Warunkowe zawieszenie wykonania kary na obszarze, na którym obowiązuje ustawa postępowania karnego z dnia 1 lutego 1877 r.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 17 września 1927 r.
o warunkowem zawieszeniu wykonania kary na obszarze, na którym obowiązuje ustawa postępowania karnego z dnia 1 lutego 1877 roku.

Na podstawie art. 44 ust. 6 Konstytucji i ustawy z dnia 2 sierpnia 1926 r. o upoważnieniu Prezydenta Rzeczypospolitej do wydawania rozporządzeń z mocą ustawy (Dz. U. R. P. № 78, poz. 443) postanawiam co następuje:
Art.  1.

Sąd może zawiesić na czas od jednego roku do lat pięciu wykonanie kary pozbawienia wolności, nie przenoszącej sześciu miesięcy, jeśli ze względu na okoliczności, towarzyszące popełnieniu przestępstwa, charakter i zachowanie się skazanego po popełnieniu przestępstwa, przypuszczać należy, że wstrzyma się on od popełnienia nowego przestępstwa (warunkowe zawieszenie kary).

Okres zawieszenia kary liczy się od dnia uprawomocnienia się orzeczenia, warunkowo zawieszającego wykonanie kary.

Art.  2.

Warunkowe zawieszenie wykonania kary nie może mieć zastosowania:

1)
do osób, które już poprzednio były prawomocnie skazane na karą ciężkiego więzienia (§§ 14, 15 k. k.) lub więzienia (§ 16 k. k.), jeśli ją mają odbyć w przyszłości bezwarunkowo, albo też ją odbywają lub już odbyły, chyba, że od dnia odcierpienia kary upłynęło lat pięć;
2)
do osób, co do których sąd orzekł jednocześnie utratę obywatelskich praw honorowych lub dopuszczalność dozoru policyjnego;
3)
do osób, które zbiegły, ukrywają się, lub których miejsce pobytu nie jest znane;
4)
do czynów, popełnionych w okresie orzeczonego poprzednio zawieszenia kary, jeśli są zbrodnią, umyślnym występkiem albo takiem samem przestępstwem, jak to, za które wymierzono karę zawieszoną.
Art.  3.

Jeśli stosunki gospodarcze skazanego na to pozwalają, sąd w wypadku warunkowego zawieszenia kary może polecić skazanemu, aby wyrównał szkodę, zrządzoną przestępstwem lub jej część w ciągu oznaczonego czasu i w wysokości, określonej w orzeczeniu, warunkowo zawieszającem wykonanie kary.

Przepis powyższy ma odpowiednie zastosowanie do nawiązki wykluczającej dochodzenie odszkodowania.

Art.  4.

Sąd uchyli zawieszenie wykonania kary:

1)
jeśli skazany w okresie zawieszenia kary popełni zbrodnię lub umyślny występek;
2)
jeśli skazany w tym okresie popełni takie samo przestępstwo, jak to, co do którego warunkowo zawieszono wykonanie kary;
3)
jeśli wyjdzie najaw, że karę warunkowo zawieszono z obrazą art. 2.

Sąd może uchylić zawieszenie wykonania kary w wypadku zawinionego niestosowania się do jego polecenia, wydanego na zasadzie art. 3, a również wówczas, gdy wyjdzie najaw, że skazany, któremu karę zawieszono, popełnił przed rozpoczęciem okresu zawieszenia kary inne przestępstwo i gdy za to przestępstwo sąd wymierzy mu karę pozbawienia wolności bez jej warunkowego zawieszenia.

Art.  5.

Zawieszenie wykonania kary powoduje także zawieszenie wykonania kar dodatkowych, z wyjątkiem przepadku i zniszczenia przedmiotów.

Art.  6.

Kary, których wykonanie zostało zawieszone (art. 1 i 5) uważa się za darowane, jeżeli w ciągu trzech miesięcy po upływie okresu zawieszenia, sąd nie uchyli zawieszenia kary lub nie wpłynie wniosek o uchylenie.

Jeżeli jednak najpóźniej w powyższym okresie trzymiesięcznym wdrożono przeciw skazanemu postępowanie karne z powodu przestępstwa popełnionego w okresie zawieszenia kary, kary, których wykonanie zostało zawieszone, należy uważać za darowane dopiero wówczas, gdy w ciągu trzech miesięcy po prawomocnem ukończeniu nowego postępowania karnego nie uchylono zawieszenia lub nie złożono wniosku o uchylenie.

