Wykonanie niektórych postanowień ustawy z dnia 1 lipca 1926 r. o stosunkach służbowych nauczycieli w odniesieniu do nauczycieli publicznych ludowych szkół rolniczych, podległych Ministrowi Rolnictwa.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA
z dnia 6 sierpnia 1927 r.
w sprawie wykonania niektórych postanowień ustawy z dnia 1 lipca 1926 r. o stosunkach służbowych nauczycieli w odniesieniu do nauczycieli publicznych ludowych szkół rolniczych, podległych Ministrowi Rolnictwa.

Na podstawie artykułów 14, 17, 18, 20-22, 24, 49, 75 i 90 ustawy z dnia 1 lipca 1926 r. o stosunkach służbowych nauczycieli (Dz. U. R. P. № 92, poz. 530), w brzmieniu ustalonem rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 15 lipca 1927 r. (Dz. U. R. P. № 67, poz. 592), w odniesieniu do nauczycieli publicznych ludowych szkół rolniczych, podległych Ministrowi Rolnictwa, zarządzam co następuje:
Do art. 14.
§  1.
Przysięga służbowa składana przez nauczyciela przy ustaleniu brzmi, jak następuje:

"Przysięgam Panu Bogu Wszechmogącemu, że w wykonywaniu swych obowiązków służbowych, szczególnie w zakresie wychowania i nauczania powierzonej mi młodzieży, przyczyniać się będę ze wszystkich sił do ugruntowania wolności, niepodległości i potęgi Rzeczypospolitej Polskiej, której zawsze wiernie służyć będę, że wszystkich obywateli Państwa Polskiego w równem mając zachowaniu, będę pilnie strzec przepisów prawa, spełniać gorliwie i sumiennie obowiązki swego stanowiska, wykonywać dokładnie polecenia mych przełożonych i dochowywać tajemnicy urzędowej. Tak mi, Panie Boże, dopomóż".

Przyrzeczenie służbowe, składane przez nauczyciela tymczasowego przy objęciu służby, brzmi, jak następuje:

"Przyrzekam, że w wykonywaniu swych obowiązków służbowych, szczególnie w zakresie wychowania i nauczania powierzonej mi młodzieży, przyczyniać się będę ze wszystkich sił do ugruntowania wolności, niepodległości i potęgi Rzeczypospolitej Polskiej, której zawsze wiernie służyć będę, że wszystkich obywateli Państwa Polskiego w równem mając zachowaniu, będę pilnie strzec przepisów prawa, spełniać gorliwie i sumiennie obowiązki swego stanowiska, wykonywać dokładnie polecenia mych przełożonych i dochowywać tajemnicy urzędowej".

Do art. 17.

§  2.
Wykaz stanu służby każdego nauczyciela ma być prowadzony według wzoru, stanowiącego załącznik № 1 do rozporządzenia Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego z dnia 22 grudnia 1926 r. (Dz. U. R. P. № 131, poz. 787).

Wykazy stanu służby prowadzi Ministerstwo Rolnictwa.

W razie przejścia nauczyciela do szkoły, nie podlegającej Ministrowi Rolnictwa, wykaz stanu służby wraz z odpisem dokumentów przesłany będzie tej władzy, która z powodu zaszłej zmiany stała się obowiązana do prowadzenia wykazu.

Do art. 18.

§  3.
Wykazy kwalifikacyjne prowadzą:
a)
dla kierowników szkoły-Ministerstwo Rolnictwa,
b)
dla nauczycieli-kierownik szkoły.

Wykazy kwalifikacyjne winny być prowadzone według wzoru, stanowiącego załącznik № 2 do rozporządzenia Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego z dnia 22 grudnia 1926 r. (Dz. U. R. P. № 131, poz. 787). Spostrzeżenia wpisywać mają prawo w wykazach kwalifikacyjnych, prowadzonych:

a)
dla kierowników szkoły-Naczelnik Wydziału Oświaty Rolniczej w Ministerstwie Rolnictwa i wizytator,
b)
dla nauczycieli-Naczelnik Wydziału Oświaty Rolniczej w Ministerstwie Rolnictwa, wizytator i kierownik szkoły.

Do art. 20.

§  4.
Ocenę do wykazu kwalifikacyjnego nauczycieli wpisują na podstawie wyszczególnionych w nim spostrzeżeń, wizytatorzy ludowych szkół rolniczych.

Do art. 21.

§  5.
Odwołanie przeciw niezadowalającej ocenie wnosi nauczyciel w drodze służbowej. O tem, czy odwołanie zostało wniesione w terminie przepisanym, rozstrzyga Minister Rolnictwa.

Do art. 22.

§  6.
Komisję kwalifikacyjną dla nauczycieli publicznych ludowych szkół rolniczych ustanawia się przy Ministrze Rolnictwa.

