Tryb przedstawiania kandydatów na stanowiska prokuratorskie.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 24 grudnia 1928 r.
o trybie przedstawiania kandydatów na stanowiska prokuratorskie.

Na podstawie art. 238 § 4 prawa o ustroju sądów powszechnych z dnia 6 lutego 1928 r. (Dz. U. R. P. Nr. 12, poz. 93) zarządzam co następuje:
§  1. 1
O każdem wolnem stanowisku prokuratorskiem obwieszcza się w Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Sprawiedliwości, w którym będzie zamieszczone wyjaśnienie co do trybu składania podań.

W poszczególnym wypadku Minister Sprawiedliwości może zarządzić zaniechanie takiego obwieszczenia.

§  2.
Obwieszczenie zarządza:
a)
prokurator okręgowy co do wolnych w jego okręgu stanowisk wiceprokuratorów i podprokuratorów okręgowych;
b)
prokurator apelacyjny co do wolnych w jego okręgu stanowisk wiceprokuratorów apelacyjnych;
c)
pierwszy prokurator Sądu Najwyższego co do wolnych stanowisk prokuratorów i wiceprokuratorów Sądu Najwyższego.
§  3.
Prokurator (§ 2) obowiązany jest najdalej w terminie trzydniowym od dnia otrzymania wiadomości o opróżnionem lub mającem się opróżnić stanowisku prokuratorskiem, przesłać obwieszczenie bezpośrednio do redakcji Dziennika Urzędowego Ministerstwa Sprawiedliwości (wzór 1).
§  4. 2
Kandydaci winni składać podania na każde wolne stanowisko oddzielnie właściwemu prokuratorowi (§ 2) w terminie czternastodniowym od daty Dziennika Urzędowego Ministerstwa Sprawiedliwości, zawierającego obwieszczenie o danem stanowisku. W podaniu winno być zaznaczone czy kandydat zgłosił lub zgłasza swą kandydaturę na inne stanowisko prokuratorskie lub sędziowskie.
§  5.
Kandydaci pozostający na służbie prokuratorskiej lub sądowej składają podania na ręce kierownika tej władzy, której bezpośrednio podlegają.

Kierownik winien przesłać podanie właściwemu prokuratorowi (§ 2) następnego dnia po otrzymaniu podania, załączając swą opinję o kandydacie. Kierownicy sądów grodzkich przesyłają podanie ze swą opinją przełożonemu prezesowi sądu okręgowego, który kieruje podanie następnego dnia do otrzymaniu do właściwego prokuratora (§ 2), dołączając swą opinję.

Jeżeli kandydat zgłasza się na stanowisko w innym okręgu apelacyjnym niż ten, w którym pozostaje na służbie, to prokurator lub prezes sądu okręgowego, odsyłając podanie do właściwego prokuratora (§ 2), zawiadamia o tem prokuratora względnie prezesa przełożonego sądu apelacyjnego, dołączając odpis swej opinji.

§  6.
Do podań kandydatów pozostających na służbie państwowej, niewymienionej w § 5, lub na służbie samorządowej winno być dołączone zezwolenie władzy przełożonej na przejście kandydata do służby w prokuraturze.
§  7.
Do podania należy dołączyć życiorys i dokumenty, w oryginałach lub odpisach wierzytelnych, stwierdzające warunki do objęcia stanowiska. Kandydat winien w podaniu oświadczyć, czy i w jakim stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa pozostaje do prokuratorów i urzędników urzędu prokuratorskiego, w którym zgłasza kandydaturę, jak również do sędziów i urzędników sądu, przy którym jest czynny urząd prokuratorski.

Uwierzytelnienia odpisów dokumentów może dokonać przełożony władzy, której kandydat podlega lub władza, której składa się podanie.

§  8.
Prokurator właściwy (§ 2) przedstawi w ciągu siedmiu dni po upływie terminu, przewidzianego w § 3, wszystkie podania, nie wyłączając wniesionych z opóźnieniem, wraz z załącznikami, jak również z swą opinją wskazującą najodpowiedniejszych kandydatów wykazem kandydatów (wzór 2) Ministrowi Sprawiedliwości.

Prokurator okręgowy kieruje podania z załącznikami i opinją za pośrednictwem prokuratora apelacyjnego, który dołącza swą opinję, wskazując najodpowiedniejszych kandydatów.

§  9.
Prokuratorzy mogą prócz kandydatów, którzy złożyli podania, przedstawić innych kandydatów, którzy się nie zgłosili, lecz wyrazili zgodę na objęcie stanowiska; przedstawienie asesora sądowego albo prokuratora na stanowisko równorzędne lub wyższe nie wymaga jego zgody.

W braku zgłoszeń właściwy prokurator (§ 2) przedstawi kandydatów w myśl ustępu poprzedniego w ciągu miesiąca od daty rozesłania dodatku wymienionego w § 1.

§  10.
Przepisy niniejszego rozporządzenia nie mają zastosowania do obsadzania stanowisk pierwszego prokuratora Sądu Najwyższego, prokuratorów apelacyjnych i prokuratorów okręgowych.
§  11.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1929 r.

Wzór 1 - do § 3

OBWIESZCZENIE.

Wakuje stanowisko wice-pod-prokuratora Sądu Najwyższego w Izbie cywilnej - karnej, apelacyjnego, okręgowego w Warszawie.

Pierwszy Prokurator Sądu Najwyższego

Prokurator Sądu Apelacyjnego w Warszawie

Prokurator Sądu Okręgowego w Warszawie

Wzór 2 - do § 8

zamieszczono jako wzór 2 przy rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 24 grudnia 1928 r. (Dz. U. R. P. Nr. 104 poz. 935).

Treść rubryk 6-9 redaguje prokurator właściwy (§ 2) według swej opinji.

1 § 1 zmieniony przez § 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1931 r. w sprawie zmiany przepisów, przewidujących zamieszczanie ogłoszeń w oddzielnym dodatku do Dziennika Urzędowego Ministra Sprawiedliwości "Ruch Służbowy" (Dz.U.32.3.21) z dniem 16 stycznia 1932 r.
2 § 4 zmieniony przez § 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1931 r. w sprawie zmiany przepisów, przewidujących zamieszczanie ogłoszeń w oddzielnym dodatku do Dziennika Urzędowego Ministra Sprawiedliwości "Ruch Służbowy" (Dz.U.32.3.21) z dniem 16 stycznia 1932 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1928.104.936

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tryb przedstawiania kandydatów na stanowiska prokuratorskie.
Data aktu: 24/12/1928
Data ogłoszenia: 30/12/1928
Data wejścia w życie: 01/01/1929