Art.  7.

Zawieszenie wykonania kary i jej darowanie nie mają wpływu na uprawnienie do ściągnięcia nawiązki.

Art.  8.

Przedawnienie wykonania kary nie biegnie przez okres zawieszenia kary i przez okresy przewidziane w art. 6.

Art.  9. 1

(uchylony).

Art.  10. 2

(uchylony).

Art.  11. 3

(uchylony).

Art.  12. 4

(uchylony).

Art.  13. 5

W razie zawieszenia kary w administracyjnym nakazie karnym, władzy, która orzekła zawieszenie, służy również prawo złożenia wniosku o uchylenie zawieszenia.

Art.  14.

Na żądanie należy wydać skazanemu poświadczenie, stwierdzające darowanie kary (art. 6).

Art.  15. 6

(uchylony).

Art.  16.

Warunkowe zawieszenie wykonania kary, oraz uchwałą uchylającą zawieszenie należy uwidocznić w wyciągu z wyroku skazującego.

Art.  17.

Uchyla się przepisy najwyższych reskryptów z 23 października 1895 r., z 6 listopada 1912 r. i z 9 marca 1917 r. i reskrypt rządu pruskiego z dnia 2 sierpnia 1920 r. (Dz. Urz. prusk. Min. Spraw. str. 564) oraz ogólnych zarządzeń Ministra Sprawiedliwości z dnia 14 marca 1917 r. (Dz. Urz. prusk. M. Spr. str. 85), z dnia 26 sierpnia 1919 r. (Dz. Urz. prusk. Min. Spr. str. 405) i z dnia 19 października 1920 r. (Dz. Urz. prusk. M. Spr. str. 564), o ile dotyczą warunkowego odroczenia wykonania kary. Przepisy te pozostają w mocy, o ile chodzi o przedstawienie prośby o ułaskawienie; zmianę ich zastrzega się Ministrowi Sprawiedliwości.

Przepisy ustaw szczególnych, wyłączające stosowanie warunkowego zawieszenia kary, pozostają w mocy.

Art.  18.

Do spraw, w których wyrok w pierwszej instancji wydano przed dniem wejścia niniejszego rozporządzenia w życie, mają zastosowanie przepisy dotychczasowe (art. 17 ust. 1).

Art.  19.

Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrowi Sprawiedliwości.

Art.  20.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem piętnastym po ogłoszeniu na obszarze, na którym obowiązuje ustawa postępowania karnego z dnia 1 lutego 1877 r.

1 Art. 9 uchylony przez art. 1 § 1 pkt 14 rozp. z mocą ustawy z dnia 19 marca 1928 r. Przepisy wprowadzające kodeks postępowania karnego (Dz.U.28.33.314) z dniem 1 lipca 1929 r.
2 Art. 10 uchylony przez art. 1 § 1 pkt 14 rozp. z mocą ustawy z dnia 19 marca 1928 r. Przepisy wprowadzające kodeks postępowania karnego (Dz.U.28.33.314) z dniem 1 lipca 1929 r.
3 Art. 11 uchylony przez art. 1 § 1 pkt 14 rozp. z mocą ustawy z dnia 19 marca 1928 r. Przepisy wprowadzające kodeks postępowania karnego (Dz.U.28.33.314) z dniem 1 lipca 1929 r.
4 Art. 12 uchylony przez art. 1 § 1 pkt 14 rozp. z mocą ustawy z dnia 19 marca 1928 r. Przepisy wprowadzające kodeks postępowania karnego (Dz.U.28.33.314) z dniem 1 lipca 1929 r.
5 Art. 13 zmieniony przez art. 1 § 1 pkt 14 rozp. z mocą ustawy z dnia 19 marca 1928 r. Przepisy wprowadzające kodeks postępowania karnego (Dz.U.28.33.314) z dniem 1 lipca 1929 r.
6 Art. 15 uchylony przez art. 1 § 1 pkt 14 rozp. z mocą ustawy z dnia 19 marca 1928 r. Przepisy wprowadzające kodeks postępowania karnego (Dz.U.28.33.314) z dniem 1 lipca 1929 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1927.83.741

Rodzaj: Rozporządzenie z mocą ustawy
Tytuł: Warunkowe zawieszenie wykonania kary na obszarze, na którym obowiązuje ustawa postępowania karnego z dnia 1 lutego 1877 r.
Data aktu: 17/09/1927
Data ogłoszenia: 27/09/1927
Data wejścia w życie: 12/10/1927