Członkami komisji kwalifikacyjnej są:

a)
wizytatorzy ludowych szkół rolniczych,
b)
trzej powołani na okres lat trzech przez Ministra Rolnictwa kierownicy publicznych ludowych szkół rolniczych, oraz
c)
trzej nauczyciele stali takichże szkół, powołani na okres lat trzech przez Ministra Rolnictwa z pośród kandydatów przedstawionych piśmiennie po jednym przez radę pedagogiczną każdej publicznej ludowej szkoły rolniczej.

Komplet orzekający komisji kwalifikacyjnej stanowią: wizytator, kierownik i nauczyciel. Przewodniczy kompletowi wyznaczony przez Ministra Rolnictwa wizytator, który dobiera dwóch dalszych członków kompletu z ogólnej listy członków komisji kwalifikacyjnej.

§  7.
Komisja kwalifikacyjna wydaje orzeczenia na podstawie spostrzeżeń, wpisanych do wykazu kwalifikacyjnego w okresie czasu od wydania poprzedniej oceny, biorąc jednocześnie pod uwagą ewentualne fakty, dotyczące stosunków służbowych, osobistych lub rodzinnych nauczyciela, zanotowane w wykazie jego stanu służby, które mogą mieć bezpośredni lub pośredni wpływ na wartość pracy nauczyciela w tym okresie. Komisja kwalifikacyjna może również, o ile to uzna za potrzebne, zażądać od władzy, która wydała ocenę, dodatkowych wyjaśnień pisemnych lub ustnych, jak również zbadać na miejscu wartość pracy nauczyciela przez dokonanie wizytacji szkoły.

Uchwały komisji kwalifikacyjnej zapadają większością głosów.

Komisja prowadzi protokół uchwał.

Orzeczenie komisji kwalifikacyjnej ma mieć następujące brzmienie:

"Komisja kwalifikacyjna przy Ministerstwie Rolnictwa dla nauczycieli publicznych ludowych szkół rolniczych, rozpatrując w dniu ......... odwołanie stałego nauczyciela p. ......... (imię, nazwisko i przydział służb, nauczyciela) od orzeczenia z dnia ........., zawierającego oceną jego pracy, oceniła pracę tę w okresie od ......... do ......... jako ........."

Orzeczenie podpisują przewodniczący (ocena według skali) i przynajmniej jeden członek kompletu komisji kwalifikacyjnej.

§  8.
Członków komisji kwalifikacyjnej obowiązują przepisy o tajemnicy urzędowej.

Do art. 24.

§  9.
Orzeczenie, wyszczególnione w art. 24 ustawy, wydaje Minister Rolnictwa.

Do art. 49.

§  10.
Kierownik szkoły na czas swego urlopu w okresie feryj szkolnych powierza zastępstwo jednemu z pozostających na miejscu nauczycieli szkoły, o czem zawiadamia Ministerstwo Rolnictwa.

Gdyby żaden z nauczycieli szkoły nie wziął na siebie dobrowolnie obowiązku zastępowania kierownika, wówczas Ministerstwo wyznaczy z urzędu do pełnienia tych obowiązków jednego z nauczycieli szkoły, stosując postanowienia art. 50 i 51 ustawy.

Do art. 75.

§  11.
Nauczyciele tymczasowi odpowiedzialni są za występki i wykroczenia służbowe, analogicznie, jak nauczyciele stali. W razie nałożenia przez komisję dyscyplinarną na nauczyciela tymczasowego kary, przewidzianej w punktach 4-8 art. 82 ustawy, stosunek służbowy z nim ulegnie rozwiązaniu w myśl art. 66 i 69 ustawy.

Do art. 90.

§  12.
Członkowie komisji dyscyplinarnej, z wyłączeniem sędziów państwowych, składają przy objęciu urzędowania przyrzeczenie w brzmieniu następującem:

"Przyjmując powierzony sobie urząd członka komisji dyscyplinarnej dla nauczycieli publicznych ludowych szkół rolniczych, przyrzekam w wykonywaniu związanych z tym urzędem obowiązków, strzec przepisów prawa, kierować się jedynie względami na dobro sprawy publicznej, w szczególności zaś na dobro i honor szkoły oraz zachować w tajemnicy wszystko to, co doszło do mej wiadomości z tytułu pełnienia obowiązków członka komisji dyscyplinarnej".

§  13.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1927.76.669

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykonanie niektórych postanowień ustawy z dnia 1 lipca 1926 r. o stosunkach służbowych nauczycieli w odniesieniu do nauczycieli publicznych ludowych szkół rolniczych, podległych Ministrowi Rolnictwa.
Data aktu: 06/08/1927
Data ogłoszenia: 31/08/1927
Data wejścia w życie: 31/08/1927