz Państwa, a także mają orjentować opinję publiczną w dziedzinie ważniejszych zagadnień narodowych i społecznych. Wreszcie podawać one będą materjał ogólnodziennikarski: polityczny, ekonomiczny, kulturalny i zamieszczać płatne ogłoszenia prywatne.

§  3.
Przedsiębiorstwo "Wydawnictwa Państwowe" jest osobą prawną i może nabywać nieruchomości oraz nabywać, obciążać i pozbywać majątek ruchomy w myśl ogólnych przepisów, zawierać w zakresie swego działania wszelkiego rodzaju umowy i zaciągać zobowiązania oraz bronić swych praw w sądach i poza sądami.

Umowy, mające na celu nabywanie nieruchomości, wymagają do swej ważności zgody Prezesa Rady Ministrów.

§  4.
Przedsiębiorstwo "Wydawnictwa Państwowe" jest wolne od rejestracji sądowej. Prezes Rady Ministrów ustala, iloma i czyjemi podpisami winny być zaopatrzone zobowiązania, listy i wszelkie dokumenty, wystawiane przez to przedsiębiorstwo, i ogłasza o tem w "Monitorze Polskim".
§  5.
Przedsiębiorstwo "Wydawnictwa Państwowe" podlega w sprawach organizacyjnych, redakcyjnych i administracyjnych Prezesowi Rady Ministrów.
§  6.
Przedsiębiorstwo "Wydawnictwa Państwowe" przejmuje na własność wszelkie prawa majątkowe i ruchomości, któremi dotąd zarządzały wydawnictwa: "Monitor Polski", "Zbiór Wyroków Najwyższego Trybunału Administracyjnego" i "Gazeta Lwowska", wraz z ciążącemi na nich zobowiązaniami według mającego się sporządzić inwentarza, który zatwierdzi Prezes Rady Ministrów. Na podstawie wartości szacunkowej przejętego majątku przedsiębiorstwo sporządzi bilans otwarcia i oznaczy swój kapitał zakładowy. Bilans ten będzie zatwierdzony przez Prezesa Rady Ministrów w porozumieniu z Ministrem Skarbu.
§  7.
Przedsiębiorstwo "Wydawnictwa Państwowe" może powiększać swój kapitał zakładowy, czyniąc na ten cel stosowne odpisy z czystego zysku bilansowego. Wysokość tych odpisów oznaczać będzie Prezes Rady Ministrów w porozumieniu z Ministrem Skarbu. Poza kapitałem zakładowym przedsiębiorstwo tworzyć będzie kapitał amortyzacyjny i w razie potrzeby na zasadach, ustalonych przez Prezesa Rady Ministrów w porozumieniu z Ministrem Skarbu, także inne kapitały.
§  8.
Kapitał amortyzacyjny tworzy się z sum, corocznie odpisywanych od ogólnego zysku brutto na amortyzację eksploatowanych przez przedsiębiorstwo nieruchomości i ruchomości. Skala amortyzacyjna ustalana będzie przez Prezesa Rady Ministrów, w porozumieniu z Ministrem Skarbu.
§  9.
Plan finansowo - gospodarczy przedsiębiorstwa "Wydawnictwa Państwowe", ustalany na każdy okres budżetowy na wniosek Dyrektora Wydawnictw Państwowych przez Prezesa Rady Ministrów w porozumieniu z Ministrem Skarbu, wchodzi w skład preliminarza budżetowego Prezydjum Rady Ministrów. Okresem operacyjnym przedsiębiorstwa jest każdorazowy okres budżetowy Państwa.
§  10.
Bilans, rachunek strat i zysków, jak również rachunkowość, kasowość i gospodarka są sporządzane względnie prowadzone według specjalnych przepisów rachunkowo - kasowych, wydanych przez Prezesa Rady Ministrów w porozumieniu z Ministrem Skarbu i Kontrolą Państwową.
§  11.
Czysty zysk przedsiębiorstwa, pozostały po dokonaniu potrąceń, określonych w §§ 7 i 8, jest wpłacany do Skarbu Państwa.
§  12.
Za wydatki lub brak dochodów, spowodowane przez świadczenia, niewymienione w § 2, a wykonywane w interesie Państwa na zlecenie Prezesa Rady Ministrów, przedsiębiorstwo będzie wynagradzane z uwzględnieniem słusznych jego interesów.
§  13.
Ogólne kierownictwo redakcyjne, techniczne i administracyjne Wydawnictw Państwowych sprawuje Dyrektor Wydawnictw Państwowych.

Do zakresu jego działania należy:

1)
prowadzenie i załatwianie wszelkich spraw przedsiębiorstwa z wyjątkiem tych, które są zastrzeżone do decyzji Prezesa Rady Ministrów;
2)
przyjmowanie i zwalnianie personelu kontraktowego z wyjątkiem redaktorów naczelnych poszczególnych pism, z którymi zawiera umowy za zgodą Prezesa Rady Ministrów; o ile chodzi o "Zbiór Wyroków Najwyższego Trybunału Administracyjnego" - redaktora naczelnego lub komitet redakcyjny tegoż powołuje ogólne zgromadzenie sędziów Najwyższego Trybunału Administracyjnego;
3)
ustalanie wysokości wynagrodzenia personelu;
4)
zastępowanie przedsiębiorstwa wobec władz sądowych, administracyjnych, samorządowych i osób trzecich.

Dyrektor Wydawnictw Państwowych sprawuje również naczelne kierownictwo "Monitora Polskiego".

§  14.
Dyrektor Wydawnictw Państwowych jest urzędnikiem państwowym, natomiast pozostały personel jest w zasadzie kontraktowy i wynagradzany w zależności od świadczonych usług w sposób, przyjęty w przedsiębiorstwach prywatnych.
§  15.
Prezes Rady Ministrów ustanawia Radę Nadzorcza w składzie trzech członków i jednego zastępcy, powoływanych i odwoływanych przez siebie, i z ich grona powołuje przewodniczącego. Radę Nadzorczą ustanawia się w zasadzie na okres pięcioletni. Rada Nadzorcza sprawuje z ramienia Prezesa Rady Ministrów kontrolę nad finansowo - gospodarczą stroną przedsiębiorstwa i ustalaniem planu gospodarczego, bada sprawozdania Dyrekcji Wydawnictw Państwowych i bilanse i przedstawia Prezesowi Rady Ministrów swoje opinje i wnioski. Członkowie Rady Nadzorczej otrzymują za swoją pracą wynagrodzenie, którego zasady i wysokość określa na wniosek przewodniczącego Rady Nadzorczej Prezes Rady Ministrów w porozumieniu z Ministrem Skarbu.
§  16.
Prezes Rady Ministrów ustala szczegółową organizację przedsiębiorstwa "Wydawnictwa Państwowe" i regulamin wewnętrzny w granicach niniejszego statutu.
§  17.
Przesiębiorstwo "Wydawnictwa Państwowe" Jest wolne od wszelkich opłat stemplowych, należnych za czynności połączone z ukonstytuowaniem się, przedsiębiorstwa jako samoistnej osoby prawnej. Pozatem opłaca ono wszystkie podatki samorządowe, jakie obowiązują przedsiębiorstwa prywatne. Co do opłat i podatków państwowych mają zastosowanie przepisy ogólne.
§  18.
Stosunek służbowy personelu, zatrudnionego w Wydawnictwach Państwowych, może pozostać niezmieniony, a więc dotychczasowi funkcjonarjusze Wydawnictw Państwowych, których stosunek służbowy jest oparty na ustawie z dnia 17 lutego 1922 r. o państwowej służbie cywilnej, mogą pozostać nadal urzędnikami państwowymi w rozumieniu wymienionej ustawy, o ile nie przejdą na służbę kontraktową.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1928.17.140

Rodzaj: Rozporządzenie z mocą ustawy
Tytuł: Statut przedsiębiorstwa państwowego "Wydawnictwa Państwowe".
Data aktu: 10/02/1928
Data ogłoszenia: 21/02/1928
Data wejścia w życie: 21/02/1928